Skocz do zawartości

Białe wino - jak zrobić?


sadlos

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy to dobry kącik, ale zapytam tutaj. Mam 20kg białych bardzo słodkich winogron, które jeszcze dzisiaj chciałbym nastawić na wino. Macie jakiś sprawdzony przepis?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Sharpy napisał:

Na 20 kg owoców to dawałem 7 kg cukru, 20 litrów wody + drożdze. Chcesz dokładny przepis co i jak? Masz duży galon, rurki, korek itp.?

Mam galon 30l, rurki i korek. Na chwile obecna dalem 10kg winogron, 6l wody i 4kg cukru. Drozdze winiarskie kupie dopiero jutro. Czy to dobre proporcje? Kiedy mam odcedzic miazsz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sadlos napisał:

Mam galon 30l, rurki i korek. Na chwile obecna dalem 10kg winogron, 6l wody i 4kg cukru. Drozdze winiarskie kupie dopiero jutro. Czy to dobre proporcje? Kiedy mam odcedzic miazsz?

jeśli nie myłeś winogron to z drożdżami się wstrzymaj powinno ruszyć samo

dodatkowo musisz mieć czym sprawdzić BLG  żeby mieć pewność czy zeżarło cały cukier cczy jednak sposiłkować się drożdżami

 

jak przestanie bulkać to sprawdź BLG czyli czy jest cukier

jak nie ma, spuść znad osadu i fermentuj ponownie po dodaniu cukru z wodą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 4thelement napisał:

jeśli nie myłeś winogron to z drożdżami się wstrzymaj powinno ruszyć samo

dodatkowo musisz mieć czym sprawdzić BLG  żeby mieć pewność czy zeżarło cały cukier cczy jednak sposiłkować się drożdżami

 

jak przestanie bulkać to sprawdź BLG czyli czy jest cukier

jak nie ma, spuść znad osadu i fermentuj ponownie po dodaniu cukru z wodą

Nie mam jak sprawdzic BLG 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże dadzą Ci szybszą fermentację i może "szlachetniejszy" smak - cukier dajesz dla % alko. Możesz dać całe winogrona (niemyte), na nich sa drożdze ale mało, a możesz dać tylko moszcz, czyli wyciśnięty sok bez pestek i skórek - wtedy na 100%  masz białe wino ( pestki maja barwniki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, 4thelement napisał:

jeśli nie myłeś winogron to z drożdżami się wstrzymaj powinno ruszyć samo

dodatkowo musisz mieć czym sprawdzić BLG  żeby mieć pewność czy zeżarło cały cukier cczy jednak sposiłkować się drożdżami

 

jak przestanie bulkać to sprawdź BLG czyli czy jest cukier

jak nie ma, spuść znad osadu i fermentuj ponownie po dodaniu cukru z wodą

Proporcje ok imo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Sharpy napisał:

a możesz dać tylko moszcz, czyli wyciśnięty sok bez pestek i skórek - wtedy na 100%  masz białe wino

To jest podstawowy warunek by wino było białe. dalej podobnie jak z czerwonym, ale miernik BLG to podstawa. Jak dla mnie za dużo cukru, ale to ustalisz po zbadaniu cukromierzem bo winogrona mogą mieć różną zawartość cukru i czy chcesz mieć wino słodkie, czy wytrawne. Wolę cukier dodawać w mniejszych ilościach i w kilku porcjach (etapach). W pierwszym etapie i szczególnie następnych (!) nie powinno się przekroczyć 20* BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odcedzilem miazsz wyciskajac go i dodalem drozdze Tokay. Odstawilem do garazu gdzie jest 22* i zalozylem rurke fermentacyjna. W sklepie dali mi jakas pozywke, ktora mam jutro dosypac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Mija wlasnie 10 tydzien produkcji wina. W tym czasie dwa razy zlewałem wino znad osadu i w 5 tygodniu dodalem 1kg cukru, poniwaz wino było bardzo wytrawne w smaku. Obecnie wino powoli sie klaruje i jest slodkie w smaku. Dopiero teraz kupilem cukromierz, który wskazuje ok. 5 BLG, czy to nie za dużo? Czy taki kolor tez jest prawidlowy?

IMG_3030(1).JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 20.10.2018 o 08:23, sadlos napisał:

No wlasnie mi tez tak sie wydaje. Co jest przyczyna takiego koloru?

Brak ochrony przed powietrzem , oksydacja czy oksydowanie nie pamiętam jak to się w PL nazywa.

Jak zaczniesz jeść jabłko i zostawisz to podobny kolor znajdziesz.

Można temu zapobiec dając drożdże najszybciej jak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.