Skocz do zawartości

Szacowanie zużycie gazu + kocioł.


lessero

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, prośba serdeczna,

 

pojawił się u mnie temat z gazem do ogrzewania chałupy.

Smogi, ekologia zrobiły swoje,

mój automat węglowy ma 11 lat, także jemu już bliżej jak dalej do śmierci technicznej

gazownia zmieniła podejście do petenta,

pojawiła się możliwość przyłącza w rozsądnych pieniądzach,

dodatkowo część wydatków zamortyzuje dotacja z programu.

 

Na wniosku muszę zadeklarować szacunkowe roczne zużycie gazu.

Powierzchnia ogrzewana 215 m2 [kubatury nie pomnę].

rocznie schodzi 5 - 6 ton miału klasy energetycznej.23 - 24.

Zasobnik CWU 140 l

90 m2 podłogówki, reszta na grzejnikach. Wszędzie głowice termostatyczne.

 

Proponowany kocioł do starych zamulonych instalacji Saunier Duval Niedźwiedź Condens

 

Poproszę o sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jaką temperaturę w pomieszczeniach preferujesz bo jest istotna różnica w zużyciu między 17 a 25st.C.

Ja niestety już nie mam swoich rachunków z kilkunastu lat z domu, więc konkretnych liczb nie podam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużywaz 6 ton miału o kaloryczność 23 MJ/kg. Tak?

 

No to 6000 x 23 = 138000[MJ] Tyle potrzebujesz kalorii ma rok. 

 

Gaz ziemny ma około 34,4 MJ/m3.

 

Policzmy:

 

138000 ÷ 34,4 = 4011m3 To jest szacunkowe roczne zużycie gazu na ogrzewanie.  Dodaj do tego zużycie na gotowanie itp.

 

To powyżej to najprostrzy sposób, który nie uwzględnia sprawności.

 

Moim zdaniem można przyjąć, że Twój stary kocioł działa ze sprawnością 80%.

Nowy kocioł kondensacyjny będzie miał sprawność bliską 100% (pisanie o sprawności powyżej 100% to gwałt na matematyce i przemoc wobec logiki)

 

Jeśli przyjmiemy te 80% to:

 

80% z 138000 = 110400[MJ]

 

110400 ÷ 34,4 = 3209m3 gazu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Pigmej napisał:

Moim zdaniem można przyjąć, że Twój stary kocioł działa ze sprawnością 80%.

Nie za bardzo optymistyczne jest takie założenie?

Przecież kocioł masz już 11 lat a po drugie taka wysoka sprawnosć to raczej jak palisz na full...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lessero napisał:

Witam

Dom 188m2 - z ogrzewanym garazem. dom dobrze ocieplony. Wszedzie podlogowka. Gaz wykorzystywany do grzania wody (zasobnik 150l) i do ogrzewania domu.
Zużycie roczne 1295 m3.

 

Pozdrawiam 

 

.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zasugeruję aby zrobić trochę dokładniejsze obliczenia na stronie http://cieplowlasciwie.pl. a jeszcze lepiej byłoby zrobić profesjonalne OZC... Ja chcę wymienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, z gazu wyleczyłem się już dawno. Linkowana strona, mimo swej prostoty zadziwiająco trafnie określiła moje dotychczasowe zużycie węgla, więc zakładam że policzone przez nią zużycie prądu będzie równie realne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu wywaliłem kocioł na ekogroszek, powierzcnia całkowita domu  około 220 m2, spalałem około 4-4,5 tony na rok (CO w sezonie + CWU cały rok). Założyłem kocioł kondensacyjny Viessmann Vitodens 100 a zużycie wygląda tak:

