Skocz do zawartości

Pranie tapicerki


Igorek

Rekomendowane odpowiedzi

Czy może mi ktoś polecić skuteczny sposób na wypranie tapicerki? Mam bardzo amatorski odkurzacz piorący i daje on piękny zapach świeżo po wypraniu ale po wyschnięciu wracają stare zapachy, więc przestałem na nim polegać. Może jest jakiś środek, który dobrze radzi sobie z brudem to bym sobie takiego użył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś polecić skuteczny sposób na wypranie tapicerki? Mam bardzo amatorski odkurzacz piorący i daje on piękny zapach świeżo po wypraniu ale po wyschnięciu wracają stare zapachy, więc przestałem na nim polegać. Może jest jakiś środek, który dobrze radzi sobie z brudem to bym sobie takiego użył?
Ja używam apc Nielsen cyclone.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Igorek napisał:

Czy może mi ktoś polecić skuteczny sposób na wypranie tapicerki?

Mój sposób to groupon, ostatnio dałem 80 za pranie siedzeń i czyszczenie wewnątrz plastików i szyb.

 

Nie muszę przejmować się sprzętem ani srodkami, zastanawiać się czy zadziałają czy nie, co źle zrobilem jak się nie udalo i jaki kolejny kupić żeby było dobrze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, snajper01 napisał:

Ile czasu schnie tapicerka w aucie?

Ja to robiłem latem przy temp. 30+. 

Auto zostawiłem pootwierane na cały dzień i wyschło. Tapicerka jak nowa.

Ja jechałem całość na 2 razy, pierwszy raz ze środkiem, drugi raz samą wodą.

Puzzi dobrze odciąga ale jedna wilgotne wszystko było.

Teraz to raczej nie sezon na taką robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lnk napisał:

Ja to robiłem latem przy temp. 30+. 

Auto zostawiłem pootwierane na cały dzień i wyschło. Tapicerka jak nowa.

Ja jechałem całość na 2 razy, pierwszy raz ze środkiem, drugi raz samą wodą.

Puzzi dobrze odciąga ale jedna wilgotne wszystko było.

Teraz to raczej nie sezon na taką robotę.

Jasne. Dzięki:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Komforcie (sklep) była a moze nadal jest  opcja wypożyczenia odkurzacza piorącego w cenie 1 zł/dzień przy zakupie środków piorących za ok 35 zł. Różne końcówki piorące mała/średnia i duża. Pożyczyłem zrobiłem siedzenia w aucie i dywany w domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz dywanu, warto uprać całą tapicerkę włącznie z boczkami, deską, wszystkimi plastikami, tylną półką itd. Tylko trzeba bardzo uważać na podsufitkę.

Ważna jest chemia a jak używasz APC to dowiedz się, jakie stężenie możesz używać do tapicerki.

Ja niedawno prałem wnętrze w124, kompletne wraz ze skórami i wyszło doskonale, choć niektóre elementy trzeba było powtarzać po kilka razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja mieszkam w UK i wszelkie groupony czy wypożyczenia z komfortu nie wchodzą w grę. Poza tym samochód jest wymagający bo zakupiłem go za śmieszne pieniądze ale niestety jeździły piesek i dzieci (nie wiem co gorsze) i chyba jeszcze było palone. Pytam też o skuteczny środek bo prane już było i efekty nadal nie są idealne. Podsufitka moim odkurzaczem wyszła świetnie, fotele prałem dwukrotnie i poprawiałem jeszcze gdzieniegdzie i też można już zamknąć temat. Niestety najgorsze były wykładziny bo prałem ręcznie po zdemontowaniu, płucząc wężem ogrodowym, niektóre dwukrotnie. Potem prałem odkurzaczem w samochodzie bo było mało. Potem trzepałem z piachu, jaki wylazł jeszcze z nich. Potem znów poprawki odkurzaczem. No i została jeszcze jedna taka, co się nie demontuje a nie jest płaska i trudno końcówką odkurzacza przelecieć. Ten APC jest dobry i bezpieczny? Jakoś nie mam zaufania do czegoś, co jest "do wszystkiego" a jeden płyn do mycia silnika, felg i tapicerki jakoś budzi moje obawy, mam nadzieję, że nieuzasadnione. Teoretycznie potrzebuję czegoś niezbyt gęstego aby dobrze wlazło w dywan, raczej do prania ręcznego. Fabryczny środek do mojego odkurzacza jest raczej odświeżający niż piorący. Żelem do prania próbowałem ale jest za gęsty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Igorek napisał:

Czy może mi ktoś polecić skuteczny sposób na wypranie tapicerki? Mam bardzo amatorski odkurzacz piorący i daje on piękny zapach świeżo po wypraniu ale po wyschnięciu wracają stare zapachy, więc przestałem na nim polegać. Może jest jakiś środek, który dobrze radzi sobie z brudem to bym sobie takiego użył?

