Skocz do zawartości

Dylematy mieszkaniowe.


Kovic

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem, 

 

mam zamiar zakupić nowe mieszkanie, blok w którym będzie się znajdować będzie gotowy za około 1,5 roku więc mogę się do zakupu dobrze przygotować :)

 

Na obecną chwilę podobają mi się dwa mieszkania i tu się pojawiają pierwsze dylematy. 
Oba z nich można wybrać na przed ostatnim lub ostatnim piętrze.

 

Mieszkanie nr1, balkon i salon na zachód : 

http://www.rombud.olsztyn.pl/images/wrzosowe/budynek2/karty mieszkan b2-BUDYNEK B2 _47.pdf

 

Zplusów : 

widok, - poniżej są garaże i dalej niższe bloki - nic nie postawi się przed - spokój

Z minusów :

mieszkanie szczytowe na ostatnim piętrze, spodziewam się że w lato może być gorąco ( klima) - w zimę może być ciężko nagrzać, słońce w lato w okna od 14 do zachodu słońca

 

Mieszkanie nr 2 salon i balkon na południe:

http://www.rombud.olsztyn.pl/images/wrzosowe/budynek2/karty mieszkan b2-BUDYNEK B2 _45.pdf

 

Z plusów : 

po bokach grzeją sąsiedzi, widok na niższy blok i dalej na stare osiedle z niższymi budynkami

Z minusów

brak słońca w sypialniach ( może to plus ?), słońce w salonie od 14 do 18

 

Całe osiedle wyglądać będzie tak  ( mowa o budynku nr 2 od lewej) : 

 

201706091_1443741321.jpg 

 

201706092_1093678945.jpg

Podpowiecie coś ? 

Edytowane przez Kovic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO ok, poza tym że szczytowe, a więc droższe w ogrzewaniu.

Mam takie, gdzie 3 strony to ściany szczytowe- jest chłodno, a grzejniki rozkręcone.

Choć obecnie może lepiej dociplają :hmm:

Dowiedz się o planowane ocieplenie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

IMO ok, poza tym że szczytowe, a więc droższe w ogrzewaniu.

Mam takie, gdzie 3 strony to ściany szczytowe- jest chłodno, a grzejniki rozkręcone.

Choć obecnie może lepiej dociplają :hmm:

Dowiedz się o planowane ocieplenie ...

Pierwszy blok ocieplają styropianem 10 cm. 

Obecnie mieszkam na ostatnim piętrze od strony zachodniej - gorąco w lato, właśnie boję się tego w mieszkaniu nr1 - dlatego myślę o przedostatnim piętrze. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 cm to IMO mało.

Obecnie daje się 12-15.

Ja bym ostatniego nie brał. Problemy z dachem będą głównie Twoje.

Dawno temu mieszkałem na ostatnim i nigdy więcej.

Słoneczny salon to IMO zaleta. Latem zaciągniesz rolety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz wziąć przedostatnie piętro - to będzie lepszy wybór. Co prawda będzie ktoś tupać nad głową, ale brat ma mieszkanie na ostatnim piętrze i latem jest tam strasznie gorąco. Fakt, można założyć klimę, ale raz że to koszt, a dwa mieszkania ma ostatniej kondygnacji z reguły mają niższą wartość, o czym wspominał @rwIcIk

 

Co do układu, to "grzejący" sąsiedzi przy okazji czasem hałasują, a przy ocieplonych budynkach nie ma już takiego problemu ze ścianą szczytową - nowe budynki muszą być przyzwoicie ocieplone. Osobiście, bardziej podoba mi się układ numer 1 - salon jest bardziej przestronny, w wersji 2 - dość wąski i długi.

 

Pierwszy ocieplają 10cm - to niczym dres w mroźne dni ;) U nas przedwojenne budynki ocieplają 15cm. Dopytaj, czy pozostałe też będą tak ocieplone - może muszą mieć ocieplenie według nowszych standardów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kovic napisał:

Pierwszy blok ocieplają styropianem 10 cm. 

Obecnie mieszkam na ostatnim piętrze od strony zachodniej - gorąco w lato, właśnie boję się tego w mieszkaniu nr1 - dlatego myślę o przedostatnim piętrze. 

 

Rozsądniejsza opcja.

Ja 8 lat temu kupiłem na 4, ostatnim pietrze. Poza tym że zimą piździ, latem grzeje to uwielbiam to mieszkanie, ale widok rekompensuje mi wszystko.,

Poza tym musiałem się doposażyć w markizę i rolety żeby przetrwać lato ;]

20 minut temu, rwIcIk napisał:

Partery i poddasza są z założenia mniej wartościowe.

