Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie odnośnie korzystania z CB, Jak to wyglada?

gdzie wolno a gdzie nie.

znalazlem taki tekst:

"Korzystanie z radia CB jest nielegalne w Austrii, Irlandii Północnej i Rumunii. Z kolei w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji wymagane jest specjalne zezwolenie."

Dlatego można by napisać gdzie wolno, gdzie nie, a gdzie przymykają oko?

Jakie zezwolenia i kto je wydaje?

Kolejne pytanie to gdzie AM a gdzie FM

i jaki kanał gdzie obowiązuje  19 a gdzie 28 ?

Pozdrawiam i liczę na pomoc

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Napisano (edytowane)

Przejeżdżałem wczoraj przez całą Rumunie od zachodu na wschód, w samym Bukareszcie praktycznie co 2 auto miało CB. Zresztą odniosłem wrażenie, że przepisy tutaj to może obcokrajowcy respektują. Teraz jestem w Bułgarii i nie zauważyłem tego co w Rumunii;)

Edytowane przez steyr

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Generalnie moje spostrzeżenie nt. CB za gramanicą jest następujące: niezbyt przydatne jak jedziesz solo. Jeśli w kilka samochodów - niezastąpione. Na trasie PL - Cro nawet rodacy, których wywoływałem po marce i kolorze nadwozia nie reagowali ani na 28 ani na 19. A żeby ktoś podpowiedział czy korek czy objazd -niestety. Przepraszam raz spotkałem krajana w drodze z BG i przez 100 czy 150 km jechaliśmy razem i rozmawialiśmy. Z czystej nudy.

Jeśli chcesz mieć 100% pewność gdzie i co można chyba pozostaje kontakt z ambasadami.  Na forum się dowiesz na zasadzie ponoć i słyszałem, że.

Kanal 19 obowiązuje tylko u nas. Pozostałe kraje 28. Nie wiem czy w innych krajach  nie chodzi sie w "piątkach" - dawno nie  używałem CB wiec wyleciało z głowy.

W Austrii  za "cro.pl" wynika , że odkręcili  śrubę i można korzystać pod pewnymi warunkami:

Ambasada Austrii w Warszawie uprzejmie informuje, że używanie radia CB w Austrii jest dozwolone, jeśli urządzenie odpowiada opublikowanym interfejsom radiowym FSB-LN001, tj. jeśli urządzenie jest ustawione na dozwolonych w Austrii kanałach i posiada nie więcej niż 40 kanałów (kanał 1 -26,965 MHz do kanału 40 – 27,405 MHz), modulację częstotliwości AM i FM i nie więcej niż 4 waty mocy wyjściowej nadajnika. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pan w broszurze opublikowanej na stronie Federalnego Ministerstwa Transportu Innowacji i Technologii (str. 112-113):
https://www.bmvit.gv.at/telekommunikati ... fsb_gb.pdf"
Inną kwestią jest natomiast korzystanie z radia CB w trakcie jazdy. Krajowy Sąd Administracyjny Dolnej Austrii (Landesverwaltungsgericht Niederösterreich) uznał, że korzystanie z takiego urządzenia w trakcie jazdy należy traktować tak samo jak „telefonowanie“ i w związku z tym używanie takiego urządzenia bez odpowiedniego zestawu głośnomówiącego jest niedozwolone.
Wyżej wskazany Sąd w swoim orzeczeniu z dnia 8 lipca 2015r uznał, że stosowanie radia CB bez zestawu głośnomówiącego stanowi naruszenie § 102 ustęp 3 austriackiego prawa o ruchu drogowym (Kraftfahrgesetz)"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia ‎2018‎-‎08‎-‎01 o 10:53, steyr napisał:

Przejeżdżałem wczoraj przez całą Rumunie od zachodu na wschód, w samym Bukareszcie praktycznie co 2 auto miało CB. Zresztą odniosłem wrażenie, że przepisy tutaj to może obcokrajowcy respektują. Teraz jestem w Bułgarii i nie zauważyłem tego co w Rumunii;)

W Rumunii sporo aut ma CB tyle że są to lokalesi a oni nie potrzebują specjalnych zezwoleń. Zezwoleń potrzebują obcokrajowcy. Ja swoje CB zdjąłem na granicy na Węgrzech

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
36 minut temu, franki napisał:

W Rumunii sporo aut ma CB tyle że są to lokalesi a oni nie potrzebują specjalnych zezwoleń. Zezwoleń potrzebują obcokrajowcy. Ja swoje CB zdjąłem na granicy na Węgrzech

A ok rozumiem, ja zdjąłem w PL w domu dla świętego spokoju;]

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Dnia 30.07.2018 o 22:24, ikul napisał:

Witam.

Mam pytanie odnośnie korzystania z CB, Jak to wyglada?

gdzie wolno a gdzie nie.

znalazlem taki tekst:

"Korzystanie z radia CB jest nielegalne w Austrii, Irlandii Północnej i Rumunii. Z kolei w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji wymagane jest specjalne zezwolenie."

Dlatego można by napisać gdzie wolno, gdzie nie, a gdzie przymykają oko?

Jakie zezwolenia i kto je wydaje?

Kolejne pytanie to gdzie AM a gdzie FM

i jaki kanał gdzie obowiązuje  19 a gdzie 28 ?

Pozdrawiam i liczę na pomoc

w każdym państwie obowiązuje inny kanał "wywoławczy" jest to w sumie zwyczajowe

Polscy użytkownicy CB powinni mieć ustawiony kanał wywoławczy w PL 19, a za granicami 28 (z praktyki wiem, ze to różnie bywa - zależne od świadomości użytkownika) 

Kanał o numerze 9 służy do wzywania pomocy i nazywany jest kanałem ratunkowym

My nadajemy w AM i "0"  26,960 do 27,410 MHz – tylko ten zakres częstotliwości jest dopuszczony do użytkowania w Polsce.

a np. Czesi nadaja w "5" oraz FM i maja dozwolonych 80 kanałów 

kanały wywoławcze 1 i 10 

tak jak u nas jest 9 ratunkowa

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta