Skocz do zawartości

Zawracanie a skręt w prawo z prostopadłej


CiastekD

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, może ktoś przypomni, bo miałem wczoraj dyskusję z taksówkarzem podczas kursu, kto ma pierwszeństwo.

 

Sytuacja prosta:

 

Skrzyżowanie, droga z zielonym swiatłem:

Zawracamy sobie.

W tym samym momencie na "zielonej strzałce" ktoś z prostopadłej chce się włączyć do ruchu.

 

No i wg złotówy, dokonując manewru zawracania tracimy pierwszeństwo mimo zielonego światła i musimy ustapić pierwszeństwa pojazdowi wyjeżdżającemu na strzałce bo niby zaczyna znajdować siępo naszej prawej stronie.

 

Nie dało mu się wytłumaczyć, że zawracając nadal znajduję się na drodze z pierwszeństwem i to ten z zielonej strzałki musi ustępować, bo przeciez tylko warunkowo wjeżdża na drogę z pierwszeństwem.

 

 

Czy może to ja się myliłem?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pierwszeństwo w takim przypadku będzie miał zawracający.

 

https://www.l-instruktor.pl/wokol-prawa/jak-to-jest-z-tym-zawracaniem.html#.WtctD5WgeUk

 

http://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/manewry/755011,Pierwszenstwo-podczas-zawracania.html

 

Ale to śliska sprawa - komplikuje trochę sytuację na drodze. Przed zmianą PoRD w 97? przepis brzmiał jednoznacznie - zawracający musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim, i to było jasne i nie podlegało dyskusji ani specyficznym sytuacjom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@motomouse dobrze pisze. Ja właśnie robiłem prawko jeszcze przed zmianą przepisów i trzeba było wszystkim ustępować. Chwilę później to zmienili i jeśli zawracając znajduje się cały czas na drodze z pierwszeństwem, to nie trzeba nikomu ustępować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CiastekD napisał:

Sytuacja prosta:

Zgadza się. Zawracający nie widzi jakie światło ma skręcający.

Aaa... jechał wczoraj i pamięta, że pewnie jest strzałka?

Jak to się nazywa? Jazda na pamięć?

;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, CiastekD napisał:

No właśnie, może ktoś przypomni, bo miałem wczoraj dyskusję z taksówkarzem podczas kursu, kto ma pierwszeństwo.

 

Sytuacja prosta:

 

Skrzyżowanie, droga z zielonym swiatłem:

Zawracamy sobie.

W tym samym momencie na "zielonej strzałce" ktoś z prostopadłej chce się włączyć do ruchu.

 

W przypadku skrzyzowania ze swiatlami to akurat bym nie mial watpliwosci, ze pierwszenstwo ma ten, ktory ma zielone

Ale tak ogolnie to sa rozne interpretacje:

 

BTW: Swoja droga to ktos skrecajacy na zielonej strzalce nie wlacza sie do ruchu... :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja ostatnio z teściem się kłóciłem - i też nie doszliśmy do konsensusu - czy zawracając na Obywatelskiej "z dołu w górę" przy Wieniawskiego mam przed ową ulicą pierwszeństwo czy nie... wg teścia nie, wg mnie jak najbardziej

 

image.png.39c42426b05d207c98f3c24f3ea4f8b5.pngdoszliśmy 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, torelek napisał:

Skręcający na zielonej strzałce musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim mającym zielone światło, w tym tobie (bo masz zielone światło).

popieram . zielona strzałka to skręt "warunkowy '" czyli skręcamy pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa wszystkim innym znajdującym się na drodze i zatrzymaniu się przed sygnalizatorem ( jak przed znakiem stop ) . owszem , kiedyś zawracający musiał ustępować wszystkim . "złotówa" musi się doszkolić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za rozwianie wątpliwości.

Szczególnie za przypisy z innych artykółów :)

 

Czyli mogę spać spokojnie.
Ale fakt złotówa miał już nieco więcej lat, wiec stara szkoła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.