Data odczytusortowanie malejąco Wskazanie [m3] Zużycie [m3] Typ odczytu Komentarz
2018.11.06  3343  108 odbiorcy  
2018.10.07 3235 48 odbiorcy  
2018.09.10 3187 37 odbiorcy  
2018.08.09 3150 5 szacunkowy  
2018.08.05 3145 32 odbiorcy  
2018.07.11 3113 30 odbiorcy  
2018.06.10 3083 43 odbiorcy  
2018.05.06 3040 71 odbiorcy  
2018.04.04 2969 39 odbiorcy  
2018.03.31 2930 176 szacunkowy  
2018.03.13 2754 123 odbiorcy  
2018.02.28 2631 181 szacunkowy  
2018.02.09 2450 249 odbiorcy  
2018.01.08 2201 244 odbiorcy  
2017.12.10 1957 219 odbiorcy  
2017.11.11 1738 137 odbiorcy  
2017.10.09 1601 19 odbiorcy  
2017.09.30 1582 48 szacunkowy  
2017.09.08 1534 37 odbiorcy  
2017.08.09 1497 25 odbiorcy  
2017.07.08 1472 29 odbiorcy  
2017.06.08 1443 54 odbiorcy  
2017.05.08 1389 159 odbiorcy  
2017.04.07 1230 37 odbiorcy  
2017.03.31 1193 127 szacunkowy  
2017.03.07 1066 133 odbiorcy  
2017.02.17 933 66 szacunkowy  
2017.02.08 867 324 odbiorcy  
2017.01.06 543 543 odbiorcy  
2016.11.30 0 0 szacunkowy brak zużycia
2016.10.28 0 0 rzeczywisty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, punktak napisał:

To ja zasugeruję aby zrobić trochę dokładniejsze obliczenia na stronie http://cieplowlasciwie.pl.

 

Cytuj

Jakie powinno być zużycie opału

Takich ilości opału potrzebuje twój dom. Zużywasz znacznie więcej? Znaczy, że spalasz go nieefektywnie. Tutaj dowiesz się jak to naprawić.

W najmroźniejszy dzień

  • ~52kg węgla kamiennego na dobę, lub
  • ~74kg drewna na dobę, lub
  • ~26m3 gazu ziemnego na dobę

W przeciętny dzień zimy

  • ~26kg węgla kamiennego na dobę, lub
  • ~37kg drewna na dobę, lub
  • ~13m3 gazu ziemnego na dobę

W ciągu sezonu grzewczego

  • ~4,4t węgla kamiennego, lub
  • ~13mp drewna, lub
  • ~2 184m3 gazu ziemnego

 

Cytuj
Pompa ciepła (gruntowa) 

Koszt instalacji: ~40 000,00 zł (w tym: Sprzęt i robocizna: 35 000,00 zł, Miejsce na sprzęt: 5 000,00 zł)

Roczna oszczędność: 2 548,00 zł tj. 2 048,00 zł + 50 godzin pracy (500,00 zł)

Czas zwrotu inwestycji: 16 lat

 

Kalkulator faktycznie bardzo pomocny - dziękuję.

 

Na tą chwilę mogę wyskoczyć z 10 000 zł.

Akurat będzie na papierki, przyłącze i kocioł.

A jeszcze trzeba na modyfikacje kotłowni i wkład kominowy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, lessero napisał:

 

 

 

Kalkulator faktycznie bardzo pomocny - dziękuję.

 

Na tą chwilę mogę wyskoczyć z 10 000 zł.

Akurat będzie na papierki, przyłącze i kocioł.

A jeszcze trzeba na modyfikacje kotłowni i wkład kominowy.

 

 

Ja chcę pompę powietrzną, nie gruntową za max 33 kPLN dobrej marki. Zainteresuj się programem >Czyste Powietrze> ja złożyłem wniosek i walczę o dofinansowanie - mam nadzieję że znaczne...

EDIT nie potrzebne przyłącze - w moim wypadku minimum 5 Kpln i wkład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Joki napisał:

Napisz jeszcze jaką temperaturę w pomieszczeniach preferujesz bo jest istotna różnica w zużyciu między 17 a 25st.C.

Ja niestety już nie mam swoich rachunków z kilkunastu lat z domu, więc konkretnych liczb nie podam.

 

Niestety, musi być 22-23 st.C, bo inaczej mieszkańcy grożą administratorowi wywiezienie na taczkach....

:hehe:

 

Kalkulatorek od @punktaki trzeźwe myślenie @Pigmej naświetliły sprawę.

Wpiszę 2700 m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, punktak napisał:

 Zainteresuj się programem >Czyste Powietrze>

No właśnie z tego programu u mnie.

Tylko, tak jak z kredytem, trzeba mieć jakiś wkład początkowy własny.

 

A ja wyżej wała nie podskoczę.

Albo - co dla niektórych jest sufitem...

 

Na razie jestem zachwycony perspektywą pozbycia się pyłu i syfu z piwnicy,

likwidacji etatu palacza, oraz redukcji kosztów zakupu kotła z około. 11500 do ok. 5500zł.

[Mam kocioł Stalmark i kupiłbym też Stalmarka - a tyle teraz taki kosztuje...]

