Skocz do zawartości

Rekuperacja czy grawitacja


ccLot

Rekomendowane odpowiedzi

No kochani proszę podpowiedzcie co zrobić, bo mam mały zgrzyt.

Dom będzie nowy, z betonu komórkowego na płycie fundamentowej, pow. ok. 220 m2 w tym garaż ponad 50, dach dwuspadowy.

Zostawić wentylację grawitacyjną czy iść w rekuperację?

Proszę o wady i zalety.

Pomóżcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ccLot napisał:

No kochani proszę podpowiedzcie co zrobić, bo mam mały zgrzyt.

Dom będzie nowy, z betonu komórkowego na płycie fundamentowej, pow. ok. 220 m2 w tym garaż ponad 50, dach dwuspadowy.

Zostawić wentylację grawitacyjną czy iść w rekuperację?

Proszę o wady i zalety.

Pomóżcie

Półtora roku temu zadawałem sobie to samo pytanie, ja chciałem, a żona nie. W końcu zdecydowaliśmy się i nie żałuje! Wydaje mi się, że budowanie domu w obecnych czasach, gdzie domy są bardzo szczelne i nie zamontowanie wentylacji mechanicznej to jakaś pomyłka... Początkowo słyszałem jej prace, ale po jej wyregulowania jestem mega zadowolony, jak wchodzę do garażu gdzie ona nie działa, jest to wyczuwalne. Wydaje mi się że po zapachu rozpoznałbym, czy jest w domu zamontowany rekuperator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd dowiedziałem się, że jest coś takiego jak wentylacja mechaniczna to wiedziałem, że muszę mieć to w nowo budowanym domu.

Ze 20 tyś to kosztuje, ale jeśli mam nie mieć zaparowanych szyb w sezonie grzewczym (w bloku tak mamy co rok), duchoty w pokoju z rana to wykładam 2 dychy bez gadania. Nie jest ta instalacja ukończona u mnie jeszcze, ale liczę na to, że tak właśnie będzie.

Co roku w zimie każdy mi mówi, żeby wietrzyć w mieszkaniu to nie będzie parowało. No fajnie, ale wtedy będzie zimno - extra. Do bani.

Żadnych grawitacyjnych.

 

Tyle rurek jest u nas:

 

 

IMG_20180310_125805-800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, exor napisał:

 

Ze 20 tyś to kosztuje, ale jeśli mam nie mieć zaparowanych szyb w sezonie grzewczym (w bloku tak mamy co rok), duchoty w pokoju z rana to wykładam 2 dychy bez gadania. Nie jest ta instalacja ukończona u mnie jeszcze, ale liczę na to, że tak właśnie będzie.

 

 

ja co prawda sezonu grzewczego z reku jeszcze nie mam za sobą, ale jak na razie na pewno odczuwam różnice choćby w sypialni, gdzie rano nie ma właśnie zaduchu- dwie dorosłe osoby i jeszcze małe dziecko w łóżeczku-  przed reku jednak rano był zaduch- mówiąc w prost niemiły zapach, nie ma się co okłamywać. teraz tego nie ma.

 

Ciekawy jestem sezonu grzewczego (bardziej chodzi o wentylację- para na szybach, niż odzysk ciepła, bo ten działa...)

Ja mam reku na wymienniku spiralnym, krzyżowo-przeciwprądowym z radiatorem(jakiś chroniony patent) , do 600m3/h (stary, duży dom), z bypassem, model, który może być stosowany na nieogrzewanym poddaszu i tak jest u mnie.  Całość  zamknęła się w 16 000PLN. Pewnie w nowym domu byłoby taniej (mniejszy reku i mniej roboty) .

 

 

 

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, gondoljerzy napisał:

Nie znam się na tym, ale jak porównać do innych przykładowych obrazków z budowy wentylacji mechanicznej, obrazków dostępnych w sieci, to u Ciebie jakoś strasznie dużo rurek i średnice małe. 

