Skocz do zawartości

Dom w Jabłonkach 12 by Wojtas_BB


Wojtas_BB

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 13.07.2018 o 23:00, 4thelement napisał:

...ale w obecnych czasach kotłów V klasy cięzko o zapłon sadzy w kominie...

...u mnie komin poszedł po pożarze sadzy - wyszlamowałem i oduczyłem teścia palić gooofnem.....

Dzisiejsza V klasa może niczym się nie różnić od starszych kotłów, poza specjalnymi sposobami prowadzenia kotła podczas uzyskiwania certyfikatu na V klasę.  Problemem z kominem z cegły i nowoczesnym kotłem może być niedogrzanie i wilgoć. 

W moim domu też się dawno temu paliła sadza w kominie, a nikt szajsem nie palił, tylko drewno, węgiel i koks.  Przyczyna była inna - sposób palenia mieliśmy najgorszy z możliwych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 4thelement napisał:

parametr "wytrzymałość na ściskanie"

 

nie musisz odpowiadać bo dane te są na stronie głównej producenta - dlatego też trzeba się zastanowić co jest ważniejszym priorytetem

bo ocieplić dom zawsze można 

 

p.s. nie wiem czy jesteś handlowcem budowlanki - ale jeśli byś nim był i miał wiedzę na powyższe to ten temat byłby dawno zamknięty

nie jestem handlowcem i nigdy nim nie byłem. Jeśli chodzi o parametr o którym piszesz to ile razy zastosował go ktoś w życiu? Może ytong ma słabsze parametry niż porotherm czy coś innego, ale jest łatwiejszy do obróbki i przede wszystkim lżejszy. 

 

Na budowie ytong nie raz wykorzystywałem do stworzenia i roboczego podestu i nie zauważyłem, by ten jakoś bardziej się odkształcił 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michbaran napisał:

Jeśli lokalizacja domu jest zgodna z Twoim profilem to pęknięty komin jest wynikiem szkód górniczych. Bardzo często pękają kominy od wstrząsów

jest na terenie górniczym, ale już dawno poza obszarem na którym mogą występować szkody górnicze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gondoljerzy napisał:

Dzisiejsza V klasa może niczym się nie różnić od starszych kotłów, poza specjalnymi sposobami prowadzenia kotła podczas uzyskiwania certyfikatu na V klasę

odpowiedziałeś sobie sam na zadane pytanie

 

Godzinę temu, gondoljerzy napisał:

Problemem z kominem z cegły i nowoczesnym kotłem może być niedogrzanie i wilgoć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Morgan napisał:

nie jestem handlowcem i nigdy nim nie byłem. Jeśli chodzi o parametr o którym piszesz to ile razy zastosował go ktoś w życiu? Może ytong ma słabsze parametry niż porotherm czy coś innego, ale jest łatwiejszy do obróbki i przede wszystkim lżejszy. 

 

 

nie napisałem że ytong jest zły

bo jest bardzo dobry

tyle że ekonomiczna zasadność stosowania np 2setki i nie dawania ocieplenia w porownaniu do 6setki i przyklejenia 10cm styropku jest znikoma

 

Godzinę temu, Morgan napisał:

Na budowie ytong nie raz wykorzystywałem do stworzenia i roboczego podestu i nie zauważyłem, by ten jakoś bardziej się odkształcił 

 

nie to obciążenie

 

zresztą zapoznaj się DTR ytonga....i porównaj wartości dla każdej z klas gęstości tego materiału

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, 4thelement napisał:

tyle że ekonomiczna zasadność stosowania np 2setki i nie dawania ocieplenia w porownaniu do 6setki i przyklejenia 10cm styropku jest znikoma

 

znikoma tzn. ile bo teraz nie śledzę tego tematu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Morgan napisał:

 

znikoma tzn. ile bo teraz nie śledzę tego tematu?

widzisz

zapoznaj się z cenami ytonga w rozłożeniu na gęstość i grubość, pojeździj po hurtowniach budowlanych

 a może potem udzielaj się w temacie 

 

jeszcze raz napiszę, stosowanie 2setki ytonga o grubosci 36cm jest ekonomicznie nie uzasadnione

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze już znikam do jamki i nie odzywam się w ogóle. Dobrze, że są tu fachowcy

 

Edit:

Nie trzeba jeździć po składach, aby uzyskać info wystarczy alledrogo. A tam znajdziesz

 