 

:oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, punktak napisał:

Ja chcę pompę powietrzną, nie gruntową za max 33 kPLN dobrej marki. Zainteresuj się programem >Czyste Powietrze> ja złożyłem wniosek i walczę o dofinansowanie - mam nadzieję że znaczne...

EDIT nie potrzebne przyłącze - w moim wypadku minimum 5 Kpln i wkład

Za samą pompę nawet mniej niż 33.

Za Althermę Daikina dałem koło 20 + zasobnik + robota. Jestem zadowolony póki co :) Teściowi zeszłej zimy wysiadł kocioł na groszek, latem wywalił grata i zamontował podobną pompę do naszej, ale póki co bez modyfikacji grzejników (stare, na grubych rurach).

Najważniejsze to nie przewymiarować pompy tylko dobrać ją do warunków, jakie panują przez większość zimy. Miałem kilka ofert, jeden kosmita chciał mi wcisnąć jakąś wielką pompę, żeby dała radę przy -20. A inny pokazał mi odczyty z pobliskiej stacji meteo z ostatnich lat, gdzie mrozy poniżej 15 stopni liczone są w godzinach na rok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bergerac napisał:

dlaczego takiego klamota chcesz wstawiać, jeśli masz podłogówkę i w miarę nowoczesną instalację ?

Moja instalacje ma 11 lat, która współpracowała z kotłem ze stali kotłowej.

Nie jest technicznie możliwe 100% przepłukanie instalacji z osadu.

 

W/w kocioł ma wymiennik o dużym przekroju, który nie zapcha mi się za 2 lata.

 

Poza tym nie jest duży.

 

Mój obecny grubasek waży na sucho 400 kg,

pojemność wodną ma około 100l,

a zasobnik na 150 kg paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, lessero napisał:

Moja instalacje ma 11 lat, która współpracowała z kotłem ze stali kotłowej.

Nie jest technicznie możliwe 100% przepłukanie instalacji z osadu.

 

W/w kocioł ma wymiennik o dużym przekroju, który nie zapcha mi się za 2 lata.

 

Poza tym nie jest duży.

 

Mój obecny grubasek waży na sucho 400 kg,

pojemność wodną ma około 100l,

a zasobnik na 150 kg paliwa.

ja bym poszedł jednak w bardziej kompaktowy kocioł, instalacja 11 letnia to nie jakiś staroć. Niech wypłuczą ile się da. Słyszałem do instalatora, że seria Niedźwiedź nie jest zbyt ekonomiczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Majkiel napisał:

Za samą pompę nawet mniej niż 33.

Za Althermę Daikina dałem koło 20 + zasobnik + robota. Jestem zadowolony póki co :) Teściowi zeszłej zimy wysiadł kocioł na groszek, latem wywalił grata i zamontował podobną pompę do naszej, ale póki co bez modyfikacji grzejników (stare, na grubych rurach).

Najważniejsze to nie przewymiarować pompy tylko dobrać ją do warunków, jakie panują przez większość zimy. Miałem kilka ofert, jeden kosmita chciał mi wcisnąć jakąś wielką pompę, żeby dała radę przy -20. A inny pokazał mi odczyty z pobliskiej stacji meteo z ostatnich lat, gdzie mrozy poniżej 15 stopni liczone są w godzinach na rok ;)

Ha! No właśnie  na Daikina Althermę 3 (generacja D z chłodzeniem)  jestem zdecydowany. Cena 33 tyś obejmuje kompletną kotłownię razem z 250-300 l zasobnikiem CWU wykonaną przez gościa który się na tym zna. Dostałem już od niego wyliczenia mocy i zużycia energii na mój dom i o dziwo wszystko się zgadza z wyliczeniami kalkulatorów internetowych i ekspertów z forum.

Według obliczeń instalatora przy taryfie G11 koszt ogrzewania i całorocznego przygotowania cwu za pomocą PC jest taki sam jak węglem. Przy zmianie taryfy oszczędności prognozuje na 40 %...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, punktak napisał:

Ha! No właśnie  na Daikina Althermę 3 (generacja D z chłodzeniem)  jestem zdecydowany. Cena 33 tyś obejmuje kompletną kotłownię razem z 250-300 l zasobnikiem CWU wykonaną przez gościa który się na tym zna. Dostałem już od niego wyliczenia mocy i zużycia energii na mój dom i o dziwo wszystko się zgadza z wyliczeniami kalkulatorów internetowych i ekspertów z forum.

