Skocz do zawartości

Leasing


kravitz

Rekomendowane odpowiedzi

Dyskusja dzisiejsza z kolegą, na temat jego auta Kia Ceed kombi.

 

Autko z 2015, silnik 1.0T

 

Zainteresował mnie niezmiernie tematem, bo niby nie opowiadał żadnych nadprzyrodzonych rzeczy, ale jak ja to sobie wstawiłem do Excela, to mi wyszło, że koszt samochodu to 350PLN/miesiąc8]

Bym powiedział że to rewelacja.

 

Samochód kosztował 67tyś jako nowy

Wykup robi żona i po ponad 6 miesiącach go sprzedaje.

 

Pomijam ubezpieczenia, przeglądy i paliwo. Bo to jest w każdym aucie. Liczę koszt kupna.

 

to Co mi wyszło 😐

 

Nie wiem gdzie jest błąd ;]

ceed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, kravitz napisał:

Dyskusja dzisiejsza z kolegą, na temat jego auta Kia Ceed kombi.

 

Autko z 2015, silnik 1.0T

 

Zainteresował mnie niezmiernie tematem, bo niby nie opowiadał żadnych nadprzyrodzonych rzeczy, ale jak ja to sobie wstawiłem do Excela, to mi wyszło, że koszt samochodu to 350PLN/miesiąc8]

Bym powiedział że to rewelacja.

 

Samochód kosztował 67tyś jako nowy

Wykup robi żona i po ponad 6 miesiącach go sprzedaje.

 

Pomijam ubezpieczenia, przeglądy i paliwo. Bo to jest w każdym aucie. Liczę koszt kupna.

 

to Co mi wyszło 😐

 

Nie wiem gdzie jest błąd ;]

ceed.jpg

czemu błąd? tyle wychodzi... i to tłumaczy czemu 80% sprzedanych aut jest na szeroko pojęte firmy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kravitz napisał:

 

 

to Co mi wyszło 😐

 

Nie wiem gdzie jest błąd ;]

ceed.jpg

Mam takie uwagi, przy czym kluczowa jest nr 2.

 

1. Czy żonie przysługuje wykup za taką kwotę, skoro auto jest na firmę/męża (zakładam rozdzielność majątkową)? 

2. Dość wysoką wartość rezydualną moim zdaniem zakładasz - wychodzi tylko 33 % utraty wartości w 3,5 roku (leasing 36 msc i 6 msc karencji dla PIT) w dość taniej marce.

3. Jakieś utracone odsetki można też policzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, spad napisał:

Raty podajesz z VAT, czy netto? Żeby nie wyszło ci w liczeniu, że od netto odliczałeś VAT. :)

 

Żeby odliczyć 8050 vatu to koszt auta = 70k netto :) 

Wychodzi koszt ok 86kzł brutto za auto a wartość po 3 latach to 45k.

edit: coś tu jednak nie gra :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem czy wyliczenia są prawidłowe, ale jeśli wykup jest tzw. "prywatny" i sprzedaż samochodu nie jest przychodem w firmie to większość utraty wartości jest pokryta przez odliczenia podatku VAT i dochodowego. Dlatego wychodzi tak tanio.

Taptaraptap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, swienty napisał:

 

Żeby odliczyć 8050 vatu to koszt auta = 70k netto :) 

Wychodzi koszt ok 86kzł brutto za auto a wartość po 3 latach to 45k.

edit: coś tu jednak nie gra :hmm: 

 

Tak, masz rację. VAT nie odliczam 8050, ale 6544,71

Z tym, że w takim przypadku odliczam więcej od PIT, nie 5406, ale 6028

 

Trzeba doliczyć jako mój wydatek około 1000PLN, a na 36 miesięcy to około 30PLN.

Miesięcznie wychodzi zatem około 373PLN. Nadal coś mało :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bnow napisał:

1. Czy żonie przysługuje wykup za taką kwotę, skoro auto jest na firmę/męża (zakładam rozdzielność majątkową)? 

2. Dość wysoką wartość rezydualną moim zdaniem zakładasz - wychodzi tylko 33 % utraty wartości w 3,5 roku (leasing 36 msc i 6 msc karencji dla PIT) w dość taniej marce.

3. Jakieś utracone odsetki można też policzyć.

 

Ad1. Nie dam sobie ręki uciąć, ale nawet jakby to traktować jako darowiznę, to jednak jest to żona i podatku nie płaci/płacicie

Ad2. Przyjęliśmy taką z kolegą po poszukiwaniu takiej Kii na otomoto. Niestety trudno o to. Były z tego rocznika tylko z 1.6, a te z 1.0T jednak są droższe. Znaleźliśmy tylko jedną, rok młodszą, ale jednak nie kombi (a te są droższe) i sprowadzaną. I kosztowała 43tyś. Co ciekawe granie wartością rezydualną ma największy wpływ na te wyliczenia miesięczne. Jak odejmę 2tyś od wartości końcowej, to moje "koszty" miesięczne wzrastają o około 50-60PLN. Widać jak ważne jest, aby auto trzymało cenę.

