Skocz do zawartości

Tips&tricks: instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym


Cherokee18

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo zamierzam działać przy instalacji elektrycznej w swoim domu, tzn. będę pomocnikiem typu przynieś, wynieś, rozkuj, jednak w pełni decyzyjnym ;)

 

Wstępnie założyłem, żeby do każdego pokoju puścić:

- gniazdka sieciowe (nie wiem ile sztuk, nie wiem, w którym miejscu),

- po dwa gniazda internetowe,

- gniazdo antenowe,

- kable do zasilania rolet i przełącznika,

- kable do sterowania podłogówką.

W salonie dodatkowo widziałbym kable do głośników (nie mam pojęcia w którym miejscu montować).

 

Co Wy byście zrobili, a z czego zrezygnowali? 

Co polecacie, czego nie polecacie?

 

Z góry serdeczne dzięki za wszystkie podpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowaly mnie kable do sterowania podłogowka.

Czy zamierzasz umieścić na Rozdzielaczu elektrozawory i nimi sterować (zamykac/otwierać pętle) poprzez jakiś sterownik w pokoju? Uważasz, że to będzie działać poprawnie?

 

A odpowiadając na Twoje pytanie :

Zasilanie - zależy co w tym pokoju ma być. Dobrze policz ilość sprzętów żebyś wiedział ile dać gniazdek. Chyba, że lubisz Przedluzacze. Tv, tuner, sprzęt grający lub soundbar pod tv, laptop, drukarka, ładowarka do komórki, nawilżacz w zimę i lampa stojaca i też się zdziwiłem, że potrzeba mi 8 gniazdek.

 

Antena, pamiętaj, że żeby nagrywać musisz mieć kable x2.

 

Po co Ci po dwa Gniazdka netu w pokoju?

Pewnie i tak będziesz używał głównie WiFi. Pomimo, że mówią, że niezdrowe to i tak każdy używa. Bo wygodne.

Drukarkę i tak pewnie będziesz miał sieciową więc pomysł gdzie ja dać i pociągnij tam Kabel z rutera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable antenowe - gniazda w Pip drogie a możliwe że telewizor i tak będzie wędrował co kilka lat.

 

Po drugie najwięcej filmów obecnie ogląda się z netu, po trzecie jeśli chodzi o telewizję naziemną to można rozgałęzić ale przyszłość jest niepewna - jasne że nie wyłączą z dnia na dzień, ale może się okazać że będziesz miał dostępne tylko kanały w parszywej rozdzielczości SD i pytanie co wtedy?

Kolejna sprawa, poczytaj o dzieleniu sygnału bo to wcale nie takie hop siup :) jeszcze dwa gniazda antenowe spoko, ale i m więcej tym większa impedancja rozdzielacza i w związku z tym większe straty sygnału.

 

Rolety - spoko, tylko jak znam siebie po padzie napędu pewnie by tak ta roleta sobie długo wisiała, a ręcznie to cyk i mam z nami.

 

Gniazd na podłączenie głośników nie rób, szczególnie że sam nie wiesz gdzie będą się znajdowały. Puść przewody w listwie. Jeśli kolumny będą stały na podłodze przy ścianach w tych miejscach wypuścisz je z listwy i nie będzie ich widać. Niezależnie czy będzie to mój wariant czy dedykowane gniazda i tak kawałek przewodów będzie za głośnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Cherokee18 napisał:

Niedługo zamierzam działać przy instalacji elektrycznej w swoim domu, tzn. będę pomocnikiem typu przynieś, wynieś, rozkuj, jednak w pełni decyzyjnym ;)

 

Wstępnie założyłem, żeby do każdego pokoju puścić:

- gniazdka sieciowe (nie wiem ile sztuk, nie wiem, w którym miejscu),

- po dwa gniazda internetowe,

- gniazdo antenowe,

- kable do zasilania rolet i przełącznika,

- kable do sterowania podłogówką.

W salonie dodatkowo widziałbym kable do głośników (nie mam pojęcia w którym miejscu montować).

 

Co Wy byście zrobili, a z czego zrezygnowali? 

Co polecacie, czego nie polecacie?

