Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna polecacie?


otis_bb

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 25.12.2018 o 15:19, Kysior napisał:

Tak, jak miałem zapalenie pęcherza ;)

 

Wiesz co, mam chyba te wyniki badań na laptopie w domu, to wieczorem postaram się sprawdzić jak się dokładnie nazywał. Były badane porównawcze próbki rury antybakteryj ej i zwykłej na kilka bakterii i niezłe wyniki wychodziły. 

 

Niestety, w pracy dopiero będę miał dostęp do wyników badań, napiszę co i jak w środę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Filtr f7 po 1.5 miesiąca. 

Stosuje kombinacje g4/f7/g4 węglowy. 

Sam filtr g4 jest za słaby na zimę, dopiero f7 zbiera cały syf. (na zdjęciu tylko f7, a mały kawałek aby oddać zmianę koloru) 

 

Oddychamy syfem... Smutne to. 

1547308925451203.jpg

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po 90 dniach

Górny to wlot, dolny wylot. Ale fakt podczas testów dużo hulało na bardzo dużej mocy, obecnie po 30 dniach nie ma tragedii. Póki co jeszcze gotowe filtry, po tych przechodzę na ramki filtracyjne z matami. Bardziej niż wlot denerwuje mnie kurz z wewnątrz budynku, długo się oczyszcza dom po budowie ;]

IMG_20181215_231658.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak- G4 i to by tłumaczyło, czemu wygląda tak po 90 dniach. Zmień na F7 to zobaczysz co się kryje w powietrzu.ja mam na ramce kombinacje G4 jako wstępny, aby wyłapywał większe zanieczyszczenia i nie zawalał nimi F7, potem F7 wyłapuje już to co może... G4 jako wstępny był siwawy, więc to pokazuje, że jest za słaby na zimę i większość syfu przez niego przelatuje.

 

Ramki to dobry pomysł, bo koszt filtrów jest bardzo niski.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.01.2019 o 17:04, Pado napisał:

Stosuje kombinacje g4/f7/g4 węglowy.  

Jak to rozumieć, masz kilka filtrów, czy jedna ramka i dajesz różne tkaniny ?

 

Ja w sumie nie pamiętam jaką mam tkaninę, wymieniam, jak mi system przypomni, tj co 3m, zimą - jesienią oczywiście jest czarna, latem szara w kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, sherif napisał:

Jak to rozumieć, masz kilka filtrów, czy jedna ramka i dajesz różne tkaniny ?

 

Ja w sumie nie pamiętam jaką mam tkaninę, wymieniam, jak mi system przypomni, tj co 3m, zimą - jesienią oczywiście jest czarna, latem szara w kurzu.

jedna ramka, 3 warstwy tkanin- g4/F7/G4wegiel .  Teoretycznie można dać od razu F7, ale ja chce najpierw, żeby G4 wyłapał większe zanieczyszczenia i tym samym nie przytkało tak szybko F7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pado napisał:

jedna ramka, 3 warstwy tkanin- g4/F7/G4wegiel .  Teoretycznie można dać od razu F7, ale ja chce najpierw, żeby G4 wyłapał większe zanieczyszczenia i tym samym nie przytkało tak szybko F7

To musisz mieć sporą ramkę na głębokość, ze wyszło tyle warstw, bo z drugiej strony ich ściśnięcie może powodować spory spadek wydajności wentylacji.

Jakbyś kiedy wymieniał wkłady cyknij fotkę jak to wygląda w ramce. Rozumiem, że tkaniny kupujesz sam i je docinasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, to jest filtr za filtrem, są ściśnięte w ramce . Profilaktycznie podniosłem moc reku o 10% i nie zauważam spadku wentylacji. ciągnie i nawiewa tak samo jak przed...lepsze +10% niż ten syf w domu...zresztą moje reku i tak pobiera śmieszne Waty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pado napisał:

tak, to jest filtr za filtrem, są ściśnięte w ramce . Profilaktycznie podniosłem moc reku o 10% i nie zauważam spadku wentylacji. ciągnie i nawiewa tak samo jak przed...lepsze +10% niż ten syf w domu...zresztą moje reku i tak pobiera śmieszne Waty...