- ytong 36,5 w cenie 105,80 za m2 

- ytong 24 w cenie 71,22 za m2, do tego styropian 10cm (jeden z tańszych) 16,35 za m2 plus jeden z tańszych klejów gdzie worek wychodzi 20 pln co daje razem 107,59

 

Wiadomo, że budując dom dla siebie nie będziesz oszczędzał i wybierzesz lepsze materiały,  a co za tym idzie łączna cena 24 plus styropian i klej się podniesie. Więc gdzie ta ekonomia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morgan napisał:

dobrze już znikam do jamki i nie odzywam się w ogóle. Dobrze, że są tu fachowcy

 

Edit:

Nie trzeba jeździć po składach, aby uzyskać info wystarczy alledrogo. A tam znajdziesz

 

- ytong 36,5 w cenie 105,80 za m2 

- ytong 24 w cenie 71,22 za m2, do tego styropian 10cm (jeden z tańszych) 16,35 za m2 plus jeden z tańszych klejów gdzie worek wychodzi 20 pln co daje razem 107,59

 

Wiadomo, że budując dom dla siebie nie będziesz oszczędzał i wybierzesz lepsze materiały,  a co za tym idzie łączna cena 24 plus styropian i klej się podniesie. Więc gdzie ta ekonomia?

 

1 godzinę temu, Morgan napisał:

ytong 36,5 w cenie 105,80 za m2 

123,37 o parametrach przy których nie trzeba dawać styropianu

plus transport to znalazłem na alle najtaniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morgan napisał:

dobrze już znikam do jamki i nie odzywam się w ogóle. Dobrze, że są tu fachowcy

 

Edit:

Nie trzeba jeździć po składach, aby uzyskać info wystarczy alledrogo. A tam znajdziesz

 

- ytong 36,5 w cenie 105,80 za m2 

- ytong 24 w cenie 71,22 za m2, do tego styropian 10cm (jeden z tańszych) 16,35 za m2 plus jeden z tańszych klejów gdzie worek wychodzi 20 pln co daje razem 107,59

 

Wiadomo, że budując dom dla siebie nie będziesz oszczędzał i wybierzesz lepsze materiały,  a co za tym idzie łączna cena 24 plus styropian i klej się podniesie. Więc gdzie ta ekonomia?

Ekonomia jest w różnicach przenikania ciepła obu ścian a jak sam podałeś różnica materiału w cenie zbliżona.

Osobiście nie słyszałem aby w ciągu kilku ostatnich lat bawił się ktoś w ściany jednowarstwowe, o ile w ogóle są spełnione obecne normy dla owych 36cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, tylko jak porozmawiasz z starymi architektami. Którzy mają doświadczenia kilkanaście lat, to każdy Ci powie, że lepiej jak jest ściana jedno warstwowa bez styropianu niż obłożona styropianem. Przy ocieplaniu styropianem trzeba pamiętać o odpowiednim wykonaniu wentylacji, czego nie wszyscy robią, a co za tym idzie ściany nie mają jak oddychać i robi się totalny akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Morgan napisał:

Masz rację, tylko jak porozmawiasz z starymi architektami. Którzy mają doświadczenia kilkanaście lat, to każdy Ci powie, że lepiej jak jest ściana jedno warstwowa bez styropianu niż obłożona styropianem. Przy ocieplaniu styropianem trzeba pamiętać o odpowiednim wykonaniu wentylacji, czego nie wszyscy robią, a co za tym idzie ściany nie mają jak oddychać i robi się totalny akwarium.

Gdy masz sprawną wentylację, nawiew do kominka to nie ma problemu z wilgocią.

Nie wspomnę o bardziej zaawansowanych systemach wentylacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Morgan napisał:

no właśnie "o bardziej zaawansowanych systemach wentylacji". Niestety u nas większość budowlańców o tym zapomina i robi wedle swojego widzi mi się

Dom raczej robi się szczelny.

Choćby na poddaszu daje się folię pod ocieplenie.

Wentylacja tak czy siak musi być sprawna. Tak wywiewy, jak i nawiewy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rwIcIk napisał:

Dom raczej robi się szczelny.

Choćby na poddaszu daje się folię pod ocieplenie.

Wentylacja tak czy siak musi być sprawna. Tak wywiewy, jak i nawiewy.

