Skocz do zawartości

205/55R16 dobre na śnieg


lnk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem na kupnie do Fiata Tipo zimówek w dość klasycznym rozmiarze 205/55R16

Do tej pory w swoich autach miałem  Dunlop Winter sport M2 (to było dawno), Dębice Frigo, Good year UG7, ostatnio Barumy Polaris 3. 

Patrzac na parametry śniegowe zawsze przodowały Barumy i Dębica, wiele razy sprawdziły się na Beskidzkich pagórkach, testy też pokazują wysoką siłę ciągu i ogólną przewagę na śniegu kosztem suche/mokre. 

Ponieważ na parametrach śniegowych głównie mi zależy,  idąc tym samym tropem rozważam w ww. rozmiarze:

-Dębica Frigo 2

-Debica Frigo HP2

- Barum Polaris 5

- Sava (jako prawie bliźniak powyższych dwóch Dębic).

 

Co z tego polecacie...a może przekonacie mnie do czegoś innego?

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to aktualny model, ale w rozmiarze 195/65/15 świetnie spisywały mi się w śniegu jak i w błocie pośniegowym i lodzie w mieście Sava Eskimo S3+.

Zeszły sezon przejezdzilem na  Debicach Frigo HP2 w rozmiarze 225/55/17 i w mieście tragedia, śliskie, słabo trzymają. Opony, oczywiście nówki,  gdyby tylko chciało  mi się bawić  w handelek to bym je chętnie opylil. Na śniegu, zeszłej zimy, za mocno nie miały się czym wykazać. Może to też trochę wina auta, nie wiem.

Przesiadając się z nowego auta z nowymi hp2 do 7 latka z 7 letnimi S3+ różnica ogromną na korzyść Savy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Gregs0N napisał:

na śnieg to nokian wr d4  powinny się sprawdzić.

Też rozważam tą opcję ale zastanawiam się czy gra warta świeczki. Z mojego doświadczenia i patrząc na testy np.

http://www.auto-swiat.pl/eksploatacja/test-opon-zimowych-w-rozmiarze-205-55-r16-juz-wiemy-ktore-sa-najlepsze/m6pnss 

wynika że taki Barum zimą nie ustępuje Nokianowi, jest trwalszy i sporo tańszy.

Można powiedzieć ze mam 6 opon w cenie 4-ch, czyli np. po 4-5 latach wymieniam 2 sztuki jakby za darmo.

Ale rozważam dalej, chętnie poczytam za i przeciw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Gregs0N napisał:

FC71dB vs CA69dB dla nokiana

W te cyferki nie ma co patrzeć, to tak jak ze spalaniem.

Przywołany test z AŚ pokazuje że na mokrym Barum hamuje lepiej (o 0,1m)  jest cichszy i minimalnie mniej energooszczędny. 

Nie żebym negował Nokiana ale po prostu te literki nie jeden już test obalił.

Czekam raczej na realne opinie o oponach z użytkowania w naszym klimacie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, czachabrava napisał:

U mnie polarisy już zimują na felgach i czekają na niższe temperatury. Opony mięciutkie, bez problemu się wyważyły.

U mnie tez już komplet czeka w garażu na zimę. Akurat wulkanizator gdzie regenerowałem/malowałem alu miał na stanie świeże (24tydz/2018) Dębice Frigo  HP2. Dał mi dobrą cenę, zamontował za darmo, to wziąłem. Do tej pory z Frigo i Polarisów byłem zadowolony więc powinno być dobrze i tym razem.

Z wyważaniem OK, 5 lat gwarancji, o dziwo made in Germany. Po zimie dam znać jak się sprawują. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Gregs0N napisał:

Nie, o takiej extremie, także finansowej to nie mówimy. Ja za komplet Dębic z załozeniem dałem 800zł (cena Ok, być może z racji że dodatkowo wydałem 500 na piaskowanie i lakierowanie alu... jak nie zarobili na jednym to na drugim).

W razie W i tak bedę miał jakieś proste łańcuchy (jeżdząc co roku w alpy na narty jest obowiazek ich posiadania), chodzi tylko o to by moje lokalne górki nie były za często dla mnie przeszkodą.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lnk napisał:

Nie, o takiej extremie, także finansowej to nie mówimy. Ja za komplet Dębic z załozeniem dałem 800zł (cena Ok, być może z racji że dodatkowo wydałem 500 na piaskowanie i lakierowanie alu... jak nie zarobili na jednym to na drugim).

