Skocz do zawartości

Końcówka drążka kierowniczego oryginał/zamiennik


Jarek_JD

Rekomendowane odpowiedzi

Padła mi w Mazdzie prawa końcówka drążka kierowniczego. Na forach naczytałem się, żeby do Mazdy kupować tylko oryginalne, bo zamienniki padają na drugi dzień. Kupiłem, przysłali, cena 3,5 stówki. Na końcówce przysłanej i zdemontowanej odczytałem, że jest to TRW. Zamiennik TRW kosztuje stówkę. Teraz pytanie, czy oryginał "Mazda TRW" i zamiennik TRW to są części jednakowej, czy rożnej jakości? 

Tak przy okazji, kiedyś padła mi końcówka drążka we Fiacie Bravo 2. Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys. km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie jakość części to loteria. Z reguły oryginalne, firmowane logiem producenta, podzespoły mają powtarzalną i wysoką jakość. Z drugiej strony różnica ceny jest bardzo duża, i ja osobiście oryginału za 350 zł bym nie kupił, skoro część tego samego producenta ale bez logo kosztuje 250 zł mniej ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, czachabrava napisał:

Kurcze, nie dał bym za oryginalną cześć 3,5 razy wiecej jak za cześć markowego producenta, który produkuje na pierwszy montaż.

 

Nastepną też chyba kupię zamiennik TRW. Ale dowiedziałem się, jaka jest różnica. Zamiennik TRW kupuje się w komplecie z nakrętką i zawleczką, a oryginał sprzedawany jest bez dodatków. Dzwoniłem się dopytać o nakrętkę i ta jest wielorazowego użytku :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jarek_JD napisał:

Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys.

Tylko tyle, po Księżycu jeździsz czy ciągłe parkowanie na placu manewrowym8]

 

22 minuty temu, Jarek_JD napisał:

kupuje się w komplecie z nakrętką i zawleczką

Zawleczki to tylko w japończykach:hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jarek_JD napisał:

Tak przy okazji, kiedyś padła mi końcówka drążka we Fiacie Bravo 2. Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys. km

Mam Fiat-a tylko starszego P2FL i przypuszczam że końcówki drążków są org. przebieg 232kkm a mam tego dziadka od przebiegu 78kkm. Ja układu kierowniczego nie ruszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarek_JD napisał:

 

Nastepną też chyba kupię zamiennik TRW. Ale dowiedziałem się, jaka jest różnica. Zamiennik TRW kupuje się w komplecie z nakrętką i zawleczką, a oryginał sprzedawany jest bez dodatków. Dzwoniłem się dopytać o nakrętkę i ta jest wielorazowego użytku :hmm: 

Normalnie bym powiedział, że to bez różnicy. Ale coś może jest na rzeczy, ponieważ jedna koncówka mi padła(oryginalna LMI). Oczywiście nową kupiłem już zamiennik, ale też lemforder. Po zimie jak sprawdzałem luzy to stara po przetarciu wyglądała jak nowa. Ta półroczna wyglądała jakby była od nowości i już miała wiele za sobą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Jarek_JD napisał:

Padła mi w Mazdzie prawa końcówka drążka kierowniczego. Na forach naczytałem się, żeby do Mazdy kupować tylko oryginalne, bo zamienniki padają na drugi dzień. Kupiłem, przysłali, cena 3,5 stówki. Na końcówce przysłanej i zdemontowanej odczytałem, że jest to TRW. Zamiennik TRW kosztuje stówkę. Teraz pytanie, czy oryginał "Mazda TRW" i zamiennik TRW to są części jednakowej, czy rożnej jakości? 

Tak przy okazji, kiedyś padła mi końcówka drążka we Fiacie Bravo 2. Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys. km

Kiedyś kupiłem Fiata z przebiegiem 73 kkm, miał wytłuczony łącznik z przodu. Jeszcze był fabryczny z logo Fiata, a na główce napis TRW. Kupiłem zamiennik TRW i zrobiłem autem 100 kkm. Łącznik był nadal bez luzów. 

