Skocz do zawartości

Przeniesienie zlewu w kuchni - opływ


Marcin L.

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiliśmy zrobić generalny remont kuchni.

Poniżej jeden z wariantów, który nam się najbardziej podoba.

Problem w tym że obecnie odpływ (pion) jest tam gdzie czerwona kropka.

Do zlewu jest jakieś 4-4,5 metra (po ścianie), do tego dwa załamania, jedno 90 stopni.

 

Dzwoniłem do znajomego hydraulika i trochę "kręcił nosem". Mówi, że wszystko da się zrobić, ale odpływ z czasem może się zatykać.

Znalazłem też info że przy spuszczaniu dużej ilości wody (zmywarka), może zasysać wodę z syfonu.

 

Co robić? 

Jestem skłonny zaryzykować, chyba że zdecydowanie odradzicie mi tu takie rozwiązanie. :) 

 

kuchnia3.png.b9aa9364adf3df39504c02d585db5ca0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie kilka procent spadku i nie będziesz tam spuszczać nie wiadomo jakich fusów, to będzie działać.

Teraz jest taka moda, że kanalizację poziomą w biurach robi się pod podłogą techniczną, czyli rura fi 50 prawie poziomo przez 3-4 metry. To się niestety z czasem zamula. 

Ale jeśli na tych 4 metrach dasz równy spadek o te 50 cm, to nie powinno być tak źle, najwyżej fusy trzeba będzie pogonić większą ilością wody ;)

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpływ obecnie jest na wysokości 44 cm - trochę sporo.

Da radę zrobić spadek 50 cm do poziomu podłogi, ale trzeba wbić się w pion poniżej obecnego odpływu co pewnie wiąże się z demolką ściany nośnej w tym miejscu (praktykuje się takie coś?).

Edytowane przez Marcin L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmywarka podłączona do syfonu w zlewie będzie bardzo ładnie płukać rurę,  chemia i ciśnienie zrobi swoje.
W rogach zamiast kolana 90* daj dwa razy 45* w razie czego spirala łatwiej przejdzie.

Trójnik na pionie dobrze by było przenieść jak najniżej, jeżeli pion PCV to robota jest w miarę prosta o ile gdzieś przy podłodze jest kielich z rury.

Jak jest dopiero u sąsiada poniżej to problem bo musiał byś ingerować w jego mieszkanie.

Z żeliwem sprawa jest dużo trudniejsza, bo wyciągnięcie rury z kielicha to sztuka🙂

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rwIcIk napisał:

Spadek musi być, a może i szersza rurka, niż 50.

Rura od zlewu ma to do siebie, że lubi się przytykać tłuszczem.

Ja u siebie co jakiś czas wlewam całą butlę udrażniacza ;]

 

U mnie ten tłuszcz nie rozpuszczał sie udrażniaczem. Zrobiło się jakieś mydło i dopiero myjka ciśnieniowa z obrotową głowicą i gorąca woda udrożniły rurę, ale i tak było trzeba kilka razy przetykać.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MeMpHiS napisał:

Trójnik na pionie dobrze by było przenieść jak najniżej, jeżeli pion PCV to robota jest w miarę prosta o ile gdzieś przy podłodze jest kielich z rury.

Jak jest dopiero u sąsiada poniżej to problem bo musiał byś ingerować w jego mieszkanie.

 

Poniżej jest piwnica (pomieszczenie gospodarcze), więc plan awaryjny jest taki że jak będzie się uciążliwie często zatykać, to odpływ pójdzie w tamtym pomieszczeniu.

Ciekawi mnie jak będzie z tym kielichem, faktycznie może się okazać konieczne prucie ściany w pomieszczeniu niżej (a tego chciałem uniknąć). No nic, zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin L. napisał:

Dzięki za odpowiedzi. :) Statystycznie rzecz biorąc mam sporą szansę na powodzenie. Ryzykuję. Co będzie, zobaczymy. Jeśli się zatka to na pewno dam znać. 😄 

Ryzykuj. Nie wlewaj tłuszczu do tego odpływu.