W razie W i tak bedę miał jakieś proste łańcuchy (jeżdząc co roku w alpy na narty jest obowiazek ich posiadania), chodzi tylko o to by moje lokalne górki nie były za często dla mnie przeszkodą.

 

 

To WR D4. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...
Dnia 26.09.2018 o 08:51, AstraC napisał:

Będziesz zadowolony. :ok: Jednak świadomie po pierwszym komplecie kupiłem drugi. :)

Ddkopę wątek.

Zamówiłem dzisiaj też te WR D4, gdyż obecne okazały się mało czepliwe do powierzchni śnieżnej (mają już ponad 4 lata i bieżnik do znacznika "zimowego" pokazuje może z 1,5mm) no i już miękkość nie ta. Zdaje się obecnie są to jakieś BFGoodrich albo coś podobnego nie pamiętam teraz...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.09.2018 o 16:41, czachabrava napisał:

To niestety,bedziesz musial poczekac do zimy. Polaris 5 jest opona na sezon 2018/2019 i brak opinii w internecie.

Włożyłem do stilo 195/65/15 Barum P5. Jak narazie jest dobrze. Widać że hamuje na śniegu. Gorzej na lodzie tzn szklance. Ale większość opon by się uslizgala. Kupiłem w Norauto w cenie 159.99 za sztukę / 2 sztuki na przód i narazie wiem że jak nowe to nowe. Ale spodziewałem się gorzej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, HARDTECHNO napisał:

Włożyłem do stilo 195/65/15 Barum P5. Jak narazie jest dobrze. Widać że hamuje na śniegu. Gorzej na lodzie tzn szklance. Ale większość opon by się uslizgala. Kupiłem w Norauto w cenie 159.99 za sztukę / 2 sztuki na przód i narazie wiem że jak nowe to nowe. Ale spodziewałem się gorzej. 

Ja jakoś nie jestem zadowolony, w drugim aucie mam tez nowe Navigatory 2 i mi się jeżdzi na nich lepiej. Z kopnego sniegu na parkingu Debica przebija się jak szalona, na głebokim błocie pośniegowym też jest lepiej utrzymać auto. Na lodzie to już bez różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2019 o 15:55, SorenLorenson napisał:

Ja mam 4 letnie uniroyal ms 77 które też nie radzą sobie w kopnym śniegu. Dlatego na ten sezon zamówiłem łańcuchy.

Nokiany założone, mają wytłoczone Made in Finland, więc wierzę że Fińska tradycja śnieżnych rajdowców, spełni oczekiwania ;)

 

Łańcuchy w góry zabiorę jako plan B.  Póki co moge powiedzieć, że różnica na plus pomiędzy tymi co zdjąłem, a Nokianami. :ok:

Tym bardziej, że moja hybryda wspomagana elektrykiem szybciej zrywa przyczepność na śliskiej nawierzchni, szczególnie przy starcie, teraz się to poprawiło i nie jest tak odczuwalne ;)

 

Pojeżdżę potestuje, za kilkaset km napisze jakies wnioski... ;)

Edytowane przez kanu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumuje pierwsze 4,5tyś na Dębicach Frigo HP2. Jeździłem trochę po autostradach, po suchym/mokrym jak i od 2 tyg. w bardzo ciężkich zimowych warunkach  m.in rozjeżdżony 20cm śnieg przez dziesiątki kilometrów.

Wrażenia: Frigo to Frigo wybitnie jeżdżą po śniegu, nie miałem żadnych problemów z trakcją jak i stromymi podjazdami na luźnym śniegu. Na tym mi zależało i w tym ta opona się sprawdza.

Na mokrym/suchym nie stwierdzam wybitnych zalet i wad. Po prostu poprawna opona. Mam wrażenie że spalanie lekko wzrosło vs. letnie Conti (oczywiście mówię o porównywalnych warunkach a nie o eksploatacji lato/zima).

Zobaczymy jak będzie z wiekiem, zużyciem bieżnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, lnk napisał:

Podsumuje pierwsze 4,5tyś na Dębicach Frigo HP2. Jeździłem trochę po autostradach, po suchym/mokrym jak i od 2 tyg. w bardzo ciężkich zimowych warunkach  m.in rozjeżdżony 20cm śnieg przez dziesiątki kilometrów.

Wrażenia: Frigo to Frigo wybitnie jeżdżą po śniegu, nie miałem żadnych problemów z trakcją jak i stromymi podjazdami na luźnym śniegu. Na tym mi zależało i w tym ta opona się sprawdza.