 

Z góry serdeczne dzięki za wszystkie podpowiedzi ;)

Z mojej perspektywy 3 lat po budowie:

- 2 i więcej gniazdka LAN w ok TV w salonie

- dużo gniazdek w kuchni rozmieszczonych co jakiś czas (tak akurat mam i się przydaje )

- rolety zależy jak chcesz mieć sterowane, ja mam zasilanie do skrzynek rolet a przyciski przewody niskoprądowe

- sterowanie podłówką, jeżeli piszesz o jednym pomieszczeniu to ok, jeżeli o wszystkich to nie ma sensu, ja mam za to czujniki temp w każdym prawie pomieszczeniu

- gniazda antenowe w sypialniach + odpowiednie przygotowanie instalacji ze spliterem pod Radio, TV, SAT

- kable do głosników ok, ja mam od miejsca z TV/wzmacniacza na tył salonu poprowadzone.

- zasilanie pod oświetlenie LEDowe, np łazienka pod wanną, czy kuchnia pod szafkami, itd.

- trzeba też przemyśleć wyłączniki schodowe, które dla wygody można dać nie tylko na schodach

 

Dużo zależy co chcesz w domu osiągnąc, czy prosta instalacja czy coś więcej. Ja ułożyłem sporo przewodów i większość z nich ma dziś zastosowanie (jak np sterowanie bramą gar. czy ogrzewaniem) + pozostaje kwestia alarmu i jego czujek.

Przy większym domu można dać jeden kanel LAN więcej na poddaszu np od sufitu, żeby podpiąć access point (z PoE), można pomyśleć o przyszłych kamerach na zewn/wew.

Jeżeli masz przerwy w zasilaniu warto pomyśleć w przyszłości nad zasilaniem awaryjnym a już teraz zgrupować ważne urzadzenia w wydzielone obwody (wystarczy później się w nie tylko wpiąć)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, amciek napisał:

Zaintrygowaly mnie kable do sterowania podłogowka.

Czy zamierzasz umieścić na Rozdzielaczu elektrozawory i nimi sterować (zamykac/otwierać pętle) poprzez jakiś sterownik w pokoju? Uważasz, że to będzie działać poprawnie?

Właśnie tak to sobie wyobrażałem. Kumpel siedzi w branży instalacyjnej, sam ma takie rozwiązanie i mówi, że działa świetnie. 

Jak w takim razie sterować podłogówką, żeby np. mieć 22 stopnie w łazience i 20 w sypialni? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, sherif napisał:

sterowanie podłówką, jeżeli piszesz o jednym pomieszczeniu to ok, jeżeli o wszystkich to nie ma sensu, ja mam za to czujniki temp w każdym prawie pomieszczeniu

 

Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak to sobie wyobrażałem. Kumpel siedzi w branży instalacyjnej, sam ma takie rozwiązanie i mówi, że działa świetnie. 
Jak w takim razie sterować podłogówką, żeby np. mieć 22 stopnie w łazience i 20 w sypialni? :hmm:
Ja też tak myślałem ale instalator powiedział mi, że podłogowa ma bardzo duża bezwladnosc więc nie ma mowy o tym, że w dzień będzie 21, a na noc obniżkę sobie do 19. Jak jedna pętla się zamknie to ta woda musi gdzies pójść, pójdzie w inne pętle i tam będzie cieplej. Można dać pompę z audoadaptem ale
Z tego co mi powiedzial to nie będzie działać dobrze.
Nie wiem czy mu wierzyć bo przecież sprzedają takie układy i ludzie montuja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?
Mnie instalator mówił, że robi się to przez zagęszczenie rurek i regulacja przepływu wody na rotametrze. Ale ilu instalatorów tyle opinii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Cherokee18 napisał:

 

Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Reguluje się rozpływami, czyli po odpaleniu podłogówki kręcisz tak rotametrami aby uzyskać równomierny / projektowany / zamierzony rozpływ wody a co za tym idzie temp pomieszczeń. Dodatkowo powinny być zwykłe zawory (np na powrocie) umożliwiające odcięcie danego obwodu. Aczkolwiek bez sensu jest okresowe zamykanie i otwieranie jego. Układ ma taką bezwładność, że potrzebuje sporo czasu aby się ustabilizować.