Według obliczeń instalatora przy taryfie G11 koszt ogrzewania i całorocznego przygotowania cwu za pomocą PC jest taki sam jak węglem. Przy zmianie taryfy oszczędności prognozuje na 40 %...

Dasz jeszcze panele elektryczne i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, punktak napisał:

Według obliczeń instalatora przy taryfie G11 koszt ogrzewania i całorocznego przygotowania cwu za pomocą PC jest taki sam jak węglem. Przy zmianie taryfy oszczędności prognozuje na 40 %...

 

za dużo zmiennych

u mnie niby się zgadza, wcześniej paliłem 4-5T miału po 500zł - wychodziło 2500zł

gaz spalam ostatnie dwie zimy za 2000zł, plus ok 50-70zł CWU - czyli zbliżone do tych 2500zł (należało by odjąć gaz do kuchenki)

tyle że międzyczasie wymieniłem okna i dołożyłem 20cm styro na ściany ;)

 

niestety nie mam wiarygodnych danych ile spalił kocioł po modernizacji, szacuje że ok 3-4T

węgiel był na kupce, coś tam zostało, kocioł był mocno przewymiarowany po dociepleniu itd

 

sensownym rozwiązaniem wydaje się dołożenie PC powietrze-woda do CO na takie dni jak teraz i PV

nagonić sobie prądu latem z PV i można mieć grzanie za pół darmo w okresach przejściowych a to większość sezonu ostatnio 

czekam na dofinansowanie na panele ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, punktak napisał:

To ja zasugeruję aby zrobić trochę dokładniejsze obliczenia na stronie http://cieplowlasciwie.pl. a jeszcze lepiej byłoby zrobić profesjonalne OZC... Ja chcę wymienić kocioł na ekogroszek na pompę ciepła, z gazu wyleczyłem się już dawno. Linkowana strona, mimo swej prostoty zadziwiająco trafnie określiła moje dotychczasowe zużycie węgla, więc zakładam że policzone przez nią zużycie prądu będzie równie realne.

Bardzo dobry kalkulator - ma co najmniej dwie wady, które trącą manipulacją, bo podają zaniżone wyniki zużyć:

1. Cena prądu jest 20 gr za kWh - zwykle ludzie płacą 65 gr - trzeba przeklinać w opcjach i nagle pompa ciepła przestaje być tak fajnie opłacalna.

2. Nie jest podana długość i zakres dat sezonu grzewczego , dla którego są robione obliczenia. Powinni liczyć zużycie roczne paliwa lub prądu, bo skąd ja mogę wiedzieć, jak program sobie przyjął te daty w obliczeniach - to też zaniża wyniki.

 

Przykładowo - mam faktury za gaz z roku, wpisuje je i okazuje się, że pompa ciepła powietrzna jest 2x bardziej opłacalna.

Ale jak wpisze prąd 65 gr i uwzględnię, że program podaje wynik nie w ciągu roku, tylko X dni sezonu grzewczego, to nagle okazuje się, że gaz tańszy,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lessero napisał:

Nie jest technicznie możliwe 100% przepłukanie instalacji z osadu.

 

W/w kocioł ma wymiennik o dużym przekroju, który nie zapcha mi się za 2 lata

Wypłukać ile się da, zamontować separator zanieczyszczeń i zwykły, wiszący kocioł. Te z wymiennikami Alu-krzem mają duże średnice w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, maras77 napisał:

Bardzo dobry kalkulator - ma co najmniej dwie wady, które trącą manipulacją, bo podają zaniżone wyniki zużyć:

1. Cena prądu jest 20 gr za kWh - zwykle ludzie płacą 65 gr - trzeba przeklinać w opcjach i nagle pompa ciepła przestaje być tak fajnie opłacalna.

2. Nie jest podana długość i zakres dat sezonu grzewczego , dla którego są robione obliczenia. Powinni liczyć zużycie roczne paliwa lub prądu, bo skąd ja mogę wiedzieć, jak program sobie przyjął te daty w obliczeniach - to też zaniża wyniki.

 

Przykładowo - mam faktury za gaz z roku, wpisuje je i okazuje się, że pompa ciepła powietrzna jest 2x bardziej opłacalna.

Ale jak wpisze prąd 65 gr i uwzględnię, że program podaje wynik nie w ciągu roku, tylko X dni sezonu grzewczego, to nagle okazuje się, że gaz tańszy,

Masz rację, u mnie cenę prądu program przyjął 0,40 zł czyli powiedzmy że w II taryfie. Po podniesieniu do 0,60 różnica między ekogroszkiem a PC powietrze-woda jest znacząca. Tylko jaką cenę gazu przyjąć? 