 

wyglądają na 50? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

Tyle rurek jest u nas:

 

Do ocieplenia między rurkami a dachem zostaje Ci jedynie pisana .... Choć chyba właśnie od tego należało by zacząć ... :hmm:

23 godziny temu, ccLot napisał:

No kochani proszę podpowiedzcie co zrobić, bo mam mały zgrzyt.

 

 

Przy nowym domu myślę że naprawdę warto, co prawda jestem dopiero przed uruchomieniem, ale korzyści przeważają wady. Ja już z tym ześwirowałem na tyle, że zamiast okapu zrobiłem tylko pochłaniacz, żeby zimą nie tracić ciepła z gotowania tylko przefiltrować i dać je wciągnąć anemostatowi ;]

Wg mnie GWC jest mało opłacalne, kosztuje zazwyczaj drugie tyle a korzyści nie idą w parze z pieniędzmi wydanymi na to. Za mniej niż 1/3 GWC stawiam 2 jednostki klimy do schładzania domu ...

Ostatni macher, który wyceniał klimy mówił, że w tym roku najwięcej instalował u ludzi właśnie z GWC, gdyż nagrzana ziemia i tak nie daje na tyle chłodu żeby uzyskać żądany efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie instalator Reku także powiedział, żeby założyć klimę, bo reku klimy nie zastąpi (niby moje reku ma możliwość podpięcia chłodnicy- nie tylko GWC, ale i chłodnicy, ale podobno to słabe jest i szkoda kasy na to)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwolennikiem jak najprostszych rozwiazan, czyli zostalbym przy wentylacji grawitacyjnej. Nigdy w domu nie mialem problemu z parowaniem szyb, nawet w lazience jak ktos bierze prysznic lub kapiel. Nie mam zadnych przykrych zapaszkow, doslownie nic. Wg mnie nie ma sensu wydawc na to kasy jak mozna miec za darmo dzieki prawom fizyki.

 

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu si nie zgodzę do końca... u mnie grawitacja nie działała dobrze to raz, a dwa...jak w pokoju nie ma nawiewu/wywiewu to jak ma działać w nim grawitacja...musisz otwierać okna...w lato super, i tak otwieram, ale w zimę mam dość latanie i kontrolowania otwartych okien....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, spad napisał:

Jestem zwolennikiem jak najprostszych rozwiazan,

 

Ale w rekuperacji nie chodzi tylko o to.

 

Dzięki rekuperatorowi w sezonie grzewczym ogrzewasz głównie swój dom a nie "wioskę" w której mieszkasz...

Odzyskiwanie ciepła. :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, exor napisał:

Odkąd dowiedziałem się, że jest coś takiego jak wentylacja mechaniczna to wiedziałem, że muszę mieć to w nowo budowanym domu.

Ze 20 tyś to kosztuje, ale jeśli mam nie mieć zaparowanych szyb w sezonie grzewczym (w bloku tak mamy co rok), duchoty w pokoju z rana to wykładam 2 dychy bez gadania. Nie jest ta instalacja ukończona u mnie jeszcze, ale liczę na to, że tak właśnie będzie.

Co roku w zimie każdy mi mówi, żeby wietrzyć w mieszkaniu to nie będzie parowało. No fajnie, ale wtedy będzie zimno - extra. Do bani.

Żadnych grawitacyjnych.

 

Tyle rurek jest u nas:

 

 

U mnie wygląda to zupełnie inaczej, na poddasze idą 2 grube rury w otulinie i od nich jest odprowadzenie do pokoi. 

 

2 godziny temu, Pado napisał:

mnie instalator Reku także powiedział, żeby założyć klimę, bo reku klimy nie zastąpi (niby moje reku ma możliwość podpięcia chłodnicy- nie tylko GWC, ale i chłodnicy, ale podobno to słabe jest i szkoda kasy na to)

 

Też o tym słyszałem, z tego co pamiętam to można podłączyć chłodnice o mocy 1,5kW co przy całym domu niewiele daje,  dlatego przed tynami zrobiłem doprowadzenie do tradycyjnej klimatyzacji.

