Skocz do zawartości

ZB/AH aktywna kontrolka ciśnienia w oponach


gwpraca

Rekomendowane odpowiedzi

Problem w Zafirze B ale to powiększona Astra. Podczas jazdy zaświeciła czerwona kontrolka ciśnienia (taki przekrój opony z wykrzyknikiem w środku) i świeci sobie jeśli tylko zapłon jest włączony. Błędów brak,  test kontrolki działa w 100% (wygasza, zapala na czerwono i żółto). Auto nie ma czujników ciśnienia ale na desce jest przycisk z oponą i literami "DDS" więc może kiedyś miało? Wciskanie przycisku niczym nie skutkuje więc nieaktywny, próba połączenia z modułem nadzoru ciśnienia daje wynik negatywny. Cuda na kiju normalnie. I tu pytanie do wiedzących: jak to chol...two wyłączyć? Może faktycznie jest tam gdzieś ten moduł, tylko wycięty programowo? Dziwne, że tak nagle i bez powodu (chyba, że dziury w drodze) ta kontrolka się aktywowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DDS to system pomiaru ciśnienia oparty na obliczeniach prędkości obrotowej kół na podstawie informacji z systemu ABS (ten z czujnikami to TPMS i to inna bajka).

Wychodzi na to, że masz ten system DDS, a świecenie kontrolki może być wynikiem mniejszej średnicy jednego z kół z powodu mniejszego ciśnienia, ale też np. zużycia opony itp.

Kasowanie błędów (reset, przyuczanie) w takim systemie zwykle robi się z poziomu komputera pokładowego samochodu. Jeśli masz przycisk DDS, to on do tego właśnie służy, poszukaj w instrukcji obsługi, tam jest opis, jak to działa, cytuję fragment:

 

"...Po wymianie któregoś z kół lub którejś z opon samochodu konieczne jest przeprowadzenie inicjalizacji układu. W tym celu napełnić opony powietrzem tak, aby uzyskać zalecaną  wartość ciśnienia, a potem włączyć zapłon i wcisnąć na około 4 sekundy przycisk DDS. Spowoduje to trzykrotne mignięcie lampki kontrolnej...."

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś się orientuje czy można to wyprogramować np. techem? U żony w Corsie D 2014r jeden czujnik w kołach zimowych jest uszkododzy i się cały czas pali kontrolka. Dodatkowo po Astrze G zostały alusy oczywiście bez czujników i bym w sumie musiał kupić 5 czujników. 

 

Pomijam fakt że to to funkcja chyba dla połmózgów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, przycisk działa, reset wykonany. Jednak sądziłem, że znajdę funkcję resetu/kalibracji z poziomu interfejsu diagnostycznego a tu niespodzianka z przyciskiem na desce. Stronę 194 instrukcji obsługi przeglądałem raz, kilka lat temu, to i nie pamiętałem. Dzięki Master raz jeszcze, temat zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.