Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna w drewnianym domku letniskowym


KYRTAP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Będą robił instalacje elektryczną w drewnianym domku letniskowym i zastanawiam się jak rozprowadzić kable. W takim obiekcie będę to robił pierwszy raz więc pytanie kieruje do praktyków. Czy przewody puścić w podłodze czy może jednak w górnej części domku między sufitem a dachem?

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie w domu na drewnianym poddaszu kładłem w suficie w peszlach przy belkach. Po ociepleniu jest to w wełnie pod podłogą strychu a nad płytami karton-gipsowymi sufitu :)

Nie wiem jak będzie z podłogą - czy tam nie będzie dostępu gryzoni ... jeśli byłaby wylewka, to można rozważyć puszczenie tamtędy kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rwIcIk napisał:

Nie wiem jak będzie z podłogą - czy tam nie będzie dostępu gryzoni ... jeśli byłaby wylewka, to można rozważyć puszczenie tamtędy kabli.

 

Domek spocznie na bloczkach betonowych więc teoretycznie byłoby miejsce na rozprowadzenie kabli bo będzie przestrzeń miedzy podłogą a płytą OSB. Przeszkodą będą legary w których wolałbym nie wiercić otworów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, KYRTAP napisał:

 

Domek spocznie na bloczkach betonowych więc teoretycznie byłoby miejsce na rozprowadzenie kabli bo będzie przestrzeń miedzy podłogą a płytą OSB. Przeszkodą będą legary w których wolałbym nie wiercić otworów

Tyle, że tam wszelka zwierzyna będzie buszować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, KYRTAP napisał:

Bloczki będę punktowo. Nastepnie legary i między nimi OSB która spocznie na bloczkach
 

 

Jest duże ryzyko, że będziesz miał tam zwierzynę i kopce z ziemi. :no:

Ja bym odżałował i wyłożył całość bloczkami i zadbał o uszczelnienie dojścia do przestrzeni pod podłogą.

Kiedyś miałem garaż blaszany postawiony na bloczkach, gdzie budowlańcy położyli podłogę na legarach.

Po kilku latach, gdy rozbierałem to, ziemia była zryta i widać było mnóstwo korytarzy, którymi poruszała się zwierzyna.

No i nie wiem, jak jest wietrznie w Twoim rejonie.

Ja u siebie kotwiczyłem i garaż i obecnie postawiony budynek gospodarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kładłem w domku letniskowym instalację w peszlu niepalnym - tam gdzie nie było go widać- czyli wejście z głównym  przewodem z ziemi do domku i skrzynki bezpiecznikowej.

Potem rozprowadzenie pod domkiem, pod  podłogą .

Resztę w domku ułożona w rynienkach białych, niepalnych, zamykanych - które przed montażem pomalowałem farbą na odpowiedni kolor.

Idealnie się to komponuje z kolorem, wystrojem itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KYRTAP napisał:

Do wyłączników dajecie puszki czy przewody bezpośrednio do rozdzielni? 

Wyłącznik trudno spiąć z rozdzielnią i odbiornikiem bez puszki :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.06.2018 o 20:25, KYRTAP napisał:

 

Przewiercałeś legary?

Legarów nie wierciłem, wierciłem w podłodze obok legarów. Wszystkie przewody oczywiście puszczone w peszlu niepalnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.06.2018 o 13:25, KYRTAP napisał:

Do wyłączników dajecie puszki czy przewody bezpośrednio do rozdzielni? 

U mnie zero puszek- przewody poprowadzone bezpośrednio do rozdzielni , zabezpieczone eskami . Zrobione mam 5 obwodów:

1. Oświetlenie dół

2. Oświetlenie gòra

3. Gniazda prądowe dół

4. Gniazda prądowe góra

5. Zasilanie 380v ogrzewacz przepływowy do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2018 o 15:05, KYRTAP napisał:

 

Witam. Będą robił instalacje elektryczną w drewnianym domku letniskowym i zastanawiam się jak rozprowadzić kable. W takim obiekcie będę to robił pierwszy raz więc pytanie kieruje do praktyków. Czy przewody puścić w podłodze czy może jednak w górnej części domku między sufitem a dachem?

 

 

Ja zrobiłem (jeszcze nie do końca... czasu nie ma na nic...) instalację w rurkach + puszki i peszle wewnątrz, w szczytowej części ściany (poniżej krokwi). Po skończeniu instalacji przykręcę maskownicę z deski na odpowiednim dystansie, przy okazji będzie miejsce do zamontowania listew LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.