Wiesz, nawet jak filtry są mocno brudne to tez będzie działać i dmuchać. IMHO bez urządzeń nie poczujesz spadku wydajności. Problem może być w tym, że silniki mają ciężej i tworzy się podciśnienie w reku, tak sie zastanawiam czy nie będzie to miało wpływu na jego awaryjność. W przypadku mojego (Thessla) jak nie wymienie filtrów w ciągu tygodnia od komunikatu to wyłączą się całkowicie wentylatory - serwis tłumaczył mi właśnie troską o silniki. W nowszych wersjach jest czujnik podciśnienia i jak spada wydajność z racji brudnych filtrów to system powiadamia o konieczności wymiany filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sherif napisał:

serwis tłumaczył mi właśnie troską o silniki. W nowszych wersjach jest czujnik podciśnienia i jak spada wydajność z racji brudnych filtrów to system powiadamia o konieczności wymiany filtrów.

Jakby ogarnęli kalibracje tych czujników, to możnaby im wierzyć ;] U mnie poczatkowo monit o wymianę filtra wył kilka tygodni po jego wymianie, latem...zwróciłem uwagę serwisantowi, który przyjechał w celu naprawy by-passu, to tak wyregulował, że monitu od tamtej pory nie widziałem, a filtry przy wymianie do czystych nie należaly ;)

 

A tak poza konkursem - jakie masz teraz temperatury nawiewu, wywiewu i na zewnątrz? Mnie się ciągle coś ten by-pass nie podoba...hmm..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, luccass napisał:

Jakby ogarnęli kalibracje tych czujników, to możnaby im wierzyć ;] U mnie poczatkowo monit o wymianę filtra wył kilka tygodni po jego wymianie, latem...zwróciłem uwagę serwisantowi, który przyjechał w celu naprawy by-passu, to tak wyregulował, że monitu od tamtej pory nie widziałem, a filtry przy wymianie do czystych nie należaly ;)

 

A tak poza konkursem - jakie masz teraz temperatury nawiewu, wywiewu i na zewnątrz? Mnie się ciągle coś ten by-pass nie podoba...hmm..

Oczywiście to kwestia regulacji progu. Może dowiedz się od nich jak to się reguluje, jak prosto to sam sobie dostroisz. Swego czasu zrobiłem sobie aparaturę do pomiaru przepływu powietrza i jak mierzyłem przy brudnych filtrach to spadek wydajności był spory. Wtedy jeszcze teswowałe czy na filtrach mozna dociągnąć do 6m ;).

 

Temp różne, sprawność 75-85%:

image.png.9441330e95324dae153032ed34862be7.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja wyszedłem z założenia, ze jak producent dopuszcza filtry F7 tzn, że jest OK. Filtr G4 -umówmy się- jakąś przeszkoda dla powietrza nie jest i nie stawia jakiś dużych oporów...więc tak na prawdę nie zrobiłem nic, coby producent zabraniał...Ba, w instrukcji pisze, że właśnie brak filtrów i brak oporów mogą uszkodzić wentylatory (i nie chodzi o brak filtracji i bród)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, luccass napisał:

Będę musiał jak znajdę chwilę :ok: znasz kod serwisowy do swojej centrali? U mnie bronili się rekami i nogami, i w efekcie go nie dostałem :(

 

Dzięki za stats! :ok:

1111 ? Nie jestem pewien czy to to.

 

11 minut temu, Pado napisał:

ja wyszedłem z założenia, ze jak producent dopuszcza filtry F7 tzn, że jest OK. Filtr G4 -umówmy się- jakąś przeszkoda dla powietrza nie jest i nie stawia jakiś dużych oporów...więc tak na prawdę nie zrobiłem nic, coby producent zabraniał...Ba, w instrukcji pisze, że właśnie brak filtrów i brak oporów mogą uszkodzić wentylatory (i nie chodzi o brak filtracji i bród)

 

IMHO sam F7 jest ok, ale jak są ściśnięte to jest zmniejszona przepływność powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sherif napisał:

1111 ? Nie jestem pewien czy to to.