2 godziny temu, Jarek_JD napisał:

 

Dzwoniłem się dopytać o nakrętkę i ta jest wielorazowego użytku :hmm: 

Nie jest. Instrukcje serwisowe zawsze nakazują wymienić nakrętkę. Jeszcze nie widziałem końcówki nowej, nawet najtańszej chińskiej bez nowej nakrętki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, czachabrava napisał:

Normalnie bym powiedział, że to bez różnicy. Ale coś może jest na rzeczy, ponieważ jedna koncówka mi padła(oryginalna LMI). Oczywiście nową kupiłem już zamiennik, ale też lemforder. Po zimie jak sprawdzałem luzy to stara po przetarciu wyglądała jak nowa. Ta półroczna wyglądała jakby była od nowości i już miała wiele za sobą...

Bo Lemforder mocno poleciał z jakością odkąd zaczęli większość w Chinach klepać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jarek_JD napisał:

Padła mi w Mazdzie prawa końcówka drążka kierowniczego. Na forach naczytałem się, żeby do Mazdy kupować tylko oryginalne, bo zamienniki padają na drugi dzień. Kupiłem, przysłali, cena 3,5 stówki. Na końcówce przysłanej i zdemontowanej odczytałem, że jest to TRW. Zamiennik TRW kosztuje stówkę. Teraz pytanie, czy oryginał "Mazda TRW" i zamiennik TRW to są części jednakowej, czy rożnej jakości? 

Tak przy okazji, kiedyś padła mi końcówka drążka we Fiacie Bravo 2. Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys. km

Nie ma czegoś takiego jak oryginał czy zamiennik.

Niemal wszystko jest na jedno kopyto.

Polecam kupowanie od sprawdzonych producentów i nie czytanie każdej bzdury na forach, gdzie wszyscy są ekspertami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze coś takiego jak aftermarket. Na aledrogo można spotkać wiele części do fiatów  firmy 

Magneti Marelli. W cenach takich jak niekiedy najtańsza chińszczyzna. Ja właśnie kupowałem tak wiele części po okazyjnej cenie. Dowiedziałem się od sprzedawcę że dużo pochodzi z Włoch lub ASO po likwidacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jarek_JD napisał:

Padła mi w Mazdzie prawa końcówka drążka kierowniczego. Na forach naczytałem się, żeby do Mazdy kupować tylko oryginalne, bo zamienniki padają na drugi dzień. Kupiłem, przysłali, cena 3,5 stówki. Na końcówce przysłanej i zdemontowanej odczytałem, że jest to TRW. Zamiennik TRW kosztuje stówkę. Teraz pytanie, czy oryginał "Mazda TRW" i zamiennik TRW to są części jednakowej, czy rożnej jakości? 

Tak przy okazji, kiedyś padła mi końcówka drążka we Fiacie Bravo 2. Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys. km

Niektórzy w różnicę między OE i OEM wierzą, inni nie. Z mojego doświadczenia - jeśli fabryka jest wciąż przez producenta części zaopatrywana w tą konkretną część - to masz duże szanse na podobną trwałość. Jeśli produkcja modelu się zakończyła - jakość nie jest już ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Jarek_JD napisał:

Padła mi w Mazdzie prawa końcówka drążka kierowniczego. Na forach naczytałem się, żeby do Mazdy kupować tylko oryginalne, bo zamienniki padają na drugi dzień. Kupiłem, przysłali, cena 3,5 stówki. Na końcówce przysłanej i zdemontowanej odczytałem, że jest to TRW. Zamiennik TRW kosztuje stówkę. Teraz pytanie, czy oryginał "Mazda TRW" i zamiennik TRW to są części jednakowej, czy rożnej jakości? 

Tak przy okazji, kiedyś padła mi końcówka drążka we Fiacie Bravo 2. Oryginał z pierwszego montażu też był TRW. We Fiacie i Mazdzie wytrzymał 40 tys. km

W Punto oryginał też mi wytrzymał 40tkm, kupiłem Mooga wytrzymał 20tkm, więc kupiłem Lemfordera - wytrzymał 60 i auto ze sprawnym sprzedałem.

 

Powyżej pisałem o łączniku, coś mi się pomerdało ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kaczorek79 napisał:

Nie jest. Instrukcje serwisowe zawsze nakazują wymienić nakrętkę. Jeszcze nie widziałem końcówki nowej, nawet najtańszej chińskiej bez nowej nakrętki.

