Skocz do zawartości

Dom w Jabłonkach 12 by Wojtas_BB


Wojtas_BB

Rekomendowane odpowiedzi

No więc chyba przyszedł i czas na mnie, żeby założyć swój wątek dotyczący budowy domu. Nie będzie to tak ekspresowa budowa jak kolegi Vadero, ale mam nadzieję, że nie będzie jak Klan czy Moda na sukces :]

 

A więc, stan na dzisiaj, tj. 19.05.2018:

- działka - jest (11 arów, lekko kopnięty prostokąt, o wymiarach ok 23 m x 48 m, lekko pochyła w 2 kierunkach - słowo lekko jak już się zdążyłem zorientować jest względne, w zależności z kim się rozmawia :])

- doga - jest, w dodatku gminna jako tako utwardzona. do asfaltu jest 300 m.

- projekt- dom w Jabłonkach 12 G2 lustrzane odbicie z Archona, oczywiście lekko adoptowany (m.in ze względu na wymiary działki zmniejszony o 40 cm)

- prąd na działce - jest (wniosek o warunki złożony w 03.2017, w maju podpisana umowa na wyk. przyłącza, przyłącze wykonane w 09.2017, licznik założony w 04.2018)

- wybrany wykonawca SSO - jest (polecony przez KB, na 3 wykonawców z którymi się kontaktowałem, jedyny facet, który poświęcił mi praktycznie tyle czasu ile chciałem, w dodatku sprawdzony również w okolicach i nie ma o nim negatywnych opinii)

- architekt/kierownik budowy - jest (osoba polecona przez kolegę, pani mieszkająca w miejscowości, gdzie się buduję, więc zna wszystkich. Jednak na obecną chwilę, jako architekta i osobę, przygotowującą dokumenty do PnB to bym jej nie polecił. Co prawda, nie zajmuje się ona zawodowo kierownikowaniem i projektowaniem, jest to praca dodatkowa, ale proces formalny od momentu jak dałem jej papiery i mapę do celów projektowych do momentu otrzymania PnB to 10 m-cy (!!!). Mam nadzieję (i na razie wszystko na to wskazuje), że KB będzie lepszym.

- pozwolenie na budowę - jest z datą 9.05.2018

- woda - w trakcie - po wczorajszej rozmowie z lokalnym wykonawcą, ma być najdalej na początku lipca, może wcześniej. Na razie mogę korzystać z wody sąsiada (też się buduje)

- gaz - obecnie jest ok 300 m, zapewnienie dostaw gazu mam. Ale sąsiad co się też buduje ma mieć gaz "na dniach" - tzn czeka aż wykonawca łaskawie raczy rozpocznie prace. Jak jemu zrobią to gaz będę miał ok 30 m od działki i wtedy dostanę swoje warunki.

- garaż na zaplecze budowy - jest - mój pierwszy własny garaż w życiu :jump: co prawd a na razie 3x5 i z blachy ale sztuka jest sztuka.

 

Plany: obecnie czekam na wejście na budowę wykonawcy, na dniach ma być wytyczone wstępne posadowienie budynku, pod zebranie warstwy wierzchniej. Do końca tego roku ma stanąć SSO z gotowym dachem. Na to powinno mi starczyć własnych środków, a potem zobaczymy czy będzie kredyt i jazda dalej, czy będzie ok rok przerwy na zebranie jakichś funduszy i dalej budowa.

 

5affb0dc8db2b_Jabonki12-01L.jpg.eb103b6e027e2e00a9690fbb5aa8a545.jpg5affb0de57978_Jabonki12-02L.jpg.9322125a8fa8721534c57c7be76ac10f.jpg5affb155baea5_Dziaka009.jpg.1f9a09b7f92d5a7c388bb22e25ead686.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że wszytko będzie robiła firma, a ja będę stał, dyrygował i płacił (to ostatnie to na pewno będę robił :pad: ) to grunt po garaż robiłem własnoręcznie:

- w trakcie przygotowania terenu pod garaż (wraz z pomocnikiem)

5affb24613c99_006Gara.jpg.5ae14dd99cbea73be3e7571f0dfc17bb.jpg

 

- i efekt finalny (po dostawie i zmontowaniu garażu przez firmę

5affb27f46e58_008Gara.jpg.671f9cb7d6b7741e6df561f7ba490cae.jpg

 

i coś dla oczu, czyli widoczek

5affb30984ca3_Dziaka027.jpg.8fb8c4102a97ddb26ec08bbf83517310.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

gaz - obecnie jest ok 300 m, zapewnienie dostaw gazu mam. Ale sąsiad co się też buduje ma mieć gaz "na dniach" - tzn czeka aż wykonawca łaskawie raczy rozpocznie prace. Jak jemu zrobią to gaz będę miał ok 30 m od działki i wtedy dostanę swoje warunki

tutaj drobna uwaga z sąsiedztwa 

popytaj jaką srednicą sąsiad vedzie miał gaz prowadzony żeby nie okazało się że dla Ciebie nie starczy i trzeba będzie albo większa średnicę na nowo prowadzić albo przyłącze robić dla siebie 

Tak było u mojego sąsiada...A raczej jest ...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Teres napisał:

Widoczek ładny, powodzenia!