Nielsen daje radę.

Zrób najpierw ozonowanie wnętrza, później pranie, nanoś preparat opryskiwaczem, delikatna szczotka i czekanie w jedną stronę. Później dopiero odsys odkurzaczem.:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja mieszkam w UK i wszelkie groupony czy wypożyczenia z komfortu nie wchodzą w grę. Poza tym samochód jest wymagający bo zakupiłem go za śmieszne pieniądze ale niestety jeździły piesek i dzieci (nie wiem co gorsze) i chyba jeszcze było palone. Pytam też o skuteczny środek bo prane już było i efekty nadal nie są idealne. Podsufitka moim odkurzaczem wyszła świetnie, fotele prałem dwukrotnie i poprawiałem jeszcze gdzieniegdzie i też można już zamknąć temat. Niestety najgorsze były wykładziny bo prałem ręcznie po zdemontowaniu, płucząc wężem ogrodowym, niektóre dwukrotnie. Potem prałem odkurzaczem w samochodzie bo było mało. Potem trzepałem z piachu, jaki wylazł jeszcze z nich. Potem znów poprawki odkurzaczem. No i została jeszcze jedna taka, co się nie demontuje a nie jest płaska i trudno końcówką odkurzacza przelecieć. Ten APC jest dobry i bezpieczny? Jakoś nie mam zaufania do czegoś, co jest "do wszystkiego" a jeden płyn do mycia silnika, felg i tapicerki jakoś budzi moje obawy, mam nadzieję, że nieuzasadnione. Teoretycznie potrzebuję czegoś niezbyt gęstego aby dobrze wlazło w dywan, raczej do prania ręcznego. Fabryczny środek do mojego odkurzacza jest raczej odświeżający niż piorący. Żelem do prania próbowałem ale jest za gęsty.
APC jest bezpieczny tylko trzeba odpowiednio rozcienczyc.
Pierwszy raz kupiłem 1 litrowa butelkę. Kiedyś nieumyslnie przeniosłem z garażu do domu i teraz musze banki 5 litrowe kupować. Używany jest do mycia wszystkiego okna, podlogi, pranie tapicerki, dywanów itp

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Igorek napisał:

Panowie, ja mieszkam w UK i wszelkie groupony czy wypożyczenia z komfortu nie wchodzą w grę. Poza tym samochód jest wymagający bo zakupiłem go za śmieszne pieniądze ale niestety jeździły piesek i dzieci (nie wiem co gorsze) i chyba jeszcze było palone. Pytam też o skuteczny środek bo prane już było i efekty nadal nie są idealne. Podsufitka moim odkurzaczem wyszła świetnie, fotele prałem dwukrotnie i poprawiałem jeszcze gdzieniegdzie i też można już zamknąć temat. Niestety najgorsze były wykładziny bo prałem ręcznie po zdemontowaniu, płucząc wężem ogrodowym, niektóre dwukrotnie. Potem prałem odkurzaczem w samochodzie bo było mało. Potem trzepałem z piachu, jaki wylazł jeszcze z nich. Potem znów poprawki odkurzaczem. No i została jeszcze jedna taka, co się nie demontuje a nie jest płaska i trudno końcówką odkurzacza przelecieć. Ten APC jest dobry i bezpieczny? Jakoś nie mam zaufania do czegoś, co jest "do wszystkiego" a jeden płyn do mycia silnika, felg i tapicerki jakoś budzi moje obawy, mam nadzieję, że nieuzasadnione. Teoretycznie potrzebuję czegoś niezbyt gęstego aby dobrze wlazło w dywan, raczej do prania ręcznego. Fabryczny środek do mojego odkurzacza jest raczej odświeżający niż piorący. Żelem do prania próbowałem ale jest za gęsty.