 

dokładnie jest tak jak piszesz, aczkolwiek znam przykład z życia. Znajomy z pracy wybudował dom i było wszystko ok. Przyszła firma ociepliła z zew. i zaczęły się problemy. Wentylacyjne kominy zamiast wyciągać powietrze na zew. to zaciągały je do środka. Niestety trzeba było jeszcze raz ogarniać po tym fakcie wentylacje.

 

Dodam tylko, że ocieplenie robiła mu firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, a zanim zaczęli okładać dom styropianem sprawdzali kamerką gdzie najwięcej ciepła ucieka aby to dobrze uszczelnić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Morgan napisał:

 

dokładnie jest tak jak piszesz, aczkolwiek znam przykład z życia. Znajomy z pracy wybudował dom i było wszystko ok. Przyszła firma ociepliła z zew. i zaczęły się problemy. Wentylacyjne kominy zamiast wyciągać powietrze na zew. to zaciągały je do środka. Niestety trzeba było jeszcze raz ogarniać po tym fakcie wentylacje.

 

Dodam tylko, że ocieplenie robiła mu firma z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, a zanim zaczęli okładać dom styropianem sprawdzali kamerką gdzie najwięcej ciepła ucieka aby to dobrze uszczelnić

Musiały być jakieś dziury, które zostały uszczelnione.

U mnie wiało do środka nad murłatą, pod płytami karton-gips na ścianach kolankowych i nawiewało pod listwami przypodłogowymi ;]

Aby wywiewało kominami, musi gdzieś być dopływ powietrza - nawiew do kominka, nawiewniki na oknach itp.

Albo rekuparacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, ale niestety u nas się o tym nie mówi aż tak bardzo, bo nie ma odpowiedzialności za to. Gdyby była to nie jeden majster od ociepleń , by informował o tym potencjalnego klienta. Ten sam problem dotyczy spalania w piecach itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morgan napisał:

Masz rację, tylko jak porozmawiasz z starymi architektami. Którzy mają doświadczenia kilkanaście lat, to każdy Ci powie, że lepiej jak jest ściana jedno warstwowa

powiem tak

większej bzdury już dawno nie czytałem

 

po pierwsze przy ytongu masz zajefajne mostki termiczne na tzw zamkach - nie daje się tam kleju a dokładność wykonania zamków wyklucza szczelność.

ładnie to przykryjesz tynkiem z obu stron ale to pudrowanie syfa

 

po drugie - pogadaj z kimś starszym od ciebie na temat ścian trójwarstwowych i ich zalet - bo wad nie mają

 

 

jak dla mnie eot bo uświadomiłeś mnie o swoim braku jakiejkolwiek wiedzy za wyjątkiem "bo ja mam"

 

dziękuję - dobranoc

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Morgan napisał:

jest na terenie górniczym, ale już dawno poza obszarem na którym mogą występować szkody górnicze

To byś się zdziwił jak daleko czuć wstrząsy z Ziemowita, Piasta, Janiny itp. Mieszkam akurat prawie centralnie pomiędzy tymi kopalniami, żadna nie fedruje pod moim domem a czasami tak walnie że patrze tylko czy mi na łeb nic nie leci. Wszyscy sąsiedzi dookoła naprawiali kominy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gondoljerzy napisał:

Wysoki koszt i dużą grubość przegrody zaletami bym nie nazwał.

no tak, przy obecnej modzie na ściany grube na 24cm to faktycznie jest wada 

 

 

tak się ostatnio zastanawiałem co będzie jak się powtórzy akcja z ociepleniem ze styro taka jak z azbestem

 

w sumie sam styro jakiś super zdrowy nie jest 

ciekawe co będzie za 20-30 lat

ja przy ścianach 50cm jakoś przeżyje ale jak przeżyją ci z nowoczesnego budownictwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Morgan napisał:

Masz rację, tylko jak porozmawiasz z starymi architektami. Którzy mają doświadczenia kilkanaście lat, to każdy Ci powie, że lepiej jak jest ściana jedno warstwowa bez styropianu niż obłożona styropianem. Przy ocieplaniu styropianem trzeba pamiętać o odpowiednim wykonaniu wentylacji, czego nie wszyscy robią, a co za tym idzie ściany nie mają jak oddychać i robi się totalny akwarium.

 

Po co ściana ma oddychać?

I co znaczy akwarium?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, exor napisał:

 

a jaki ma wpływ na zdrowie?