Thx. Z Tobą będę jeszcze rozmawiał :)

 

No ale żeby nie było - dzisiaj był geodeta i garaż jest za blisko przyszłych fundamentów :pad: muszę go przestawić .....by to wuj strzelił ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Wojtas_BB napisał:

Thx. Z Tobą będę jeszcze rozmawiał :)

Zgadamy się.

 

15 minut temu, Wojtas_BB napisał:

 

No ale żeby nie było - dzisiaj był geodeta i garaż jest za blisko przyszłych fundamentów :pad: muszę go przestawić .....by to wuj strzelił ....

Jeszcze nie raz strzeli... Najbardziej ręce opadają jak sobie uświadomisz, że Ci wszyscy Twoi wykonawcy wiedzą jak powinno być zrobione na tip top, tylko kładę lachę na to... :ogien:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do gazu 300metrów  to pewnie PGNiG będzie rozbudowywało sieć.

Wtedy raczej nie powinno być problemów z gazem.

U mnie 100 metrów średniego ciśnienia ciągną fi 40. Dopiero ostatnie 5 metrów robią fi 32.

Jak na razie dla dwóch odbiorców - ale raczej się to nie zmieni.

Edytowane przez Adam___
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Adam___ napisał:

Jak do gazu 300metrów  to pewnie PGNiG będzie rozbudowywało sieć.

Wzdłuż tych 300 m wszystkie działki są już przekwalifikowane w MPZG na działki z pod zabudowę jednorodzinną. Ja jestem na przedostatniej działce, więc zakładam, że PGNiG wziął pod uwagę, że wszyscy się w przyszłości mogą podłączyć. Mój wniosek o wydanie warunków leży złożony od listopada, a zapewnienie gazu mam z kwietnia 2017. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas umowę podpisaliśmy w czerwcu zeszłego roku i mieliśmy mieć gaz do czerwca tego roku.

Niestety gazownia zaspała sprawę i dopiero w listopadzie projektantka dostała nasze papiery.

W międzyczasie jeden sąsiad się nie zgodził żeby u niego w drodze zrobić wcinkę , drugi siedzi w Stanach i ciężko Go było przekonać żeby u Niego zrobić wcinkę.

Jednak udało się i wreszcie sprawa ruszyła do przodu.

 

Rozbudowa sieci jest o tyle korzystniejsza , że PGNiG ponosi główne koszty.

Nasz cały koszt to około 2200 brutto. Przy przyłączu nie wygląda to tak korzystnie cenowo.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2018 o 22:38, komor napisał:

No to siwiej z nami ;]

 

Widok jest zarąbisty, nie ograniczaj się do małych okien, u Ciebie naprawdę warto będzie mocno przeszklić taras :)

 

Szczególnie za 5 lat, jak będzie miał widok na to co sąsiad gotuje;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bizz napisał:

Szczególnie za 5 lat, jak będzie miał widok na to co sąsiad gotuje;)

W tamtą stronę ponoć nie można będzie budować. Sam się przymierzam, że jak będzie sąsiad rolnik chciał sprzedać, to łyknę restę działki aż pod las.... tylko kto to wtedy będzie kosił :hmm:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Wojtas_BB napisał:

W tamtą stronę ponoć nie można będzie budować. Sam się przymierzam, że jak będzie sąsiad rolnik chciał sprzedać, to łyknę restę działki aż pod las.... tylko kto to wtedy będzie kosił :hmm:

Kup i niech rolnicy zbierają siano lub co tam posieją :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

W tamtą stronę ponoć nie można będzie budować. Sam się przymierzam, że jak będzie sąsiad rolnik chciał sprzedać, to łyknę restę działki aż pod las.... tylko kto to wtedy będzie kosił :hmm:

wiesz że możesz mieć problem z kupnem tej działki?

chyba że masz wykształcenie rolnicze - to problemu nie będzie o ile działka jest powyżej 30arów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, 4thelement napisał:

wiesz że możesz mieć problem z kupnem tej działki?

chyba że masz wykształcenie rolnicze - to problemu nie będzie o ile działka jest powyżej 30arów

Nie będzie, bo "moja" część mieć będzie ok 13-15 arów, sąsiad też jest zainteresowany dokupieniem "swojej" części. Ale to na razie pieśń przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Minął tydzień od ostatniego wpisu, a tu się kapkę podziało. Tydzień temu w sobotę geodeta zrobił dokładne tyczenie domu. Kopanie i zalewanie fundamentów miało być we wtorek .... niestety lunęło deszczem i z planów zrobiła się lipa. Na szczęście, pozostałe dni, deszczu było niewiele i dzięki temu w piątek (w sensie wczoraj) na plac po raz kolejny wjechał koparka i po raz pierwszy ekipa, potem grucha + pompa i w ten oto sposób pojawiła się ława fundamentowa.

