Skocz do zawartości

Audi - benzyna i diesel - jaki olej?


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

Podpowiedzcie, proszę - bo nie bardzo mam pojęcie ;)

Ostatnio kupiłem 2 auta z silnikami, których do tej pory nie miałem okazji używać.

1. Audi A3 2.0 TFSI 200KM

2. Audi A6 3.0 TDI 233KM

Oba auta czeka wymiana oleju - i nie mam pomysłu jakiej marki olej zalać a tym bardziej jakiej klasy i lepkości. 

Oba auta nie wykazują zużycia oleju (nawet TFSI 8];]), oba auta mają przebieg ok. 300kkm, i nie mam pojęcia na czym oba silniki do tej pory jeździły :(

 

Więc? Co lać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Grzaniec napisał:

Podpowiedzcie, proszę - bo nie bardzo mam pojęcie ;)

Ostatnio kupiłem 2 auta z silnikami, których do tej pory nie miałem okazji używać.

1. Audi A3 2.0 TFSI 200KM

2. Audi A6 3.0 TDI 233KM

Oba auta czeka wymiana oleju - i nie mam pomysłu jakiej marki olej zalać a tym bardziej jakiej klasy i lepkości. 

Oba auta nie wykazują zużycia oleju (nawet TFSI 8];]), oba auta mają przebieg ok. 300kkm, i nie mam pojęcia na czym oba silniki do tej pory jeździły :(

 

Więc? Co lać? 

Ja w obu moich poprzednich Audicach zmieniałem "ASOwy" olej na Motula. Przy dieslu jak i przy benzynie ;) X-clean lub podobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o tym Motulu słyszałem dobrze....

Taki się nadaje? Ten sam do obu silników? diesel i benzyna nie musi mieć innych specyfikacji?

https://allegro.pl/motul-specific-504-00-507-00-5w30-5w-30-5l-gratis-i5043687795.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do diesla szukaj wersji do DPfow czyli jakis xclean w wersji FE czy C3.

Do benzyny byle by spełniał normę VW 😄.

 

Do tego filtr oleju i będzie komplet. Niektórzy twierdza, że po zmianie oleju z Castrola czy Mobila, praca silnika była bardziej przyjemna... :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, poczytałem - wiem, że chyba kupię Motula. Ale jeszcze lepkość i normy..

gdzieś znalazłem, że 3.0 tdi to 5W30 i tutaj chyba mam typ - https://allegro.pl/syntetyczny-olej-motul-8100-x-clean-fe-5w30-4l-i6014016830.html (8100 x-clean 5W30) 

 

a do tej turbo benzyny jaka musi być norma i lepkość? 5W40 może być? ten motul (8100 x-cess 5W40) https://allegro.pl/motul-8100-x-cess-olej-5w40-5l-rn0700-rn0710-i7029087778.html

spełnia normę VW 502.00 - 505.00 - to wystarczy? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.shell.pl/kierowcy/oleje-silnikowe-i-srodki-smarne/dobierz-olej-do-silnika-shell-lubematch.html#iframe=L3BsL3BsL2Jyb3dzZQ==

 

BTW, mój zięć ujeżdża 3.0 TDI - przebieg w okolicy 300 kkm i nie narzeka ... no może poza spalaniem ON ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, rwIcIk napisał:

https://www.shell.pl/kierowcy/oleje-silnikowe-i-srodki-smarne/dobierz-olej-do-silnika-shell-lubematch.html#iframe=L3BsL3BsL2Jyb3dzZQ==

 

BTW, mój zięć ujeżdża 3.0 TDI - przebieg w okolicy 300 kkm i nie narzeka ... no może poza spalaniem ON ;]

 

Fajne narzędzie, przeglądam :ok:

Zięć narzeka, że za mało pali? 8];]

Ja po przesiadce z MB, który spalał 16-22 l noPb albo LPG na audi, które spala 7-10 l ON jestem zachwycony ;]. Ten traktor nie dość, że lepiej jedzie, to można zapomnieć, gdzie jest wlew paliwa - zasięg 1000km na zbiorniku nie jest problemem;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzaniec napisał:

Fajne narzędzie, przeglądam :ok:

Zięć narzeka, że za mało pali? 8];]

 

Jemu wydaje się dużo, bo raczej 10 l / 100 km, ale w Q7 :)

On chyba leje 5W30, ale nie wiem jaki dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w obu moich poprzednich Audicach zmieniałem "ASOwy" olej na Motula. Przy dieslu jak i przy benzynie  X-clean lub podobny.
Bardzo przeciętny olej o parametrach Shella, który kosztuje znacznie mniej, ale olej wysoko sytuowany przez wszelakie fora internetowe.

Lej cokolwiek firmowego i będzie OK Mobil, Shell, Motul, Liqui Moly, Castrol, Valvoline czego byś nie wziął będzie ok, tylko wymieniać najlepiej co max. 15 kkm.

Jak ktoś pisze, że jeden olej brał innego nie, albo na innym chodzi ciszej to mnie bierze... Testowałem rok do roku inny olej w tym samym silniku i na każdym pracował identycznie i zużycie było identyczne.

Wysłane z mojego MI 5s przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ozarek napisał:

jak 5w30 to można szukać czegoś z 504/507 i odpuścić wszelkie pompowane marketingiem marki.

Skup się na Neste, Millers, Penrite, Meguin, Gulf

 

nie znałem tych marek, a lubię eksperymentować ;]. Szkoda, że podrzuciłeś to teraz, bo już kupiłem Motula. Ale przy następnej wymianie wezmę pod uwagę :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.