Chyba nie...wydaje mi się, że dużo więcej danych można podejrzeć i pozmieniać jeśli się wie jak wejść w tryb serwisowy z poziomu panelu Air++. Ani nie wiem jak się tam dostać, ani nie znam kodu, który podobno jest generowany w oparciu o nr seryjny centrali. Aha - ja mam wersję Home. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, sherif napisał:

 

 

IMHO sam F7 jest ok, ale jak są ściśnięte to jest zmniejszona przepływność powietrza.

nie, no to na pewno, nie ma dyskusji, ale uważam, że nie ma się czym przejmować...zwiększenie oporu pomijalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się. Dzisiaj spłynęła pierwsza oferta na reku.

U mnie powierzchni ~150m2 + garaż i kotłownia z wentylacją grawitacyjną, co daję ok. 390m3 kubatury.

Oferta opiewa na 4500 brutto za materiały (rury spiro, złączki) + 7500 brutto za jednostkę MISTRAL 300 SMART ze styerowaniem RC6 mini i nagrzewnicą.

 

Póki co nie zagłębiałem się w temat, ale chyba trzeba będzie to zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaiste ciekawe, gdyż bez dodatkowej grzałki takie parametry temperatur są fizycznie niemożliwe.

Przy wlocie i wylocie i czerpni jak na obrazku sprawność wynosiła by 92%, ale wylot powinien mieć 3 stopnie, a nie 10.

Więc musi chodzić grzałka.

 

Edytowane przez Orochimaru
Usunąłem nieregulaminowy cytat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, maras77 napisał:

Zaiste ciekawe, gdyż bez dodatkowej grzałki takie parametry temperatur są fizycznie niemożliwe.

Przy wlocie i wylocie i czerpni jak na obrazku sprawność wynosiła by 92%, ale wylot powinien mieć 3 stopnie, a nie 10.

Więc musi chodzić grzałka.

No cóż, nie musicie wierzyć w niskie zużycie pradu mojego reku oraz jego sprawność. 

Producent podaje jego sprawność min. 85% do 95%. Ja mam reku lokalnego producenta, wymiennik ma chronione patentem rozwiazanie (wymiennik spiralny, krzyżowo przeciwpradowy z radiatorem). Nie jest to marketowa masowka, reku robione ręcznie. 

 

Nie ma żadnych grzalek, przecież wiem co mam w środku. 

 

 

1547990205210311.jpg

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pado napisał:

No cóż, nie musicie wierzyć w niskie zużycie pradu mojego reku oraz jego sprawność. 

Producent podaje jego sprawność do 95%. Ja mam reku lokalnego producenta, wymiennik ma chronione patentem rozwiazanie (wymiennik spiralny, krzyżowo przeciwpradowy z radiatorem). Nie jest to marketowa masowka, reku robione ręcznie. 

 

Nie ma żadnych grzalek, przecież wiem co mam w środku. 

Ja jednak wierze w zasadę zachowania energii.

Nie da się osiągnąc takich temperatur wlotu i wylotu bez dołożenia energii z zewnątrz. 

Nie da sie uzyskac 19 stopni przy temperaturze dolotu 21 stopni, czerpni -5 i wylocie zużytym 10. Gdybys miał wylot 3 stopnie, to bym powiedział, wow, super reku. Ale masz 10.

Policz to sobie.

Byc moze czujniki ci przekłamują, lub są stuningowane aby pokazywać miłe wskazania, co jest standardem w wielu urządzeniach, na przykład lodówkach domowych.

 

Poza tym i tak cie nie przekonam, gdyz łatwiej człowieka oszukac niz przekonać, ze został oszukany.

