Skocz do zawartości

Auto u mechanika, tymczasem przegląd...


bochumil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak w temacie. Auto właściwie nie jedzie. Wkrótce leci do mechanika na wymianę sprzęgła, niestety wolne terminy z początkiem czerwca kiedy mija termin przeglądu. Jak załatwić temat biorąc pod uwagę nowe przepisy dotyczące przeglądów?

Edit: właśnie doczytałem, mogę spóźnić się bez konsekwencji do 30 dni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, bochumil napisał:

Witam

 

Jak w temacie. Auto właściwie nie jedzie. Wkrótce leci do mechanika na wymianę sprzęgła, niestety wolne terminy z początkiem czerwca kiedy mija termin przeglądu. Jak załatwić temat biorąc pod uwagę nowe przepisy dotyczące przeglądów?

Edit: właśnie doczytałem, mogę spóźnić się bez konsekwencji do 30 dni. 

Nie powiem do czego ten mechanik sie nadaje, jak przegladu Ci w terminie nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lato8 napisał:

Nic nie weszło z takich rzeczy. 

 

Na ten moment spokojnie mozesz sie spoznic i rok.

 

Zmiany które wejdą w maju 2018, spowodują, że bezterminowa możliwość jazdy z nieważnym przeglądem zostanie skrócona do dni 30, podczas których, zapewne, policja zatrzyma nam dowód (na wypadek kontroli), ale nadal będziemy mogli jak do tej pory udać się na stację i wykonać standardowe badanie techniczne. Jeśli jednak badanie zostanie wykonane po 30 dniach od przekroczenia terminu jego ważności lub o przekroczeniu terminu przypomni nam policja, podczas kontroli dokumentów, wtedy obligatoryjne nasz pojazd uznawany jest za niezdolny do dalszego poruszania się po drodze, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany, a badanie techniczne będzie możliwe do wykonania tylko na wskazanych stacjach TDT. Za co zapłacimy podwójnie.

 

Więcej tutaj

http://badanie-techniczne.pl/2017/11/badanie-techniczne-pojazdow-zmiany-po-20-maja-2018/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ZUBERTO napisał:

Nie powiem do czego ten mechanik sie nadaje, jak przegladu Ci w terminie nie zrobi.

Ja bym mechanika w to jeszcze nie mieszał :) Na razie myślę jak załatwić to samemu. Jak nie dam rady, poproszę mechanika ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bochumil napisał:

Witam

 

Jak w temacie. Auto właściwie nie jedzie. Wkrótce leci do mechanika na wymianę sprzęgła, niestety wolne terminy z początkiem czerwca kiedy mija termin przeglądu. Jak załatwić temat biorąc pod uwagę nowe przepisy dotyczące przeglądów?

Edit: właśnie doczytałem, mogę spóźnić się bez konsekwencji do 30 dni. 

A to nie można przeglądu przed wymianą sprzęgła załatwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, 4thelement napisał:

A to nie można przeglądu przed wymianą sprzęgła załatwić?

To już chyba kwestia w jakim stanie to sprzęgło i czy wogole auto jeździ (autor napisał, że "właściwie nie jedzie").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to, właściwie nie jedzie. Żeby wbić 1 silnik musi być wyłączony. Pozostałe biegi w trakcie jazdy z trudem, czasami wcale. Wole nie przemęczać lewarka i skrzyni bo dojdą dodatkowe koszty ;) Oczywiście zdaję sobie sprawę z faktu, że są miejsca na mapie kraju, gdzie auto przegląd bez problemów by przyszło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bochumil napisał:

Zmiany które wejdą w maju 2018, spowodują, że bezterminowa możliwość jazdy z nieważnym przeglądem zostanie skrócona do dni 30, podczas których, zapewne, policja zatrzyma nam dowód (na wypadek kontroli), ale nadal będziemy mogli jak do tej pory udać się na stację i wykonać standardowe badanie techniczne. Jeśli jednak badanie zostanie wykonane po 30 dniach od przekroczenia terminu jego ważności lub o przekroczeniu terminu przypomni nam policja, podczas kontroli dokumentów, wtedy obligatoryjne nasz pojazd uznawany jest za niezdolny do dalszego poruszania się po drodze, dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany, a badanie techniczne będzie możliwe do wykonania tylko na wskazanych stacjach TDT. Za co zapłacimy podwójnie.