 

Godzinę temu, spad napisał:

Jestem zwolennikiem jak najprostszych rozwiazan, czyli zostalbym przy wentylacji grawitacyjnej. Nigdy w domu nie mialem problemu z parowaniem szyb, nawet w lazience jak ktos bierze prysznic lub kapiel. Nie mam zadnych przykrych zapaszkow, doslownie nic. Wg mnie nie ma sensu wydawc na to kasy jak mozna miec za darmo dzieki prawom fizyki.

 

Wysłane z mojego LG-M250 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ta jasne, chyba że masz cały czas otwarte okna... Jak sam czegoś nie czujesz to nie znaczy, że ktoś obcy tego nie czuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sadlos napisał:

Ta jasne, chyba że masz cały czas otwarte okna... 

Guzik prawda. Nowe okna są z nawietrzakami i to wystarczy. Pozatym sprawny komin wentylacyjny z odpowiednią kratką i to musi dzialac. U mnie w bloku nigdy szyby nie parują, ani tez nic nie smierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok zbudowany w 2011r, wiadomo - wentylacja grawitacyjna. Przed okresem grzewczym kominiarzowi wyszedł wzorowy pomiar na kratkach a tutaj takie coś na oknie. 

 

To było z trzy lata temu. Od tamtej pory się nie powtorzylo. Okien nie wymieniłem rekuperacji nie założyłem tylko zacząłem wietrzyc z rana przez kilka minut. 

20160104_081947.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, blue_ napisał:

Guzik prawda. Nowe okna są z nawietrzakami i to wystarczy. Pozatym sprawny komin wentylacyjny z odpowiednią kratką i to musi dzialac. U mnie w bloku nigdy szyby nie parują, ani tez nic nie smierdzi.

Tylko że przez te nawiewniki zimą cały czas wchodzi zimne powietrze, a przez anemosaty wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, względnie ciepłe.

 

Dnia 16.08.2018 o 10:57, ccLot napisał:

No kochani proszę podpowiedzcie co zrobić, bo mam mały zgrzyt.

Dom będzie nowy, z betonu komórkowego na płycie fundamentowej, pow. ok. 220 m2 w tym garaż ponad 50, dach dwuspadowy.

Zostawić wentylację grawitacyjną czy iść w rekuperację?

Proszę o wady i zalety.

Pomóżcie

W projekcie była wentylacja grawitacyjna, na etapie budowy zdecydowałem się na mechaniczną i póki co jestem zadowolony. W garażu mam tradycyjną.

Jak zrobisz sam, to koszt nie będzie jakiś kosmiczny (u mnie wyszło 10000 zł, dom 145m2 plus garaż 45m2). Koszty prądu i filtrów z pewnością są mniejsze niż straty ciepła przez komin, a do tego masz stały, filtrowany  i w jakiś sposób regulowany napływ powietrza do domu.

Jak coś, to pytaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, exor napisał:

To wszystko będzie w projekcie instalacji. To jest dobierane pod kubature. 

Nie tylko pod kubaturę.

Gdzie powinien być wydajniejszy rekuperator w domu 250m2 zamieszkanym przez jedną osobę, czy w stumetrowym z rodziną 4-5-cio osobową?

Moim zdaniem trzeba wziąć wszystkie czynniki pod uwagę :)

15 godzin temu, ccLot napisał:

Jakie reku, jak masz umieszczone anemostaty (w każdym pomieszczeniu), jakie przewody?

Instalację zrobiłem z tzw. flexów (pe-flex) o średnicy 75/63mm (zewn/wewn)

Przy założeniu, że najlepiej jeśli powietrze przepływa z prędkościami 2-5 m/s daje to jeśli dobrze pamiętam ok. 20-50 m3/h. Przyjmuje się też, że wentylacja powinna mieć wydajność 20-30 m3/s na osobę. 

Do małych pokoi nawiew jednym kanałem, do sypialni i salonu dwoma - łącznie 8. Tyle samo kanałów wyciągowych - kuchnia-2, łazienka na dole-2, łazienka na górze-3, pralnia-1. Tutaj zrobiłem błąd - wyszło to dosłownie w praniu - choć pralnia mała, należało dać dwa kanały (robi się zaduch) i dwa do łazienki. Na szczęście powinno się to udać przerobić w miarę bezboleśnie. Czerpnia i wyrzutnia kanałem 160mm, pomiędzy rekuperatorem a skrzynkami rozdzielczymi też 160mm (sonodec, czy jakoś tak).

