Skocz do zawartości

Nowe tablice rejestracyjne.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Cytuj

- Od 1 lipca będzie można zamawiać tablice z czcionką zwężoną i tablice o innych wymiarach niż standardowe, czyli tak zwane tablice amerykańskie - powiedział minister.

- Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności - dodał szef resortu infrastruktury.

https://tvn24bis.pl/moto,99/adamczyk-zmniejszone-tablice-rejestracyjne-od-1-lipca,845637.html

 

Aż z ciekawości zadzwoniłem do wydziału komunikacji i zapytałem o te nowe tablice.

Powiedziano mi, że to prawda, że od 1 lipca mogę takie tablice sobie zamówić, po prostu mam napisać oświadczenie, że potrzebuję takie tablice i to wszystko.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, fred77 napisał:

 

Aż z ciekawości zadzwoniłem do wydziału komunikacji i zapytałem o te nowe tablice.

Powiedziano mi, że to prawda, że od 1 lipca mogę takie tablice sobie zamówić, po prostu mam napisać oświadczenie, że potrzebuję takie tablice i to wszystko.

 

Czy to znaczy, że będzie można "domówić" taką tablice do wydanych już tablic?

 

Czy przy nowej rejestracji takie tablice będą "na stanie" w WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, simek18 napisał:

Powinni jeszcze dopuscic do ruchu czerwone tylne kierunki i symetryczne swiatla przednie. Ale to nie w cebulandzie, tu zawsze trzeba przed szereg...

w całej europie nie wolno z tego co wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wujekcybul napisał:

Jakby jeszcze zaczeli przypisywac tablice do samochodu nie do wlasciciela to byloby super.

Jesli sa do samochodu to jest ok.

Jesli sa do osoby to tez jest ok (u mnie tak jest, mam juz 3 samochod z tymi samymi tablicami).

W PL jednak tablice sa przypisane do tandemu samochod-wlasciciel... no chyba ze akurat ktos sprzedaje w tym samym powiacie to moga zostac... skomplikowane to i duzo wymian tablic... nie wiadomo po co w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wujekcybul napisał:

Jakby jeszcze zaczeli przypisywac tablice do samochodu nie do wlasciciela to byloby super.

ponoć mają to w planie

Cytuj

- Przygotowujemy też projekt zmian w przepisach, które pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych na wniosek kupującego. Tablic, które były na samochodzie przed jego zakupem. Nie trzeba więc będzie kupować nowych tablic, co przyniesie kierowcom pewne oszczędności - dodał szef resortu infrastruktury.

18 godzin temu, Maxit napisał:

Czy to znaczy, że będzie można "domówić" taką tablice do wydanych już tablic?

można brać trzecią na bagażnik więc co za problem żeby była w nowym rozmiarze, pewnie istniejące też będzie można wymienić za odpowiednią opłatą.

18 godzin temu, Maxit napisał:

Czy przy nowej rejestracji takie tablice będą "na stanie" w WK? 

obstawiam, że będzie pula numerów zrobiona na zmniejszonym rozmiarze i wydawana na życzenie przy rejestracji. Tak samo jak teraz nie ma 'kwadratowej' do każdego zestawu numerowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ozarek napisał:

obstawiam, że będzie pula numerów zrobiona na zmniejszonym rozmiarze i wydawana na życzenie przy rejestracji. Tak samo jak teraz nie ma 'kwadratowej' do każdego zestawu numerowego.

Tak by nakazywała logika, ale w tym kraju mało dzieje się zgodnie z logiką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.06.2018 o 00:38, PanMaciej napisał:

I kto by zapłacił za setki tysięcy wyprodukowanych tablic, które w 3/4 przypadków nigdy nie zostałby wydane?

Nie muszą miec wszystkich tablic mieć wmniejszej wersji.

Dostaną jakaś pulę i z niej będą wydawać, jak się zaczną kończyć dostaną kolejna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Filipfm napisał:

 

Nie będzie. Tablice zmniejszone mają inny układ liter i cyfr

Czyli jak mam obecnie samochód z małym miejscem na tablicę, to będę musiał zmienić numery rejestracyjne, zapłacić za nowe tablice i dowód rejestracyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Maxit napisał:

Czyli jak mam obecnie samochód z małym miejscem na tablicę, to będę musiał zmienić numery rejestracyjne, zapłacić za nowe tablice i dowód rejestracyjny?

 

No raczej za darmo nie będzie :hehe:

Może coś w rozporządzeniu będzie http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/2355/D2017000235501.pdf

 

A tu zrzut z rozporządzenia ze schematem numeracji

 

image.png.6d03f47c0e4e9c6c1f3dc34ea2321f10.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Filipfm napisał:

 

No raczej za darmo nie będzie :hehe:

Chodziło mi o to, że trzeba zapłacić za nowy komplet....