 

 

 

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maras77 napisał:

 

 

Poza tym i tak cie nie przekonam, gdyz łatwiej człowieka oszukac niz przekonać, ze został oszukany.

 

 

 

Wręcz przeciwnie... Tak mnie zaciekawiłes, ze zmierze te temperatury osobnym przyrzadem. 

 

Pobór prądu mam juz sprawdzony, teraz czas na temperatury... W sumie wystarczy w nawiewie w pokoju... 

Edytowane przez Pado
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Pado napisał:

Wręcz przeciwnie... Tak mnie zaciekawiłes, ze zmierze te temperatury osobnym przyrzadem. 

 

Pobór prądu mam juz sprawdzony, teraz czas na temperatury... W sumie wystarczy w nawiewie w pokoju... 

Nie mierz w pokoju, bo moze nagrzac się w kanałach. Zmierz wloty i wyloty.

 

I jest jeszcze jedna opcja, nierówne strumienie powietrza wlotowego i wylotowego (wiecej wyciąga, niz wciąga), lub mieszanie powietrza swiezego i zuzytego w srodku..

 

Ale tego juz łatwo nie sprawdzisz.

 

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone sonda typu k, włożone 1m do rury flex. 

Temp 19.3c

Rury mam izolowane extra i ida na stropie, nie w domu (ukryte w 20cm styro). Nie mogą sie nagrzewac... 

Sprawdzę jeszcze rano, jak będzie duży mroz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Pado napisał:

Sprawdzone sonda typu k, włożone 1m do rury flex. 

Temp 19.3c

Rury mam izolowane extra i ida na stropie, nie w domu (ukryte w 20cm styro). Nie mogą sie nagrzewac... 

Sprawdzę jeszcze rano, jak będzie duży mroz 

Symulator rekuperatora (działa tylko w IE):

http://centrale-rekuperacyjne.pl/kalkulator/symulator-rekuperatora.aspx

 

Jak wychodzi inaczej, niż na symulacji, to musi być jakaś dodatkowa energia, np. z niezrównoważonych strumieni powietrza, lub mieszania (lub grzałki).

 

Albo masz wilgotność w domu 87%, a w powietrzu nawiewanym 7%.

 

 

 

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pado napisał:

No cóż, nie musicie wierzyć w niskie zużycie pradu mojego reku oraz jego sprawność. 

Producent podaje jego sprawność min. 85% do 95%. Ja mam reku lokalnego producenta, wymiennik ma chronione patentem rozwiazanie (wymiennik spiralny, krzyżowo przeciwpradowy z radiatorem). Nie jest to marketowa masowka, reku robione ręcznie. 

 

Nie ma żadnych grzalek, przecież wiem co mam w środku. 

 

 

1547990205210311.jpg

Haha, masz t wymiennik spiralno- krzyżowy firmy Bartosz. To kończy temat.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, maras77 napisał:

Haha, masz t wymiennik spiralno- krzyżowy firmy Bartosz. To kończy temat.

 

 

 

nie, ale jak zwykle ktoś wie lepiej.

 

https://rekuperatoryspiralne.pl/rekuperatory/

 

nie chce mi się tu już pisać...zresztą po cholerę.U mnie działa, jestem zadowolony, więc po co mam tu udowadniać, że nie jestem wielbłądem.

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pado napisał:

nie, ale jak zwykle ktoś wie lepiej.

 

https://rekuperatoryspiralne.pl/rekuperatory/

 

nie chce mi się tu już pisać...

Sami piszą na swoje stronie, że mają wymiennik podobny do Bartosz, tylko lepszy gabarytowo. Poza tym Bartosz pisze na swojej stronie, że jest najlepszy na rynku, Karino, że są porównywalni z Bartoszem.

 

Wyjaśnij jeszcze, czy masz perpetuam mobile, czy może jednak coś tam jest lekko naciągnięte w twojej centralce, aby ładniej wyglądała.