Dla różnicy rzędu 500 zł w skali roku wolę uzależnić się od prądu a nie gazu, zwłaszcza że mogę go wyprodukować. Za ile i kiedy to temat dyskusyjny, tak samo może nie miałbym tych dylematów gdybym już gaz miał na działce...

EDIT kalkulator podaje roczne zużycie opału - u mnie się zgadza

Trochę więcej o sposobie obliczania zapotrzebowania;

1 kalkulator na ciepłowłasciwie.pl dobrze oblicza dotychczasowe zużycie węgla w stosunku do parametrów budynku - to jest niezaprzeczalne bo w moim przypadku się zgadza.

2 to zapotrzebowanie na ciepło wyrażone w tonach węgla jest też przedstawione w kWh energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu (wchodzi w to teoretyczna sprawność kotła)

3 biorę to zapotrzebowanie (dla mnie ok.15000 kWh) i dzielę je przez sprawność SCOP pompy ciepła (według instalatora dla Daikina i w moim przypadku wynosi on 3,75)

4 otrzymuję ok. 2600 zł rocznego kosztu CO i CWU przy koszcie 0,65 zł za kWh - przy dotychczasowym koszcie węgla 2500-2800 plus kurz w nosie i syf dookoła

5 biorę to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, punktak napisał:

Masz rację, u mnie cenę prądu program przyjął 0,40 zł czyli powiedzmy że w II taryfie. Po podniesieniu do 0,60 różnica między ekogroszkiem a PC powietrze-woda jest znacząca. Tylko jaką cenę gazu przyjąć? 

Dla różnicy rzędu 500 zł w skali roku wolę uzależnić się od prądu a nie gazu, zwłaszcza że mogę go wyprodukować. Za ile i kiedy to temat dyskusyjny, tak samo może nie miałbym tych dylematów gdybym już gaz miał na działce...

EDIT kalkulator podaje roczne zużycie opału - u mnie się zgadza.

To 22 gr za kWh gazu wydaje się ok.

 

Gdzie widzisz roczne zuzycie?

 

Jest napisane wyraźnie, ze na sezon grzewczy:

 

11 534kWh = 42GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, punktak napisał:

Masz rację, u mnie cenę prądu program przyjął 0,40 zł czyli powiedzmy że w II taryfie.

Da się ustawić te pompę ciepła by tylko korzystała tylko z 2 taryfy-czyli 8 godzin w nocy i 2 w dzień?

Tzn. nie tyle czy się da a raczej czy to by dobrze działało:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, volf6 napisał:

Da się ustawić te pompę ciepła by tylko korzystała tylko z 2 taryfy-czyli 8 godzin w nocy i 2 w dzień?

Tzn. nie tyle czy się da a raczej czy to by dobrze działało:hmm:

Działało by , ale musisz mieć bufor, pewnie ze 2T (2000 l) wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał:

Działało by , ale musisz mieć bufor, pewnie ze 2T (2000 l) wody.

 

Tylko, ze ten bufor zamontuje sobie do kotła na drewno czy węgiel to będę sobie raz dziennie palił a koszt paliwa niższy niż prąd dla pompy a jej amortyzacja nie nastąpi nigdy:skromny: 

Wiem, wiem-wygoda i ekologia kosztuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, volf6 napisał:

Tylko, ze ten bufor zamontuje sobie do kotła na drewno czy węgiel to będę sobie raz dziennie palił a koszt paliwa niższy niż prąd dla pompy a jej amortyzacja nie nastąpi nigdy:skromny: 

Wiem, wiem-wygoda i ekologia kosztuje...

Najtaniej i dość antysmogowo oraz bardzo ekologicznie wychodzi kocioł zgazowujący drewno.

I dość mało obsługowy jest taki kocioł, bo jak go załadujesz, to już sam sobie steruje spalaniem wg zadanych parametrów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał:

Najtaniej i dość antysmogowo oraz bardzo ekologicznie wychodzi kocioł zgazowujący drewno.

I dość mało obsługowy jest taki kocioł, bo jak go załadujesz, to już sam sobie steruje spalaniem wg zadanych parametrów.

 

Tylko w takim zgazowującym to nie napalisz lichym drewnem, musi być suche (minimum 2 lata) i drzew liściastych ponoć tylko a w moim lesie głównie sosny rosną...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maras77 napisał:

To 22 gr za kWh gazu wydaje się ok.