Jak się pogoda nie schrzani, to w poniedziałek robota leci dalej.

20180615_154530.jpg.2a69a5f7e61e00567baf4b47e22704ca.jpg

20180615_160424.jpg.f2b01334a352f831c669b7ad80d71f73.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Morgan napisał:

No Panie gratuluje podjęcia jedynej słusznej decyzji o budowie

Co do tej słuszności, to mam ciągle wątpliwości 😁

 

5 godzin temu, Morgan napisał:

po jakiego grzyba Ci ten gaz?

A czym mam grzać chałupę? brzydzę się węglem i jestem leniwy, chciałbym, nie myśleć o zasobnikach zasypywaniu i innych dziwnych rzeczach,ma być prosto i ekonomicznie.

 

3 godziny temu, 4thelement napisał:

z czego fundamenty? bloczek betonowy czy prefabrykat do zalania betongiem

a będzie to duże fo-pa jak powiem, że nie wiem 😄

 

powiem tak, wydaje mi się, że bloczki, ale wykonawca zamawia na wtorek jeszcze beton do zalania czegoś i mówił do pani od betonu, żeby było dobrze, żeby ktoś był z doświadczeniem, bo tu trzeba trochę wiedzieć jak lać ;]

 

Nie wiem, czy odpowiedziałem Ci na pytanie 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wojtas_BB napisał:

Co do tej słuszności, to mam ciągle wątpliwości 😁

dlaczego?

 

3 minuty temu, Wojtas_BB napisał:

A czym mam grzać chałupę? brzydzę się węglem i jestem leniwy, chciałbym, nie myśleć o zasobnikach zasypywaniu i innych dziwnych rzeczach,ma być prosto i ekonomicznie.

a o czymś takim jak pelet słyszałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Morgan napisał:

dlaczego?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi ;]

 

4 minuty temu, Morgan napisał:

a o czymś takim jak pelet słyszałeś?

Tak i nie chcę. Gaz rządzi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pomieszkasz w domu to docenisz jego plusy, ale uwierz mi, że minusy też będą. Co do opalania to tylko tak z ciekawości pytałem. Jak już tam zamieszkasz to wtedy zapytam ile na rok kosztuje Cię gaz. Ja jak dostanę dofinansowanie do pieca to chyba założę na pelet mimo iż mam 8t węgla co rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Wojtas_BB napisał:

powiem tak, wydaje mi się, że bloczki, ale wykonawca zamawia na wtorek jeszcze beton do zalania czegoś i mówił do pani od betonu, żeby było dobrze, żeby ktoś był z doświadczeniem, bo tu trzeba trochę wiedzieć jak lać ;]

czyli prefabrykat 

za płotem u szwagra tak samo robiliśmy 

jak sobie przypomnę ile człowiek za mlodego się naszałował fundamentów ...A tutaj jeden dzień i poskladane, na drugi laliśmy betong

dopilnuj tylko żeby wyrzucili co drugi rząd dwa druty zbrojeniowe 

15291462207451766178993.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morgan napisał:

kurcze nigdy tego nie stosowałem, masz jakieś fotki z układania tego? Z tego co słyszę to trzeba to dodatkowo zbroić, a czy szałować również? Układ się to na sucho czy na jakiejś zaprawie do cienkich spoin?

wszystko zależy jak równe masz ławy

przed układaniem rozwiń sobie na ławach paski folii grubszej budowlanej (są gotowe już na wymiar) zapobiegnie to uciekaniu mleczka cementowego.

jeśli nie są za specjalnie równe to pierwszą warstwę układa się na zaprawie, potem już jak klocki lego - pamiętając o wiązaniu na przemian.

Nie wiem jak będziesz miał wysoko fundament ale u szwagra wyszły 4 warstwy - dlatego na trzeciej warstwie zostały ułożone 2 druty zbrojeniowe

szałować nic nie trzeba ale to zależy jak wyjdzie ci na długość - myśmy musieli na każdej warstwie przyszałować otwór na pół prefabrykatu 

 

no i trzeba uważać przy zalewaniu, szczególnie na rogach - ale leje się po kawałku raz z jednej strony raz z drugiej narożnika aby beton ustabilizował tzw pustaki

 

na we dwójkę zajęło to 1 dzień, na drugi dzień laliśmy beton.

