Skocz do zawartości

Antena naziemna


Kukis

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamontowana antenę Dipol 44/21-60 Tri Digit uhf  i postanowiłem dokupić dostawę dipol ax80 vhf do odbioru Mux 8 . Antenę vhf zamontowałem wg instrukcji , czyli podpiąłem dipol do anteny ukf a przewód koncentryczny do dipol ax80. Po wł. TV nie widzi żadnych kanałów.  O co chodzi? 

Po podłączeniu samej anteny uhf kanały odbiera perfekcyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kukis napisał:

O co chodzi?

No właśnie? Jak połączona jest ta antena TriDigit z anteną UKF? Tego nie rozumiem z opisu.

Podejrzewam, że nie ma żadnej anteny UKF. Tak pasowałoby do opisu. Tylko ten TriDigit wpięty w zwrotnicę na AX80?

W takim razie to nie działa bo prawdopodobnie zwrotnica w AX80 nie puszcza składowej stałej dalej i przedwzmacniacz LNA-101 w puszce TriDigit nie jest zasilany. Tylko wtedy powinien działać MUX8.

Jeśli też nie działa to musisz lepiej to objaśnić lub rozrysować żeby skutecznie Ci pomóc.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili w antenie tri digit Uhf w puszce znajduje się wzmacniacz lna-101 do którego podłączony jest przewod koncentryczny. Mux 1,2,3 odbiera idealnie. 

Po zamontowaniu  anteny dipol ax80 do stelaża anteny tri digit i podłączeniu wg instrukcji,  czyli przewód  koncentryczny który zasilał tri digit(wzmacniacz) zostal podłączony do dipol ax80 a wbudowany przewód w tym że dipolu podłączony do wzmacniacza anteny tri digit. 

Po takim zabiegu nie wyświetla żadnych kanałów...

 

e5b00f6bce51143ac499a71419cabdd2.jpg

 

Edit: anteny ukf nie ma, literówka się wdała,  chodziło o uhf 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kukis napisał:

Po zamontowaniu  anteny dipol ax80 do stelaża anteny tri digit i podłączeniu wg instrukcji,  czyli przewód  koncentryczny który zasilał tri digit(wzmacniacz) zostal podłączony do dipol ax80 a wbudowany przewód w tym że dipolu podłączony do wzmacniacza anteny tri digit. 

Wybacz. Jestem głupi i dalej nie rozumiem jak to jest podłączone?

Na początek przestań proszę wspominać o UKF bo nie ma tam nic na UKF i tylko miesza to w opisie.

Jest antena TriDigit z przedwzmacniaczem LNA w puszce.

Przewód z puszki anteny AX80 ma iść do gniazda: "F" na puszce anteny TriDigit.

Przewód idący do instalacji antenowej podłączasz do gniazda: "F" w puszce AX80.

Czy tak to robisz? MUX8 też nie łapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Joki napisał:

Wybacz. Jestem głupi i dalej nie rozumiem jak to jest podłączone?

Na początek przestań proszę wspominać o UKF bo nie ma tam nic na UKF i tylko miesza to w opisie.

Jest antena TriDigit z przedwzmacniaczem LNA w puszce.

Przewód z puszki anteny AX80 ma iść do gniazda: "F" na puszce anteny TriDigit.

Przewód idący do instalacji antenowej podłączasz do gniazda: "F" w puszce AX80.

Czy tak to robisz? MUX8 też nie łapie?

Trzeba pamiętać, że przewodem instalacji antenowej prowadzone jest też zasilanie (12V) do wzmacniacza. Jeżeli wszystko jest połączone zgodnie z opisem, to na chwilę obecną wpięty on jest do zwrotnicy w AX80, a nie do wzmacniacza lna-101 w TriDigit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kukis napisał:

Tak jest podlaczone jak piszesz.

Nie wiem czy widzi mux 8 bo nie przeskanowalem kanałów. Po wł. Tv nie było kanałów z mux 1,2,3 więc tego nie robiłem 

Powinien odbierać MUX8. Pozostałe nie, ponieważ zwrotnica w puszce AX80 odfiltrowuje składową stałą i przedwzmacniacz nie jest zasilany.

Rozwiązania są dwa. Albo zewnętrzna zwrotnica albo przeniesienie przedwzmacniacza za puszkę AX80.

A w ogóle jest on potrzebny? To bardzo rozbudowana instalacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Joki napisał:

Powinien odbierać MUX8. Pozostałe nie, ponieważ zwrotnica w puszce AX80 odfiltrowuje składową stałą i przedwzmacniacz nie jest zasilany.

Rozwiązania są dwa. Albo zewnętrzna zwrotnica albo przeniesienie przedwzmacniacza za puszkę AX80.