 

Więcej tutaj

http://badanie-techniczne.pl/2017/11/badanie-techniczne-pojazdow-zmiany-po-20-maja-2018/

http://badanie-techniczne.pl/2018/03/nie-bedzie-zmian-w-badaniu-technicznym-zmiany-20-maja-2018/

Zmiany będą ale nie tak drastyczne jak zapowiadali. Stacje TDT pewnie nawet jeszcze nie istnieją. Plusem jest jak dla mnie przepis z możliwością udania się na przegląd do 30 dni przed terminem bez utraty tych dni w następnym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o przytoczenie aktualnej nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, gdzie jest mowa o tych zmianach. Bo jedyne zmiany do jakich dotarłem to są te,  do których odwołuje się link jaki podałem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli co, jednak wchodzą te zmiany od 20maja w ograniczonej formie? Przywiozłem na wieś Simsonka a on nie ma przeglądu od dobrych kilku lat, bo nikt go nie używał. Muszę się spieszyć z zakupem akumulatora i regeneracją gaźnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lukaszek1207 napisał:

Ok, czyli co, jednak wchodzą te zmiany od 20maja w ograniczonej formie? Przywiozłem na wieś Simsonka a on nie ma przeglądu od dobrych kilku lat, bo nikt go nie używał. Muszę się spieszyć z zakupem akumulatora i regeneracją gaźnika?

To zależy kiedy chcesz nim jeździć bo może te 50 zeta wydane na późniejszy (''karny'')  przegląd zwróci się samo (jeśli planujesz jeździć dopiero za rok albo później)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości przejrzałem dowody... jedno auto bez przeglądu i do tego brak miejsc w dowodzie na pieczątki  :facepalm:

 

Macie jakieś aplikacje do zapamiętywania takich spraw?

 

Najlepiej może jakaś do obsługi większej ilości samochodów z "przypominajką". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, chojny napisał:

Z ciekawości przejrzałem dowody... jedno auto bez przeglądu i do tego brak miejsc w dowodzie na pieczątki  :facepalm:

 

Macie jakieś aplikacje do zapamiętywania takich spraw?

 

Najlepiej może jakaś do obsługi większej ilości samochodów z "przypominajką". 

Moja aplikacja to SMS z SKP, tylko pierwszy raz trzeba pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, chojny napisał:

Z ciekawości przejrzałem dowody... jedno auto bez przeglądu i do tego brak miejsc w dowodzie na pieczątki  :facepalm:

 

Macie jakieś aplikacje do zapamiętywania takich spraw?

 

Najlepiej może jakaś do obsługi większej ilości samochodów z "przypominajką". 

U mnie wiejska stacja a SMS-ami z tydzień przed końcem terminu się przypomina:phi:

A miejsca w dowodzie to już chyba nie trzeba, można będzie wozić kwitek:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, volf6 napisał:

U mnie wiejska stacja a SMS-ami z tydzień przed końcem terminu się przypomina:phi:

A miejsca w dowodzie to już chyba nie trzeba, można będzie wozić kwitek:ok:

 

Ta mi nie przysłała :(

 

Hm...  to dzwonie... 

 

I wszystko wiadomo. 

 

Zaświadczenie ze stacji, karta pojazdu, stary dowód, dowód osobisty i wyrabiają za jakieś 80pln dowód tymczasowy, po 3 tygodniach do odbioru stały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, chojny napisał:

 

Zaświadczenie ze stacji, karta pojazdu, stary dowód, dowód osobisty i wyrabiają za jakieś 80pln dowód tymczasowy, po 3 tygodniach do odbioru stały.

Tylko po co?

Cytuj

Ostatnią nowością jaka wejdzie w życie jest rozwiązanie problemu związanego z brakiem miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Od uprawomocnienia się zmian, nie trzeba będzie już wymieniać dowodu rejestracyjnego celem uzyskania nowego miejsca na pieczątki. Wystarczy pobrać od diagnosty zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania i okazać je podczas kontroli.

Choć nie wiem konkretnie od kiedy wchodzą te zmiany ale ja bym przeczekał:skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, chojny napisał:

 

Aby otrzymać dowód tymczasowy do czasu wyrobienia dowodu stałego. 

`A co się stało ze starym?

Bo jeśli brakło tylko miejsca na pieczątki to nie jest do powód do wymiany, zwłaszcza, ze niebawem nie trzeba będzie okazywać go policji przy kontroli ale rób jak uważasz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, volf6 napisał:

`A co się stało ze starym?

