Skocz do zawartości

Ciekawy punkt widzenia - dlaczego jest jak jest.


mrBEAN

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, mrBEAN napisał:

 

Oglądałem obie części z zaciekawieniem.

 

Niestety materiał przypomina kazanie na mszy świętej.

Pomieszane prawdy oczywiste, z rzeczami które mogą być prawdziwe i za takie się je uważa, z manipulacjami.

 

Nie można zakładac rozwoju jednej technologii z estymacją rozwoju drugiej. Celowo pomijając jeszcze fakty, że jedna technologia się rozwijała szybko, ale do pewnego stopnia, a od tamtej pory stoi w miejscu (prędkość samolotów załogowych). Dodatkowo przechodząc z prędkości do długości lotu, pomijając fakt, że jest to już samolot bezzałogowy.

 

Dalej prawo Moora. Ono nie działa od kilku lat. Jest to znany problem informatyki, gdzie trzeba iść w wielowątkowość, bo szybkości procesorów w jednym wątku nie da się już łatwo zwiększać, bez właśnie skoku technologicznego, np porzucenie krzemu.

Stąd podali przykład karty graficznej. To jest urządzenie działające wielowątkowo. Każdy wątek obrabia jeden wielokąt, oblicza cień danej postaci/elementu, liczy odbicia światła od danej rzeczy. I to łatwo zwielokrotnić.

Jeśli jednak obliczenie ma kroki zależne (a takie najczęściej spotykamy), to jest lipa.

Przekładając to na język ludzki. Strona w przeglądarce Ci się renderuje na jednym rdzeniu procesora, ale poszczególne zakładki przeglądarki, obciążają kolejne rdzenie.

Im szybszy pojedynczy rdzeń procesora, tym szybciej ładują Ci się strony.

Idzie się też w różne sztuczki, tj wprowadza dodatkowe instrukcje do procesorów, przyśpieszające dany rodzaj operacji (np obróbka wideo).

 

Dalej jakieś cudowne baterie, których receptury wynalazca nie zdradzi, ale rzuca focha że nikt nie chce w to inwestować. Trochę jak wróżbita Maciej. 

Może:

1. Ta technologia nie istnieje

2. Baterie się szybko degradują po kilku ładowaniach

3. Inny powód świadczący o tym, że są do kitu

 

Może się okazać że te testy na wytrzymałość tych ogniw, przypominały nasze testy parówkowe z Tupolewem. Pod nimi tez się podpisywali ludzie z "prof" przed nazwiskiem.

 

Kręcenia sprawą Tesli.

Z jednej strony mógł, bo to USA i promuje technologię i Amerykę, a z drugiej spisek z Panasoniciem.

A Japonia to akurat z tego co wiem nie jest krajem OPEC i im by szczególnie zależało na elektromobilności.

 

No i wielkie plany wykorzystania tych baterii Kolibri w pojazdach lotniskowych w krajach.....stojących na ropie.

 

Ładnie zmontowana i opowiedziana historia, do oglądania przed snem :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Joki napisał:

Niemniej faktem jest, że technologia baterii nie rozwinęła się prawie wcale z jakichś powodów. Podane w filmach brzmią sensownie choć tajemniczo.

A moje doświadczenie osobiste pokazuje, że baterie się dość mocno rozwinęły. Wystarczy patrzyć na telefony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maras77 napisał:

A moje doświadczenie osobiste pokazuje, że baterie się dość mocno rozwinęły. Wystarczy patrzyć na telefony.

Co się tam rozwinęło? 15 lat temu odkąd miałem pierwszą litową do jakiejś małej Nokii, miały taką samą gęstość upakowania energii jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Joki napisał:

Co się tam rozwinęło? 15 lat temu odkąd miałem pierwszą litową do jakiejś małej Nokii, miały taką samą gęstość upakowania energii jak teraz.

Seriously? Używane wówczas w Nokiach baterie (BL-5C) miały wyjściowo 800mAh pojemności. Dziś podobnej wielkości ogniwa osiągają 3-4Ah.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, format napisał:

Seriously? Używane wówczas w Nokiach baterie (BL-5C) miały wyjściowo 800mAh pojemności. Dziś podobnej wielkości ogniwa osiągają 3-4Ah.

Miałem jakąś najmniejszą wtedy, chyba N8210? Najlepsza bateria miała 1200mAh i była 1/3 wymiarów dzisiejszych 3700mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Joki napisał:

Co się tam rozwinęło? 15 lat temu odkąd miałem pierwszą litową do jakiejś małej Nokii, miały taką samą gęstość upakowania energii jak teraz.

 

https://www.quora.com/Is-it-true-that-battery-energy-density-improves-5-8-per-year-Does-this-represent-an-average-or-is-it-a-consistent-trend-each-year-Do-these-improvements-increase-the-cost-What-has-been-the-trend-if-any-regarding-energy-to-weight-ratio

main-qimg-c4aa37fd66339a077d9a35ebdb22e6

 

main-qimg-f2e0a02e01f39e032741cfb7bb9e34

 

main-qimg-f7229912423c6971d3dddc94158e9f

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Joki napisał:

Miałem jakąś najmniejszą wtedy, chyba N8210? Najlepsza bateria miała 1200mAh i była 1/3 wymiarów dzisiejszych 3700mAh.

Sprawdziłem.

