Skocz do zawartości

Antena satelitarna na strychu


Adam___

Rekomendowane odpowiedzi

Jako , że nie mam za bardzo jak wyciągnąć anteny ponad dach , pomyślałem sobie , czy nie można byłoby jej zamontować na strychu.

Bedzie to jakoś działać?

Napewno duży plus , że nie zasypie zimą śniegiem.

 

Dach kryty gontem , pod spodem płyta OSB 15 mm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Adam___ napisał:

Jako , że nie mam za bardzo jak wyciągnąć anteny ponad dach , pomyślałem sobie , czy nie można byłoby jej zamontować na strychu.

Bedzie to jakoś działać?

Napewno duży plus , że nie zasypie zimą śniegiem.

 

Dach kryty gontem , pod spodem płyta OSB 15 mm

 

Nie ma szans działać 

Antena musi się "widzieć " z satelitą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tylko dodam że nie musisz mieć jej na dachu, może stac na ziemi i będzie odbierać tak samo 

byle jak pisali wcześniej nic jej nie przesłaniało

 

śmieszenie wyglądają satki montowane na najwyższej części domu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach przesilenia (jesień lub wiosna - ale nie dokładnie) patrzysz gdzie pada słońce o danej godzinie, minucie a nawet sekundzie (około południa dla HotBirda czy Astry) i jak nie ma cienia, to to miejsce "widzi" satelitę

Dokladne dane z kalkulatora,  do wygóglania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, rwIcIk napisał:

Antena satelitarna wystarczy, że jest przesłonięta przez liście drzewa i już traci odbiór.

Dodam jeszcze że śnieg osadzający się na czaszy anteny w czasie silnych opadów też eliminuje odbiór. Przerabiam to osobiście na sobie, jeśli antena jest np. przymocowana do komina to w czasie silnych opadów i zamieci można zapomnieć o odbiorze :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i trzeba pamiętać że przy silnym wietrze antena 120 nie jest doskonałym wyborem...u mnie ostatnio doszło do tego że sygnał spadł do 0 ...muszę pomyśleć jak to ustabilizować za pomocą linek stalowych na zasadzie odciągów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Adam___ napisał:

Jako , że nie mam za bardzo jak wyciągnąć anteny ponad dach , pomyślałem sobie , czy nie można byłoby jej zamontować na strychu.

Bedzie to jakoś działać?

Napewno duży plus , że nie zasypie zimą śniegiem.

 

Dach kryty gontem , pod spodem płyta OSB 15 mm

 

Pewnie byś mógł, tylko trzeba zwiększyć średnicę  anteny co najmniej dwukrotnie. A to juz sa rzeczy nietypowe, więc drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maras77 napisał:

Pewnie byś mógł, tylko trzeba zwiększyć średnicę  anteny co najmniej dwukrotnie. A to juz sa rzeczy nietypowe, więc drogie.

Wcale nie tak drogie jak myślisz

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6890511169

 

Tylko to już żagiel konkretny, przy podmuchach fajnie się kołysze ...mogli by lepiej wymyśleć stabilizację talerza  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 4thelement napisał:

Wcale nie tak drogie jak myślisz

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6890511169

 

Tylko to już żagiel konkretny, przy podmuchach fajnie się kołysze ...mogli by lepiej wymyśleć stabilizację talerza  

To nie jest duża antena. Takie to mieli wszyscy za czasów transmisji analogowej. Kwestia dobrej podstawy.

Ja miałem offset 180cm. i niczym nie trzeba było stabilizować bo był na stalowej rurze fi100. Za to zaczynał o sobie dawać znać inny problem. Szerokość wiązki na tyle mała, że rozróżniała satelity na tej samej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno temu interesowałem się też tym tematem, bo nie lubię mieć wystających rzeczy na elewacji. 

1) na strychu za oknem nie będzie działać, albo sygnał będzie szczątkowy. 

2) sprawdź w google, są anteny specjalne panelowe do okien, kiedyś tez widziałem jakies anteny wewnętrzne sat na przyssawkach do okna. 

