Skocz do zawartości

Czy mozna zarejestrowac pojazd bez przegladu?


Antoine

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Antoine napisał:

Poproszę o podstawe prawna ze musi byc OC w pojezdze z 1960r ktory nie jezdzi.

Tylko na żółtych blachach czyli zabytek możesz mieć czasowe OC. Jeżeli pojazd jest zarejestrowany i ma tak jak piszesz białe blachy czyli jest, musi on posiadać formalnie przegląd techniczny i ważne OC. Nikogo w Polsce nie interesuje czy jest on z lat 60tych i stał czy z przed 10ciu. Ma być i koniec... UFG może nałożyć sporą karę za brak OC - 4500zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Antoine napisał:

Poproszę o podstawe prawna ze musi byc OC w pojezdze z 1960r ktory nie jezdzi.

Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152 Art. 29.

Nie ma znaczenia czy jeździ. zarejestrowany musi mieć OC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, rwIcIk napisał:

Ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152) http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152 Art. 29.

Nie ma znaczenia czy jeździ. zarejestrowany musi mieć OC.

 

Doczytales dokladnie, bo tam jest napisanie ze pojazd historyczny nie musi miec OC!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Antoine napisał:

Doczytales dokladnie, bo tam jest napisanie ze pojazd historyczny nie musi miec OC!

Ale nie pisałeś do tej pory, że chcesz rejestrować jako historyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Antoine napisał:

Doczytales dokladnie, bo tam jest napisanie ze pojazd historyczny nie musi miec OC!

Obecnie pojazdem historycznym nie jest bo musi spełnić "troszkę" warunków. Jak na razie ma białe blachy czyli formalnie jest zarejestrowany i powinien mieć przegląd i OC... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rwIcIk napisał:

Ale nie pisałeś do tej pory, że chcesz rejestrować jako historyczny.

) pojazd historyczny - pojazd 
mechaniczny, o którym mowa w pkt 
10, będący:
a) pojazdem zabytkowym w 
rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o 
ruchu drogowym,
b) pojazdem mającym co najmniej 40 
lat,
c) pojazdem mającym co najmniej 25 
lat i który został uznany przez 
rzeczoznawcę samochodowego za 
pojazd unikatowy lub mający szczególne 
znaczenie dla udokumentowania historii 
motoryzacji;

 

Wg tego kazdy pow 40lat, ten ma juz ile 59?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj... Pierwszy artykuł z brzegu

https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1093336,rejestracja-pojazdu-zabytkowego-2018.html

 

Obecnie bez wpisu do rejestru zabytków jest zwykłym pojazdem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Luke16 napisał:

Obecnie pojazdem historycznym nie jest bo musi spełnić "troszkę" warunków. Jak na razie ma białe blachy czyli formalnie jest zarejestrowany i powinien mieć przegląd i OC... 

Na jakiej podstawie, bo nawet na stronie ufg jest napisane ze nie musi miec oc.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Luke16 napisał:

Poczytaj... Pierwszy artykuł z brzegu

https://www.google.com/amp/s/www.gazetaprawna.pl/amp/1093336,rejestracja-pojazdu-zabytkowego-2018.html

 

Obecnie bez wpisu do rejestru zabytków jest zwykłym pojazdem 

A to ciekawe, bo ufg ma co innego na swojej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Antoine napisał:

pojazd na Polskich bialych tablicach.

Słowo klucz, od kiedy są białe blachy?? 2000?? 2001?? Czyli wiekowo ma powyżej 40tu lat ale powiedzmy 18 nie jeździł i tu może być pies pogrzebany. Znowu przepis który mówi o czymś nie do końca xD no i musisz mieć go wpisanego do rejestru zabytków. Kumpel przerabiał ten temat inaczej, jest zwykłym pojazdem i tak został wówczas bo za dużo załatwiania i $$$

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Luke16 napisał:

Słowo klucz, od kiedy są białe blachy?? 2000?? 2001?? Czyli wiekowo ma powyżej 40tu lat ale powiedzmy 18 nie jeździł i tu może być pies pogrzebany. Znowu przepis który mówi o czymś nie do końca xD no i musisz mieć go wpisanego do rejestru zabytków. Kumpel przerabiał ten temat inaczej, jest zwykłym pojazdem i tak został wówczas bo za dużo załatwiania i $$$

Od 2010. Ktory przepis jakiego rozporzadzenia czy ustawy....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.fsoautoklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=41:pojazd-historyczny-zabytkowy-i-krotkoterminowe-oc&catid=8:uytkowanie-i-obsuga-samochodu&Itemid=5

Tu chyba jest wszystko....