 

Nie koniecznie, swoje sprzedałem w 3 dni za dobrą kasę, mimo, że ostatnie piętro.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze zależy od izolacji ścian i stropów.

 

Obecnie mieszkam na pół-ostatnim piętrze. Nad połową mojego mieszkania jest dach, połowa to inne mieszkanie. Narożne (wszystkie są narożne bo to mały blok - 4 mieszkania na piętrze). Koszty ogrzewania nie są odbiegające od normy, a sąsiedzi narzekają, że u  nas zawsze gorąco - bo żona jest ciepłolubna i się dużo dogrzewa.

 

W lato w mieszkaniu jest "normalnie gorąco".

 

Nowe też przyklepałem na ostatnim. Przynajmniej nikt po głowie nie tupie.

 

W  tym drugim jest spora strata na holu. Sprytnie zamaskowana półścianką przed łazienką z niby miejscem na wnękę, ale to spora strata przestrzeni. W pierwszym wypadku duża część holu łączy się z salonem i ta strata jest mniej dotkliwa, bo szafy mieszczą się zaraz przy drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Majkiel napisał:

Jeśli możesz wziąć przedostatnie piętro - to będzie lepszy wybór. Co prawda będzie ktoś tupać nad głową, ale brat ma mieszkanie na ostatnim piętrze i latem jest tam strasznie gorąco. Fakt, można założyć klimę, ale raz że to koszt, a dwa mieszkania ma ostatniej kondygnacji z reguły mają niższą wartość, o czym wspominał @rwIcIk

 

Co do układu, to "grzejący" sąsiedzi przy okazji czasem hałasują, a przy ocieplonych budynkach nie ma już takiego problemu ze ścianą szczytową - nowe budynki muszą być przyzwoicie ocieplone. Osobiście, bardziej podoba mi się układ numer 1 - salon jest bardziej przestronny, w wersji 2 - dość wąski i długi.

 

Pierwszy ocieplają 10cm - to niczym dres w mroźne dni ;) U nas przedwojenne budynki ocieplają 15cm. Dopytaj, czy pozostałe też będą tak ocieplone - może muszą mieć ocieplenie według nowszych standardów.

10 cm to ja strzeliłem na oko :hehe:

 

Dziś się dowiem dokładnie :)

 

Mam podobne spostrzeżenia do Ciebie, martwi mnie jedynie właśnie to ocieplenie, obecnie mieszkam na ostatnim piętrze - ale w środku bloku. Okna mam tylko na stronę zachodnia - więc w lato w mieszkaniu potrafi być +29....

 

Chciałbym tego uniknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, s_krzychu napisał:

Jak zawsze zależy od izolacji ścian i stropów.

 

Więc tak....

 

Ściany budynku izolowane są styropianem 16cm ( i tu nie wiem o co chodzi) lambda 36 czy 38....

Dach mieszkania pokrywa podwójny strop, na nim jest styropian od 28 do 18 centymetrów ( spadki dla wody) na tym wylewka 5 cm. 

 

Udało mi się porozmawiać z kierownikiem budowy ( okazało się że razem pracowaliśmy w UK) i zarzeka się że nie ma się co bać ostatniego piętra jak i mieszkania szczytowego. 

 

Udało mi się wejść do budynku nr pierwszego od lewej i widok wygląda tak : 

 

przedostatnie piętro

4.jpg.b551d9a0e255e5399ac0c16637ce5597.jpg

 

44.jpg.5554bdad92d3bb23671a0a9052b63391.jpg

 

 

ostatnie piętro 

 

5.jpg.604e718df9c5a9f2f4f14211f2394c05.jpg55.jpg.e1db3fcc28f0f54862fd846e6bb9e35d.jpg

 

Samo mieszkanie będzie przesunięte od obecnego widoku w lewo o jakieś 50 m więc nie będzie widać tych garaży tylko dachy  tych mniejszych bloczków plus zabytkowe koszary po lewej. 

 

Co sądzicie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Kovic napisał:

Ściany budynku izolowane są styropianem 16cm ( i tu nie wiem o co chodzi) lambda 36 czy 38....

Dach mieszkania pokrywa podwójny strop, na nim jest styropian od 28 do 18 centymetrów ( spadki dla wody) na tym wylewka 5 cm.

Co sądzicie ? 

 

Czy standardowy biały styropian. Lamba ok, zaczynają się od 0,042. im niższa wartość tym lepiej.

