Skocz do zawartości

Więźba dachowa na garażu...


M_L_O_D_Y

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

 

Jako, że prace związane z wykończeniem domu pozostawiam sobie na okres jesienno - zimowy, "na dniach" będę chciał się zabrać za budowę garażu wolnostojącego przy domu.

 

Projekt garażu wygląda tak:

 

g4.jpg.b43b0d3be749a3fda962c142dda27d22.jpgg2.jpg.771ab3876de80246f6e6e3692b7709a9.jpg

 

I teraz mam pytanie do cieśli/osób znających się na ciesielce, a mianowicie czy konstrukcja więźby dachu (głównie chodzi mi o przekroje krokwi) przy takich wymiarach budynku i braku słupów wewnętrznych są ok? Czy zalegający zimą śnieg nie będzie zbyt dużym obciążeniem? Wiadomo, słupów wolałbym uniknąć bo niepotrzebnie ograniczają przestrzeń...

 

Co o tym sądzicie? Robić więźbę wg projektu i się nie martwić, czy np. dać mniejsze przekroje krokwi, a na środku budynku pomiędzy bramami i bramą/pom. gosp. dać poprzecznie tregry na wybudowanych słupach i zrobić środkiem wzdłużną płatew dachu podpartą na tych tregrach? Być może przesadzam i projekt jest ok ale wolałbym się upewnić :) 

 

Cuś takiego :hmm:

 

1759736968_Beztytuu.jpg.97b33ce1fb6354c4a9bd6884625543c8.jpg

 

Z góry dzięki za pomoc :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, exor napisał:

A projektował to piekarz czy ktoś z uprawnieniami? Czemu chcesz coś kombinować z tym? 

 

Wiadomo, że architekt, a dokładniej Pani architekt 😊

 zastanawiam się bo kiedyś gadalem ze znajomym teścia co robi więźby i mówi ze on zawsze dawał takie rozwiązanie przy większych płaskich dachach...gość jest starej daty to i pewnie na obliczeniach obciążeń się nie zna ale wolę się upewnić że zrobię wszystko dobrze. Wiadomo architekt bazuje na obliczeniach, także musi być dobrze ale chce zasięgnąć opinii innych 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, M_L_O_D_Y napisał:

Wiadomo, że architekt, a dokładniej Pani architekt 😊

 zastanawiam się bo kiedyś gadalem ze znajomym teścia co robi więźby i mówi ze on zawsze dawał takie rozwiązanie przy większych płaskich dachach...gość jest starej daty to i pewnie na obliczeniach obciążeń się nie zna ale wolę się upewnić że zrobię wszystko dobrze. Wiadomo architekt bazuje na obliczeniach, także musi być dobrze ale chce zasięgnąć opinii innych 👍

 

To słuchaj pani architekt a nie ludzi co kiedyś coś tam robili. Ostatnio przy wódeczce tata (też architekt) opowiadał ile on się za dawnych lat nawalczył na wioskach z pomysłami ludowymi :phi:. Klasyczny przykład to podpieranie żelbetowych balkonów belkami drewnianymi ... bo kiedyś tak się robiło :phi:.

Tak jak wyżej napisano krokwie o takim przekroju mają bardzo dużą nośność a trochę ponad 6m to nie jest duża długość.

Jak się martwisz o śnieg zapytaj projektanta pod jakie obciążenie śniegowe został zaprojektowany garaż.

JA u siebie w domu mam taki przekrój krokwi, na większej połaci dachu pod dachówką - miałem problem z materiałem bo część tartaków nei była w stanie takich zrobić :phi: a cieśle określili to jako pancerna konstrukcja (+ płatwie 26cm wzmacniane ceownikami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.