Skocz do zawartości

Nowy projekt, sila, ogien, rolety...


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Wpadlem na pomysl nowego rozwiazania do domku (blokowiska).

Juz mam cale swiatlo sterowane przez internet/apke + harmonogram (wlasny pomysl + chiny).

Teraz popatrzylem sobie na rolety wewnetrzne ktore sa na oknach typu wersja bieda castorama:

 

Cos takiego z takim sznurkiem z koleczkami:

 

image.png.202591f7b3c55c42278a0fc7ea2c2350.png

 

 

wystarczy dodac kolo zebate dopasowane do tych koleczek + silniczek + elektronika i mozna tym sterowac.

I moje pytanie, czy silnik krokowy bedzie ok do tego ? Nie chce stosowac zadnych przekladni a chce zeby to sie krecilo dosyc wolno.

Drugie pytanie jak rozwiazac przeszkody, typu ktos cos podsunal do konca parapetu i roleta sie nie zamknie cala. Jak zrobic zeby pod wplywem oporu "przeskakiwalo" lub sie zatrzymywalo.

 

Calosc planuje na 1,2 ogniwach 18650 + jakies miniaturowe arduino + komunikacja przez rf433 z "centralka".

Mysle ze takie zasilanie da rade na kilka miesiecy bez ladowania a moze i kilka lat w zaleznosci od ustawionych harmonogramow (scen).

 

Aha obudowa przyklejana na tasme dwustronna na wszystko oczywiscie na drukarce 3d na poczatek (ogniwa 18650, silnik, elektronika, port usb do ladowania).

 

Zapraszam do komentowania pomyslu.

Szczegolnie te krytyczne komentarze mile widziane :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tego korka ze sznurkiem z lewej popatrz na napedy do rolet, może zgodzi się średnica i da się zastosować. Pewnie jakiś z CHRL będzie deko więcej kosztował, ale będzie działał, można zaprogramować jego krańcowe pozycje zwijania/rozwijania

W typowych roletach stosuje się zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, rozłączające napęd, ale tego przy tym sznurku raczej nie zrobisz, chyba żeby na łańcuch rowerowy zmienił :phi:.

 

Też się zbieram napisać regułę zaciemniania pomieszczeń które mają zbyt wysoką temp i padające słońce, ale jakoś mam wątpliwości czy mi to potrzebne;] (choć możlwości i zmienne są).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, sherif napisał:

Zamiast tego korka ze sznurkiem z lewej popatrz na napedy do rolet, może zgodzi się średnica i da się zastosować. Pewnie jakiś z CHRL będzie deko więcej kosztował, ale będzie działał, można zaprogramować jego krańcowe pozycje zwijania/rozwijania

W typowych roletach stosuje się zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, rozłączające napęd, ale tego przy tym sznurku raczej nie zrobisz, chyba żeby na łańcuch rowerowy zmienił :phi:.

 

Też się zbieram napisać regułę zaciemniania pomieszczeń które mają zbyt wysoką temp i padające słońce, ale jakoś mam wątpliwości czy mi to potrzebne;] (choć możlwości i zmienne są).

 

uwaga zeby zajac sie napedem u gory celna :) 

 

masz cos do rolet wew  ?

czy jednak do elektrycznych zew ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PawelWaw napisał:

Drugie pytanie jak rozwiazac przeszkody, typu ktos cos podsunal do konca parapetu i roleta sie nie zamknie cala. Jak zrobic zeby pod wplywem oporu "przeskakiwalo" lub sie zatrzymywalo.

BTW: chyba zamknie się niecała? ;)

Jeśli to roleta jak z rysunku, bez bocznych prowadnic to nic nie potrzeba bo nie będzie żadnego oporu. Będzie tylko luźno odstawać od okna.

Zamiast krańcówek trzeba dać impulsator przy silniku i zliczać obroty.

Jeśli prowadnice są to gorzej. Albo wykrywanie przeciążenia ale będzie to niestabilne, albo listwa dająca impulsy wzdłuż prowadnicy ale to z kolei skomplikowane mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PawelWaw napisał:

Drugie pytanie jak rozwiazac przeszkody, typu ktos cos podsunal do konca parapetu i roleta sie nie zamknie cala. Jak zrobic zeby pod wplywem oporu "przeskakiwalo" lub sie zatrzymywalo.

IMHO to nie w takim wykonaniu. Wyłącznik przeciążeniowy by tu zadziałał, gdyby roleta była sztywna i stawiała opór przy zamykaniu.

Ale roleta okienna po prostu rozwija się pod ciężarem listwy na dole. Jeśli się o coś oprze, to wałek będzie kręcić się dalej. Do tego będzie problem z krańcówkami. Być może rozwiązanie z silnikiem krokowym albo całym mechanizmem z liczeniem obrotów będzie mieć tu sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Joki napisał:

BTW: chyba zamknie się niecała? ;)

Jeśli to roleta jak z rysunku, bez bocznych prowadnic to nic nie potrzeba bo nie będzie żadnego oporu. Będzie tylko luźno odstawać od okna.

Zamiast krańcówek trzeba dać impulsator przy silniku i zliczać obroty.