 

Gdzie widzisz roczne zuzycie?

Zaznaczasz kwadracik "Dolicz grzanie wody kranowej" i dalej liczba osób i sposób korzystania z ciepłej wody.

Godzinę temu, maras77 napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, volf6 napisał:

Da się ustawić te pompę ciepła by tylko korzystała tylko z 2 taryfy-czyli 8 godzin w nocy i 2 w dzień?

Tzn. nie tyle czy się da a raczej czy to by dobrze działało:hmm:

Nie zakładam że uda się od razu. W zasadzie dopiero w drugim sezonie być może zmieniłbym taryfę, w pierwszym spróbuję czy uda się zmusić układ do pracy GŁÓWNIE w drugiej taryfie. Doświadczenia użytkowników sugerują że jest możliwe grzanie przy grubych podłogach GŁÓWNIE w tańszej taryfie - pytanie jak będą wyglądały ceny i taryfy w przyszłym roku po podwyżkach....

W kotłach zgazowujących  paliłem przez 3 zimy kiedy mieszkałem w Szwecji, tam taki układ jest bardzo popularny. Kocioł ładuje przez 5-8 godzin ogromne zbiorniki wody, ale pompy ciepła też bardzo popularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punktak napisał:

Zaznaczasz kwadracik "Dolicz grzanie wody kranowej" i dalej liczba osób i sposób korzystania z ciepłej wody.

 

Zaznaczałem i pokazuje tylko dodatkową moc na to grzanie wody.

Nadal nie ma podanej ilości opału za rok i CO + CWU.

Jest koszt i ilość opału ogrzania domu (a nie domu + wody)  przez rok, w sezonie grzewczym, najzimniejszy dzień, przeciętny dzień zimy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To..... chyba dobrze.... w tym kalkulatorze chodzi bardziej o określenie mocy urządzeń. To jak często ta moc (na przygotowanie cwu) zostanie użyta, zależy od preferencji domowników...

Ja dostałem ofertę na PC gdzie zapotrzebowanie na cwu jest liczone w ten sam sposób, jest wliczone w koszt roczny ogrzewania  i w SCOP.

 

EDIT 

<Roczne zapotrzebowanie
energetyczne do CWU

2 037,6 kWh
W oparciu o 4 użytkowników, 160 l.<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.11.2018 o 15:32, punktak napisał:

 

EDIT 

<Roczne zapotrzebowanie
energetyczne do CWU

2 037,6 kWh
W oparciu o 4 użytkowników, 160 l.<

To tak bardzo oszczędnie.

u mnie 4os (2os dorosłe i dwójka dzieci), 160l zasobnik to w sezonie niegrzewczym jest to średnio 290 kWh/m, zakładając że zimą zużycie jest podobne (zapewne deko większe) zużyłem blisko 3500 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

No i gazownia odpisała.

Da się zrobić.

Za 1870 netto 10 m przyłącza (po chcą iść w linii prostej przez pola).

W cenie projekt, robota, reduktor, skrzynka, licznik, uzgodnienia z właścicielami posesji przez które ma biec instalacja [pastwiska].

Dla mnie bajka.

 

Żal się nie zgodzić.

 

Pozostaje podpisać umowę o przyłączenie, poczekać na kontakt ich działu projektowego ze mną cetem uzgodnienia lokalizacji szafki,

i można projektować instalacje odbiorczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lessero napisał:

 uzgodnienia z właścicielami posesji przez które ma biec instalacja [pastwiska].

Pod warunkiem że się zgodzą i sprawy własnościowe są uregulowane, z tym różnie może być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michbaran napisał:

Pod warunkiem że się zgodzą i sprawy własnościowe są uregulowane, z tym różnie może być

Tak, ale najważniejsze, ze to już nie moja broszka. Uzgodnienia są po stronie gazowni.

Umowa będzie taka, że za 6 miesięcy ma być skrzynka w mojej granicy.

A dokładnie w którym miejscu i jak poleci rurka będzie wiadomo po zatwierdzeniu projektu przyłącza.

Będę informował na bieżąco.

Jedna rurka już tam leci, także wygląda obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem taką sytuacje z wodą, wodociąg na działce sąsiada 1m od granicy miało być przyłącza 8m, wszystko pięknie, sąsiad się zgodził bez problemu. Później okazało się że działka jest na jego teściową która nie żyje od 10 lat. Docelowo mam wodę z tego samego wodociągu, ale przyłącze ciągnięte 100m od innego sąsiada na którego była działka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lessero napisał:

No i gazownia odpisała.