Inna sprawa, że liczę dla 36 miesięcy, a prawda jest taka, że to minimum 42 miesiące, bo przecież żona ma to auto jeszcze przez 6 miesięcy po wykupie :) I znowu schodzimy do około 370PLN/mieś

Ad3. Tutaj na dwoje babka wróżyła. Jest duża wpłata własna, więc i jest to koszt jednorazowy. Nie płacisz za miesiąc czy za kwartał podatku. Odsetki możesz jakoś tam liczyć od tego kapitału narastająco, ale nie wiem czy wyjdzie z tego chociaż 1tyś odsetek przez 3 lata. Nie chce mi się liczyć przyznam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lucash napisał:

Ja bym doliczył różnicę w koscie ubezpieczenia na firmę a prywatnie ;) Jednak jest jakaś różnica ale całościowo Twojej kalkulacji nie obali. IMO dobry wynik. 

 

Tylko że jak kupujesz ubezpieczenie, to też wrzucasz je w koszty i kosztuje 8,5% mniej. Tutaj nie wiem czy można odliczyć od podatku, czy tylko od połowy kwoty ubezpieczenia jak części?

Bo jeśli całość, to 19% mniej.

 

Można przyjąć moim zdaniem, że po pewnych poprawkach obliczeń o których pisałem wyżej i podzieleniu tego na 42 miesiące (też patrz wyżej), to nadal dryfujemy w przedziale 350-400PLN/mieś

Śmieszny pieniądz jak za jeżdżenie nowym autem klasy kompakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kravitz napisał:

Z tym, że w takim przypadku odliczam więcej od PIT, nie 5406, ale 6028

 

50%? A czy odliczenie 50% nie dotyczy tylko VATu?

 

edit:

 

 

Cytuj

 17 966,67 zł

zaoszczędzisz biorąc fakturę VAT na swoją firmę!

Jak to obliczyliśmy?
Podana cena: 70 000,00 zł
Kwota zaoszczędzona na podatku VAT: 6 544,72 zł *
Kwota do obliczenia podatku dochodowego: 63 455,28 zł
Kwota zaoszczędzona na podatku dochodowym (18%): 11 421,95 zł
---------------------
Faktycznie poniesiony przez Ciebie koszt po odliczeniach: 52 033,33 zł
* wybrałeś odliczenie podatku VAT w wysokości 50%, a więc pozostała część podatku VAT zostanie odliczona od dochodu

https://samozatrudnienie.kalkulator-plac.eu/ile-zaoszczedze-kupujac-na-firme-kalkulator#result

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, swienty napisał:

 

50%? A czy odliczenie 50% nie dotyczy tylko VATu?

 

Hmm, wydaje mi się że od kilku lat tak jest, że od części i beny odliczasz 50% tez dochodowego.

Nie wiem przyznam jak to jest z ratami leasingowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kravitz napisał:

 

Hmm, wydaje mi się że od kilku lat tak jest, że od części i beny odliczasz 50% tez dochodowego.

Nie wiem przyznam jak to jest z ratami leasingowymi.

 

VAT - tak, dochodowy imo liczy się od pełnej kwoty, ale przy aucie osobowym jest to max 20k euro. Szczegółów nie znam i nie będę wprowadzał w błąd. Tak czy inaczej mając dg nie opłaca się jeździć starymi autami. ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, swienty napisał:

 

VAT - tak, dochodowy imo liczy się od pełnej kwoty, ale przy aucie osobowym jest to max 20k euro. Szczegółów nie znam i nie będę wprowadzał w błąd. Tak czy inaczej mając dg nie opłaca się jeździć starymi autami. ;)  

 

Doczytałem i wygląda na to, że masz rację :)

To co w mojej tabelce odnośnie PIT, mnożymy więc x2, a koszt miesięczny znacznie spada.

 

Aby nie było kolorowo, to nasz kochany rząd już od 1 stycznia 2019 chce zmienić, aby było tak jak ja liczyłem od początku ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 

Ad3. Tutaj na dwoje babka wróżyła. Jest duża wpłata własna, więc i jest to koszt jednorazowy. Nie płacisz za miesiąc czy za kwartał podatku.


To sprawdź dokładnie, bo ostatnio księgowa mi mówiła, że wpłata początkowa nie jest księgowana jednorazowo jak dotychczas, tylko wrzucasz w koszty proporcjonalnie z każdym miesiącem leasingu. W najbliższym czasie nie mam planów związanych z nowym leasingiem, więc nie drążyłem tematu (od 2019 znów coś się zmieni).