Wychodzi na to że musisz mieć opinie tak czy siak rzeczoznawcy żeby uniknąć kary za brak OC ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Luke16 napisał:

http://www.fsoautoklub.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=41:pojazd-historyczny-zabytkowy-i-krotkoterminowe-oc&catid=8:uytkowanie-i-obsuga-samochodu&Itemid=5

Tu chyba jest wszystko....

Wychodzi na to że musisz mieć opinie tak czy siak rzeczoznawcy żeby uniknąć kary za brak OC ;)

ja zle czytam czy Ty?

Art 2 ust 11 pkt c....

"POJAZD HISTORYCZNY: 
USTAWA 
z dnia 22 maja 2003 r. 
o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych 
(Dz. U. z dnia 16 lipca 2003 roku) 

 

Art 2 ust. 11 
pojazd historyczny: 
a) pojazd zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym, 
b) pojazd wpisany do księgi inwentarza muzealiów zgodnie z przepisami dotyczącymi ewidencjonowania dóbr kultury w muzeach, 
c) pojazd mający co najmniej 40 lat, 

[...]"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale musi spełniać podpunkt a i b + c który już spełnił żeby stać się pojazdem historycznym ;) przynajmniej ja tak to rozumiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, volf6 napisał:

To źle rozumiesz:)

Jeżeli tak to sorry, mój błąd ale nie ukrywam że dzisiaj nie myślę. 

Moim zdaniem najlepiej zadzwonić do jakiegoś rzeczoznawcy tym się trudniącym i by najlepiej określił co i jak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Gaza 69 z 56 roku w trakcie remontu, przez pierwsze 3 lata placilem OC za niego, a nim nie jeździłem( nawet nie bylo w nim silnika czekal na dolniaka) .

W 2018 napisałem pismo do PZU ze jest to pojazd historyczny i nie bede płacił OC , narazie nic nie przesyłają zadnych wezwan itp..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2019 o 13:01, rwIcIk napisał:

Odkąd pamiętam, najpierw przegląd i w dniu rejestracji wykupić OC.

 

 

OC (jeśli nie ma) to kupić od razu w dniu zakupu (nawet jeśli to niedziela czy Wielkanoc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 sam nie wiem jakie warunki ma spełniac pojazd historyczny , wiem za to jakie zabytkowy . wg mnie wystarczy ,że pojazd ma ponad 40 lat i nie musi płacić OC , natomiast Badanie ma mieć ważne aby go za/przerejestrować . myślę ,że w pojeździe historycznym panie z WK nie będą wołały OC ( lepiej je zapytać ) . niektóre WK bez ważnego badania wpisza np hak , vat ale nie zarejestrują ( nie dopuszczą go do ruchu ).  najprościej zapytać w WK i pierwszej lepszej ubezpieczalni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pojazd ma ponad 40 lat jest pojazdem historycznym.

 

Jeżeli nie ma badania idziesz do urzędu po tablice tymczasowe (biało czerwone na miesiąc i miękki dowód) i wykupujesz OC na miesiąc na wykonanie przeglądu standardowego.

 

Następnie wracasz do urzędu przerejestrowujesz na siebie "na białe" i składasz u ubezpieczyciela wypowiedzenie OC (powołując się na pojazd historyczny).

 

Moim zdaniem inaczej temat nie do ogarnięcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2019 o 19:35, Ociec napisał:

A pojazd zabytkowy, to chyba nie musi na przeglądy jeździć ????

Takie coś słyszałem parę latek temu.

Nie jestem tego pewny.

Nie każdy. Z tego co pamiętam to wykorzystywany do celów zarobkowych zabytkowy wymaga tradycyjnych przeglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2019 o 19:35, Ociec napisał:

A pojazd zabytkowy, to chyba nie musi na przeglądy jeździć ????

Takie coś słyszałem parę latek temu.

Nie jestem tego pewny.

W DR w rubryce badanie techniczne mam napisane "Nie dotyczy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.01.2019 o 12:59, Antoine napisał:

Czy mozna zarejestrowac pojazd z lat '60 bez waznego przegladu i OC, pojazd na Polskich bialych tablicach.

Musi być przegląd, bo w dowodzie rejestracyjnym jest od razu wpisywana odpowiednia adnotacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.