Końcówka na zdjęciu.

Co do nakrętki, zgłupiałem. Dzwoniłem się dopytać, uprzejmy Pan jeszcze raz po VIN-ie sprawdził czy wymienia się samą końcówkę, potwierdził. Niby w instrukcji jest tak, że zawleczkę lub nakrętkę wymienia się tylko wtedy, kiedy się uszkodzi.

 

 

końcówka.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jarek_JD napisał:

Końcówka na zdjęciu.

Co do nakrętki, zgłupiałem. Dzwoniłem się dopytać, uprzejmy Pan jeszcze raz po VIN-ie sprawdził czy wymienia się samą końcówkę, potwierdził. Niby w instrukcji jest tak, że zawleczkę lub nakrętkę wymienia się tylko wtedy, kiedy się uszkodzi.

Jeśli nakrętka koronowa z zawleczką to nakrętka jest wielorazowa a zawleczka jednorazowego użytku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jarek_JD napisał:

Końcówka na zdjęciu.

Co do nakrętki, zgłupiałem. Dzwoniłem się dopytać, uprzejmy Pan jeszcze raz po VIN-ie sprawdził czy wymienia się samą końcówkę, potwierdził. Niby w instrukcji jest tak, że zawleczkę lub nakrętkę wymienia się tylko wtedy, kiedy się uszkodzi.

 

 

końcówka.JPG

 

1 godzinę temu, Igorek napisał:

Jeśli nakrętka koronowa z zawleczką to nakrętka jest wielorazowa a zawleczka jednorazowego użytku.

Instrukcja serwisowa Mazdy mówi co innego. Właśnie ściągnąłem na kompa rysunek serwisowy naprawy przedniego  zawieszenia i jest, jak byk zaznaczone, że nakrętka ma być nowa. Ze względu na prawa autorskie Mazda Motor Company nie mogę tu zamieścić tego zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, bartekm napisał:

W Punto oryginał też mi wytrzymał 40tkm, kupiłem Mooga wytrzymał 20tkm, więc kupiłem Lemfordera - wytrzymał 60 i auto ze sprawnym sprzedałem.

 

Powyżej pisałem o łączniku, coś mi się pomerdało ;]

Hmmm, w moim GP nadal końcówki drążków fabryczne :phi: 205tyś. nalotu. Fabryczne również wahacze. Łączniki stabilizatora fabryczne wytrzymały 160tyś. km. Nowe założyłem OEM z ASO - 45tyś. i spokój.


 

18 godzin temu, grogi napisał:

Niektórzy w różnicę między OE i OEM wierzą, inni nie. Z mojego doświadczenia - jeśli fabryka jest wciąż przez producenta części zaopatrywana w tą konkretną część - to masz duże szanse na podobną trwałość. Jeśli produkcja modelu się zakończyła - jakość nie jest już ta sama.

Jest różnica, chociażby w piórach wycieraczek do GP (na przykładzie VALEO) - w ASO, gdy były tam sprzedawane, były porządnie wykonane, jako aftermarket już można do wykończenia się przyczepić -jednak aftermarket sporo tańsze, więc luźne końcówki ozdobne można przeżyć, bo na nic wpływu nie mają. Tarcze hamulcowe też mają inne normy bicia itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie po 2 latach padła końcówka firmy 555, kiedyś bardzo dobre zamienniki, jakością dorównujące oryginałom. Po roku padły sworznie zwrotnicy, również tej firmy. Obecnie wymieniam je na produkty firmy CTR. 

 

Co dziwne, końcówka drążka CTR do mojego auta - Civic VII nie ma miejsca na zawleczkę, nie spotkałem się z tym wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.09.2018 o 12:33, kaczorek79 napisał:

Nie jest. Instrukcje serwisowe zawsze nakazują wymienić nakrętkę. Jeszcze nie widziałem końcówki nowej, nawet najtańszej chińskiej bez nowej nakrętki. 

