Skocz do zawartości

Automatyczne czyszczenie wymiennika


KeyaR

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kocioł Defro Sigma Ekopell, który ma mechaniczne czyszczenie wymiennika. 3x na 24h (rano, południe i wieczór) trzeba pójść i pociągnąć wajhę od czyszczenia. Chciałbym domowym sposobem przerobić to na automat. Kupiłem silniczek wycieraczek do Golfa III, chciałbym za pomocą "korby" mechanicznie spiąć to z wajhą i teraz najtrudniejsze dla mnie - elektryka. Myślałem o najprostrzym rozwiązaniu - podłączenie pod silniczek jakiegoś zasilacza 12V i zwykłego sterownika czasowego (takiego jak można kupić w marketach). 3 razy na dobę sterownik puści prąd, silnik machnie jeden cykl i się zatrzyma i tylko tyle mi potrzeba. Czy moje myślenie jest poprawne, czy trzeba by to jakoś inaczej podłączyć. Nie jestem elektrykiem/elektronikiem, ale proste mechanizmy powinienem ogarnąć, pod warunkiem, że będą oparte o gotowe elementy. Bardzo proszę o podpowiedź.

 

Chodzi mi o coś takiego, tylko, żeby machnął 1 raz i tak 3x na 24h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Mam kocioł Defro Sigma Ekopell, który ma mechaniczne czyszczenie wymiennika. 3x na 24h (rano, południe i wieczór) trzeba pójść i pociągnąć wajhę od czyszczenia.

Że jak? Różne cuda widziałem ale przyznam się, że mnie zaskoczyłes.

 

A nie prościej zmienic kocioł na normalny?

Edit. To jest na wungiel. A ja głupi myślałem, że na gaz. Chwilę przed czytałem wątek o gazie i chyba się zasugerowałem. Aż mi się wierzyć nie chciało, że gazowiec moze mieć taką wydumke i sprawdziłem w necie. Swoją drogą cena 16k za to cudo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programatory z marketów mają do siebie to, że minimalny czas włączenia wynosi: dla mechanicznego 15 min, dla elektronicznego 1min.

Musiałbyś dołożyć do tego przekaźnik czasowy, który wyłączałby silnik po 1-2s.

Jako zasilanie transformator + mostek prostowniczy + kondensator. Startujący silnik pobiera duży prąd i wyłączy każdy rozsądnej wielkości zasilacz impulsowy. Reszta :oki:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, amciek napisał:

Że jak? Różne cuda widziałem ale przyznam się, że mnie zaskoczyłes.

 

A nie prościej zmienic kocioł na normalny?

Edit. To jest na wungiel. A ja głupi myślałem, że na gaz. Chwilę przed czytałem wątek o gazie i chyba się zasugerowałem. Aż mi się wierzyć nie chciało, że gazowiec moze mieć taką wydumke i sprawdziłem w necie. Swoją drogą cena 16k za to cudo?

 

Po pierwsze to jest na pellet, po drugie kupowałem taniej, ale rzeczywiście podrożały.

 

9 godzin temu, Orochimaru napisał:

Programatory z marketów mają do siebie to, że minimalny czas włączenia wynosi: dla mechanicznego 15 min, dla elektronicznego 1min.

Musiałbyś dołożyć do tego przekaźnik czasowy, który wyłączałby silnik po 1-2s.

Jako zasilanie transformator + mostek prostowniczy + kondensator. Startujący silnik pobiera duży prąd i wyłączy każdy rozsądnej wielkości zasilacz impulsowy. Reszta :oki:.

O to jest podpowiedź. Czy mógłbyś podpowiedzieć jakiego przekaźnika czasowego musiałbym szukać no i oczywiście pozostałych elementów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do dyspozycji będzie 12v z zasilacza, to chyba najprościej będzie przez rezystor ładować kondensator. Rosnące napięcie na kondensatorze załącza przekaźnik i gotowe. Przekaźnik ze stykami normalnie zwartymi. Może trzeba będzie dodać tranzystor pomiędzy kondensator a przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, KeyaR napisał:

Po pierwsze to jest na pellet, po drugie kupowałem taniej, ale rzeczywiście podrożały.

 

O to jest podpowiedź. Czy mógłbyś podpowiedzieć jakiego przekaźnika czasowego musiałbym szukać no i oczywiście pozostałych elementów?

Przekaźnik czasowy Zamel PCM-04 - ustawisz sobie np co 8 h impuls o długości 2 sek.

https://allegro.pl/przekaznik-czasowy-pcm-04-wielofunkcyjny-zamel-i7533960484.html

przekaznik-czasowy-pcm-04-230v.jpg

Są wersja na 12, 24 i 220V

 

Do tego weź silnik wycieraczek z wyłącznikami krańcowymi - taki silnik jak dostanie impuls to i tak działa do zakończenia jednego cyklu prawo-lewo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnikiem z postu powyżej możesz też załączać cały układ. Wtedy będziesz mógł zastosować dowolny silnik - z krańcówkami, lub bez. Krańcówkowy ma tę przewagę, że ramię będzie się zatrzymywać zawsze w tym samym miejscu. Minus jest taki, że układ będzie troszkę bardziej skomplikowany - transformator podłączony na stałe (zużywa prąd) i dodatkowy kondensator po mostku.

Poza przekaźnikiem, transformator toroidalny 230V/12V o mocy powiedzmy 60VA,

mostek prostowniczy, np: 50A (na bogato ;)) AG439, lub coś podobnego (podłączenia są po przekątnych kwadratu).

Lepiej będzie przekaźnik czasowy dać przed transformatorem, więc poza mostkiem, nie trzeba będzie już dawać kondensatora.

Czyli połączenie będzie wyglądać tak: bezpiecznik -> przekaźnik -> transformator -> mostek prostowniczy -> silnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie już mam wszystko opisane i wydaje mi się, że wiem jak to zrobić, tylko kwestia bezpiecznika - jaki najlepiej byłoby dać?

Aha i czy mogę dać transformator mocniejszy - np .100 VA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, KeyaR napisał:

Właściwie już mam wszystko opisane i wydaje mi się, że wiem jak to zrobić, tylko kwestia bezpiecznika - jaki najlepiej byłoby dać?

Aha i czy mogę dać transformator mocniejszy - np .100 VA?

Jakbyś tego zamela używał, to jednak potrzebujesz jeszcze sterownika czasowego, bo sam nie wygeneruje impulsu o długości t co czas T.

Musisz mieć coś zewnętrznego do podania czasu T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Orochimaru napisał:

Z instrukcji wynika, że nie musi. Pierwsze 5 programów działa z wewnętrznym wyzwalaniem.

Są wyzwalane napięciem zasilającym. Jak zasilisz na stałe, to tylko raz się wyzwoli. Dlatego trzeba dać sterownik czasowy, który poda zasilanie, a przekaźnik zrobi z niego odpowiedni impuls sterujący o zadanym czasie.

Są dwa programy, które mogą działac na stałe, ale mają ten sam czas włączenia jak i wyłączenia. Nie ma opcji podania dwóch różnych czasów, a tutaj jest taka potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.