 

jak masz jakieś pytania to pytaj.

 

aha...nie zapomnij potem o izolacji dysperbitem od wewnątrz i zewnątrz fundamentów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli będziesz miał z tego co szwagier

robota fajna, szybka...tyle że 1 bloczek waży ok 28kg więc się człowiek nanosi

 

zastanawiam się czy dziś jakbym nie zalewał to rogi bym podstęplował żeby nie uciekły przy zalewaniu...zastanów się nad tym bo metr betongu może narobić krzywdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Morgan napisał:

a kładzione to jest na jakiejś spoinie czy na sucho czyli element na elemencie

zależy ile warstw 

technologia mówi że przy 5 należy to kłaść na zaprawie, widziałem jak jedna z ekip zalewala 6 warst ułożonych na sucho 

wszystko zależy od doświadczenia  

my przy 4 warstwach ukladalismy na sucho...jedynie dziś bym  podsteplował..Ale to już wyżej pisałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

 

jesli nie murujesz tego osobiscie to mozesz miec wywalone, majster ma wiedziec, ale na pewno jest w projekcie 😄

 

w projekcie to co jest to masz wywalone na to

trzymasz się wymiarów i tyle 

śmiało możesz bloczki betonowe zamienić na prefabrykat czy też płytę szalunkową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, exor napisał:

jesli nie murujesz tego osobiscie to mozesz miec wywalone,

Nie muruje, ale wywalone nie mam, po prostu się na tym nie znam, będę widział jak zrobią. 

 

2 godziny temu, 4thelement napisał:

śmiało możesz bloczki betonowe zamienić na prefabrykat czy też płytę szalunkową

I tak chyba jest też w tym przypadku, poza tym, w projektach użyte są materiały sponsorów

 

22 godziny temu, Gregs0N napisał:

ja jestem o krok dalej, z tym że jabłonki 10 :)

Czemu nie pokazujesz postępów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Wojtas_BB napisał:

Nie muruje, ale wywalone nie mam, po prostu się na tym nie znam, będę widział jak zrobią. 

 

I tak chyba jest też w tym przypadku, poza tym, w projektach użyte są materiały sponsorów

 

Czemu nie pokazujesz postępów? 

chyba nie jestem budowlanym ekshibicjonistą :) no i chyba nie ma się czym chwalić.

Fajnie powiększyli te jabłonki w wer 12. Jak kupowałem projekt to najnowsza była 10.

Ja u siebie powiększyłem garage do 5m i wyszło dość szeroko, trochę zaburza to proporcje domu, ale wychodzę z założenia, że przede wszystkim ma być funkcjonalny i praktyczy wewnątrz. Na zewnątrz póki co wygląda tak:

IMG_20180618_183646030.jpg.714d5f90bde0e02dc92f0993c2ea3dbb.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Gregs0N napisał:

chyba nie jestem budowlanym ekshibicjonistą :) no i chyba nie ma się czym chwalić.

oj tam oj tam, zawsze jest się czym pochwalić :)

 

23 godziny temu, Gregs0N napisał:

PS A kanał w garażu planujesz?

nie

 

22 godziny temu, Morgan napisał:

jak to cenowo wygląda z tymi bloczkami?

jutro się rozliczam, to coś więcej powiem, na razie wiem, że dotychczasowe prace kosztują mnie ok 30 tys, z podziałem 18 tys materiał, 12 tys robota (zakres od wjazdu koparki na plac budowy do dzisiaj, czyli zakończenia 1 etapu fundamentu)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie tyle myślę, co zastanawiam się co by wyszło taniej. W grę wchodzą te pustaki, bloczki i czysty beton szałowany deskami lub gotowymi płytami które można zakupić lub wypożyczyć. Wiadomo póki co najmniej roboty przy bloczkach albo przy tych pustakach, choć szałowanie też zbyt wiele czasu nie zajmuje. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chalek Nie będę z tego robił tajemnicy, ale musisz się przypomnieć jak będę miał SSO (z zamknięciem poczekam do przyszłego roku, poza tym mam okna drewniane co na pewno podniesie koszt SSZ).

 

@Morgan

Pustak szalunkowy 50 x25 x 25: 534 szt x 4,80 = 2563 + transport 240

Beton B20 do zalania z pompą: 13,5 t x 220 = 2970,

Nie bardzo kumam o co Ci chodzi z tymi wymiarami gruntów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.