 

Pal licho czy Mazda każe ją wymieniać za każdym razem, czy nie. Jarek kupił oryginał z serwisu, więc osobną częścią jest końcówka a osobną nakrętka czy zawleczka, nie jest to żaden zestaw i jest całkiem normalne że nakrętki nie dostał, nie tylko zresztą w przypadku Mazdy.

Założy starą, bo pewnie jest ok i po krzyku.

 

 

Dnia 24.09.2018 o 12:35, kaczorek79 napisał:

Bo Lemforder mocno poleciał z jakością odkąd zaczęli większość w Chinach klepać. 

 

Możesz tą "WIĘKSZOŚĆ" jakimiś liczbami, albo w inny wiarygodny sposób uzasadnić? 🤨

 

 

9 godzin temu, analyzer64 napisał:

Co dziwne, końcówka drążka CTR do mojego auta - Civic VII nie ma miejsca na zawleczkę, nie spotkałem się z tym wcześniej. 

 

Zależy od producenta, niektórzy dają nakrętkę samohamowną - prościej, taniej, nie mniej skutecznie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, goofer007 napisał:

 

Możesz tą "WIĘKSZOŚĆ" jakimiś liczbami, albo w inny wiarygodny sposób uzasadnić?

 

 

Nie mogę. Sprzedaję części, ale nie oglądając pudełka za ladą, tylko jeszcze to montuję. Wiem, jak wyglądały przeguby kuliste Lemfordera 10 lat temu, a jak wyglądają dzisiaj. Producent zresztą nie kryje się z miejscem produkcji na opakowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak takie cos kosztuje 350zl to ja sie nie dziwie, ze Mazdy kradna. Czytalem porownanie trwalosci czesci na pierwszy montaz vs kolejne wymiany orginal i zamiennik. Orginal zazwyczaj wypada lepiej ale te na pierwszy montaz sa lepszej jakosci ze wzgledu na normy producenta i testy podzespolow a pozniej to hulaj dusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam @wujekcybul.zdobylem klocki z fiata 500 na tył i zdecydowanie lepiej hamowały niż późniejszy oryginał i zamiennik.material cierny w porównaniu z zamiennikiem wyglądał inaczej jakby czarna sadza która nie pylila...jedyny minus to że znikały w oczach( jazda agresywna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.09.2018 o 22:36, kaczorek79 napisał:

 

Instrukcja serwisowa Mazdy mówi co innego. Właśnie ściągnąłem na kompa rysunek serwisowy naprawy przedniego  zawieszenia i jest, jak byk zaznaczone, że nakrętka ma być nowa. Ze względu na prawa autorskie Mazda Motor Company nie mogę tu zamieścić tego zdjęcia.

Zdrowy rozsądek i wiedza o rodzajach połączeń gwintowanych mówią co innego ale skoro tak każe serwisówka to osobiście uważam, że nie ma sensu dysutować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze sądziłem, że TRW to godny zamiennik dla Lemfordera, tymczasem spotkałem się z kolejnym przypadkiem, kiedy części TRW padają za wcześnie. A to sworzeń w VAGowskim bananie padł po 20kkm, a to końcówki drążków w podobnym czasie, a teraz mam do wymiany tuleje bananów, które wytrzymały 25kkm. Źródło chyba nie ma znaczenia, bo zakupy były robione zarówno w lokalnych formach i przez Internet. Na razie przesiadam się na Lemfordera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krisker napisał:

Zawsze sądziłem, że TRW to godny zamiennik dla Lemfordera, tymczasem spotkałem się z kolejnym przypadkiem, kiedy części TRW padają za wcześnie. A to sworzeń w VAGowskim bananie padł po 20kkm, a to końcówki drążków w podobnym czasie, a teraz mam do wymiany tuleje bananów, które wytrzymały 25kkm. Źródło chyba nie ma znaczenia, bo zakupy były robione zarówno w lokalnych formach i przez Internet. Na razie przesiadam się na Lemfordera.

Właśnie sprawdziłem i tak: 12 lipca kupiłem sworzeń wahacza Lemforder, wymieniłem zapewne kilka dni później. Od kilku dni wali jak oszalały a w garażu czeka TRW na podmianę. Samochód calusieński sierpień był nieużywany jak i też z 10 dni ostatnio. Podejrzewam, że TRW mimo wszystko pociągnie dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.