3) u mnie skończyło sie tak, że mam antene sat w ogrodzie, 40m od tv :) z czego położone 60m kabla sat (większość w ziemi) Działa wyśmienicie 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2019 o 13:51, Joki napisał:

To nie jest duża antena. Takie to mieli wszyscy za czasów transmisji analogowej. Kwestia dobrej podstawy.

Ja miałem offset 180cm. i niczym nie trzeba było stabilizować bo był na stalowej rurze fi100. Za to zaczynał o sobie dawać znać inny problem. Szerokość wiązki na tyle mała, że rozróżniała satelity na tej samej pozycji.

To chyba tylko na wschodzie kraju lub jakieś dziwne satelity, u mnie 80/90 dawało spokojnie radę zarówno na Astrze jak i hot-birdzie:)

A co do śniegu to może jakieś podgrzewanie;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, volf6 napisał:

To chyba tylko na wschodzie kraju

Zgadza się. Tu na zachodniej Białorusi sygnał był najsłabszy. Anteny 150cm. nie były niczym nadzwyczajnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ze tak przewrotnie zapytam... to ktos oglada jeszcze TV SAT? :) Taka moda w Polsce czy co? :)

U nas to albo kablowka albo TV przez providera internetu po kablu miedzianym / fiber...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jaceq napisał:

Ze tak przewrotnie zapytam... to ktos oglada jeszcze TV SAT? :) Taka moda w Polsce czy co? :)

U nas to albo kablowka albo TV przez providera internetu po kablu miedzianym / fiber...

U nas to samo, ale często jeszcze z satelity.

Nie w kazdej lokalizacji jest na tyle szybki i pojemny internet, by ciągnąć po kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jaceq napisał:

Ze tak przewrotnie zapytam... to ktos oglada jeszcze TV SAT? :) Taka moda w Polsce czy co? :)

U nas to albo kablowka albo TV przez providera internetu po kablu miedzianym / fiber...

Tak, ja. Mam Do wyboru: DVB-S lub DVB-T + online przez LTE.

Nie wszędzie jest światłowód, nie wszędzie kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, w sumie mieszkanie poza cywilizacja (nie mam tutaj niczego negatywnego na mysli) ma swoje minusy. 

Z drugiej strony czy w PL tez tak jest ze coraz wiecej nie ma / nie uzywa TV do ogladania telewizji (tylko jako monitora) ?

Ja w sumie od 8 lat tak mam, mam Tv jako wlasnie monitor / do youtube / netflix ale TV jako takiej nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, jaceq napisał:

No tak, w sumie mieszkanie poza cywilizacja (nie mam tutaj niczego negatywnego na mysli) ma swoje minusy. 

Z drugiej strony czy w PL tez tak jest ze coraz wiecej nie ma / nie uzywa TV do ogladania telewizji (tylko jako monitora) ?

Ja w sumie od 8 lat tak mam, mam Tv jako wlasnie monitor / do youtube / netflix ale TV jako takiej nie mam...

Większość ludzi jakich znam/bywam ma dalej jakiś tam TV, zwykle zasilony kablówką lub SAT TV. Czasem do tego dochodzą serwisy online. 

Cywilizacja tutaj ma o tyle znaczenie, że w pewnych przypadkach nie masz wyboru: labo ziemia albo powietrze :) , ale mam też rodzinę /znajomych którzy w bloku używają SAT TV gdzie jest zwykle dostęp do kablówek.

 

SAT TV rozumiem jako antenę połączoną z jedną z pl platform cyfrowych typu Polsat czy N-ka, bo chyba nikt obecnie nie zakłada SAT aby oglądać TV polonię czy inne tureckie programy kulinarne.

 

U mnie TV to przeważnie bajki dla dzieci, TVN Turbo, NG czy inne Discovery + serwisy online. Płacę za to mało więc nie wnikam ile kto ogląda :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, riot napisał:

A DVBT da radę odbierać z anteny na strychu? Dachówka.

Tak, ja mam, działa. 