Dowiedz się jeszcze o samym wykonawcy i deweloperze, ma to duże znaczenie przy późniejszej rękojmi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opinie są OK, rodzinka ma od tego wykonawcy/dewelopera i są zadowoleni. 

Sądzisz że termo izolacja dachu będzie wystarczająca ? 
Termo jak termo
Oby nie zaciekało bo i tak bywa

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.05.2018 o 09:52, Kovic napisał:

Tak, ale to są dużo większe mieszkania.

 

Dodatkowo są już zarezerwowane...

 

http://www.rombud.olsztyn.pl/images/wrzosowe/budynek2/karty mieszkan b2-BUDYNEK B2 _26.pdf

 

 

Bierz ostatnie piętro. Nikt Ci nie będzie tupał nad głową, założysz sobie klimę i będziesz miał komfortowe życie. 

To nowy blok, więc o grzanie bym się nie martwił .... najwyżej zapłacisz 100-200 zł rocznie więcej, ale komfort niemania sąsiadów nad głową jest bezcenny.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Dembu napisał:

 ......... komfort niemania sąsiadów nad głową jest bezcenny.

 

Ja też miałem na ostatnim piętrze mieszkanie. Podemną jak chodzili czy szurali meblami czy krzesłami  wszyscy znajomi myśleli że to nad nami.

Tylko to był blok z płyty.

  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ciągnę temat dalej. 

Mieszkanie zakupione - buduje się. 
Po woli myślę o urządzeniu i marzy mi się coś takiego jak na załączonym rysunku. Nie znam się na budowlance, będzie to robiła ekipa ale rozważam możliwości. Otóż zamiast wanny w większej łazience marzy mi się duża kabina prysznicowa ( na czerwono) w mniejszej łazience pralka ( na fioletowo) , pytanie - czy nie będzie problemu z odprowadzeniem brudnej wody do pionów ściekowych ? Jest spora odległość... Jak wygląda technologia, odpływ pod kaflami w posadzce czy jak ? Domyślam się że muszą być zachowane spadki... 

 

lazienka.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach łazienek powinno się wszystko dać ;]

Ja bym jednak nie rezygnował z drugiego miejsca do kąpieli. W dużej łazience zmieści się pralka.

U siebie w jednej mam wannę, w drugiej prysznic i to się sprawdza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z pralka nie powinno być problemu bo wodę pralka wypompowuje (nie jest grawitacyjne) więc standardowy spadek 1 cm/1mb + pompka w pralce powinno załatwić sprawę

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mieszkam na 3 i ostatnim piętrze. Mieszkanie jest od południowo zachodniej strony, jedyny minus to że wszystkie okna są z jednej strony i ciężko to przewietrzyć. Latem jest gorąco w tym roku skusiłem się na klimatyzację. Ceny urządzeń nie są z kosmosu, a komfort życia nieporownywalnie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2019 o 10:39, Kovic napisał:

Tak też zrobię - jednak zastanawiam się czy się po prostu tak da :)

Z kabiną może być problem. Na pewno nie da się zrobić równo z podłogą. Tzn dać się może i da ale przy tak małym spadku jaki tam zostanie, mogą być problemy z drożnością odpływu.

Jeśli będzie wyżej niż podłoga to luz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Joki napisał:

Z kabiną może być problem. Na pewno nie da się zrobić równo z podłogą. Tzn dać się może i da ale przy tak małym spadku jaki tam zostanie, mogą być problemy z drożnością odpływu.

Jeśli będzie wyżej niż podłoga to luz.


Nie musi być "na płasko". Jak będzie niski brodzik - nic się nie stanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...
  • 8 miesięcy później...

Czas na małe podsumowanie. 
Od tygodnia mieszkamy, ostatnie piętro, niecałe 74 metry. 
image.png.847b9693444b14f58dd90bf17ae0e7c5.png

 

Mieszkanie zarezerwowane w maju 2018. 
Start budowy marzec 2019. 
image.png.d25f20056620e6bf948bf290dbcd417c.png
 

 

Oddane czerwiec ( końcówka) 2020.
Roboty budowlane, wyposażanie, ect. trwało do końca września 2020 - więc łącznie około 3 miesięcy. 

Wprowadziliśmy się na koniec września. 