 

Już widzę o co chodzi. W sumie tablicę jednorzędową mam w nosie. Właśnie przeczytałem, że są też nowe tablice dwurzędowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.06.2018 o 23:50, Maxit napisał:

Czyli jak mam obecnie samochód z małym miejscem na tablicę, to będę musiał zmienić numery rejestracyjne, zapłacić za nowe tablice i dowód rejestracyjny?

Tak. Właśnie dzwoniłem do UK i powiedziano mi, że trzeba wymienić tablice na nowe, bo małe mają przydzielone dla nich znaki. Koszt 185,50PLN i dostaje się dwie małe tablice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, aviator napisał:

Tak. Właśnie dzwoniłem do UK i powiedziano mi, że trzeba wymienić tablice na nowe, bo małe mają przydzielone dla nich znaki. Koszt 185,50PLN i dostaje się dwie małe tablice.

Dwie małe? Ciekawe jak to się ma do zasady, że z przodu musi być tablica o normalnych wymiarach. To też nowe rozporządzenie zmienia?

Pamietam jak 10 lat temu klient dostał mandat, za to że założył sobie z przodu kwadratową tablicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.06.2018 o 16:25, wujekcybul napisał:

Jakby jeszcze zaczeli przypisywac tablice do samochodu nie do wlasciciela to byloby super.

Słaby pomysł  - kupujesz samochód potem i masz tablice z innego miasta. Ja osobiscie bym się nie pisał na jeżdżenie na niemiejscowych tablicach. W tym dzikim kraju to ryzykowne. Co raz w Warszawie (i w innych dużych miastach też) słychać o akcjach wymierzania "sprawiedliwości" przyjezdnym zajmującym miejsca parkingowe "rdzennym". Idzie na ogół jakiś bezrobotny bezmózg i dewastuje samochody, które mają tablice nie z tego miasta albo w Warszawie z innej dzielnicy. 

Ja już musiałem wymieniać pogięte wycieraczki, bo zająłem miejsce pod blokiem mając tablice z innej dzielnicy niż mieszkam. Wśród znajomych-przyjezdnych z innych woejweództw znam niestety więcej historii dyskryminacji ze względu na blachy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Manx napisał:

Słaby pomysł  - kupujesz samochód potem i masz tablice z innego miasta. Ja osobiscie bym się nie pisał na jeżdżenie na niemiejscowych tablicach. W tym dzikim kraju to ryzykowne. Co raz w Warszawie (i w innych dużych miastach też) słychać o akcjach wymierzania "sprawiedliwości" przyjezdnym zajmującym miejsca parkingowe "rdzennym". Idzie na ogół jakiś bezrobotny bezmózg i dewastuje samochody, które mają tablice nie z tego miasta albo w Warszawie z innej dzielnicy. 

Ja już musiałem wymieniać pogięte wycieraczki, bo zająłem miejsce pod blokiem mając tablice z innej dzielnicy niż mieszkam. Wśród znajomych-przyjezdnych z innych woejweództw znam niestety więcej historii dyskryminacji ze względu na blachy.

 

Zniknalby podzial na miasta prosty przyklad.

 

Przykład: N 985 KPW, gdzie:

  • N oznacza rok wyprodukowania auta (w tym wypadku lata 1995/1996);
  • 985 to losowo wybrane cyfry (od jednej do trzech. W praktyce 2-3 cyfrowe);
  • K to losowo wybrana litera.
  • PW to losowe wybrane litery.

I ta tablica do momentu zlomowania auta zawsze taka sama. Zmienia sie tylko wlasciciel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wujekcybul napisał:

Zniknalby podzial na miasta prosty przyklad.

 

I ta tablica do momentu zlomowania auta zawsze taka sama. Zmienia sie tylko wlasciciel.

W takim układzie to byłoby bardzo dobre rozwiązanie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Manx napisał:

W takim układzie to byłoby bardzo dobre rozwiązanie :ok:

Wierzysz w to, że w Polsce podanie w tablicy rejestracyjnej roku produkcji auta byłoby dobrym rozwiązaniem? Przecież sąsiad dokładnie wiedziałby jak starym samochodem się jeździ :} W UK tak to działa i ludzie mają z tym problem to co dopiero działoby się w Polsce ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Igorek napisał:

Wierzysz w to, że w Polsce podanie w tablicy rejestracyjnej roku produkcji auta byłoby dobrym rozwiązaniem? Przecież sąsiad dokładnie wiedziałby jak starym samochodem się jeździ :} W UK tak to działa i ludzie mają z tym problem to co dopiero działoby się w Polsce ;]

W większości aut na szybach sąsiad se sprawdzi jak zechce, więc co za różnica.