 

zastanów się z czego styro jest wykonany 

 

nie wiem czy jest zdrowy czy nie....za jakis czas pewnie się dowiemy ...Tak jak w przypadku azbestu który sam w sobie nie jest groźny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Morgan napisał:

Masz rację, tylko jak porozmawiasz z starymi architektami. Którzy mają doświadczenia kilkanaście lat, to każdy Ci powie, że lepiej jak jest ściana jedno warstwowa bez styropianu niż obłożona styropianem. Przy ocieplaniu styropianem trzeba pamiętać o odpowiednim wykonaniu wentylacji, czego nie wszyscy robią, a co za tym idzie ściany nie mają jak oddychać i robi się totalny akwarium.

Wiesz kiedyś, kiedyś były tylko mury i to z cegieł. Czasy się zmieniają, technologie i koszty także. Mój ojciec budował dom ze ścianą 3-wartową, bo takie się zazwyczaj robiło 20lat temu, ostatnio docieplał styro więc ma 4 wartwy... aha jest architektem ;).

Wentylacja to oczywistość i nie ma za wiele do ścian, wystarczy że farbą nie odpowiednią pojedziesz czy tynkiem akrylowym i już nici z mitu oddychania ścian. To nie one są od wentylowania i odprowadzania wilgoci !

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Morgan napisał:

ale jak położysz siatkę i na to odpowiedni tynk to ytongowi nic nie grozi. U mnie 3 lata był ytong goły zanim przyszedł na to tynk i nic się nie działo i nie dzieje do dziś

Masz szczęście, BK nie powinno się zostawiać nie obrobionego. Wujek po kilku latach miał duże problemy z racji chłonięcia wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.07.2018 o 18:05, Morgan napisał:

ten co ja podałem mam u siebie w domu rodzinnym i nie trzeba go ocieplać

mam więcej czasu to wypunktuje

 

po primo koszt szerszych fundamentów, nie ich na 25cm tylko na 40 a beton i stal za free nie jest 

po drugie wszystkie belki, słupy i nadproża betonowe musisz dobrze ocieplić....więc wskaż mi oszczędność bo ja jej nie widzę nigdzie 

 

chyba że masz kwadrat zrobiony na od tak i nie umiesz się przyznać do.tego co masz zrąbane ...to rozumiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Morgan napisał:

żyj dalej w swym świecie, a w wolnej chwili poszukaj w necie jak coś takiego się robi budując dom z ytonga

jakby ci to powiedzieć .....

A może tak

to widok z okna na budowę u szwagra 

dziś robimy przygotówke i jutro lejemy słupy 

 

20180720_104026.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Morgan napisał:

Widać efekt prac w szczególności na łączeniu pustaków

A jak inaczej chcesz ustawić skoro to odpad bez zamka?

pewnie chciałbyś zobaczyć ile zostało odpadu ale nie pokaże Ci bo z zazdrości by ci żyłka mogła pęknąć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra panowie, bo to nie wątek do obrzucania się błockiem.

 

Z ciekawostek, to dzisiaj mój wykonawca dzwoni i mówi: Wojtek, potrzebuje kasę na zaliczkę na ytong, bo się zaczynają bić o niego a znajomości przegrywają z rynkiem, na którym nie ma materiałów ..... 

A więc w pon. wyskakuję z kasy, bo mi materiał za.....koszą

 

Dachówka też wybrana, będzie cementowy brass romańska kolor grafitowy, okna dachowe fakro 4 szt, w tym:

Okno FTP-V U4 1 szt
Okno FTU-V U4 1szt
Okno FPP-V U5 2 szt

Kołnierz EHV i XDP do każdego okna.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Wojtas_BB napisał:

Dobra panowie, bo to nie wątek do obrzucania się błockiem.

 

Z ciekawostek, to dzisiaj mój wykonawca dzwoni i mówi: Wojtek, potrzebuje kasę na zaliczkę na ytong, bo się zaczynają bić o niego a znajomości przegrywają z rynkiem, na którym nie ma materiałów ..... 

