Skocz do zawartości

Pompa do deszczówki


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę jakoś rozwiązać pobieranie wody ze zbiornika na deszczówkę. Zbiornik taki jak poniżej, najniższy punkt około 2m poniżej poziomu gruntu.

zbiornik-na-szambo-zbwh.jpg

Każdorazowe otwieranie klapy i wrzucanie "nurka" zakończonego wężem średnio mnie bawi, wolałbym to rozwiązać w bardziej cywilizowany sposób.

Jaka pompa lepiej się sprawdzi? Docelowo chciałbym móc podlać ręcznie, może też zakopię jakiś nieduży system zraszaczy

 

Tzw pompa ogrodowa, stojąca w pomieszczeniu gospodarczym albo na zewnątrz, wąż zasysający zakopany i wpuszczony do zbiornika

ga510-0157.ashx

Czy zanurzeniowo-ciśnieniowa, na stałe zatopiona w zbiorniku, z zakopanymi przewodem i wężem do miejsca przyłącza.

ga510-0166.ashx

 

A może mały hydrofor? Nie trzeba nic włączać przed użyciem, tylko odkręcam kurek i woda leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, marcinur napisał:

Zdecydowanie mały hydrofor. Nie kosztuje dużo a zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Zastanawiam się jeszcze nad dwoma sprawami

1. Wąż zasysający - czy może być zakopany stosunkowo płytko pod ziemią, co zimą?

2. Czy można jakoś w miarę niedrogo zorganizować automatyczne przełączanie źródła zasilania zbiornik/wodociąg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Majkiel napisał:

Zastanawiam się jeszcze nad dwoma sprawami

1. Wąż zasysający - czy może być zakopany stosunkowo płytko pod ziemią, co zimą?

2. Czy można jakoś w miarę niedrogo zorganizować automatyczne przełączanie źródła zasilania zbiornik/wodociąg

1. Pasuje, żeby te 80 cm po ziemią było. Na zimę ciężko będzie wodę spuścić.

2. Automatyczne czyli całkiem bezobsługowe? Bo ja widziałbym taką instalację w postaci 2 elektrozaworów. Kwestia w jaki sposób nimi sterować? Bo jeżeli wystarczą zwykłe włączniki to będzie prosto i tanio. 

Jeżeli ma to działać automatycznie - rozumiem, że ma przełączać na wodociąg jak będzie niski poziom wody w zbiorniku - to użyłbym czujników poziomu lustra wody:

http://www.dostudni.pl/czujnik-poziomu-wody,id92.html?gclid=CjwKCAjwlIvXBRBjEiwATWAQIml_9AIc8bPeS2eU8Ee9JuXP4TFnCobcUdhSryN8HUqbBWUxRAcCHBoCzl8QAvD_BwE

No i do takiej instalacji konieczny jest zawór antyskażeniowy - ale to też dużo nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

1. Wąż zasysający - czy może być zakopany stosunkowo płytko pod ziemią, co zimą?

 

ja mam płytko zakopany. Lekko skosem w kierunku zbiornika/studni. Na zimę podciągam na zamocowanym sznurku koniec węża, wykręcam zawór i wrzucam wąż. Woda grawitacyjnie spłynie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa samozasysająca, mały zbiornik i wyłącznik ciśnieniowy.

Mój zestaw to Ibo mh 2200, wyłącznik ciśnieniowy LCA, oraz zbiornik. 

Hydrofor stoi sobie w piwnicy, rura zakopana na stałe (zwykła niebieska 40) i śmiga bezobsługowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 28.04.2018 o 07:55, mayster_tcz napisał:

Pompa samozasysająca, mały zbiornik i wyłącznik ciśnieniowy.

Mój zestaw to Ibo mh 2200, wyłącznik ciśnieniowy LCA, oraz zbiornik. 

Hydrofor stoi sobie w piwnicy, rura zakopana na stałe (zwykła niebieska 40) i śmiga bezobsługowo.

Jak duży masz zbiornik hydroforu?

Podczas podlewania często załącza się pompa czy pracuje non-stop ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
Dnia 28.04.2018 o 07:55, mayster_tcz napisał:

Pompa samozasysająca, mały zbiornik i wyłącznik ciśnieniowy.

Mój zestaw to Ibo mh 2200, wyłącznik ciśnieniowy LCA, oraz zbiornik. 