Dla zainteresowanych kosztorys : 

Wydatki poniesione  
Materiały budowlane 5 894,00 zł
Majster robocizna 16 500,00 zł
Drzwi z montażem 5 179,00 zł
Klucze do nowego mieszkania 45,00 zł
Wynajem osuszarki 150,00 zł
Panele 70m2 12 326,00 zł
Leroy tabliczka" nie parkować" 52,00 zł
Wózek transportowy 140,00 zł
Garaże wykup 2 000,00 zł
Zmiany lokatorskie 325,00 zł
Kafelki na balkon 5m2 309,00 zł
Fototapeta sypialnia 823,00 zł
AGD kuchnia + suszarka 10 980,00 zł
Kafle kuchnia między szafki 202,00 zł
Oświetlenie żyrandole plus żarówki 2 347,00 zł
Łazienka 11 230,00 zł
Uchwyt Vesa TV 40,00 zł
Telewizor 5 000,00 zł
Regały piwnica 160,00 zł
Zlew i kran kuchnia 1 003,00 zł
Drabinka domowa 100,00 zł
Meble kuchnia plus szafy 27 000,00 zł
Stoł plus krzesła 3 700,00 zł
Kanapa 4 300,00 zł
Łóżko i materac 5 300,00 zł
Prześcieradła 203,00 zł
Lustro dekoracyjne pokój 230,00 zł
Łazienka koszyki 340,00 zł
Mop plus chemia 120,00 zł
Kibelszczotka 65,00 zł
Czajnik 164,00 zł
Meble balkonowe 500,00 zł
Meble sypialnia 2/biuro 2 450,00 zł
Doniczki 150,00 zł
Akt notarialny z odpisem 2 880,00 zł
Ubezpieczenie nieruchomosci 942,00 zł
Stolik kawowy 270,00 zł
Wieszaki 100,00 zł
Dywaniki 487,00 zł
Lampki smart 611,00 zł
Lampa stojąca salon 480,00 zł
Krzesło biurowe 2 000,00 zł
Firany, zasłony, rolety 4 900,00 zł
Router 230,00 zł
Sąd wpis na hipotekę 200,00 zł
Lustro dekoracyjne biuro 300,00 zł
Usługi noszenia, przeprowadzki 465,00 zł
Patelnie 360,00 zł
   
   
   
Suma

133 552,00 zł

 

 

I to by było na tyle :)

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2018 o 08:29, Kovic napisał:

Czołem, 

 

mam zamiar zakupić nowe mieszkanie, blok w którym będzie się znajdować będzie gotowy za około 1,5 roku więc mogę się do zakupu dobrze przygotować :)

 

Na obecną chwilę podobają mi się dwa mieszkania i tu się pojawiają pierwsze dylematy. 
Oba z nich można wybrać na przed ostatnim lub ostatnim piętrze.

 

Mieszkanie nr1, balkon i salon na zachód : 

http://www.rombud.olsztyn.pl/images/wrzosowe/budynek2/karty mieszkan b2-BUDYNEK B2 _47.pdf

 

Zplusów : 

widok, - poniżej są garaże i dalej niższe bloki - nic nie postawi się przed - spokój

Z minusów :

mieszkanie szczytowe na ostatnim piętrze, spodziewam się że w lato może być gorąco ( klima) - w zimę może być ciężko nagrzać, słońce w lato w okna od 14 do zachodu słońca

 

Mieszkanie nr 2 salon i balkon na południe:

http://www.rombud.olsztyn.pl/images/wrzosowe/budynek2/karty mieszkan b2-BUDYNEK B2 _45.pdf

 

Z plusów : 

po bokach grzeją sąsiedzi, widok na niższy blok i dalej na stare osiedle z niższymi budynkami

Z minusów

brak słońca w sypialniach ( może to plus ?), słońce w salonie od 14 do 18

 

Całe osiedle wyglądać będzie tak  ( mowa o budynku nr 2 od lewej) : 

 

 

 

Podpowiecie coś ? 

Mieszkałem ok 40 lat na ostatnim piętrze (wiem w nowym bloku pewnie jest troszeczkę inaczej) i nigdy bym już takiego nie kupił

Zalety - nikt ci nie chodzi po głowie i nie spuszcza wody i tyle

Wady - przeważnie mniej wartościowe mieszkanie na rynku wtórnym, w zimie zimniej, w lecie cieplej czasami nawet gorąco, nowy blok to może przeciekać dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, dobromir napisał:

Mieszkałem ok 40 lat na ostatnim piętrze (wiem w nowym bloku pewnie jest troszeczkę inaczej) i nigdy bym już takiego nie kupił

Zalety - nikt ci nie chodzi po głowie i nie spuszcza wody i tyle

Wady - przeważnie mniej wartościowe mieszkanie na rynku wtórnym, w zimie zimniej, w lecie cieplej czasami nawet gorąco, nowy blok to może przeciekać dach


O tym już rozmawialiśmy dwa lata temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.