Zrób kolanka nie 90 stopni, tylko 2 x 45, aby można było w razie czego użyć węża ciśnieniowego. 7a1853b54d08833e546804b13d41

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Marcin L. napisał:

Dzięki za odpowiedzi. :) Statystycznie rzecz biorąc mam sporą szansę na powodzenie. Ryzykuję. Co będzie, zobaczymy. Jeśli się zatka to na pewno dam znać. 😄 

Można rogu dać rewizję, co by w razie czego łatwiej przetykać :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.01.2019 o 13:06, Marcin L. napisał:

Do zlewu jest jakieś 4-4,5 metra (po ścianie), do tego dwa załamania, jedno 90 stopni.

Spokojnie. Obecnie deweloperzy "domyślnie" całą instalację wodną rzucają w podłodze a często jedna pozioma rura zbiera kolejno ścieki z kilku punktów. U mnie odpływy lecą pod wylewką po kilka metrów, z symbolicznym spadkiem, Nawet wszystkie kolana i trójniki były po 90 stopni, bez ukierunkowania strumienia. Dają rurę min 50 i tyle.

Edytowane przez Wasylek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.bryk.pl/wypracowania/chemia/chemia-organiczna/19295-mydlo.html

 

"Mydła pomagają nam w życiu, mają jednak wady. W wodzie twardej, która zawiera jony metali, rozpuszczalne karboksylazy sodu przekształcają się  w nierozpuszczalne sole wapniowe i magnezowe, pozostawiając znany wszystkim  brudny pierścień w wannie, czy nadając szarawy odcień białej odzieży. Chemikom udało się ominąć ten problem, syntezują klasę syntetycznych detergentów opartych na solach długołańcuchowych kwasów alkilobenzenosulfonowych. Zasada działania syntetycznych detergentów jest taka sama jak w przypadku mydeł: Alkilobenzenowy koniec cząsteczki ma powinowactwo do brudu, natomiast obdarzony ładunkiem koniec sulfonianowy jest hydrofilowy. Jednakże, odmiennie niż w przypadku mydeł,sulfonianowi nie tworzą nierozpuszczalnych soli w twardej wodzie i nie zostawiają niemiłych osadów."

 

I mi takie mydło wapniowe lub magnezowe całą rurę zarosło. Żaden kret, kwas, domestos ani wrzątek tego nie rozpuszczał - sprawdzałem na próbkach - zero reakcji. Zmijka też nie dawała rady, bo przypominało to robienie otworu w plastelinie.

Musiałem mechanicznie ciśnieniowo gorącą wodą rurę przepłukiwać.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wasylek napisał:

Mydło klasyczne w kostce? Parę lat już nie miałem w użyciu- tylko płyny.

Ja tez nie używałem mydła w kostce, za to mam w kuchni mydło w płynie, ale używane jst rzadko i nie sądzę, aby ono wyprodukowało taką ilość osadu, że mi rurę zakleił.

Podejrzewam, że to mydło wapniowe wytwarza się z tłuszczu i wody, która u mnie jest wyjątkowo twarda (więc  ma jony Ca w dużej ilości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
4 godziny temu, kamilbia napisał:

Jak się sprawuje ten 4-5 metrowy odpływ po 2 latach? Nie zapycha się? Jakie zostały zastosowane spadki?

U siebie planuje przeniesienie kuchni i odpływ 5 metrowy w wylewce ze spadkiem 2 cm na 1 metrze, rura fi50.

 

Sprawuje się idealnie, przy czym spadek wyszedł dużo większy (myślę że ok 5-6 cm na metr, ponieważ odpływ okazał się wchodzić w pion poniżej wysokości o której pisałem w pierwszym poscie), więc trudno porównywać te sytuacje. Niemniej jednak gdybym znów stał przed podobnym dylematem (spadek 2cm/metr) to nadal zdecydowałbym się bez większego wahania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.