A w ogóle jest on potrzebny? To bardzo rozbudowana instalacja?

Nie wiem czy jest mi potrzebny. Po prostu taka antenę kupiłem. W tej chwili przy tym wzmacniaczu siłę odbioru mam na 97% a jakość na 100%. 

Antena jest podłączona do multiswicha signal

 

 

Edit: opis dipol ax80

 

Dipol AX-80 pozwala rozszerzyć zakres częstotliwości posiadanej anteny UHF (kanały 21 - 69) o odbiór sygnałów w paśmie VHF (kanały 5 - 12). 
 

Kabel należy podłączyć do anteny UHF. AX-80 posiada wbudowaną zwrotnicę i na jej wyjściu otrzymujemy sumę kanałów 5 - 12 (174MHz ... 230MHz ) oraz 21 - 69 (470MHz ... 862MHz). 
 

Urządzenie można montować zarówno w polaryzacji poziomej, jak i pionowej.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Kukis napisał:

5 gniazd każde kilka metrów.

Zastanawiam sie żeby do anteny zamiast wzmacniacza wpiąć symetryzator 21-69 bo akurat taki mam nowy na półce.

Spróbuj. Wydaje się, że wzmacniacz jest w takiej instalacji potrzebny ale nie zaszkodzi sprawdzić a i tak prawdopodobnie skończy się to innym wzmacniaczem na wejściu multiswitcha.

Chociaż jeśli ma on jakiekolwiek wzmocnienie kompensujące jego straty to powinno działać bez dodatkowego wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do TriDigit wstaw symetryzator, połącz zgodnie z opisem AX-80 z jej zwrotnicą. Na wyjściu ze zwrotnicy daj wzmacniacz obejmujący zakres kanałów 5 - 12 (174MHz ... 230MHz) oraz 21 - 69 (470MHz ... 862MHz) i dalej do multiswitcha (wzmacniacz najlepiej jest dać jak najbliżej za wyjściem ze zwrotnicy), no chyba, żeby okazał się niepotrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Godzinę temu, rsad napisał:

Do TriDigit wstaw symetryzator, połącz zgodnie z opisem AX-80 z jej zwrotnicą. Na wyjściu ze zwrotnicy daj wzmacniacz obejmujący zakres kanałów 5 - 12 (174MHz ... 230MHz) oraz 21 - 69 (470MHz ... 862MHz) i dalej do multiswitcha (wzmacniacz najlepiej jest dać jak najbliżej za wyjściem ze zwrotnicy), no chyba, żeby okazał się niepotrzebny.

Tak zrobiłem. Kanały  uhf odbiera ale jakość sygnału skacze więc potrzebny bedzie wzmacniacz. Natomiast kanałów vhf wogóle nie widzi.

 

 

Gdyby dorzucił taki wzmacniacz

 https://allegro.pl/oferta/7365117236?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_ELKTRK_PLA_RTV+i+AGD&ev_adgr=TV+i+Video&gclid=Cj0KCQiA8_PfBRC3ARIsAOzJ2upcRxv_lYVWJr5JlDUz8C5_BmftB62S-9SMorGO_oq2i-ew_CuwgGgaAmO1EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

bezpośrednio na wyjściu ze zwrotnicy byłoby ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kukis napisał:

Gdyby dorzucił taki wzmacniacz

Teoretycznie się nadaje. Tylko zanim zaczniesz cokolwiek kombinować, weź jakiś mały TV i podepnij się przed multiswitchem. Jeśli w tym miejscu sygnał VHF będzie za słaby to marne szanse aby po dodaniu wzmacniacza coś się zmieniło. Wtedy czeka Cię zakup osobnej, porządnej anteny VHF.

Chociaż z drugiej strony i tak potrzebujesz wzmacniacza przed multiswitchem, więc kolejność dowolna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołożyłem wzmacniacz na wyjściu ze zwrotnicy. Widzi juz kanały, siła sygnału 97% lecz jakość sygnału jest różna  10-40%  EDIT(teraz 40-90%). W Uhf siła jak i jakość jest idealna.

 

Teraz jak myślicie kupić większą  antenę vhf i podłączyć ją przez zwrotnice np. ZA- 206 Ms , czy może jakiś inny sposób typu dołożyć wzmacniacz przy multiswicha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie.

Ja mam zwykłą antenę siatkową ze wzmacniaczem kupioną w markecie za 50 zł.

Podłączone kilka gniazdek antenowych we-wy bez żadnych dodatkowych elementów. Podłączone w sumie 4 TV.

Wszystkie programy cyfrowe odbierają ładnie, ale z Mux 8 to zależy od pogody i czasem zrywa.