Na mokrym/suchym nie stwierdzam wybitnych zalet i wad. Po prostu poprawna opona. Mam wrażenie że spalanie lekko wzrosło vs. letnie Conti (oczywiście mówię o porównywalnych warunkach a nie o eksploatacji lato/zima).

Zobaczymy jak będzie z wiekiem, zużyciem bieżnika. 

Ja drugi sezon na Debicach Frigo HP2 w rozmiarze 225/55/17, przejechane na nich pewnie z 12-15kkm i podtrzymuje o nich to co napisalem wyzej, do miastra tragedia, sliskie, słabe trzymanie na blocie posniegowym.

Za to potwierdzam Twoje zdanie co do jazdy po sniegu, zwlaszcza nieubitym, do czego to Frigo zawsze sie nadawaly (dlatego je kupilem) i nadal sa w tym dobre.

Jednak gdybym miał teraz kupowac, to juz bym ich nie wzial.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w tej chwili w Szczyrku, sniegu tu po pas, na drodze tylko po kostki ;) Jestem po dużym wrażeniem Kleber Krisalp HP3, wgryzają się w śnieg jak głupie  8] Wczoraj dla testu wjechałem w taki snieg sięgający prawie progów, auto przejechało :ok: Furacz to Golf V.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sowik85 napisał:

Jestem w tej chwili w Szczyrku, sniegu tu po pas, na drodze tylko po kostki ;) Jestem po dużym wrażeniem Kleber Krisalp HP3, wgryzają się w śnieg jak głupie  8] Wczoraj dla testu wjechałem w taki snieg sięgający prawie progów, auto przejechało :ok: Furacz to Golf V.

To witaj w moich stronach, jak widzisz zimę mamy solidną to i opony musimy mieć solidne ;). Mam to same wrażenie o moich Dębicach co Ty o Krisalpach. 

Szczyrk jeszcze jest lightowy, czym głębiej w beskidzkie doliny wjedziesz tym gorzej, a jeszcze jak długie podjazdy w kopnym śniegu się trafią to kaplica, nie dziwne że tylko 4 łapy się tam widuje.

Ja mam łańcuchy w razie W ale jeszcze obyło się bez. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...
  • 4 tygodnie później...
Dnia 1.11.2019 o 10:28, 62545tomasz napisał:

coroczny dylemat;)
michellin aplin 6 zajechany, trzeba coś kupić, były bardzo ok

myślę nad następcą wrd4 czyli snowproof od nokiana, blizzak bridgestone lub jeszcze raz Miśki 6...

A auto gdzie jest najczęściej jeżdżone? Miasto? Polska północna/południowa? Ma być opona dobra na mróz i suchy/mokry asfalt czy na śnieg?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego to nie wiem
nie chciałem zakładać kolejnego tematu o rozmiarze 205/55/16

bieżnik nie sprawia wrażenia odpowiedniego na śnieg..., gdybym szukał strikte na śnieg poszedłbym w dębice frigo;) albo może jeszcze raz alpina 6, zamówiłem LM005 bo były najlepsze w testach, teraz zimy średnie..., a na powiatówkach, którymi latam większość to błoto pośniegowe, procentowo latam 50% eskami i autostradami, z 10% krajówkami, 30% powiatówkami i 10% miasto;)

z moich obserwacji i opon, które zajechałem w ostatnim czasie:

Alpin 6 extra

Dunlop winter sport 5 masakra, tragedia...

wrd3 niewiele lepsze od dunlop 

goodyer ug performance 2 chyba taki model, bardzo dobra opona

kleber jakiś zimowy - średni

kormoran snow pro o dziwo bardzo fajna opona, śmigałem wtedy po południu kraju od Katowic po Bieszczady (fakt fatem yarisem) wszędzie wjechałem i wyjechałem bez łańcuchów

miałem jeszcze jakieś firestone witerhawk chyba 1 generacja, też były bardzo ok

 

wahałem się teraz mocno nad nokian snowproof a jeszcze raz alpin 6, ale wpadł mi w ręce jakiś test tych LM005, będą kiepskie to na następną zimę będę wiedział, że już ich nie kupie;), a wrócę do alpina 6 albo czegoś innego, ciekaw jestem opinii snowproof...

zimowe kupione, za chwile nadejdzie czas szukania letnich, przez ostatni czas zajechane 6 kompletów  dunlop sport blue resposne, extra opona na deszczu, suchym, ale ostatni komplet jakiś felerny, ciężko się wyważało, bicie kierownicą i auto pływało..., może zmienie na letnie nokiany..., turanza też była fajna..., ale to wątek o zimówkach;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.