Bo jeśli brakło tylko miejsca na pieczątki to nie jest do powód do wymiany, zwłaszcza, ze niebawem nie trzeba będzie okazywać go policji przy kontroli ale rób jak uważasz:)

 

Tak, skończyło się miejsce. Dzwoniłem przed momentem do wydziału komunikacji i mi powiedzieli że muszę wymienić a zaświadczenie ze stacji jest tymczasowe. 

 

"Co uważasz" - co ma robić biedny obywatel jak nie wiadomo co robić? :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, chojny napisał:

 

Tak, skończyło się miejsce. Dzwoniłem przed momentem do wydziału komunikacji i mi powiedzieli że muszę wymienić a zaświadczenie ze stacji jest tymczasowe. 

Na dzień dzisiejszy tak ale za tydzień, 2 lub 3 już nie więc ja bym przeczekał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Na dzień dzisiejszy tak ale za tydzień, 2 lub 3 już nie więc ja bym przeczekał ;)

 

W sumie i tak tym autem nie jeżdżę na co dzień a 80pln na ulicy nie leży, czas, plus dojechać do urzędu trzeba, kolejka, wysiedzieć swoje... to poczekam i zobaczę co się stanie. 

 

Jak mnie wpuścisz w maliny to Cie znajdę!!  ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wymianie dowodu nie trzeba brać pozwolenia czasowego. Wystarczy zgłosić wniosek o nowy dowód i tyle. Na starym zapełnionym dowodzie i kartce od diagnosty można jeździć miesiąc od przeglądu a wyrobienie nowego dowodu w praktyce nie trwa więcej niż 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, misiek009 napisał:

Przy wymianie dowodu nie trzeba brać pozwolenia czasowego.

nie masz na to wpływu. Decyzja jest fakultatywna i różnie do tego WK podchodzą.

Ja będąc w ost dniu obowiązywania bieżącego przeglądu dostałem pieczątkę w stary DR, a moja będąc tydzień przed końcem dostała tymczasowy.

Na starym zapełnionym dowodzie i kartce od diagnosty można jeździć miesiąc od przeglądu a wyrobienie nowego dowodu w praktyce nie trwa więcej niż 2 tygodnie.

kartkę od diagnosty Ci zabierają, więc albo dostaniesz pieczątkę do starego DR, albo tymczasowy. Nie ma innej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Ozarek napisał:

nie masz na to wpływu. Decyzja jest fakultatywna i różnie do tego WK podchodzą.

Ja będąc w ost dniu obowiązywania bieżącego przeglądu dostałem pieczątkę w stary DR, a moja będąc tydzień przed końcem dostała tymczasowy.

http://bip.um.wroc.pl/attachments/download/56609

Tak wygląda wniosek o wymianę dowodu we Wrocławiu. Można wybrać opcję bez wydawania pozwolenia czasowego. Przerabiałem osobiście i pan z okienka z przyzwyczajenia chciał mnie skasować 20zł za tą tymczasową makulaturę ale jak się zorientował że nie chcę to zapłaciłem tylko 54zł za nowy dowód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, misiek009 napisał:

Tak wygląda wniosek o wymianę dowodu we Wrocławiu. Można wybrać opcję bez wydawania pozwolenia czasowego.

średnio kogoś, spoza Wrocławia, interesuje wniosek z Wrocławia, liczy się litera przepisu, a jej syntezę masz wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ozarek napisał:

średnio kogoś, spoza Wrocławia, interesuje wniosek z Wrocławia, liczy się litera przepisu, a jej syntezę masz wyżej.

http://bip.poznan.pl/bip/druki.html?dr_id=221993&co=show&type=pdf

wniosek z Poznania

 

https://www.bip.krakow.pl/plik.php?zid=200866&wer=0&new=t&mode=shw

kraków

 

W obu przypadkach można wybrać opcję bez pozwolenia czasowego. Szukać wniosków z innych miast?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, misiek009 napisał:

W obu przypadkach można wybrać opcję bez pozwolenia czasowego. Szukać wniosków z innych miast?

jak lubisz to sobie szukaj, niczego to nie zmienia, bo tak samo znajdujesz zapewne wnioski gdzie takiej opcji nie ma.

Potwierdza to tylko cały czas to co wyżej napisałem, w przepisie jest to fakultatywna decyzja WK i NIE MASZ na nią wpływu.

Jedne WK przygotowały sobie wnioski z opcją, inne na bieżąco oceniają (np. uzależniając od ważności obecnego badania), a jeszcze inne wydają tymczasowy każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.