 

Cytuj

Bateria do telefonu NOKIA BL-5C 3.7V / 1000mAh (3.7Wh)
EAN: 4260137079669; Waga: 21 g; Wymiary (dł/szer/wys): 53.05 X 33.84 X 5.62 mm; Typ: Li-ion; 

To będzie jakieś 10089,09mm3 czyli jakieś 0.1 mAh na mm3

Cytuj

 

Extended Battery EB-BG955ABA EB-BG955ABE for Samsung 

Capacity 3500 mAh

Dimensions: 89.20 x 44.40 x 4.60 mm

 

To znów 18218,2 mm2 czyli jakieś 0.2mAh na mm3.

 

Innymi słowy pierwszy lepszy przykład z rękawa dowodzi że gęstość w tym czasie wzrosła dwukrotnie. Aha, bateria Samsunga jest chyba do S8, a ten telefon też już ma z trzy lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się ma do faktu, że w 2002 największa pojemność BLB-2 o której raczej piszę to było 1200mAh a największą dostępną dziś jest 1400mAh?

Albo do modelarskich, wysokoprądowych, których gabaryty przy tych samych parametrach prawie się nie zmniejszyły od 2004 roku, kiedy zacząłem się w to bawić?

Trzeba by porównywać ten sam typ baterii bo dochodzi lub ubywa obudowa, która ma znaczenie przy tych wymiarach. Dziś chyba wszystkie komórkowe są bez obudowy? Samo ogniwo. Kiedyś były dodatkowo zamknięte w pudełku.

Tak czy inaczej nawet postęp o 100% przez 20 lat jest słaby. Można odnieść wrażenie, że jeśli chodzi o litowe to nastąpił głównie w latach 2000 - 2005, kiedy zaczęły się upowszechniać i prawie się zatrzymał.

Przekiczyłem sobie z ciekawości

BLB-2 z 2002 0,118mAh/mm3

BL-5J z 2008 0,118mAh/mm3

Z SGN4 z 2015 0,14mAh/mm3

Z S8 nie wiem który rok 0,19mAh/mm3

Czyli odwrotnie. Stało w miejscu przez pierwsze 10 lat i drgnęło ostatnio.

Przy czym nie ma nawet dwukrotnego wzrostu przez 16 lat.

Tylko, że to bezsensowne obliczenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2018 o 13:55, Joki napisał:

Tak czy inaczej nawet postęp o 100% przez 20 lat jest słaby

 

Tylko że to nie musi być zaraz jakis spisek.

Może faktycznie nie mamy technologii.

 

Zauważ, że klient na filmie powoływał się na informatykę, a ta od wielu lat ma zapotrzebowanie właśnie na baterie.

Laptopy działały na niej krótko, a upowszechniły się dobre 15 lat temu.

Później na rynku zaczął się bum na tablety, które jeszcze bardziej potrzebowały byc lekkie i działac dłużej na baterii.

Teraz mamy telefony wielkości pierwszych tabletów i też byłoby fajnie jakby nie urywały kieszeni i działały na baterii dłużej niz jeden dzień.

A smartfonów na świecie jest więcej niż ludzi i na pewno producenci wy wyłożyli kupę hajsu żeby mieć lepsze baterie.

 

Co więcej, to spółki typu Samsung czy Apple by mogły kupić Mercedesa czy Volkswagena, a nie odwrotnie.

To one by wyłożyły więcej pieniędzy na rozwój, bo telefony na benzynę nie chodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2018 o 13:55, Joki napisał:

Tak czy inaczej nawet postęp o 100% przez 20 lat jest słaby.

Nie wiem jak z tobą rozmawiać. Napisałeś że w ciągu ostatnich 15 lat gęstość przechowywania energii się nie zmieniła. Obaliłem tą konstatację. Mamy teraz dyskutować że to 100% to słaby postęp? I już nie w horyzoncie czasowym 15, a 20 lat (swoją drogą lata 90-te to czasy ni-mh). Ty będziesz bronił tezy że to bardzo słabo, a ja że umiarkowanie dobrze? Naprawdę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kravitz napisał:

Tylko że to nie musi być zaraz jakis spisek.

Może faktycznie nie mamy technologii.

Bardzo możliwe. Może też jedno i drugie? Nie wiem nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Joki napisał:

To jest właśnie dla mnie nic. Mamy inny punkt widzenia 

A wszystko inne ma postęp, tylko nie baterie.

Samoloty latają co roku coras szybciej, samochody tez a na jednym baku co dwa lata przejedzie się dwa razy dłuższy dystans. :ok:

 

Normalnie spisek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maras77 napisał:

A wszystko inne ma postęp, tylko nie baterie.

Samoloty latają co roku coras szybciej, samochody tez a na jednym baku co dwa lata przejedzie się dwa razy dłuższy dystans. :ok:

 

Normalnie spisek.

Właśnie-mogli by benzynę albo olej napędowy ulepszyć by co roku dało się na 1 litrze robić 10% przebiegu albo motogodzin więcej;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2018 o 09:16, Joki napisał:

Miałem jakąś najmniejszą wtedy, chyba N8210? Najlepsza bateria miała 1200mAh i była 1/3 wymiarów dzisiejszych 3700mAh.

Nie powiedział bym. Pamietam jeszcze ze studiów, jak były opracowania UMTS /3G ale wyzwaniem było wtedy baterie, a właściwie brak odpowiednio małych, które udało by się zabudować w tel. Chwilę potem miałem swoją Nokię 5110, baterie miała taką, jak połowe póżniejszych tel. Pojemność była ok 900mAh. Dzisiejsze 3000mAh są mniejsze i zgrabniejsze a szybkim ładowaniu nie wspominając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Joki napisał:

Już Format wykazał, że nie są.

;)

Porównywałem do 5110, którą miałem i pamiętam. Tam bateria miała wymiar 103,5mm x 45mm x 8,1mm czyli znacznie większa niż np do S8 a mocy miała x3 mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.