Ja mam czujniki tak jak pisałem w całym domu, w prosty sposób to ogarnąłem kilkoma kabelkami. Ogrzewaniem mogę sterować na podstawie odczytu z dowolnego odczytu + miałem zrobić sterowanie każdej pętli (wystarczy dodać elektrozawory), ale po poczytaniu i praktyce odpuściłem bo przy podłogówce jest to bezsensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, amciek napisał:
Godzinę temu, Cherokee18 napisał:
 
Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Mnie instalator mówił, że robi się to przez zagęszczenie rurek i regulacja przepływu wody na rotametrze. Ale ilu instalatorów tyle opinii.

Każdy ogarnięty tak powie, bo to fizyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, amciek napisał:
Godzinę temu, sherif napisał:
Każdy ogarnięty tak powie, bo to fizyka.

No ale ludzie namiętnie montuja i mówią, że działa świetnie. Inni nie montuja bo mówią, że to nie działa. Komu wierzyć? Fizyce teoretycznej czy empirycznym doświadczeniom?

A co mają powiedzieć ? Zresztą jak podepnie się elektrycznie to dlaczego by miało nie działać ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ludzie namiętnie montuja i mówią, że działa świetnie. Inni nie montuja bo mówią, że to nie działa. Komu wierzyć? Fizyce teoretycznej czy empirycznym doświadczeniom?
Rozumiem, że budżet masz nieograniczony? Sterowanie każda pętla osobno będzie działać, więc ci co je mają nie ściemnieją.
Jak się wie czego chce od początku i dobrze zaprojektuje i wyreguluje instalacje, to da się osiągnąć to samo bez potrzeby wydawania kupy kasy na automatykę.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy tip to duża ilość gniazdek, lepiej potem dać zaślepkę niż ciągnąć przedluzacze. Warto też dobrze przeanalizować i zaprojektować pomieszczenia z uwzględnieniem mebli i oświetlenia typu kinkiety, dodatkowe punkty świetlne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 08:40, amciek napisał:
Dnia 5.01.2019 o 08:21, Cherokee18 napisał:
 
Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Mnie instalator mówił, że robi się to przez zagęszczenie rurek i regulacja przepływu wody na rotametrze. Ale ilu instalatorów tyle opinii.

Dokładnie - jakiś czas po odpaleniu można zrobić hydroregulacje na zaworach w rozdzielaczu i już. 

Fakt, jak na przykład myjemy okna i mocniej wychłodzimy pokój, to przy regulatorze otworzy zawór na maksa i trochę szybciej nagrzeje pokój. Ale tylko ciut szybciej, bo wyższej temperatury w podłogę nie wpuści niż ta, którą serwuje kocioł kondensacyjny  czy pompa ciepła. Do tego w łazience z reguły daje się ogrzewania z większą gęstością, przez co jest cieplej. W podłodze jest 25-30 stopni, więc czas ewentualnego podbicia temperatury w pomieszczeniu to nie jest takie hop-siup

Druga rzecz to koszt. W przeciętnym domu jest 15-20 pętli, jeśli na każdej damy elektrozawór zamiast manualnego kurka, to jakiś tam koszt więcej (pewnie dobrych kilka stów wyjdzie), do tego regulatory w pokojach - koło 100 zł za sztukę, kable niby niedużo, ale trochę metrów się uzbiera i już się robi 2000-3000 zł za to, żeby w jedym pokoju mieć ciut chłodniej. Czy warto - to już zależy od inwestora.

 

A to, co mnie najbardziej przekonało żeby tego nie robić to dzieci. Mój syn (najprawdopodobniej) jak byliśmy u kolegi poprzekręcał regulatory. Podłogówka ma sporą bezwładność, więc zanim kolega zauważył że w niektórych pokojach zrobiło się chłodniej i podkręcił, zanim podłoga się nagrzała to się zrobiło jeszcze chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaplanuj, gdzie co postawisz, jeśli chodzi o takie rzeczy, jak kanapę i RTV.

Moja :piekna: lubi sobie czasami przestawić i niestety przy tego typu operacji okazuje się, że trzeba ciągnąć kabel (Ethernet, TVSAT itp.) dookoła przez cały salon chyba, że wcześniej to przewidzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 08:38, amciek napisał:

Ja też tak myślałem ale instalator powiedział mi, że podłogowa ma bardzo duża bezwladnosc więc nie ma mowy o tym, że w dzień będzie 21, a na noc obniżkę sobie do 19. Jak jedna pętla się zamknie to ta woda musi gdzies pójść, pójdzie w inne pętle i tam będzie cieplej.