 

Czyli masz juz wnętrze czyste i został sam zapach - jedź na ozonowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Vadero napisał:

 

Czyli masz juz wnętrze czyste i został sam zapach - jedź na ozonowanie.

No ale gdyby było czyste to by nie śmierdziało. Za każdym razem gdy piorę ponownie to widzę po kolorze wody, że nie było idealnie. Niestety każde kolejne pranie powoduje pojawienie się przyjemnego zapachu świezości, który znika po jakiś dwóch dniach. Najwyraźniej wszystkie dotychczasowe środki głównie lekko odświeżają warstwę wierzchnią i pozostawiają krótkotrwały, maskujący zapach. Chcę dobrej chemii, która raz a dobrze zwalczy zaszyty gdzieś głęboko brud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne problemy kiedyś. Po pierwsze zdejmij kilka plastików z wnętrza i zobacz, czy po wewnętrznej stronie nie ma tłustej żółtej mazi (nikotyna, tłuszcz ze zwierząt). Jeżeli jest, to nic nie pomoże pranie, ozonowanie etc. To trzeba najpierw mechanicznie usunąć. Po usunięcie tego syfu czyści się tapicerkę, plastiki, podsufitkę i podłogę. Ostatnim, koniecznym etapem jest ozonowanie 2x 30 minut. Tylko nie zabawkami z wydajnością 200-300mg/h, rozsądne minimum to 2-3g/h. Ozon w aucie musi znaleźć się w odpowiednim stężeniu aby zadziałać. Kiedyś miałem auto, w którym właściciel woził z tyłu psy, na macie bo sierści nie było ale zapach mokrego psa był lekko wyczuwalny, szczególnie latem. Po takim zabiegu jak opisałem w aucie pachniało nowością do momentu sprzedaży ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Igorek napisał:

Czy ozon nie zniszczy mi gumowanych plastików?

Przy odpowiednim użytkowaniu ozonatora nie powinno się nic stać. Kiedyś ktoś opisywał, że wstawił na kilka godzin wylot ozonatora 7g/h do auta to wszystkie plastiki zaczęły się kleić ... W znanych mi serwisach klimatyzacji tak właśnie ozonują wnętrze : 2 x 30 minut z przerwą na wietrzenie auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.10.2018 o 14:55, Igorek napisał:

Poza tym samochód jest wymagający bo zakupiłem go za śmieszne pieniądze ale niestety jeździły piesek i dzieci (nie wiem co gorsze) i chyba jeszcze było palone.

Czy to przypadkiem granatowa Alhambra? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Igorek podstawowa zasada to dobrze wypłukać, czyli tak długo aż odciągana woda z foteli będzie bezbarwna. Osobiście jak komus piorę to spryskuję z atomizera cały fotel, potem piana, miękka szczotka (do polerowania butow może być), gabka i szorowanie. Dopiero wtedy odkurzacz ze środkiem piorącym. Potem płukanie odkurzaczem czysta wodą, na jeden fotel ze 3-4x zmieniam wodę. Na koniec samo odciąganie wody. Do prania tylko APC używam, żadnych innych środków. Ważnie, żeby nie przemoczyć fotela tzn. gąbek. Owszem pod tkaniną zawsze trochę w gabkę wsiąknie ale jak na początku zalejesz, to brud w gąbki wlezie i zawsze będzie capić po jakimś czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, r1sender napisał:

@Igorek podstawowa zasada to dobrze wypłukać, czyli tak długo aż odciągana woda z foteli będzie bezbarwna. Osobiście jak komus piorę to spryskuję z atomizera cały fotel, potem piana, miękka szczotka (do polerowania butow może być), gabka i szorowanie. Dopiero wtedy odkurzacz ze środkiem piorącym. Potem płukanie odkurzaczem czysta wodą, na jeden fotel ze 3-4x zmieniam wodę. Na koniec samo odciąganie wody. Do prania tylko APC używam, żadnych innych środków. Ważnie, żeby nie przemoczyć fotela tzn. gąbek. Owszem pod tkaniną zawsze trochę w gabkę wsiąknie ale jak na początku zalejesz, to brud w gąbki wlezie i zawsze będzie capić po jakimś czasie.