Odległość od nadajnika .... ponad 40 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kukis napisał:

Teraz jak myślicie kupić większą  antenę vhf

Pisałem, że najprawdopodobniej Cię to czeka i pisałem jak to sprawdzić przed zakupem wzmacniacza. Ponieważ jednak i tak go potrzebujesz to wszystko jedno. Porządna antena VHF jest niezbędna.

Trudno oczekiwać aby sygnał z pojedynczego dipola o zysku mniejszym o kilkanaście dB był taki sam jak z anteny wieloelementowej.

Żadne wzmacniacze nie pomogą jeśli nie ma czego wzmacniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, rwIcIk napisał:

Dodam coś od siebie.

Ja mam zwykłą antenę siatkową ze wzmacniaczem kupioną w markecie za 50 zł.

Podłączone kilka gniazdek antenowych we-wy bez żadnych dodatkowych elementów. Podłączone w sumie 4 TV.

Wszystkie programy cyfrowe odbierają ładnie, ale z Mux 8 to zależy od pogody i czasem zrywa.

Odległość od nadajnika .... ponad 40 km.

Normalne. Tak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że sporo z was ma dużą wiedzę o dvbt. Jako że kończę budowe domu chciałbym taką zamontować. Poprowadzone w domu są trzy kable do tv. Na razie będzie działał jeden. Dom niedaleko Warszawy więc nadajniki blisko. Wstępnie chciałbym przetestować opcję z anteną na strychu a jak będzie źle z sygnałem to na zewnątrz pójdzie. Co polecacie żeby być zadowolonym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bielaPL napisał:

Widzę że sporo z was ma dużą wiedzę o dvbt. Jako że kończę budowe domu chciałbym taką zamontować. Poprowadzone w domu są trzy kable do tv. Na razie będzie działał jeden. Dom niedaleko Warszawy więc nadajniki blisko. Wstępnie chciałbym przetestować opcję z anteną na strychu a jak będzie źle z sygnałem to na zewnątrz pójdzie. Co polecacie żeby być zadowolonym?

Daj na zewnątrz w kierunku na pałac kultury :old:

Ja mam zwykłą siatkową ze wzmacniaczem ;]

Do tego podpięte 4 TV bez żadnych ceregieli - tylko gniazda antenowe we/wy lub rozdzielacze :ok:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielaPL napisał:

Falenty Nowe

Nadajnik dużej mocy w Łazach masz 5km. na południe. Stawiasz na strychu pasywną siatkę ustawioną na południe.

Pasywną to znaczy z symetryzatorem w puszce zamiast wzmacniacza. Bez zasilacza. Zwykła wtyczka przy TV. Najlepiej w oknie na południe jeśli jest.

Powinno wystarczyć na całą instalację. To najprostsza i najtańsza opcja. Jeśli nie pociągnie to na dach. I żadnych wzmacniaczy w tej odległości od silnego nadajnika.

Tracisz tylko jakieś kanały testowe z PKiN. Chyba TVNHD i coś tam jeszcze?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik dużej mocy w Łazach masz 5km. na południe. Stawiasz na strychu pasywną siatkę ustawioną na południe.
Pasywną to znaczy z symetryzatorem w puszce zamiast wzmacniacza. Bez zasilacza. Zwykła wtyczka przy TV. Najlepiej w oknie na południe jeśli jest.
Powinno wystarczyć na całą instalację. To najprostsza i najtańsza opcja. Jeśli nie pociągnie to na dach. I żadnych wzmacniaczy w tej odległości od silnego nadajnika.
Tracisz tylko jakieś kanały testowe z PKiN. Chyba TVNHD i coś tam jeszcze?
 
Takie coś?
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6626696878
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielaPL napisał:

Jak najbardziej. Idealny zestaw. Jeśli dach nie jest blaszany albo masz tam okno na południe to jest niemal pewne, że o ile prawidłowo zmontujesz i podłączysz, będzie hulać z zapasem poziomu sygnału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej. Idealny zestaw. Jeśli dach nie jest blaszany albo masz tam okno na południe to jest niemal pewne, że o ile prawidłowo zmontujesz i podłączysz, będzie hulać z zapasem poziomu sygnału. 
Dzięki spróbuje:). Dach z dachówki betonowej. Okno tylko północ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bielaPL napisał:

Dzięki spróbuje:). Dach z dachówki betonowej. Okno tylko północ.

Dachówka to ogromne tłumienie ale sygnał masz tam również o bardzo wysokim poziomie. Powinno działać pod dachem o ile odbicia z okna nie zepsują jakości?

Proponowałem siatkę pasywną bo kosztuje 20zł, nie ma czego źle złożyć i najprawdopodobniej też pociągnie pod dachem przy tej odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.