 

Jestem świadomy, że bezwładność jest duża. Nie zamierzam codziennie tego przestawiać ;) Wyobrażam sobie to w ten sposób, że będę regulował temperaturą pomieszczeń jak coś się będzie w nich działo, np. przyjedzie do mnie brat z dziećmi. Jeden pokój ma być strychem, ale kto wie czy nam się nie odmieni?

Kumpel pracuje na hurtowni (ten sam co ma to u siebie zamontowane i mi poleca), całą instalację będę miał po możliwie najniższych kosztach. Co nie znaczy, że nie obawiam się kosztów ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 08:40, amciek napisał:
Dnia 5.01.2019 o 08:21, Cherokee18 napisał:
 
Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Mnie instalator mówił, że robi się to przez zagęszczenie rurek i regulacja przepływu wody na rotametrze. Ale ilu instalatorów tyle opinii.

 

Tak jak wcześniej pisałem, dzisiaj planuję w jednym pomieszczeniu zrobić strych, ale żonie jutro może się odmienić. Zagęszczenia już nie zmienię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 09:49, sherif napisał:

Reguluje się rozpływami, czyli po odpaleniu podłogówki kręcisz tak rotametrami aby uzyskać równomierny / projektowany / zamierzony rozpływ wody a co za tym idzie temp pomieszczeń. Dodatkowo powinny być zwykłe zawory (np na powrocie) umożliwiające odcięcie danego obwodu. Aczkolwiek bez sensu jest okresowe zamykanie i otwieranie jego. Układ ma taką bezwładność, że potrzebuje sporo czasu aby się ustabilizować.

Ja mam czujniki tak jak pisałem w całym domu, w prosty sposób to ogarnąłem kilkoma kabelkami. Ogrzewaniem mogę sterować na podstawie odczytu z dowolnego odczytu + miałem zrobić sterowanie każdej pętli (wystarczy dodać elektrozawory), ale po poczytaniu i praktyce odpuściłem bo przy podłogówce jest to bezsensu. 

 

Będę myślał bo obie formy sterowania wydają mi się sensowne :hmm: Decyzji jeszcze nie podjąłem, na razie planuję co ma siedzieć w ścianach :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 12:00, luccass napisał:

Rozumiem, że budżet masz nieograniczony? Sterowanie każda pętla osobno będzie działać, więc ci co je mają nie ściemnieją.
Jak się wie czego chce od początku i dobrze zaprojektuje i wyreguluje instalacje, to da się osiągnąć to samo bez potrzeby wydawania kupy kasy na automatykę.

tapatalked
 

 

Budżet ograniczony, wszystkie wydatki zapisywane ;] Dowiem się ile mnie wyjdzie jeden i drugi zestaw :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Majkiel napisał:

Dokładnie - jakiś czas po odpaleniu można zrobić hydroregulacje na zaworach w rozdzielaczu i już. 

Fakt, jak na przykład myjemy okna i mocniej wychłodzimy pokój, to przy regulatorze otworzy zawór na maksa i trochę szybciej nagrzeje pokój. Ale tylko ciut szybciej, bo wyższej temperatury w podłogę nie wpuści niż ta, którą serwuje kocioł kondensacyjny  czy pompa ciepła. Do tego w łazience z reguły daje się ogrzewania z większą gęstością, przez co jest cieplej. W podłodze jest 25-30 stopni, więc czas ewentualnego podbicia temperatury w pomieszczeniu to nie jest takie hop-siup

Druga rzecz to koszt. W przeciętnym domu jest 15-20 pętli, jeśli na każdej damy elektrozawór zamiast manualnego kurka, to jakiś tam koszt więcej (pewnie dobrych kilka stów wyjdzie), do tego regulatory w pokojach - koło 100 zł za sztukę, kable niby niedużo, ale trochę metrów się uzbiera i już się robi 2000-3000 zł za to, żeby w jedym pokoju mieć ciut chłodniej. Czy warto - to już zależy od inwestora.