Da się zrobić.

Za 1870 netto 10 m przyłącza (po chcą iść w linii prostej przez pola).

W cenie projekt, robota, reduktor, skrzynka, licznik, uzgodnienia z właścicielami posesji przez które ma biec instalacja [pastwiska].

Dla mnie bajka.

 

Żal się nie zgodzić.

 

Pozostaje podpisać umowę o przyłączenie, poczekać na kontakt ich działu projektowego ze mną cetem uzgodnienia lokalizacji szafki,

i można projektować instalacje odbiorczą.

To ich część, twoja to tez projekt i budowa "gazociągu" po twojej stronie.

Oczywiście pytanie jeszcze jak szybko to załatwią i zbiorą wszystkie wymagane zgody i wybiorą rzetelną firmę projektową*) i wykonawczą. 

*) U mnie ten etap trwał 3lata, gdzie tylko jedna zgoda była potrzebna na dł 3m w podrzędnej drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Uaktualnienie.

 

Umowa o przyłączenie spisana. wersja optymistyczna jest taka, że do 30 lipca będzie stała skrzynka z kurkiem gotowym do odkręcenia.

Od tej daty ja mam 90 dni, aby zakończyć instalację odbiorczą i przygotować się na odbiór gazu.

 

Przyjechał tez fachman i zerkną na to co mam w kotłowni.

 

I tu pojawiła się nowa koncepcja. Bo majster stwierdził, że nie mam starej instalacji [wszystko w plastikach].

 

W związku z tym, ze funkcjonują u mnie 3 obiegi na trzech pompach [zasobnik CWO, grzejniki, podłogówka]

Majster stwierdził, że aby to miało rece i nogi,

wrzuciłby kocioł wiszący, ale pospinał wszystkie obiegi przez sprzęgło hydrauliczne.

@Teres @bergerac, @Joki

Co wy na to?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, lessero napisał:

Uaktualnienie.

 

Umowa o przyłączenie spisana. wersja optymistyczna jest taka, że do 30 lipca będzie stała skrzynka z kurkiem gotowym do odkręcenia.

Od tej daty ja mam 90 dni, aby zakończyć instalację odbiorczą i przygotować się na odbiór gazu.

 

Przyjechał tez fachman i zerkną na to co mam w kotłowni.

 

I tu pojawiła się nowa koncepcja. Bo majster stwierdził, że nie mam starej instalacji [wszystko w plastikach].

 

W związku z tym, ze funkcjonują u mnie 3 obiegi na trzech pompach [zasobnik CWO, grzejniki, podłogówka]

Majster stwierdził, że aby to miało rece i nogi,

wrzuciłby kocioł wiszący, ale pospinał wszystkie obiegi przez sprzęgło hydrauliczne.

@Teres @bergerac, @Joki

Co wy na to?

 

 

 

 

Rozumiem że kocioł będzie jednofunkcyjny.

Zatem do c.w.u. zastosowałbym coś takiego, jeśli chodzi o całą resztę to IMHO można by to zrobić na sprzęgle hydraulicznym, ale można też zrobić na belce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2018 o 17:36, Pigmej napisał:

Nowy kocioł kondensacyjny będzie miał sprawność bliską 100% (pisanie o sprawności powyżej 100% to gwałt na matematyce i przemoc wobec logiki) 

kocioł kondensacyjny w dobrych warunkach dodatkowo odzyskuje 3,5 MJ/m3 w postaci ciepła skraplania wody ze spalin.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lessero napisał:

Majster stwierdził, że aby to miało rece i nogi,

wrzuciłby kocioł wiszący, ale pospinał wszystkie obiegi przez sprzęgło hydrauliczne.

Ja mam instalację na sprzęgle hydraulicznym. Działa, żyje. Wymaga tylko kilku pomp i sterownika obiegów - ja mam Euroster UNI2  https://www.euroster.pl/produkty/sterowniki/euroster-uni2/342

Ale nie jestem w  pełni zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, 4thelement napisał:

Rozumiem że kocioł będzie jednofunkcyjny.

Zatem do c.w.u. zastosowałbym coś takiego, jeśli chodzi o całą resztę to IMHO można by to zrobić na sprzęgle hydraulicznym, ale można też zrobić na belce...