 

Tu masz opisane chwyty marketingowe producentów central, które wynikają z tego, że przeciętny klient patrzy na sprawność temperaturową, a tą można dowolnie manipulować na różne sposoby.

http://centrale-rekuperacyjne.pl/

 

http://centrale-rekuperacyjne.pl/od-czego-zalezy-sprawnosc-rekuperatora-cz-2/

 

http://centrale-rekuperacyjne.pl/natezenie-przeplywu-powietrza-rekuperatora/

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał:

Sami piszą na swoje stronie, że mają wymiennik podobny do Bartosz, tylko lepszy gabarytowo.

 

 

to, ze producenci piszą, że ich produkty sa najlepsze to chyba oczywiste.

Karinowent pisze, ze ma podobny wymiennik, ALE z radiatorem. Ne jestem ekspertem, ale być może ten radiator jest tu kluczowym elementem różniącym te produkty. Bez trudu można także znaleźć  na necie patent do tego wymiennika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



nie, ale jak zwykle ktoś wie lepiej.
 
https://rekuperatoryspiralne.pl/rekuperatory/
 
nie chce mi się tu już pisać...zresztą po cholerę.U mnie działa, jestem zadowolony, więc po co mam tu udowadniać, że nie jestem wielbłądem.
 


Nie strzelaj focha, tylko ochłoń i zbadaj temat. Maras naprowadził Cię na trop. Zasadę zachowania energii ciężko jest nagiąć. Chyba, że czujesz wewnętrzny lęk przed prawdą, to spoko, jestem w stanie to zrozumieć, ale w takim razie bezkrytycznie wrzucanie fotek z temperaturami i wychwalanie centrali tutaj jest wprowadzaniem innych w błąd. Bo jednak nie podejrzewam Cię o jakiś szemrany marketing tutaj...

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, luccass napisał:


 

 


Nie strzelaj focha, tylko ochłoń i zbadaj temat. Maras naprowadził Cię na trop. Zasadę zachowania energii ciężko jest nagiąć. Chyba, że czujesz wewnętrzny lęk przed prawdą, to spoko, jestem w stanie to zrozumieć, ale w takim razie bezkrytycznie wrzucanie fotek z temperaturami i wychwalanie centrali tutaj jest wprowadzaniem innych w błąd. Bo jednak nie podejrzewam Cię o jakiś szemrany marketing tutaj...

tapatalked
 

nie strzelam i nie wychwalam - jak byś przestudiował moje posty to nigdzie nie pisałem co to za producent (do wczoraj ), nic nie polecałem i nic nie polecam. Wkleiłem zdjęcie mojego sterownika i ....się zaczęło.

 

poza tym dziś rano także sprawdzałem temperatury : wszystkie się zgadzają, nie sprawdziłem tylko temp wyrzutni na zewnątrz, bo nie mam zamiaru o 5 rano skakać po strychu. A tak to temperatura na dworze się zgadza (czerpnia), temperatura wywiewu ( z domu) się zgadza z temperaturą w domu, temperatura nawiewu z anemostatów do domu się zgadza ( PS dziś rano było 18 C i tyle pokazywał sterownik).

 

Nie mam zamiaru tu nic udowadniać. Nie jestem fizykiem, ani fachowcem od reku.

 

tak jak pisałem- działa, jestem zadowolony, pozbyłem się wilgoci z domu, nie mam roszących szyb,nie mam wykwitów, które zaczęły się pojawiać w zeszłym roku (małe dziecko, więcej prania, gotowania, kąpiele itd),  pranie schnie w pół doby, a nie jak wcześniej do 2 dni bo powietrze się kisiło, w każdym pokoju jest wentylacja , stan flitów widzieliście, wiec oddycham czystszym powietrzem przynajmniej w domu...więc nie wiem co mam jeszcze udowodnić, ze reku u mnie działa???

 

1) Był poruszony jeszcze temat mieszania się strumieni- to mogę tylko "wyczuć" nosem przy anemostatach , wczoraj przy mocnym - od gotowania-  zapachu w kuchni z anemostatów leciało "czyste" zapachowo powietrze , jak na dworze...jak inaczej to sprawdzić?