Poza tym współczesne auta aż tak długiego żywota nie mają między generacjami, liftingami itd., ktoś ogarnięty z dużą dokładnością rok odgadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, dla ogarniętego to rzeczywiście to niewiele zmieni. Tylko ile jest ogarniętych a ile ma przeciętne pojęcie? Z tablicy możesz wyczytać rok łatwiej niż sam model, bez podchodzenia, bez studiowania historii modelu. Znam mnóstwo przykładów ludzi- polaków i anglików- co muszą mieć odpowiednio świeżą tablicę na aucie tylko po to, by sygnalizować swój lepszy status. Głupie ale dla laików to doskonały sposób na przekazanie innym laikom, że się ma coś wartościowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Igorek napisał:

Wierzysz w to, że w Polsce podanie w tablicy rejestracyjnej roku produkcji auta byłoby dobrym rozwiązaniem? Przecież sąsiad dokładnie wiedziałby jak starym samochodem się jeździ :} W UK tak to działa i ludzie mają z tym problem to co dopiero działoby się w Polsce ;]

Nie widzę problemu z tego powodu. Sorry - jak ktoś jeździ passerati B5 w tedeiku, to i tak każdy wie że to staroć ;)  Jeżeli średnia wieku samochodu w Polsce jest w okolicach pełnoletności, to nie jest to problem. Jak komuś by wadziło, zawsze mógłby na własny koszt taki samochód przerejestrować, tylko że za sporą opłatą.

 

Jedna refleksja jeszcze mi się nasuwa - jak ktoś musi mieć młodszy samochód od sąsiada by się po prostu pochwalić bo to jest wyznacznik statusu, to powinien poszukać psychologa, bo coś jet z nim nie tak :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Warszawiak na krakowskich rejestracjach? To będzie możliwe. Ministerstwo Infrastruktury chce, żeby po kupieniu auta w innym mieście nie trzeba było zmieniać tablic rejestracyjnych. Z jednej strony to oszczędność dla kierowcy, ale z drugiej strata identyfikacji z regionem, w którym się mieszka. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat".

https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,koniec-z-obowiazkowa-wymiana-tablic-dla-warszawiaka-to-jest-bardzo-wazne,263353.html

I weź tu zrób Polakowi lepiej.

Nasz "żont" chce uprościć ludziom życie, a oni na złość dalej będą zmieniać tablice, bo są lokalnymi patriotami.

Lokalnie palą śmieci w piecach, nie sprzątają łajna po swoim psie, rzucają pety na chodnik, kłócą się z sąsiadem, nie chodzą na wybory ale wyznacznikiem lokalnego patriotyzmu jest tablica na starym golfie. No i potem jeszcze marudzą, że muszą za to płacić i stać w kolejce w wydziale komunikacji.

:hehe:

 

A ja będę specjalnie szukał samochodu w Poznaniu i nie zmienię tablic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Manx napisał:

Słaby pomysł  - kupujesz samochód potem i masz tablice z innego miasta. Ja osobiscie bym się nie pisał na jeżdżenie na niemiejscowych tablicach. W tym dzikim kraju to ryzykowne. Co raz w Warszawie (i w innych dużych miastach też) słychać o akcjach wymierzania "sprawiedliwości" przyjezdnym zajmującym miejsca parkingowe "rdzennym". Idzie na ogół jakiś bezrobotny bezmózg i dewastuje samochody, które mają tablice nie z tego miasta albo w Warszawie z innej dzielnicy. 

Ja już musiałem wymieniać pogięte wycieraczki, bo zająłem miejsce pod blokiem mając tablice z innej dzielnicy niż mieszkam. Wśród znajomych-przyjezdnych z innych woejweództw znam niestety więcej historii dyskryminacji ze względu na blachy.

Z tego co piszą, nie będzie obowiązku, a jedynie możliwość zostawienia starych tablic.

Może w Warszawie rzeczywiście to bardziej widać, bo jest więcej "Słoików" i żaden szanujący się mieszkaniec stolicy nie zechce jeździć z tablicami np. LKR.

W czasach gdy mnóstwo aut jeździ w leasingu albo to firmówki, numery rejestracyjne wiele nie mówią. W Warszawie może tego tak nie widać, ale u nas cała masa tubylców jeździ na W-coś tam, PO, ZS, KR itd. Do tego ludzie często nie zmieniają miejsca zameldowania, blachy zostają, a w rodzinnych stronach pojawiają się okazjonalnie. Niejeden sąsiad, mieszkający od kiedy pamiętam ma auto na nie-gliwickich blachach. Z resztą, daleko szukać - auto małżonki jest SWD bo tam jest zameldowana, a moja mama ma SG a nie SRC bo jestem współwłaścicielem i Skoda jest zarejestrowana w Gliwicach.

 

 

Do tego jak ktoś kupuje auto na krótko, albo za grosze. Także jeśli będzie to tylko zniesienie obowiązku wymiany, to czemu nie.