Takie rady mają wartość jak opowieści z krypty. Po co mu dodatkowy podgrzewacz gazowy, jak już ma mieć kocioł jednofunkcyjny?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, maras77 napisał:

Ale nie jestem w  pełni zadowolony.

Co działa nie tak jak sobie myślałeś?

Czy może dodatkowe straty na wymienniku jakim jest sprzęgło?

 

U mnie pomysł ze sprzęgłem wykiełkował po tym jak majster zobaczył trzy obiegówki

i powiedział, że to fajnie chodzi z kotłem węglowym, który jest dużym buforem,

przy kotle gazowym możne być rożnie, tym bardziej, że najprawdopodobniej sumy przypływów będą

zakłócone i pompa kotła gazowego "będzie gwałcona przez pozostałe obiegówki".

 

Zasobnik CWU mam płaszczowy wiszący Galmet 140 l. Wiem, że ciulaty do pieca gazowego, ale...

 

Chciałbym go zostawić, bo wymieniałem go w 2018 r, bo stary skorodował po 9 latach..

Jak go odepnę od zasilania to skoroduje.

No i kosztował z 800zł. Gupio wywalać 800 zł.

A jak go wymieniałem, to nie było jeszcze tematu zmiany kotłowni.

 

Po paru latach mogę zrobić jakiś upgrade :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, maras77 napisał:

Takie rady mają wartość jak opowieści z krypty. Po co mu dodatkowy podgrzewacz gazowy, jak już ma mieć kocioł jednofunkcyjny?

 

oczywiście, zgodzę się z Tobą że można spiąć kocioł za pomocą sprzęgła, zrobić 3 obiegi...pytanie czy bardziej ekonomicznie będzie 1 czy drugie rozwiązanie...odpada jeden czynnik bądź co bądź który może się skończyć w nieoczekiwanym momencie mianowicie pompa c.w.u.

Ma dwa niezależne układy od siebie, można je spiąć w razie "w" ze sobą ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, 4thelement napisał:

oczywiście, zgodzę się z Tobą że można spiąć kocioł za pomocą sprzęgła, zrobić 3 obiegi...pytanie czy bardziej ekonomicznie będzie 1 czy drugie rozwiązanie...odpada jeden czynnik bądź co bądź który może się skończyć w nieoczekiwanym momencie mianowicie pompa c.w.u.

Ma dwa niezależne układy od siebie, można je spiąć w razie "w" ze sobą ...

 

 

Przyłącze ma określona moc. Jak dasz dwa urzadzenia gazowe po kilkanaście kW to musisz mieć inne warunki techniczne, taryfę itp. Problem jest z podłączeniem tego do komina.

 

Kolega ma trzy obiegi, a tak naprawdę dwa wymagające sprzegł, bo granie CWU można zasilać bezpośrednio  z kotła (ja tak mam).

 

Do tego sprzęgło i jeden mieszacz dla podłogówki, do grzejników zasilanie bezpośrednie może być (czyli sama pompa).

 

A zasilanie awaryjne można zrobić grzałką w zasobniku CWU. Mam grzałkę 1 kW w zasobniku i przez 5 lat użyłem jej raz jak sobie kocioł remontowałem latem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, lessero napisał:

Co działa nie tak jak sobie myślałeś?

Czy może dodatkowe straty na wymienniku jakim jest sprzęgło?

 

 

Sama idea sprzęgła działa dobrze, są drobne niedociągnięcia sterownika UNI2.

Drobiazgi typu jakiś błąd w sofcie, który powoduje, że pompa CWU się nie wyłącza i trzeba wtedy wchodzić do ustawień i włączyć test pompy obiegowej, który to poprawia na jakiś czas. Generalnie 30 sekund klikania, ale wkurza. Producent niby to poprawił, ale musiałbym wysłać sterownik do producenta celem aktualizacji firmware, co mi się nie uśmiecha.

I nie ma opcji ustawienia wybiegu pomp obiegów np. dodatkowa godzina pompowania podłogówki, aby równo stygła. Musiałem zrobić to na dodatkowym przekaźniku czasowym.

Aczkolwiek wg producenta to moja fanaberia, bo pisałem do nich, aby to zrobili.

 

Jak masz czas, to poszukaj jakiegoś innego sterownika.

Sporo tez zależy od tego, jak sterowane jest grzanie CWU w kotle - czy można zewnętrzne nim sterować on/of , czy jest wbudowane sterowanie temperaturowe w kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.