 

A to, co mnie najbardziej przekonało żeby tego nie robić to dzieci. Mój syn (najprawdopodobniej) jak byliśmy u kolegi poprzekręcał regulatory. Podłogówka ma sporą bezwładność, więc zanim kolega zauważył że w niektórych pokojach zrobiło się chłodniej i podkręcił, zanim podłoga się nagrzała to się zrobiło jeszcze chłodniej.

 

Wszystkie rady zapisuje na kartce i będę pytał znajomego o opinie ;] Dzięki za info :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 08:13, Cherokee18 napisał:

Właśnie tak to sobie wyobrażałem. Kumpel siedzi w branży instalacyjnej, sam ma takie rozwiązanie i mówi, że działa świetnie. 

Jak w takim razie sterować podłogówką, żeby np. mieć 22 stopnie w łazience i 20 w sypialni? :hmm:

U nas kazde mieszkanie z podlogowka ktore widzialem tak ma. Ja tez tak mam, kazdy pokoj ma swoj termostat ktory steruje elektrozaworem w szafce - dziala to bardzo spoko, mozna sobie dowolnie ustawiac co sie chce 'per obwod' - ma to duzy plus zwlaszcza jesli zamykasz czesto drzwi do pokojow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzyskanie różnej temperatury w każdym pomieszczeniu to nie problem, problem to jej szybka zmiana, na to ostatnie nie licz. W zależności od rodzaju sterowania łatwiej lub trudniej będzie Tobie zmienić ją na planowaną imprezę,  bo to chwilkę schodzi.

Odnośnie gniazdek to bardzo nie oszczędzaj, latanie z przedłużaczem nie jest wygodne. Jeżeli masz możliwość to kable lan i tv przeprowadź w peszlu, a najlepiej rozprowadź sam peszel do kilku gniazdek. W razie zmiany koncepcji pożyczysz żmijkę i sobie uzupełniasz.

Włączniki oświetlenia dobrze przemyśl. 

Jak w kuchni planujesz okap, pomyśl na modelem z wentylatorem kanałowym. Będzie ciszej, ale trzeba zostawić przewody do zasilania/sterowania 

rotfl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, jaceq napisał:

U nas kazde mieszkanie z podlogowka ktore widzialem tak ma. Ja tez tak mam, kazdy pokoj ma swoj termostat ktory steruje elektrozaworem w szafce - dziala to bardzo spoko, mozna sobie dowolnie ustawiac co sie chce 'per obwod' - ma to duzy plus zwlaszcza jesli zamykasz czesto drzwi do pokojow.

Liczyłeś  może ile wyszła Cię podłogówka? Albo ile drożej wyszła Cię za osobne termostaty? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

Uzyskanie różnej temperatury w każdym pomieszczeniu to nie problem, problem to jej szybka zmiana, na to ostatnie nie licz. W zależności od rodzaju sterowania łatwiej lub trudniej będzie Tobie zmienić ją na planowaną imprezę,  bo to chwilkę schodzi.

Absolutnie nie liczę na szybką zmianę temperatury. Wiem jak działa podłogówka i jestem świadomy jaką ma bezwładność ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Cherokee18 napisał:

Absolutnie nie liczę na szybką zmianę temperatury. Wiem jak działa podłogówka i jestem świadomy jaką ma bezwładność ;) 

Dobrze jest dołożyć czujnik do podłogi dzięki któremu podłoga będzie zawsze ciepła mimo tego że temp jest uzyskana.

Takie rozwiązanie świetnie nam się sprawdza w łazience. Kafle mamy zawsze ciepłe, mimo że termostat powinien wyłączyć ogrzewanie na np. 6-8 godzin. Na panelach nie widzę potrzeby stosowania tego ustrojstwa.

 

Co co kosztów to u nas jeden termostat ok. 210 zł i siłownik po ok. 45 zł. Wystarczy pomnożyć przez ilość pokoi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 08:40, amciek napisał:
Dnia 5.01.2019 o 08:21, Cherokee18 napisał:
 
Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Mnie instalator mówił, że robi się to przez zagęszczenie rurek i regulacja przepływu wody na rotametrze. Ale ilu instalatorów tyle opinii.

