Skocz do zawartości

hydrofor - zawór napowietrzający


Bartłomiej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bartłomiej napisał:

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

Jak sam napisałeś jest to zbiornik z poduszką powietrzną, więc to nie Ty umieszczasz w nim zawór, a on już tam jest. Wygląda jak wentyl samochodowy. Napompowane powietrze służy do wytworzenia tej poduszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, nigdzie takiego wentyla nie znalazłem. Dlatego pytam.

A bez napompowania poduszka powietrzna też się zrobi, tylko że będzie mniejsza. Chodzi mi o to, w jakim celu jest do dopompowywanie przed zalaniem wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaworek był pod plastikową przykrywką na górze zbiornika.

Co dokładnie się z tym robi, nie wiem. Robił do hydraulik.

Potem pompa padła i wszystko jest już nieużywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest z poduszka powietrzna to musi być zawór do pompowania. Jeśli jest to stary hydrofor to zamontuj wentyl przed hydroforem i daj 1bar powietrza. Powietrze wypycha wodę, woda sama w sobie jest nieściśliwa więc nie będzie miało ci co wypłynąć tej wody do góry. Zamiast pompa załączyć się raz na 20 minut lania wody, będzie załączać się co kilka sekund. Tym efektem ja zabijesz bardzo szybko.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartłomiej napisał:

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

ja przy zbiorniku 300l nie pompuję powietrza

jako że zawór do pompowania mam gdzieś w połowie wysokości zbiornika(zbiornik stojący) to spuszczam wodę do poziomu przy którym po odkręceniu zaworu powietrznego nie leci woda, odkręcam zawór i czekam aż powietrze samo zostanie zassane do zbiornika.

po wszystkim zamykam zawór powietrza i włączam pompę która sobie dobija wody tyle ile ma ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartłomiej napisał:

gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku

Możesz, moze być w formie wentyla samochodowego.

Jak nie napompujesz to też będzie działać ale w sumie im więcej powietrza tym więcej ''aktywnej'' wody w hydroforze i pompa będzie się rzadziej załączać.

Z czasem powietrze ubywa (rozpuszcza się w wodzie?) i od czasu do czasu trzeba powtarzać pompowanie...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bartłomiej napisał:

Cześć!

Mam hydrofor ze zbiornikiem ok 300l, który jest zasilany wodą ze studni abisyńskiej. Jest to zbiornik z poduszką powietrzną. Mam na nim ustawione ciśnienie max 4.5 bara; przy takim ciśnieniu następuje wyłączenie pompy. Słyszałem, że przed zalaniem wodą taki zbiornik należy "napompować" powietrzem do ciśnienia 1.5-2bar przez zawór dopowietrzający.

Trzy pytania:

- gdzie się umieszcza taki zawór? czy mogę go dać przy manometrze u góry zbiornika, mierzącym ciśnienie w zbiorniku?

- czy faktycznie trzeba nabić 1.5-2 bara powietrza?

- w jakim celu stosuje się takie wstępne napełnianie zbiornika powietrzem ?

 

dzięki za pomoc

Bartek

Napowietrzasz czy inaczej injector umieszcza się na wlocie do zbionika, jego zadania do wraz ze stumieniem wody dostarczanie powietrza.

Z dopompowaniem bywa różnie w zależności od pompy, zbiornika i napowietrzacza czasem trzeba czasem nie - bo sam injector dostarczy powietrze.

Przy takim zestawie przy manometrze powinien być też zaworek aby móc wypuścić jak jest za dużo powietrza.

Napowietrza się aby była poduszka powietrzna, ale czasem nie jest to potrzebnie jak sprawnie działa napowietrzacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, volf6 napisał:

Możesz, moze być w formie wentyla samochodowego.

Jak nie napompujesz to też będzie działać ale w sumie im więcej powietrza tym więcej ''aktywnej'' wody w hydroforze i pompa będzie się rzadziej załączać.

Z czasem powietrze ubywa (rozpuszcza się w wodzie?) i od czasu do czasu trzeba powtarzać pompowanie...

 

 

jak powietrza ubywa to jest nieszczelność zawora zwrotnego lub zła regulacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zbiornik ma wodowskaz ? Taki wskaźnik poziomu wody. Ja mam i robię tak, że nalewam wody do 3/4 zbiornika, potem wpompowuję powietrze dotąd, aż nie wyłączy się ciśnieniowy na pompie (u mnie 3 bar) i tyle. Już drugi rok chodzi bez problemu, choć może w tym sezonie sprawdzę czy nie trzeba dobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, mayster_tcz napisał:

A zbiornik ma wodowskaz ? Taki wskaźnik poziomu wody. Ja mam i robię tak, że nalewam wody do 3/4 zbiornika, potem wpompowuję powietrze dotąd, aż nie wyłączy się ciśnieniowy na pompie (u mnie 3 bar) i tyle. Już drugi rok chodzi bez problemu, choć może w tym sezonie sprawdzę czy nie trzeba dobić :)

Trochę mało dajesz powietrza.

 

Mój sposób na regulacje:

  1. hydrofor ma się włączać zanim zejdzie woda do króćca z zimną wodą
  2. ma być w miarę dużo powietrza (duża pojemność użytkowa)
  3. ma być żądane ciśnienie w instalacji.

Jak nabijemy za dużo powietrza, to może nam pójść powietrze na instalację (a hydrofor jeszcze się nie włączy). Jak nabijemy za mało będzie się załączał zbyt wcześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz jest tak, że jak włączy się podlewanie, to pompa zasilająca hydrofor musi cały czas pracować, aby utrzymać ciśnienie 3bar. A nastawiona jest na max 4.5bar.

Po dobiciu do tych 4.5 w zbiorniku jest ok 3/4 wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz jest tak, że jak włączy się podlewanie, to pompa zasilająca hydrofor musi cały czas pracować, aby utrzymać ciśnienie 3bar. A nastawiona jest na max 4.5bar.
Po dobiciu do tych 4.5 w zbiorniku jest ok 3/4 wody.
Ale to świadczy tylko o tym, że masz mało wydajna pompę. Lub mega wąż do podlewania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amciek napisał:

Ale to świadczy tylko o tym, że masz mało wydajna pompę. Lub mega wąż do podlewania.

Albo mało wody w studni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.