Skocz do zawartości

Nabijał ktoś już klime w tym sezonie?


cesarz

Rekomendowane odpowiedzi

Zdrożał ,ale 3xkrotnie.;]Butla 20kg do końca marca kosztowała ~600zł,na przełomie marca/kwietnia już 1400zł ,a obecnie oscyluje w granicach 1800zł/20kg.

W związku z tym podejrzewam,że nabicie klimatyzacji będzie kosztowało od 300zł w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Prozaq napisał:

Zdrożał ,ale 3xkrotnie.;]Butla 20kg do końca marca kosztowała ~600zł,na przełomie marca/kwietnia już 1400zł ,a obecnie oscyluje w granicach 1800zł/20kg.

W związku z tym podejrzewam,że nabicie klimatyzacji będzie kosztowało od 300zł w górę.

 

Bez przesady, statystycznie pewnie trzeba dobic z 300-500gr, wiec to jakies 30-50PLN za material...

Reszta to koszt uslugi, ktory raczej drastycznie nie zdrozal.

Cena wzrosnie pewnie o jakies 30-50PLN max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maciej__ napisał:

 

Bez przesady, statystycznie pewnie trzeba dobic z 300-500gr, wiec to jakies 30-50PLN za material...

Reszta to koszt uslugi, ktory raczej drastycznie nie zdrozal.

Cena wzrosnie pewnie o jakies 30-50PLN max.

Jedź i przekonaj się sam i napisz ile zapłaciłeś.;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Prozaq napisał:

Zdrożał ,ale 3xkrotnie.;]Butla 20kg do końca marca kosztowała ~600zł,na przełomie marca/kwietnia już 1400zł ,a obecnie oscyluje w granicach 1800zł/20kg.

W związku z tym podejrzewam,że nabicie klimatyzacji będzie kosztowało od 300zł w górę.

Wiadomo skąd taka nagła i drastyczna podwyżka?

Czyżby powodem były proekologiczne działania wspaniałej UE:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, krawiec napisał:

Pewnie wszystko wina ceny R-1234yf. 

 

Krawiec

Ceny mają być zrównane. Zaradni Polacy kombinują ze sprowadzaniem gazu ze wschodu, ale można kupić np. czysty propan-butan :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
11 minut temu, rostex napisał:

Ceny mają być zrównane. Zaradni Polacy kombinują ze sprowadzaniem gazu ze wschodu, ale można kupić np. czysty propan-butan :hehe:

W sumie to CO2 by wystarczył... 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Prozaq napisał:

Niektórzy jeszcze mają gaz po cenach z zeszłego roku więc i ceny usług nie zaktualizowali.Najczęściej jest jednak tak jak napisał @rostex

Całkiem możliwe, do mnie na wieś jeszcze podwyżki nie dotarły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, krawiec napisał:

W sumie to CO2 by wystarczył... 

bodaj Mercedes po wymuszeniu 1234yf postawił na opracowanie układu na CO2, chyba od zeszłego roku to wprowadzili w wyższych seriach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1234yf robi jedna firma (francuska zdaje się ;] ) dla tego MB wzbraniał się przed zastosowaniem tego czynnika. Jest na YT kilka filmów co się dzieje po kontakcie tego specyfiku z wodą i skórą ... swojego czasu był też protest ratowników w Niemczech przeciwko temu czynnikowi, ponieważ zagrażał on ich zdrowiu przy usuwaniu skutków wypadków drogowych. Jednak poza spekulacjami i laboratoryjnymi eksperymentami nie słyszy się o jakichś masowych wypadkach z udziałem 1234yf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Prozaq napisał:

Niektórzy jeszcze mają gaz po cenach z zeszłego roku więc i ceny usług nie zaktualizowali.Najczęściej jest jednak tak jak napisał @rostex

 

A to nie jest tak, ze za 2-3 miesiace popyt spadnie to i ceny wroca do normalnego poziomu? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Maciej__ napisał:

 

A to nie jest tak, ze za 2-3 miesiace popyt spadnie to i ceny wroca do normalnego poziomu? ;)

 

Nie wrócą, będzie jeszcze drożej.

 

5 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Bez przesady, statystycznie pewnie trzeba dobic z 300-500gr, wiec to jakies 30-50PLN za material...

Reszta to koszt uslugi, ktory raczej drastycznie nie zdrozal.

Cena wzrosnie pewnie o jakies 30-50PLN max.

Sam wzrost materiału nie jest powodem wzrostu cen za usługę. Doszły kontrole na posiadanie papierów do obsługi klimatyzacji (za kursy trzeba zapłacić), to tego coroczne rozliczanie się z zakupionego czynnika, skrupulatne rejestrowanie każdej usługi, dokładne sprawdzanie, dlaczego brakuje czynnika w układzie i skończyło się: "Panie, dobij mi klimę", bo teraz już nie można tak po prostu dobić.

 

5 godzin temu, Prozaq napisał:

Zdrożał ,ale 3xkrotnie.;]Butla 20kg do końca marca kosztowała ~600zł,na przełomie marca/kwietnia już 1400zł ,a obecnie oscyluje w granicach 1800zł/20kg.