2) nierówne strumienie...tu nie jestem w stanie nic powiedzieć, to by wymagało chyba przeprowadzenia  przy tych ustawieniach i filtrach jakie mam jakiegoś pomiaru. ale- jako niefachowiec- zastawiam się czy to ma dla mnie jakieś znaczenie.skoro jak pisałem wyżej, reku zdaje się działać i spełniać swoją rolę? czy chodzi tylko o te wg was- niewiarygodne pomiary temperatury?

 

na stronie producenta znalazłem takie coś:

https://rekuperatoryspiralne.pl/wp-content/uploads/2018/02/pomiar-sprawnosci-rekuperatora.pdf

 

jedyne co rzuca mi się w oczy to to, ze u mnie  jest pokazywana rzeczywiście większa temperatura na wyrzutni (koło 10C, a u nich średnio 5c)...więc może rzeczywiście wybiorę się na strych  w wolnej chwili i zmierzę ten wyrzut...

 

inna kwestia to to, ze chyba nie ma innego producenta z takim wymiennikiem (z radiatorem) i nie wiem czy można porównywać  z nim inne reku (nie pisze tego w kwestii co lepsze a co gorsze, tylko w kwestii porównania )

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pado napisał:

jedyne co rzuca mi się w oczy to to, ze u mnie  jest pokazywana rzeczywiście większa temperatura na wyrzutni (koło 10C, a u nich średnio 5c)...więc może rzeczywiście wybiorę się na strych  w wolnej chwili i zmierzę ten wyrzut...

Jeśli faktycznie jedyną przekłamywaną temperaturą jest temperatura wywiewu, to nie ma się czym martwić ;) Wymiennik faktycznie może dawać radę. A napisz jeszcze proszę, jaką masz temperaturę w pomieszczeniach? 

 

Co do zalet wentyalcji mechanicznej, które wymieniłeś, to w pełni się zgadzam :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.5-21.9C za dnia (mam peletowca, właczoną opcję stała pompa- więc temepartura 21.5 wydaje się niska, ale dzięki ciepłym/letnim grzejnikom non stop jest inny komfort termiczny)

 

PS

 wydaje się, że rzeczywiście pomiar temp na wyrzucie wydaje się być przekłamany...

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 12.01.2019 o 17:04, Pado napisał:

Filtr f7 po 1.5 miesiąca. 

Stosuje kombinacje g4/f7/g4 węglowy. 

Sam filtr g4 jest za słaby na zimę, dopiero f7 zbiera cały syf. (na zdjęciu tylko f7, a mały kawałek aby oddać zmianę koloru) 

 

Oddychamy syfem... Smutne to. 

1547308925451203.jpg

 

12 dni, mata F7 ;]

 

IMG_20190205_224607.jpg

  • Kocham 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zaglądałem kilka dni temu i tez czarny...nie minął miesiąc...

masakra to powietrze...czyli jak ktoś stosuje tylko G4 to już widzi co wdycha we własnym domu.

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pado napisał:

ja zaglądałem kilka dni temu i tez czarny...nie minął miesiąc...

masakra to powietrze...czyli jak ktoś stosuje tylko G4 to już widzi co wdycha we własnym domu.

 

Ja mam najpierw g4 a za nim f7.

G4 czysty a f7 czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Poza wymianą filtrów w reku coś mnie tknęło, żeby zobaczyć sobie na elewacji czerpnię i wyrzutnię powietrza z reku. jako, że jest to miejsce, gdzie jednak się nie chodzi codziennie, a właściwie w ogóle to się tam "wybrałem" extra po ponad roku od założenia reku...

