Skocz do zawartości

Plafon LED


Pafnucy

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję dokupić plafon. Zajrzałem do marketu budowlanego i jestem trochę zaskoczony, bo wygląda na to że chyba wszystkie obecnie dostępne plafony to jednorazowe lampy LED. Macie z tym jakieś doświadczenia? Jak padnie LED to trzeba wymieniać cały plafon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krawiec
11 godzin temu, Pafnucy napisał:

Potrzebuję dokupić plafon. Zajrzałem do marketu budowlanego i jestem trochę zaskoczony, bo wygląda na to że chyba wszystkie obecnie dostępne plafony to jednorazowe lampy LED. Macie z tym jakieś doświadczenia? Jak padnie LED to trzeba wymieniać cały plafon?

Oczywiście że tak. Przecież o to chodzi aby wywalić na śmietnik bardzo dużo niezużytych elementów pozyskanych z przetworzenia różnych surowców naturalnych i zapłacić za nowe.

Producenci najchętniej to by kazali sobie płacić miesięcznie za używanie ich produktu zamiast je sprzedawać. 
A taki plafon pewnie ma celowo skopane chłodzenie LEDów. Nie jakoś bardzo tylko tak troszkę. Ot wytrzymają 2 lata i padną.


Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, krawiec napisał:

Oczywiście że tak. Przecież o to chodzi aby wywalić na śmietnik bardzo dużo niezużytych elementów pozyskanych z przetworzenia różnych surowców naturalnych i zapłacić za nowe.

Producenci najchętniej to by kazali sobie płacić miesięcznie za używanie ich produktu zamiast je sprzedawać. 
A taki plafon pewnie ma celowo skopane chłodzenie LEDów. Nie jakoś bardzo tylko tak troszkę. Ot wytrzymają 2 lata i padną.

 

 

Jedna rzecz że jest to marnotrawstwo i nieekologiczne.  Druga rzecz to podejrzewam że jak padnie taki plafon i kupię nowy, to będzie miał inny rozstaw śrub. Więc za każdym razem trzeba będzie gipsować i wiercić dziury od nowa? :hmm: Ciekawe jaką mają realną trwałość te plafony.

UE powinna się tym zająć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pafnucy napisał:

 Ciekawe jaką mają realną trwałość te plafony.

 

Nikt do końca nie potrafił mi powiedzieć, bo nikt ze znajomych tego nie kupował, ale znajomy elektryk sądzi, że dłużej niż te 2 lata to może nie podziałać.

Z tego też powodu do garażu kupiłem lampy 120 cm z wymiennymi tubami LED. Nie wymienne źródła światła to kiepski pomysł :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tak to teraz wygląda, ze są jednorazówki. Zwykle mają one wbudowany zasilacz + wklejone paski więc pewnie same paski da się wymienić. Plusem jest za to wielkość vs moc, z takiego plafonu z E27 trudno wycisnąć pow 20W i jest przy tym większy. Nieraz w marketach są jeszcze na E27 lub 2xE27. Niestety większość to oprawki techniczne, które nie zawsze dobrze wyglądają ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy co kupisz, pewnie te najtańsze w marketach to jednorazówki jak każdy tani sprzęt AGD - brak części zamiennych eliminuje go z użytku czasem przy banalnej usterce.

 

ALE robiliśmy na koniec 2016, albo początku 2017 zbiór ofert na plafony led z czujnikami i jednym z wymogów była dostępność części zamiennych (klosz, obudowa, czujniki płytka z LED) i nie było problemu z ofertami - czyli da się.

 

Jak zerkniesz na aliexpress to też są lampy led i dodatkowe źródła światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup se używkę z olx na normalne żarówki , serio to tylko wisi a masa ludzi zmienia aranżacje i w ten sposób pół roczne plafony miałem za 1/3 ceny i to pod kolor mebli . Mi akurat się trafiły większy i mniejszy akurat do dwóch pokoi. 

 

Ja póki co nie daje się omamić żarówkami LED a widzę jak producenci perfidnie wszędzie piszą że tylko do led max 10W itp... 

 

Prosty przykład oprawa sufitowa na tradycyjny halogen gu10/mr16 cała  z metalu a na opakowaniu napisane ze nadaje się tylko do led ? To co kiedyś były tam tradycyjne halogeny 35/50W i działało ? Proszę bardzo prosty przykład : przypadek ?

Screenshot_2018-06-27-07-22-49-311_com.miui.gallery.png

Screenshot_2018-06-27-07-23-26-549_com.miui.gallery.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, michalkl1 napisał:

 

Prosty przykład oprawa sufitowa na tradycyjny halogen gu10/mr16 cała  z metalu a na opakowaniu napisane ze nadaje się tylko do led ? To co kiedyś były tam tradycyjne halogeny 35/50W i działało ? Proszę bardzo prosty przykład : przypadek ?

 

Akurat te niektóre oprawy sufitowe paskudnie się grzały. Do tego stopnia że to było niebezpieczne. Dobrze że teraz stosują LED

 

Ja generalnie bardzo lubię LED. W moim mieszkaniu mam tylko LED.  Tylko te plafony mnie teraz trochę wkurzają, bo nie łudzę się że to jest wieczne i nie podoba mi się że pewnie będę musiał za jakiś czas zmieniać cały plafon.

 

Jedna zaletą, że jak ktoś już wyżej napisał faktycznie te niektóre nowe plafony są bardziej płaskie i estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.