Mam termostaty w większości pomieszczeń. Temperatura jest taka jak ustawie +- 0,2deg

Sama regulacja przepływu na rotametrze jest u mnie niewystarczająca bo:

- napalę w kominku i podłogówka się odłączy,

- w łazience żona namiętne suszy pranie w suszarce, która generuje sporo ciepła - podłoga się odłączy

- słońce mocniej zaświeci i temperatura wzrośnie- podłogówka się odłączy

- czy na dworze jest - 10 czy +10 temperaturę w domu mam taką samą

Oczywiście nie da rady praktycznie schłodzić pomieszczenia tylko na noc bo wszystko ma swoją bezwładność.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zurekk,

Dla potwierdzenia masz gaz czy co jest Twoim źródłem ciepła?
jak to działa w stosunku do pogodowki w kotle gazowym? Czy to w ogóle nie komu ikuje się z kotlem, a jedynie otwiera i zamyka zawory na petlach, pilnując ustawionej temperatury. W każdym pokoju masz taki panel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, amciek napisał:

Zurekk,

Dla potwierdzenia masz gaz czy co jest Twoim źródłem ciepła?
jak to działa w stosunku do pogodowki w kotle gazowym? Czy to w ogóle nie komu ikuje się z kotlem, a jedynie otwiera i zamyka zawory na petlach, pilnując ustawionej temperatury. W każdym pokoju masz taki panel?

mam ekogroszek, nie wiem jak działa w stosunku do pogodówki. Podłączałem je bezpośrednio do zaworów na pętlach. Jak ma być podlączone do pieca to chyba poprzez listwę https://sterownikitech.pl/bezprzewodowy-listwa-do-podlogowki-l-6,id401.html

termostaty mam w łazienkach, salon z kuchnia i korytarzem na jednym, w sypialniach po jednym, wiatrołap. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2019 o 08:21, Cherokee18 napisał:

 

Nie masz możliwości sterowania temp. na poszczegolnych sekcjach? Jak uzyskać efekt cieplejszego salonu, kuchni i łazienek, oraz chłodniejszych sypialni i pomieszczeń typu graciarnia?

Imho-zbędny wydatek. Ja górę zrobiłem w grzejnikach z termostatami, więc w każdym pomieszczeniu mam inaczej, w bawialni dzieci średnia temp, w pokojach dzieciaków deko więcej, w naszej sypialni chlodek, a w gościnnym jak nieużywany wręcz zimno. Na dole podłogówka działa w zasadzie wszędzie jednakowo i jest ok, poprzez właśnie jej bezwładność nie ma potrzeby regulowania, przynajmniej 4 sezon takowej nie czuję.

Co do elektryki-jak masz strych jakiś to stamtąd puść sobie peszle w ściany, dzięki temu gdzie Ci będzie potem potrzeba puścisz dowolny kabel czy to lan czy antenowy, czy alarmu, czy innego ustrojstwa.

Tak jak koledzy piszą do nagrywarki czy to z Cyfrowego Polsatu czy innej będzie potrzebne 2 koncentryki pod jedno gniazdko, żeby nagrywała i nie wycinała kanałów.

U siebie gniazdka dawałem z ramką, montujesz tam co pasujeczy elektryczne, czy lan czy TV sat.

Kuchnię i salon to określ sobie już tak docelowo, gdzie będzie elektronika, bo tam sporo gniazdek i potem przenoszenie to słaby temat. Zatem dumaj gdzie powiesisz TV czy stanie zabudowa z piekarnikiem i mikrofalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zurekk napisał:

Sama regulacja przepływu na rotametrze jest u mnie niewystarczająca bo:

- napalę w kominku i podłogówka się odłączy,

- w łazience żona namiętne suszy pranie w suszarce, która generuje sporo ciepła - podłoga się odłączy

- słońce mocniej zaświeci i temperatura wzrośnie- podłogówka się odłączy

- czy na dworze jest - 10 czy +10 temperaturę w domu mam taką samą

Oczywiście nie da rady praktycznie schłodzić pomieszczenia tylko na noc bo wszystko ma swoją bezwładność.