 

nie wiem, czy to sprawdzacie u siebie, ale u mnie czerpnia była cała zablokowana syfem z powietrza - jest tam taka drobna siateczka metalowa, przeciw-owadowa i na niej było z 1-2mm syfu - po prostu się zalepiło 😮 syfem z powietrza, co na pewno ograniczało pobór powietrza- po wyszorowaniu i założeniu od razu czuć było większy nadmuch powietrza przy anemostatach...

spacer.png

 

 

 

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pado napisał:

Poza wymianą filtrów w reku coś mnie tknęło, żeby zobaczyć sobie na elewacji czerpnię i wyrzutnię powietrza z reku. jako, że jest to miejsce, gdzie jednak się nie chodzi codziennie, a właściwie w ogóle to się tam "wybrałem" extra po ponad roku od założenia reku...

 

nie wiem, czy to sprawdzacie u siebie, ale u mnie czerpnia była cała zablokowana syfem z powietrza - jest tam taka drobna siateczka metalowa, przeciw-owadowa i na niej było z 1-2mm syfu - po prostu się zalepiło 😮 syfem z powietrza, co na pewno ograniczało pobór powietrza- po wyszorowaniu i założeniu od razu czuć było większy nadmuch powietrza przy anemostatach...

 

Mam te same osłony. Był problem z zatykaniem syfem w lato a w zimę - śniegiem.

Wywaliłem tę drobną siatkę i zrobiłem filtr przed reku i już nie mam problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.08.2019 o 09:20, Pado napisał:

nie wiem, czy to sprawdzacie u siebie, 😮

 

 

Sprawdzałem, czyściłem. Po 3 miesiącach totalnie zabite było. Mieszkamy przy drodze, na której się mega kurzy jak ktoś szybciej przejedzie (nie brakuje takowych).

Odkurzyłem również filtry w centrali. Nic to nie pomogło, nadal jest duszno. Bez otwierania okien nie idzie wytrzymać.

Nie wiem jak to będzie w zimie, ale póki co to nie widzę zalet WM.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, exor napisał:

 

Sprawdzałem, czyściłem. Po 3 miesiącach totalnie zabite było. Mieszkamy przy drodze, na której się mega kurzy jak ktoś szybciej przejedzie (nie brakuje takowych).

Odkurzyłem również filtry w centrali. Nic to nie pomogło, nadal jest duszno. Bez otwierania okien nie idzie wytrzymać.

Nie wiem jak to będzie w zimie, ale póki co to nie widzę zalet WM.

 

 

a jaką masz wilgotność w domu, a jaką na dworze?

 

bo w tej chwili jest za mała różnica temperatur na dworze i domu, żeby wymiennik skraplał wilgoć w nawiewanym powietrzu potocznie mówiąc- przynajmniej ja tak to rozumuje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Pado napisał:

 

a jaką masz wilgotność w domu, a jaką na dworze?

 

bo w tej chwili jest za mała różnica temperatur na dworze i domu, żeby wymiennik skraplał wilgoć w nawiewanym powietrzu potocznie mówiąc- przynajmniej ja tak to rozumuje.

 

 

 

W domu to bedzie 50-70%.

Na dworze to nie wiem.

 

żeby wymiennik skraplał wilgoć w nawiewanym powietrzu

Co to znaczy? Mój reku nie ma odzysku wilgoci jeśli o to chodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, exor napisał:

żeby wymiennik skraplał wilgoć w nawiewanym powietrzu

Co to znaczy? Mój reku nie ma odzysku wilgoci jeśli o to chodzi.

 

 

no odzysku wilgoci to chyba nie ma nikt :) i lepiej się jej nadmiaru pozbywać z domu

 wg mnie wilgoć redukuje  wymiennik w każdym reku, ale musi być różnica temperatur między wymiennikiem, a nawiewanym powietrzem , prościej mówiąc zimne powietrze z zewnątrz zderzające się z ciepłym wymiennikiem...

Masz odpływ skroplin z reku?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, exor napisał:

Tak, jest odpływ skroplin, chyba każdy reku to ma.

Ja mam z obrotowym wymiennikiem ciepła i odzyskiem wilgoci. Nie mam żadnych skroplin. Podczas zimy wilgotność mi nigdy nie spadła poniżej 45% przez co ani razu nie uruchomiłem nawilżacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.