Co do rekuperatora, mam Kinetic B Plus firmy Vent-Axia. Nie jest to może "mercedes", ale ma dobre stałoprądowe wentylatory (jak w droższych), wymiennik też, filtry są na drucianej ramce, więc tanie, sterowanie może nie ma wodotrysków, ale co do procenta mocy i niezależnie od siebie można ustawić prędkość wentylatorów.

Pobór prądu - na 25% - 20W, na 40% - 40W, na 100% bodaj 170W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście tak jest, że jeśli założymy pompę ciepła i rekuperacje zbędny jest komin? Czy świeże powietrze dla rekuperatora idzie wziąć z kanału wentylacyjnego komina czy musi być otwór w ścianie? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2018 o 02:07, Majkiel napisał:

Nie tylko pod kubaturę.

Gdzie powinien być wydajniejszy rekuperator w domu 250m2 zamieszkanym przez jedną osobę, czy w stumetrowym z rodziną 4-5-cio osobową?

 

Nie wiem, nie pamiętam czy nas ktoś pytał przy projektowaniu instalacji ile luda będzie w chacie mieszkało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.08.2018 o 13:56, sadlos napisał:

Ta jasne, chyba że masz cały czas otwarte okna... Jak sam czegoś nie czujesz to nie znaczy, że ktoś obcy tego nie czuje.

Zimą mam okna pozamykane, nic na siłę nie wietrzę. A zapachu żadnego nie ma w domu, moja żona ma taki węch, że jak pierdnę na ogrodzie to ona na pierwszym piętrze domu poczuje, więc zaraz by coś wywąchała. :hehe:

Uwielbiam dyskusje na AK, jak u kogoś coś nie zadziałało to u innych również nie może i nie m zmiłuj się, że jest na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, spad napisał:

Zimą mam okna pozamykane, nic na siłę nie wietrzę. A zapachu żadnego nie ma w domu, moja żona ma taki węch, że jak pierdnę na ogrodzie to ona na pierwszym piętrze domu poczuje, więc zaraz by coś wywąchała. :hehe:

Uwielbiam dyskusje na AK, jak u kogoś coś nie zadziałało to u innych również nie może i nie m zmiłuj się, że jest na odwrót.

U mnie działa kominek z DGP - powietrze ciągle świeże z zewnątrz i ciągle mieszane po całym domu, no i jest sucho :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rwIcIk napisał:

świeże powietrze pod kominkiem

Ale to raczej do spalania, a nie wentylacji. Oczywiście zawsze coś tam się przedostanie, ale wentylacji raczej nie załatwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ccLot napisał:

Ale to raczej do spalania, a nie wentylacji. Oczywiście zawsze coś tam się przedostanie, ale wentylacji raczej nie załatwi.

Oczywiście :ok:

Ale zauważam, że przy opalaniu kominkiem z DGP jest raczej sucho w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2018 o 13:00, ccLot napisał:

Jakiś tutorial?

Wziąłbym wymiennik od tego gościa:

 

http://www.siwicki.pl/dane_techniczne.html 

 

i dwa wentylatory kanałowe z bezstopniową regulacją.

i za 2500 masz bardzo funkcjonalny reku.

 

Do tego dorobiłbym sobie filtry z płyt XPS.

 

 

Sam mam reku chińskiej firmy holtop http://www.holtop.com

a filtry o powierzchni  1m^2 sam zrobiłem z płyt XPS i kształtek blaszanych oraz siatki na kurczaki.