Taptaraptap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Tak, masz rację. VAT nie odliczam 8050, ale 6544,71
Z tym, że w takim przypadku odliczam więcej od PIT, nie 5406, ale 6028
 
Trzeba doliczyć jako mój wydatek około 1000PLN, a na 36 miesięcy to około 30PLN.
Miesięcznie wychodzi zatem około 373PLN. Nadal coś mało :hmm:
Realnie bedzie jeszcze mniej bo na kazdym litrze paliwa czy przegladzie tez bedziesz troche do przodu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nic pewnego ze zmianami w podatkach dziś liczymy przy autach osobowych w uzytkowaniu mieszanym50 % vat a pozo.tała część idzie w koszty (pit) i jak na razie tak należy liczyć. 

Co do wpłat to pierwsza rata nazywana jest przez czynsz inicjalny i idzie w koszty tak jak pisałem na początku. W przypadku wykupu najczasciej wysokiego wykupu traktujemy jak srodek trwały i amortyzujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2018 o 11:59, kravitz napisał:

Dyskusja dzisiejsza z kolegą, na temat jego auta Kia Ceed kombi.

 

Autko z 2015, silnik 1.0T

 

Zainteresował mnie niezmiernie tematem, bo niby nie opowiadał żadnych nadprzyrodzonych rzeczy, ale jak ja to sobie wstawiłem do Excela, to mi wyszło, że koszt samochodu to 350PLN/miesiąc8]

Bym powiedział że to rewelacja.

 

Samochód kosztował 67tyś jako nowy

Wykup robi żona i po ponad 6 miesiącach go sprzedaje.

 

Pomijam ubezpieczenia, przeglądy i paliwo. Bo to jest w każdym aucie. Liczę koszt kupna.

 

to Co mi wyszło 😐

 

Nie wiem gdzie jest błąd ;]

ceed.jpg

Tak na szybko.

Mazde kupilem za 82 000 sprzedalem po 43 miesiącach za 56000. Odliczylem  50 %vacik i  19 %dochodowy. Auta  nie wprowadzilem w srodki trwale i sprzedalem po 6 miesiacach czyli niby obojetnie podatkowo. Koszt miesieczny wyszedl mnie okolo 400 pln.

 

Teraz kupilem bmw f10 i na same felgi z oponami wydalem 6000 i ubezpieczenie 5500 :) i tyle byłoby w temacie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, RABIN napisał:

Jeszcze nic pewnego ze zmianami w podatkach dziś liczymy przy autach osobowych w uzytkowaniu mieszanym50 % vat a pozo.tała część idzie w koszty (pit) i jak na razie tak należy liczyć. 

Co do wpłat to pierwsza rata nazywana jest przez czynsz inicjalny i idzie w koszty tak jak pisałem na początku. W przypadku wykupu najczasciej wysokiego wykupu traktujemy jak srodek trwały i amortyzujemy.

Kwestia ile to duzo przy wykupie.

Tak sie robi ale podobno juz Us roznie na to patrzy.

 

Teoretycznie masz umowe leasingowa płacisz czynsz a potem auto znika no ale różnie to może być  potem przy interpretacji us.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek trwały o wartości powyżej 3500zł należy amortyzować i jeśli wykup idzie na firmę (a nie kombinujemy z wykupem na inną osobę) to wciągamy taki pojazd do ewidencji śt. i amortyzujemy. Wartość początkowa to wartość wykupu .

Jeśli wykup jest poniżej 3500zł to od razu w koszta i tyle. Przy sprzedaży oczywiście płacimy podatek dochodowy i uwaga pełen vat !!! 23% mimo iż w przypadku osobowych w użytkowaniu mieszanym mogliśmy odliczyć tylko połowę vatu.

Ja mam duże wątpliwości jako organy reagują na wykup przez inną osobę przy zakończeniu leasingu bo jak rozumiem wykupu nie księgujemy w koszty , nie wciągamy auta do firmy (Śt) i rejestrujemy je np na zonę.

Leasing wystawia ostatnią fakturę na firmę wiec jak to auto zarejestrować na inną osobę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, RABIN napisał:

 

Ja mam duże wątpliwości jako organy reagują na wykup przez inną osobę przy zakończeniu leasingu bo jak rozumiem wykupu nie księgujemy w koszty , nie wciągamy auta do firmy (Śt) i rejestrujemy je np na zonę.

Wykupujesz na siebie, nie wrzucasz faktury wykupowej w koszty i rejestrujesz na siebie.Po 6 miesiącach sprzedajesz jako osoba prywatna na umowę kupna-sprzedaży i nie masz żadnych podatków do zapłaty. Dotychczasowe interpretacje są na korzyść podatnika- już kilka razy wałkowalismy to na AK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.