Ale zależy od lokalizacji bo np u mnie drugi tv odbiera dvbt na antenie pokojowej schowanej za tv... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎25‎.‎01‎.‎2019 o 12:09, Koonrad napisał:

to ja tylko dodam że nie musisz mieć jej na dachu, może stac na ziemi i będzie odbierać tak samo 

byle jak pisali wcześniej nic jej nie przesłaniało

 

śmieszenie wyglądają satki montowane na najwyższej części domu ;)

 

Ja miałem antenę satelitarną od TNK zamontowana na słupku ogordzeniowym strasznie daleko od domu :-)

Dom pod lasem i żeby osiągnąć kąt do satelity i przejść nad lasem monter musiał się przespacerować po działce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marko33 napisał:

 

Ja miałem antenę satelitarną od TNK zamontowana na słupku ogordzeniowym strasznie daleko od domu 🙂

Dom pod lasem i żeby osiągnąć kąt do satelity i przejść nad lasem monter musiał się przespacerować po działce 🙂

swego czasu używałem anteny na kempingach, do dopiero była zabawa jak między drzewami trzeba było znaleźć niebo

a antena stała na statywie i 10-15m kabla 

2018-01::1517293668-statyw.jpg

w terenie (fotka z Grecji) 

DSC_5273.JPG

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się ale się wypowiem ;]. W tym tygodniu miałem podobną zagadkę a czytałem wcześniej ten wątek i spodziewałem się problemów. Dom w którym mieszkam stoi w dość ciasnej zabudowie. Wszelkie anteny sąsiadów mających polską tv były skierowane inaczej niż moja nieużywana do tej pory, z czego u jednych zaobserwowałem, że antenę mają dosłownie bezpośrenio wycelowaną w ścianę ale nie wiem jak im to działa. Wyszło mi, że muszę przenieść antenę na front domu ale będzie "strzelała" w dom naprzeciwko. Ostatecznie wezwaliśmy speca od anten. Zapytałem go jak to jest z tym widzeniem satelity przez antenę i gość powiedział, że dom nie stanowi problemu ale np liście z drzewa już tak 8]. Powiesił nową, większą antenę na froncie domu, gdzie sąsiad dom jest przeszkodą i telewizja nam działa od kilku dni doskonale.

Moim zdaniem należy naświetlić temat komuś od montażu. Jak ma doświadczenie i da gwarancję na montaż to można próbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Igorek napisał:

Nie znam się ale się wypowiem ;]. W tym tygodniu miałem podobną zagadkę a czytałem wcześniej ten wątek i spodziewałem się problemów. Dom w którym mieszkam stoi w dość ciasnej zabudowie. Wszelkie anteny sąsiadów mających polską tv były skierowane inaczej niż moja nieużywana do tej pory, z czego u jednych zaobserwowałem, że antenę mają dosłownie bezpośrenio wycelowaną w ścianę ale nie wiem jak im to działa. Wyszło mi, że muszę przenieść antenę na front domu ale będzie "strzelała" w dom naprzeciwko. Ostatecznie wezwaliśmy speca od anten. Zapytałem go jak to jest z tym widzeniem satelity przez antenę i gość powiedział, że dom nie stanowi problemu ale np liście z drzewa już tak 8]. Powiesił nową, większą antenę na froncie domu, gdzie sąsiad dom jest przeszkodą i telewizja nam działa od kilku dni doskonale.

Moim zdaniem należy naświetlić temat komuś od montażu. Jak ma doświadczenie i da gwarancję na montaż to można próbować

Celować to możesz anteną kierunkową, SAT TV nie ważne w co "celujesz", bo i tak wiązka jest zbierana z góry (zazwyczaj to parabola) pod danym kątem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Celować to możesz anteną kierunkową, SAT TV nie ważne w co "celujesz", bo i tak wiązka jest zbierana z góry (zazwyczaj to parabola) pod danym kątem. 