Hydrofor stoi sobie w piwnicy, rura zakopana na stałe (zwykła niebieska 40) i śmiga bezobsługowo.

I ta pompa nie sprawia problemów. To podły chinol ponoć.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.06.2018 o 15:53, Majkiel napisał:

Jak duży masz zbiornik hydroforu?

Podczas podlewania często załącza się pompa czy pracuje non-stop ?

 

Załącza się co jakiś czas. Nie podlewałem tak długo, by brakło wody nigdy. Mam zbiornik 300l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.06.2018 o 20:36, krawiec napisał:

I ta pompa nie sprawia problemów. To podły chinol ponoć.

 

Krawiec

 Chodzi już 2 rok, mam podłączone tez kible i pralkę. Załącza się 2 - 3 razy na dobę. Oczywiście smok w studni z siatką, filtr dyskowy przed pompą. Jakby co to wirniki są tanie, więc nie tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej średnicy wąż ssawny najczęściej pasuje do pomp? Jeszcze pompy nie kupuję, ale wąż muszę do zbiornika wsadzić, bo za chwilę będzie na nim kostka.

Tego typu na metry będzie ok, czy lepiej gotowy?
b8e9488c2d077d305923b4cc8be0ed8e.jpgff1a1fbf4ffbb3886f39af85eff320ed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obojętnie, i tak przejściówkę zawsze dokręcisz. Ja do studni mam 1 cal. Mozesz też wsadzić tańszą rurę PE.
PE nie bardzo mogę, bo nie zakręcę :) a ciężko dorabiać jakieś kolanka wewnątrz zbiornika betonowego. Wygląda to mniej więcej tak, że mam byłe stare szambo dwukomorowe. Wpust jest do pierwszej komory i przez niego wejdą węże oraz przelew w ścianie między komorami, którędy ma jeden z węży przejść do drugiej komory. Do wpustu też węże mają skręcić pod kątem 90° przed wpustem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nic z tego nie będzie. W ciągu 9h z jednej komory ubyło 2cm słupa wody, z drugiej 3cm - razem jakieś 240l, jeśli dobrze liczę. Wygląda na to, że stare szambo będzie świetnym zbiornikiem drenażowym, ale nie posłuży do nawadniania.

Mam nadzieję, że mi nie będzie osiadać, bo robię na nim podjazd, ale sam zbiornik ma chyba z 17-20 lat, używany był krótko, mało intensywnie... Choć jest ciut przechylony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kurczę nie wiem, czy ubywa - minęło kolejne 36h i w większej komorze ubyło 1cm słupa wody, a w mniejszej ... przybyło 1cm. Chyba jednak wsadzę te węże. Jest jakiś lepszy filtr, niż ten koszyk?

https://m.leroymerlin.pl/nawadnianie/pompy-i-hydrofory/akcesoria-i-filtry-do-pomp/filtr-fcar26-boutte,p404495,l1874.html

 

W tym byłym szambie wciąż jest z 10cm szlamu na spodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Dnia 17.06.2018 o 21:02, Olleo napisał:

No i kurczę nie wiem, czy ubywa - minęło kolejne 36h i w większej komorze ubyło 1cm słupa wody, a w mniejszej ... przybyło 1cm. Chyba jednak wsadzę te węże. Jest jakiś lepszy filtr, niż ten koszyk?

https://m.leroymerlin.pl/nawadnianie/pompy-i-hydrofory/akcesoria-i-filtry-do-pomp/filtr-fcar26-boutte,p404495,l1874.html

 

W tym byłym szambie wciąż jest z 10cm szlamu na spodzie.

I jak tam z szambo-zbiornikiem?

Zdecydowałeś jakie węże?

 

Ja się właśnie zastanawiam, czy taki gotowy z koszykiem i zaworem zwrotnym jak podlinkowałeś wcześniej, nadaje się do zakopania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam z szambo-zbiornikiem?
Zdecydowałeś jakie węże?
 
Ja się właśnie zastanawiam, czy taki gotowy z koszykiem i zaworem zwrotnym jak podlinkowałeś wcześniej, nadaje się do zakopania.
Wrzuciłem te ssawne, dodałem koszyczki i będę musiał je jakoś jeszcze zatopić, bo pływają. Na razie pompy nie kupuję - będę obserwował, co się z wodą dzieje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.