Generalnie skrzynia z itrem to koszt jakichś 300 zł wliczając pistolet na piankę i klej do styropianu w piance.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i na chwilę obecną jestem baaardzo na tak. O zaletach już koledzy pisali -  rano budzisz się w świeżo przewietrzonej sypialni, wilgotność powietrza w domu pod kontrolą, całkiem inna atmosfera w domu. Mojego reku kompletnie nie słychać, chyba że idzie na max, to jak staniesz koło kotłowni to coś cicho szumi. Świetne sterowanie ze smartfona. na razie pierwszy rok i jestem na tak!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, rwIcIk napisał:

Oczywiście :ok:

Ale zauważam, że przy opalaniu kominkiem z DGP jest raczej sucho w domu.

Też mam kominek z DGP mechanicznym. Może faktycznie od zimą wspomaga cały proces. Cholera wie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ccLot napisał:

Mogę prosić o fotkę tego filtra? 

Są dwie warstwy filtracyjne - E4 i F7. Jako podpora dla tkanin jest zielona, gęsta siatka hodowlana z LeroyMerlin - bardzo wdzięczny materiał do formowania kształtów.

Obudowa z płyt XPS klejonymi klejem elewacyjnym do styropianu i wzmacniana gwoździami, długimi śrubami i kątownikami. Na kanty można dać narożniki aluminiowe budowlane do pełni szczęścia.

20171226_173234.jpg.a9ee795474317db73ef39b8a3278f269.jpg20171226_172633.jpg.9aeb75f8d97aeb9049f37e707e5645c9.jpg20171226_172651.jpg.b7d3fe09716070f5b9fd0ff9a9afe120.jpg20171226_172807.jpg.936f5f979fdeeb7cdf61274682c53bb4.jpg20171226_172814.jpg.02ce4620c52f12f8e5398cbd4002a9d2.jpg

20171125_161646.jpg.872d56e7819dfaf1ae9478980cbf6bfe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2018 o 13:00, ccLot napisał:

Jakiś tutorial?

Na forum muratora był wątek "rekuperator tymi ręcoma" czy jakoś tak.

Tez się przymierzałem, ale mam co robić i stwierdziłem że póki co kupie gotowca

Wymiennik Siwickiego jak @maras77 pisał, albo z Klingenburga (robią je w Świdnicy), ewentualnie Recair. 

Na początek sterowanie można zrobić prymitywne a później pobawić się w Arduino, Raspberyy itp ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Vadero napisał:

Mam i na chwilę obecną jestem baaardzo na tak. O zaletach już koledzy pisali -  rano budzisz się w świeżo przewietrzonej sypialni, wilgotność powietrza w domu pod kontrolą, całkiem inna atmosfera w domu. Mojego reku kompletnie nie słychać, chyba że idzie na max, to jak staniesz koło kotłowni to coś cicho szumi. Świetne sterowanie ze smartfona. na razie pierwszy rok i jestem na tak!

Jaki masz ustawiony przepływ m3/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.08.2018 o 10:57, ccLot napisał:

No kochani proszę podpowiedzcie co zrobić, bo mam mały zgrzyt.

Dom będzie nowy, z betonu komórkowego na płycie fundamentowej, pow. ok. 220 m2 w tym garaż ponad 50, dach dwuspadowy.

Zostawić wentylację grawitacyjną czy iść w rekuperację?

Proszę o wady i zalety.

Pomóżcie

masz kasę to rób reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.08.2018 o 22:39, szpyrek napisał:

Rzeczywiście tak jest, że jeśli założymy pompę ciepła i rekuperacje zbędny jest komin? Czy świeże powietrze dla rekuperatora idzie wziąć z kanału wentylacyjnego komina czy musi być otwór w ścianie? 

 

Tak, możesz zlikwidować kominy. Pamiętaj tylko o wentylacji z garażu (grawitacja albo wentylator elektryczny przez ścianę).

I tak musisz zrobić wyrzutnię zużytego powietrza. Wolałbym czerpnie w ścianie, wyrzutnia przez komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, ccLot napisał:

@maras77 

 

A ja głupi myślałem, że to xps miał filtrować.

Wykorzystałeś xps ze względu na właściwości termoizolacyjne?

 

Lekkosć, sztywność, łatwosc cięcia i klejenia, termoizolacyjnośc.

Bardzo dobry materiał na wszelkie obudowy do wentylacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.