Wydawało mi się, że czasza anteny musi być skierowana na satelitę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2019 o 21:11, Igorek napisał:

Wydawało mi się, że czasza anteny musi być skierowana na satelitę.

musi, ale wiązka idzie dość stromo, więc wydaje ci się że antena wali w ścianę sąsiada, a sygnał łapie ponad domem

zobacz że konwerter nie jest w osi (dawniej były takie anteny) więc sygnał nie idzie pod kątem prostym

3_1223042703.jpg

zresztą masz schemat wstawiony :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.02.2019 o 00:00, sherif napisał:

Parabola jest złudna, popatrz sobie w gęstej zabudowie jak są po montowane anteny SAT.

To jest parabola tyle, że niecała a jedynie jej górny wycinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.02.2019 o 21:11, Igorek napisał:

Wydawało mi się, że czasza anteny musi być skierowana na satelitę.

 

Tak jak koledzy wyżej wyłożyli jest to wycinek paraboli niekoniecznie centralny i symetryczny ;)

W najczęściej u nas spotykanych zestawach faktycznie jest to "górny" fragment dobrany  tak, że wysięgnik z konwerterem nie rzuca cienia na czaszę

patrz obrazek Offset na stronie http://jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html

 

I co ciekawe - najczęsciej ten wysięgnik od konwertera jest prostą rurka, która wskazuje z dużym przybliżeniem kierunek na satelitę (ale nie musi to być reguła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, wald0 napisał:

najczęsciej ten wysięgnik

Z tym: "najczęściej" to polemizowałbym ale rzeczywiście widywałem takie śmieszne czasze podświetlane, gdzie wysięgnik strzelał w satelitę stercząc dziwnie ostro w górę ale raczej sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Joki napisał:

Z tym: "najczęściej" to polemizowałbym ale rzeczywiście widywałem takie śmieszne czasze podświetlane, gdzie wysięgnik strzelał w satelitę stercząc dziwnie ostro w górę ale raczej sporadycznie.

 

Żadne śmieszne, żadne w górę. Zwykłe, powszechnie spotykane.

Kąt elewacji w Polsce to mniej więcej od 30 stopni (plus minus niecałe 3)

Mam na myśli np taką:

 

751339834ca0de5b5705a0870a6a197d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wald0 napisał:

Żadne śmieszne, żadne w górę. Zwykłe, powszechnie spotykane.

Kąt elewacji w Polsce to mniej więcej od 30 stopni (plus minus niecałe 3)

Mam na myśli np taką:

To nie jest 30st. Te z wysięgnikiem pod kątem elewacji są właśnie takie dziwaczne z mocniej zadartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.01.2019 o 11:27, 4thelement napisał:

Wcale nie tak drogie jak myślisz

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6890511169

 

Tylko to już żagiel konkretny, przy podmuchach fajnie się kołysze ...mogli by lepiej wymyśleć stabilizację talerza  

 

Nie polecam tej anteny mam ta wieksza wersje chyba 130 cm , mimo dobrego ustawienia nie jest tak stabilna jak 80 cm triax ktora mialem wczesniej , myslalem w mysl zasady ze wieksza antena silniejszy sygnal a mam dlugie kable do multiswitcha , niestety ta antena to pomykla trasznie wiotka jest . reasumujac aby bylo dobrze tylko dobra firmowa antena. moja stoi na dworzu na w murowanym mocnym slupku bardzo stabilnym . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, eryko napisał:

 

Nie polecam tej anteny mam ta wieksza wersje chyba 130 cm , mimo dobrego ustawienia nie jest tak stabilna jak 80 cm triax ktora mialem wczesniej , myslalem w mysl zasady ze wieksza antena silniejszy sygnal a mam dlugie kable do multiswitcha , niestety ta antena to pomykla trasznie wiotka jest . reasumujac aby bylo dobrze tylko dobra firmowa antena. moja stoi na dworzu na w murowanym mocnym slupku bardzo stabilnym . 

no nie pozostaje mi nic innego jak się z tobą zgodzić. na wietrze majta nią na wszelkie strony - ale jest plan założyć odciągi tylko czekam raz na poprawę pogody, dwa aż się kumplowi zwolni zwyżka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.