Podłogówka ma to do siebie, że jest samokontolująca się, transmisja ciepla następuje wydajniej tam gdzie jest mniejsza różnica temperatura. Dlatego m.in jak słońce świeci to w tym pomieszczeniu podłogówka praktycznie nie oddaje ciepła. U siebie od zachodu i południa mam duże przeszklenia i nic się nie dzieje. Różnica pojawia się jedynie przy wyłączonym ogrzewaniu. Niektórzy nawet puszczają ogrzewanie z niską temp zasilania przy słońcu aby wykorzystać promienie słońca do grzania innych pomieszczeń (wyrównania temp).

Umieszczenie czujnika w pomieszczeniach gdzie są inne źródła ciepła to jeden z podstawowych błędów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, amciek napisał:

Ale jak już wydumasz gdzie będzie piekarnik czy zmywarka to przypadkiem nie dawaj Gniazdka ZA, ale OBOK tychże urządzeń. Bo później przyjdzie meblarz i powie huston mamy problem.

Przecież meble są trochę głębsze od sprzętów i nie powinno być problemu. U mnie przynajmniej to nie jest problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jest jak mówisz.
Jak będziesz chciał odłączyć lodówkę z jakichś powodów (np. odmrozic zamrazalnik) to będziesz musiał ją wyjac. Powodzenia z lodówka pełna żarcia. I nie mow, że wszyscy mają no Frost.
A jeśli dasz gniazdo za zmywarka to zakładam się o piwo, że jej nie dopchniesz do ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jest jak mówisz.
Jak będziesz chciał odłączyć lodówkę z jakichś powodów (np. odmrozic zamrazalnik) to będziesz musiał ją wyjac. Powodzenia z lodówka pełna żarcia. I nie mow, że wszyscy mają no Frost.
A jeśli dasz gniazdo za zmywarka to zakładam się o piwo, że jej nie dopchniesz do ściany.
Do lodówki mam oddzielny bezpiecznik, a ogólnie meble głębokie na ponad 80 cm, córka jeszcze trochę podrośnie, to będę ją wpuszczał z czołówką, żeby odpowiednią wtyczkę wyciągnęła
Generalnie szereg rozwiązań, ale wtyczka obok najłatwiejsza i najtańsza w realizacji :)

Wysłane z mojego iPhone XS Max przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2019 o 16:34, amciek napisał:

Ale jak już wydumasz gdzie będzie piekarnik czy zmywarka to przypadkiem nie dawaj Gniazdka ZA, ale OBOK tychże urządzeń. Bo później przyjdzie meblarz i powie huston mamy problem.

Wszystko mam podłączone za zabudową,  ale będę robił zmianę to dopytam u aktualnego wykonawcy czy to problem. Lodówkę jak chcę rozmrozić to termostat obok światła obracam na 0 i się wyłącza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.01.2019 o 19:59, amciek napisał:

Nie do końca jest jak mówisz.
Jak będziesz chciał odłączyć lodówkę z jakichś powodów (np. odmrozic zamrazalnik) to będziesz musiał ją wyjac. Powodzenia z lodówka pełna żarcia. I nie mow, że wszyscy mają no Frost.
A jeśli dasz gniazdo za zmywarka to zakładam się o piwo, że jej nie dopchniesz do ściany.

Dużo racji jest w tym co piszesz, bo faktycznie do zmywarki wypuściłem sobie kabel z puszki i zamontowałem wewnątrz szafki oddzielne gniazdo.  Co do lodówki to jak już Artur_W_wa pisał, jak trzeba rozmrozić to wystarczy termostat ustawić na zero. Piekarnik, mikrofala bez problemu zmieszczą się za gniazdkiem. Ale faktycznie pomysł wart wdrożenia, byle z głową, co by nie okazało się, że gniazdko jest z boku ale np. za szafką z szufladami lub jakimś kombo do której dojście może być równie słabe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

-Przynajmniej jedno gniazdko 230 na każdej ścianie w każdym pokoju (może z wyjątkiem łazienki).

-Grubszy kabel z rozdzielni do garażu do lądowania elektryka,

-zostawiona przelotka jakąś na kabel do paneli PV na dach i do falownika , rozdzielni

-z tym gniazdkiem dla zmywarki ZA potwierdzam: moi meblarze powiedzieli że za zmywarka nie może być nic... Chyba że chce dokładać do szerszych blatów...

...

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.