Masz zupełną rację. Moim największym błędem jednak było to, że po wypraniu sugerowałem się miłym, świezym zapachem i poprzestawałem. Zapach znikał bardzo szybko a ja poprawiałem znów popełniając ten błąd. Inna sprawa, że pierwszy raz robiłem tak zapuszczone auto i nie spodziewałem się tak głębokiego brudu.

Wczoraj zapadła decyzja, że ten samochód zostaje u mnie na dłużej, więc będę miał czas zająć się nim porządnie :)

Tak przy okazji, w Anglii Nielsen Cyclone jest wyraźnie droższy i prawdopodobnie występuje w słabszym stężeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Igorek jaki bys koncentrat APC nie kupił powinno być dobrze, po prostu rozrobisz go z wodą w stężeniu taki jak potrzebujesz. Imo nie kupuj gotowego płynu, tylko koncentrat.  Używam stockmeiera kt22, 10 litrów koncentratu to ok. 150 zł w PL. Ma lekki cytrusowy zapach ale nie utrzymuje się jakoś specjalnie długo- imo jest to dla mnie zaleta- nie każdemu musi się zapach podobać. Z resztą, nikt jak sprzedaje samochód nie chce żeby pachniało, bo od razu wiadomo, że bajki o dbaniu auta to ściema. Do atomizera robię trochę mocniejsze stężenie opryskuję, żeby wstępnie brud się "zruszył", nie używam do tego prespray-i. Generalnie jak kupisz koncentrat to powinna być instrukcja jakie stężenie co i do czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Igorek tak wyglądają tapicerki po praniu w 13 letnim Touranie, siedziska miały plamy, zacieki, tapicerki materiałowe drzwi czarne. W aucie palone, wożony kundel. Smród jak ze stodoły, ogólnie chlew. Plastiki też obleciane APC, stężenie mniejsze niż do foteli, miękka szczotka, pędzelek i szmatka. Na koniec czysta wodą o mikrofibrą przetarte, odświeżona Meguiars Natural Shine, fajne satynowe wykończenie daje.

20180825_190609.jpg

20180828_181204.jpg

20180825_190559.jpg20180828_181055.jpg20180828_181137.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam, że auto po sprowadzeniu z DE, prawda? ;] Trochę wiem w jakim stanie zdarza się kupować tamtejsze bryki i wiem też, że dosłownie wszystko można przywrócić do stanu idealnego, rzecz tylko w dobrej chemii. Kiedyś miałem taki epizod, że pracując w jednej firmie musiałem pomóc w innej, zajmującej się recyklingiem, miałem pojeździć samochodem do zbiórki odpadów. I tam kierowcy od lat upychali nogami skacząc po pace busa a potem wsiadali do kabiny, która w końcu niczym nie różniła się czystością od przestrzeni ładunkowej. Pierwszy dzień pojechałem bo nie wiedziałem co mnie czeka. Potem postawiłem warunek, że auto ma pójść do odchamiania albo nie jeżdżę więcej. Akurat firmowa myjnia zajmowała się też usługami sprzątania sprowadzonych i dostali zlecenie na sprzatnięcie tej obory. Dzień później było gotowe. Nie sprzątane nigdy od nowości Iveco z totalnym syfem wewnątrz stało się czyściutkim i pachnącym dostawczakiem. Nigdy nie zapomnę jak zobaczyłem to wnętrze po sprzatnięciu, ono było tak idealnie czyste, że jakiekolwiek szukanie brudu przy śrubkach mocujących plastiki, w prowadnicach foteli czy podobnych miejscach nie miało żadnego sensu. I od tego czasu wiem, że stan "czysty i zadbany" w przypadku zakupu używki to nie koniecznie zasługa dbającego właściciela a równie dobrze solidnej myjni. Zwłaszcza przy sprowadzonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Karczeq napisał:

Są firmy co wypozyczają dobre odkurzacze piorące, możesz takiej poszukać i będziesz miał wtedy efekt super 😄

Nie wiem jaki to jest porządny. Polecany już tutaj Karcher Puzzi w zasadzie działa tak samo jak mój, natrysk z dyszy i odsysanie za jednym ruchem. Poza tym ja naprawdę sporo elementów wymontowałem i szorowałem ręcznie w ogródku a efekt nadal słaby. Dlatego też teraz bardziej stawiam na porządną chemię niż sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.