Skocz do zawartości

Microcar - mamy jakiegoś speca?


jacob24

Rekomendowane odpowiedzi

Witka

 

Mamy w rodzinie Microcara Ligier X-too z nowszej generacji silnikiem Progress - jeszcze nie dci ale to już nie jest ten tzw. "traktorek";]

 

Skrzynia biegów - D, N, R - na dwóch linkach - linki są ok, jest jakieś kółko do tych linek ale dopóki skrzyni nie wyjmę nie zobaczę go

 

Auto ma problem : po wbiciu przełożenia nie zależnie czy w przód, czy w tył nie zawsze chce jechać. Przy starym pasie jak go poruszałem - auto "załapało" i jechało cały czas

 

Na początku obstawiłem pas napędowy i go wymieniłem - był już luźny ale nic to nie dało

 

Muszę wyjąć skrzynie - nie znam się na takich skrzyniach, niby wszystko proste ale co może być nie tak.

 

Dla ekspertów kilka foto, może robiliście coś z takimi autkami?

 

Hmm, jeszcze powinienem sprawdzić wariator ale to już jutro

 

p.s. uczę się naprawy tego autka, do tej pory wymieniłem sam zwrotnicę, olej - o zgrozo nie było to takie proste bo dojście do filtra słabe, manetki kierownicy, alternator wraz z paskiem, pas napędowy, jeszcze pewnie coś o czym zapomniałem no i teraz ten problem pewnie mnie przerośnie ale może szanowna brać coś doradzi. Ad. mechanika to niestety nie każdy chce się podjąć tego "tematu" to raz a dwa - do mojego musiałbym jechać 30km - jednak trochę się boję, ew. na lawetę ale to mam jeszcze czas. Nie pali się, jak przez weekend nic nie zdziałam to wtedy oddam w dobre ręce

 

Aha - nie mam tzw. "szybkich ani nerwowych rączek" - więc mogę polec ale raczej nie zepsuć

 

Pozdr

 

 

 

 

IMG_20180827_143651_HDR.jpg

IMG_20180829_171247_HDR.jpg

IMG_20180831_182112.jpg

IMG_20180831_184531.jpg

Edytowane przez jacob24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasek gumowy, więc pewnie wszystko odpowiedzialne za przesuwanie tarcz i zmianę przełożenia pracuje na sucho. Czyli, tego nie posmarujesz.

Jak w tej skrzyni jest realizowany tryb N (luz)?  Pasek jest luzowany tak bardzo, żeby nie przenosił napędu, czy rozłączenie realizowane gdzieś dalej, na kołach zębatych? 

Edytowane przez gondoljerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie w skrzyni jest na przesuwce z wielowypustem bez synchronizatorów. Jeśli nie chce jechać, to najpierw sprawdź, czy wałek wejściowy skrzyni się obraca podczas pracy. Samego wałka za bardzo nie widać, ale na nim, zaraz przy skrzyni jest koło z trzema krzywkami, które współpracuje z połówką koła pasowego. Napęd z koła jest przenoszony na wałek wpustem, więc jeśli go nie ścięło, to obroty koła = obroty wałka. Dla pewności możesz zdjąć koła pasowe z wałka skrzyni.

Zobacz też, czy ośka wybieraka, na wyjściu ze skrzyni, jest dobrze połączona z dźwignią od linek. Często problem z biegami jest w linkach, lub wybieraku, a nie w samej skrzyni - dźwignia wskazuje włączony bieg, a przesuwka w skrzyni nie dochodzi do koła i nie załącza biegu. Można poluzować linki przy dźwigni i sprawdzić, czy poruszają się bez przeszkód.

Silnik faktycznie jest genialnie zamocowany. Zero dostępu do korka spustu oleju, a jak już go odkręcisz, to olej leje się na skrzynię ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.09.2018 o 22:07, Orochimaru napisał:

Zobacz też, czy ośka wybieraka, na wyjściu ze skrzyni, jest dobrze połączona z dźwignią od linek. Często problem z biegami jest w linkach, lub wybieraku, a nie w samej skrzyni - dźwignia wskazuje włączony bieg, a przesuwka w skrzyni nie dochodzi do koła i nie załącza biegu. Można poluzować linki przy dźwigni i sprawdzić, czy poruszają się bez przeszkód.

dzięki, od strony kabiny wszytko wydaje się być ok. Problem moim zdaniem po dzisiejszych jazdach leży w wybieraku - tak mi się wydaje przynajmniej bo jak się "dobrze wbije" - to działa zawsze - ale trzeba to zrobić precyzyjnie - kiedyś po prostu się przesuwało i łapał zawsze. Jeszcze musiałbym zajrzeć pod spód ale to dopiero jutro. Niemniej dzięki za kierunek, pozdr

 

Dnia 15.09.2018 o 13:56, gondoljerzy napisał:

Pasek jest luzowany tak bardzo, żeby nie przenosił napędu

na "N" jest bardzo luźny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.