Jeśli prowadnice są to gorzej. Albo wykrywanie przeciążenia ale będzie to niestabilne, albo listwa dająca impulsy wzdłuż prowadnicy ale to z kolei skomplikowane mechanicznie.

Bez prowadnic 

Faktycznie będzie po prostu odstawać.

Silnik krokowy to mogę mu zapisać ile stopni ma się obrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, PawelWaw napisał:

Silnik krokowy to mogę mu zapisać ile stopni ma się obrócić.

I jeszcze musisz przewidzieć do tego mechaniczną kalibrację + ewentualnie pamiętanie stanu w pamięci nieulotnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez prowadnic 
Faktycznie będzie po prostu odstawać.
Silnik krokowy to mogę mu zapisać ile stopni ma się obrócić.
No to jeśli będzie odstawać to już wiesz co się stanie jeśli od góry puscisz jakaś wiązkę światła, która normalnie będzie odbijała się od reflektora zamontowanego na dole okna :) Tylko nie wiem czy coś tak małego jest na rynku, a przy tym nie wymagającego skomplikowanego pozycjonowania.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, PawelWaw napisał:

 

uwaga zeby zajac sie napedem u gory celna :) 

 

masz cos do rolet wew  ?

czy jednak do elektrycznych zew ?

 

 

Ja mam zewnętrzna z napędami. Mam też rolety na okna dachowe materiałowe z napędem, ale też zewn.

Pamietam jedynie, że kształtem przypominają tą rolkę ze sznurkiem. Czyli jest silnik jakby od czoła rolety i oś wchodząca do środka. Nie wiem tylko na ile oś ma małą średnicę aby weszła w taką roletę wew. No i też te silniki potrafią trochę ważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie domyślam się co zamówiłeś, ale proponuję zmienić koncepcję. Napęd nie przez łańcuszek (koraliki), ale poprzez silniczek z przekładnią i bezpośrednio na osi rolety. Proponuję taki silniczek:

https://pl.aliexpress.com/item/Mayitr-1pc-30RPM-N20-Micro-Speed-Gear-Motor-DC-6V-Reduction-Gear-Motors-with-Metal-Gearbox/32810528926.html?spm=a2g17.10010108.1000014.35.53c5cb9e1xiBkw&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=81f1048f-489b-40d5-8037-36418828eecb&tpp=1

Jak poszukasz, znajdziesz na różne napięcia i o różnych przełożeniach. Zaleta to miniaturowe wymiary, a do rolet do typowych okien mocy (momentu) wystarczy z zapasem. Dostosowanie sterowania myślę nie będzie dla Ciebie problemem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, marus napisał:

Nie domyślam się co zamówiłeś, ale proponuję zmienić koncepcję. Napęd nie przez łańcuszek (koraliki), ale poprzez silniczek z przekładnią i bezpośrednio na osi rolety. Proponuję taki silniczek:

https://pl.aliexpress.com/item/Mayitr-1pc-30RPM-N20-Micro-Speed-Gear-Motor-DC-6V-Reduction-Gear-Motors-with-Metal-Gearbox/32810528926.html?spm=a2g17.10010108.1000014.35.53c5cb9e1xiBkw&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=81f1048f-489b-40d5-8037-36418828eecb&tpp=1

Jak poszukasz, znajdziesz na różne napięcia i o różnych przełożeniach. Zaleta to miniaturowe wymiary, a do rolet do typowych okien mocy (momentu) wystarczy z zapasem. Dostosowanie sterowania myślę nie będzie dla Ciebie problemem. 

 

 

tu ze sterowanie faktycznie problemy moga byc bo trzeba na czas a nie na kroki.

ale silniczek kupie, potestuje

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marus napisał:

Nie domyślam się co zamówiłeś, ale proponuję zmienić koncepcję. Napęd nie przez łańcuszek (koraliki), ale poprzez silniczek z przekładnią i bezpośrednio na osi rolety. Proponuję taki silniczek:

https://pl.aliexpress.com/item/Mayitr-1pc-30RPM-N20-Micro-Speed-Gear-Motor-DC-6V-Reduction-Gear-Motors-with-Metal-Gearbox/32810528926.html?spm=a2g17.10010108.1000014.35.53c5cb9e1xiBkw&traffic_analysisId=recommend_3035_null_null_null&scm=1007.13338.80878.000000000000000&pvid=81f1048f-489b-40d5-8037-36418828eecb&tpp=1

Jak poszukasz, znajdziesz na różne napięcia i o różnych przełożeniach. Zaleta to miniaturowe wymiary, a do rolet do typowych okien mocy (momentu) wystarczy z zapasem. Dostosowanie sterowania myślę nie będzie dla Ciebie problemem. 

 

 

kupilem, 8,61 zl nie majatek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadką jest trwałość silnika. przekładnia na żywo wygląda solidnie, 6 woltowy pracuje bardzo cicho. Co do sterowania, może czujnik optyczny lub indukcyjny i znacznik (dwa) na krawedzi rolety. Możesz na oś nałożyć tarczę i liczyć impulsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.