W związku z tym podejrzewam,że nabicie klimatyzacji będzie kosztowało od 300zł w górę.

Nie 20 kg, tylko 12 kg i w Trójmieście już za 12 kg trzeba zapłacić 2000 zł. Dwa lata temu kosztował 1/5 tej ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kaczorek79 napisał:

Nie 20 kg, tylko 12 kg i w Trójmieście już za 12 kg trzeba zapłacić 2000 zł. Dwa lata temu kosztował 1/5 tej ceny.

Racja,12kg mój błąd.Ja u siebie(centralna Polska)załatwiam warsztatom współpracującym ze mną za 1800zł/12kg bez kaucji za butlę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cesarz napisał:

Podobno ceny strasznie poszły w góre bo czynnik r134a zdrożał 5 krotnie?

Za cały serwis, filtr, odgrzybianie i niestety nie wiem ile czynnika zapłaciłem w połowie marca 230zl.

W zeszłym roku 170, ale też nie pamiętam ile czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ziolo napisał:

1234yf robi jedna firma (francuska zdaje się ;] )

Nie jedna, a dwie. Czy DuPont i Honeywell są z Francji? Siedziby mają w USA, więc ten tego.

Co do dobijania. Co Wy macie z tymi klimami, że co rok trzeba dłubać? Pierwsze uzupełnienie mój GP miał w wieku 6 lat, następne zapewne dopiero za rok, gdy spadnie wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krowka napisał:

Co Wy macie z tymi klimami, że co rok trzeba dłubać? Pierwsze uzupełnienie mój GP miał w wieku 6 lat, następne zapewne dopiero za rok, gdy spadnie wydajność.

 

Było wiele razy pisane. Czynnik ucieka. Jednym mniej, drugim więcej. Wbrew pozorom i powszechnym porównaniom do lodówki to 2 oddzielne sprawy. Lodówka ma cały układ bardzo szczelny. Klima samochodowa ma rurki metalowe, węże gumowe i dużo połączeń. GAz ucieka przez połączenia i (wbrew pozorom) także przez gumę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ArekMiz napisał:

 

Było wiele razy pisane. Czynnik ucieka. Jednym mniej, drugim więcej. Wbrew pozorom i powszechnym porównaniom do lodówki to 2 oddzielne sprawy. Lodówka ma cały układ bardzo szczelny. Klima samochodowa ma rurki metalowe, węże gumowe i dużo połączeń. GAz ucieka przez połączenia i (wbrew pozorom) także przez gumę.

To wiem, ale dlaczego w jednym aucie wycieka więcej, a w innym mniej? Różnej jakości uszczelnienia i przewody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, DamianB napisał:

To trzeba szukać warsztatu, który ma stałą cenę bez względu na pojemność klimy. Ostatnio się tak gość dziwił i miał zniesmaczoną minę, jak wziął 100zł za nabicie, a wszedł kilogram czynnika do Omegi :)

 

Przy takich cenach czynnika to nikt nie bedzie dokladal do interesu i takie oferty szybko znikna z rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, krowka napisał:

Co Wy macie z tymi klimami, że co rok trzeba dłubać? Pierwsze uzupełnienie mój GP miał w wieku 6 lat, następne zapewne dopiero za rok, gdy spadnie wydajność.

 

Też się zastanawiam. Właśnie sprzedałem 19-letniego Scenica (miałem go 9 lat) i nie wiem co to dobijanie klimy. Wszystko działało. Być może czynnika nie było na 100% fabrycznej pojemności, ale sprężarka się włączała i klima normalnie chłodziła (więc myślę, że za dużo brakować nie mogło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwszy raz pojechałem klimę sprawdzić rok temu, 3 lata po zakupie auta [100kkm przejechane]. Kto wcześniej i kiedy sprawdzał to nie wiem, z 500g odzyskano 330g czynnika. Auto stary Fiat z 2004r, klima chłodzi bdb. Może za rok pojadę, jak będę nim jeszcze jeździł. Filtr kabinowy wymieniam co rok na wiosnę. Natomiast znajomy co ma Ford-a z 2009r, to jak nie wyciek na przewodach, to w tym sezonie rozszczelniła się chłodnica od klimatyzacji;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wladmar napisał:

 

Właściciel jako świadek, stracony czas i nerwy. 

 

43 minuty temu, wladmar napisał:

 

Gdzie? Na Ukrainie? Bo jeżeli u nas, to spodziewaj się wizyty policji...

Czyli na Wschodzie mozna nadal używać R12?

Jest jeszcze gdzieś taki zakaz (który niebawem wejdzie też R134a) oprócz UE:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, volf6 napisał:

 

Czyli na Wschodzie mozna nadal używać R12?

Jest jeszcze gdzieś taki zakaz (który niebawem wejdzie też R134a) oprócz UE:hmm:

 

Nie wiem jak z R-134a, ale np. R-22 jest zakazany tylko w UE. W USA, Chinach, Rosji i całej reszcie świata nadal się tego używa. Z R-134a pewnie będzie podobnie. 

Ale dokładnie to nie wiem, od kilku lat nie siedzę w temacie. Wiem, że w UE nielegalny jest zarówno R-12 jak i R-22. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.