A więc w pon. wyskakuję z kasy, bo mi materiał za.....koszą

 

Dachówka też wybrana, będzie cementowy brass romańska kolor grafitowy, okna dachowe fakro 4 szt, w tym:

Okno FTP-V U4 1 szt
Okno FTU-V U4 1szt
Okno FPP-V U5 2 szt

Kołnierz EHV i XDP do każdego okna.
 

za dachówką popytaj u Cyronia w Czecho bo mieli zajefajną promo cenę ...nie wiem czy aktualna ale zapytać nie szkoda 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 4thelement napisał:

A jak inaczej chcesz ustawić skoro to odpad bez zamka?

pewnie chciałbyś zobaczyć ile zostało odpadu ale nie pokaże Ci bo z zazdrości by ci żyłka mogła pęknąć 

zaznaczyłem Ci ten Twój opad i powiedz mi z czego on

 

 

opad.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest to odpad z cięcia bloczka

chyba że wg Ciebie taki kawałek nie pasujący zamkiem należy wyrzucić na gruz 

bo wg mnie należy to wkleić a otrzymaną szparke należy zarzucić klejem do ytonga 

 

jutro wrzucę zdjęcia ilości odpadów niewykorzystanych 

 

no niestety tak się buduje systemem gospodarczym że wykorzystuje się wszystko 

jeśli miała by to być firma to pewnie odpadu było by więcej bo materiał nie za swoje 

 

 

 

 

zresztą po co z Tobą dyskutuje skoro stwierdziłeś że ściany jednowarstwe są lepsze od ścian dwu lub trojwarstwowych 

moja dalsza dyskusja z kimś kto ma ma blade pojęcie o temacie jest bezcelowa a argumenty typu "ja mam" jakoś do mnie nie docierają

 

 

A tak może byś się pochwalił swoimi ścianami ze stanu surowego wtedy też można się łatwo by przyczepić do kilku rzeczy jeśli chodzi o to

Edytowane przez 4thelement
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie są takie same szczeliny ekipa wypełnia to pianką montażową. Wszyscy zgodnie twierdzą że tak jest ok.

 

 

zaznaczyłem Ci ten Twój opad i powiedz mi z czego on    

 

Wysłane z mojego Moto X Play

 

 

686488e9e41e790fec787572f7c0b247.jpg&key=37b3fbf5cf3e609275b2472eb0369e17f5a1cc12454fc0dbc5233ba05baac842

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśmy wczoraj u szwagra zalewali strop

poszczescilo się z rana pogodą bo było zachmurzenie i we trójkę daliśmy rady

 

na koniec okazało się że braknie 1m3 betongu i trzeba było zamówić najdroższy m3 ...Ale szczęśliwie już po..

 

Ale ile stali poszło to nawet nie pytajcie bo to jakaś paranoja jest

20180802_110100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, 4thelement napisał:

myśmy wczoraj u szwagra zalewali strop

poszczescilo się z rana pogodą bo było zachmurzenie i we trójkę daliśmy rady

 

na koniec okazało się że braknie 1m3 betongu i trzeba było zamówić najdroższy m3 ...Ale szczęśliwie już po..

Ale ile stali poszło to nawet nie pytajcie bo to jakaś paranoja jest

 

wygładzaliście euro paletą czy co ?? ;]

Nasz wykonawca zawsze panikował, że zabraknie pustaków, dachówki, stali i wszystko później miałem do zwrotu, a beton skubany umiał wyliczyć, że zostawało dosłownie na czyszczenie :oki:

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, komor napisał:

 

wygładzaliście euro paletą czy co ?? ;]

Nasz wykonawca zawsze panikował, że zabraknie pustaków, dachówki, stali i wszystko później miałem do zwrotu, a beton skubany umiał wyliczyć, że zostawało dosłownie na czyszczenie :oki:

spokojnie to strop jest i nie musi być gładko 

przy 3 ludziach uwierz że było co robić 

 

nam zawsze zostało betonu ale tym razem majster się pierdyknął 

 

suma summarum i tak cena za m3 b25 wyszła atrakcyjna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, szyman napisał:

to za taki z pompą płaciłem 235 zł m3 

Kiedy?

bo cena idzie w górę praktycznie co 2-3 tygodnie

beton, stal i materiały ...to wszystko kiedyś osiągnie pewną granicę ale kiedy i jaką to nie wiem

 

 

AAAA za ten brakujący m3 zapłacił 500zl :LOL:

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@4thelement u mnie załatwia wykonawca, gdzieś z Czechowic, płaciłem po 220 z pompą.

 

@szyman ja za ten ytong płaciłem 9,50 i to zamówiony blisko miesiąc temu (na składzie czekał na mnie na pewno ze 2 tyg, nie wiem ile wcześniej)

ale mój wykonawca twierdzi, że wszystko wraca do normy, miał zamówione 1400 bloczków i stwierdził, że na razie weźmie 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.