 

 

Tylko się zastanawiam, co będzie z autami z Sosnowca :hmm:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Majkiel napisał:

Może w Warszawie rzeczywiście to bardziej widać, bo jest więcej "Słoików" i żaden szanujący się mieszkaniec stolicy nie zechce jeździć z tablicami np. LKR

 

I wice wersal ;) ja mieszkam od 12 lat w Warszawie, z czego od 8 mam swoje mieszkanie, ale jakoś nie spieszy mi sie z meldunkiem, bo liczba miejsc, gdzie musiałbym zgłosić zmianę adresu przekroczyła 30 ;) i olałem. A dodatkowo blacha na W dodaje takiego splendoru, że hej :bokser:

Pamiętam, jak zaczęła się era leasingów a nie było jeszcze takiej elastycznosci, żeby wybrać sobie chociaż województwo, sporo aut miało blachy na W, mimo, że mieszkali na Śląsku. I na jednym z aut widziałem naklejkę "Sam jesteś ciul, nie jestem z Warszawy. Auto jest w leasingu" ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Filipfm napisał:

"Sam jesteś ciul, nie jestem z Warszawy. Auto jest w leasingu" ;l

Dobre :lol:

Coś w tym stylu kolega widział w Sosnowcu, na samochodzie na katowickich blachach była karteczka "auto firmowe" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Majkiel napisał:

Dobre :lol:

Coś w tym stylu kolega widział w Sosnowcu, na samochodzie na katowickich blachach była karteczka "auto firmowe" ;)

 

Kolega mieszkający w Kato kiedyś mi sie skarzył, że mają słabo u siebie na osiedlu ;) on fura służbowa na SO, a żona leasing na SBE ;l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mack1805 napisał:

Miało być dobrze a wyszło jak zawsze...ponoć te nowe tablice do aut zza oceanu są za wąskie i nie pokrywają się z otworami montażowymi 🤣

Od kiedy tablice mają jakiekolwiek otwory montażowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, misiek009 napisał:

Od kiedy tablice mają jakiekolwiek otwory montażowe?

Czytaj ze zrozumieniem.Nowe tablice są za wąskie przez co nie pokrywają się z otworami montażowymi na tylnej klapie wykonanymi przez producenta dla aut na rynek usa.Pisząc prościej auto będzie miało dwie dziury w tylnej klapie których nie zakryjesz taką tablicą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem po nowe tablice i by je dostać trzeba ponownie przerejestrować samochód, nie można mieć małych imiennych i żółtych. Szerokość nowych tablic ta sama co US ale są sporo krótsze.

Pani z WK nie wydała mi tablic bo nie pokazałem wydrukowanego foto klapy bagażnika :brawo: Numeru vin nie będzie sprawdzała czy import z USA tyko wydrukowane foto, paranoja... jutro jadę ponownie, może tym razem się uda;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niie kombinuj z tablicami . masz auto europejskie ii miejsce na tradycyjne tablice to takie zostaw . mniejsze tablice sa dla pojazdów  , w których normalne tablice się nie miesczą i trzeba je podgiąć itp. . zmniejszone tablice na tradycyjnym aucie to kłopot prze kontroli i badaniu technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Filipfm napisał:

No to teraz producenci ramek zrobią ramkę o wymiarach USA, do której będzie pasować polska tablica.

 

Dlaczego u nas zawsze ktoś musi coś spartolić?

Czy to tak trudno wziąć taką tablicę USA/JPN i zrobić wymiarowo jej duplikat?

No i ciekawe dlaczego nie można zrobić żółtych?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dawiddawidowski napisał:

Byłem po nowe tablice i by je dostać trzeba ponownie przerejestrować samochód, nie można mieć małych imiennych i żółtych. Szerokość nowych tablic ta sama co US ale są sporo krótsze.

Pani z WK nie wydała mi tablic bo nie pokazałem wydrukowanego foto klapy bagażnika :brawo: Numeru vin nie będzie sprawdzała czy import z USA tyko wydrukowane foto, paranoja... jutro jadę ponownie, może tym razem się uda;]

Ciekawe czy do Isuzu D-Max daliby taką tablicę na przód.

Tak jest przetłoczenie na zderzaku pasujące na tablicę USA/JPN.

sec_funk_cabin_pojedyncza.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sebaso napisał:

Serio ? To ile już takich mandatów dostałeś? 

pamiętasz foto powyginanej rejestracji?? wpadł za nieczytelność a raz chciał lawetę wzywać, wpakowałem z aledrogo to za brak homologacji czego miałem pełną świadomość i z dwojga złego jeździłem na nielegalnej bo przynajmniej nie szpeciła tyłu:ok:Po za tym na każdym kroku kontrole ale kilku wyrozumiałych policjantów też spotkałem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.