Skocz do zawartości

dom z keramzytu - ostateczne starcie


62545tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

witam

do wyboru 3 projekty

parterówka

https://www.abakon.com/abakon-idoneo

 

Regular

https://www.abakon.com/abakon-regular

 

oraz

abakon 2007 se

 

https://www.abakon.com/abakon-2007-se

 

wszystko te same pieniądze, koło 400 tyś brutto

 

czy pokoje w parterówce nie za malutkie?

Regular przerażają mnie schody i brak pomieszczenia gospodarczego

 

2007 se w sumie mi pasuje...

 

przy parterówce odchodzą skosy na górze, zastanawianie się nad ogrzewaniem góry, nad piecem...

w parterówce robię podlogówkę, kasuje wejście z sypialni do łazienki z prysznicem - powiększam tą z wanną i mam spokój...

w Regular oraz 2007 se nie mam zamiaru spać na górze, na górę dzieci, na dole my, parterówka troszkę jak w bloku... i dzieci na przeciwko, ani się z żoną po:):):) bo dzieci na przeciwko ale, hmmm

jakoś zaczyna mi pasować ta parterówka...

co byście wybrali z tych 3?

czy Wy, którzy macie coś z użytkowym poddaszem budując raz jeszcze poszlibyśie w to samo czy parterówkę?

może macie jakiś projekt niedrogiej parterówki z 3 sypialniami dla dzieci oraz sypialnią rodziców w innej części domu, a nie zaraz koło dzieci?

 

Rysunki Abakon Idoneo.pdf

Rysunki Abakon 2007 SE typowy.pdf

rzut parteru.pdf

rzut poddasza.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 62545tomasz napisał:

czy Wy, którzy macie coś z użytkowym poddaszem budując raz jeszcze poszlibyśie w to samo czy parterówkę?

Miałem z poddaszem. Drugi raz budowałbym parterowy. Schody są upierdliwe.

No i drugi raz budowałem tak jak za pierwszym razem z gazobetonu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw odpowiedź sobie na pytanie czy chcesz parterówkę czy z poddaszem, bo to chyba najważniejsze.

8 godzin temu, 62545tomasz napisał:

 

czy Wy, którzy macie coś z użytkowym poddaszem budując raz jeszcze poszlibyśie w to samo czy parterówkę?

 

Ja od blisko roku mieszkam w nowo wybudowanym domu z poddaszem użytkowym, wcześniej też w takim mieszkałem, więc znałem wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Ja mam takie podejście: masz dzieci 0 - 7 lat wybierasz z poddaszem, a jak starsze 12-16 to parterówka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ie rozumiem, czemu ktoś chce budowac dom z keramzytu, jak jest tyle innych, sprawdzonych i lepszych technologii. Aby budować z keramzytu musiałby być znacząco tańszy.

Lepsze technologie to: (od najlepszej)

1. Beton komórkowy + ocieplenie

2. Beton komórkowy bez ocieplenia

Potem technologie równoważne:

Silka + ocieplenie

Ceramika + ocieplenie

Drewno z ociepleniem.

 

Keramzyt + ocieplenie bym dał na równi z ceramika + ocieplenie.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.02.2019 o 19:44, 62545tomasz napisał:

nie mam namiaru na żadną sprawdzoną firmę co by mi postawiła...

a i czas...

chciałbym się wprowadzić w wakacje 2020

 

To moze lepiej wstrzymaj sie z budowa i odloz ja w czasie az znajdziesz ekipe. Troche to dziwne dobieranie technologii pod ekipe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, maras77 napisał:

ie rozumiem, czemu ktoś chce budowac dom z keramzytu, jak jest tyle innych, sprawdzonych i lepszych technologii. Aby budować z keramzytu musiałby być znacząco tańszy.

Lepsze technologie to: (od najlepszej)

1. Beton komórkowy + ocieplenie

2. Beton komórkowy bez ocieplenia

Potem technologie równoważne:

Silka + ocieplenie

Ceramika + ocieplenie

Drewno z ociepleniem.

 

Keramzyt + ocieplenie bym dał na równi z ceramika + ocieplenie.

 

a co jest nie tak z keramzytem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, 62545tomasz napisał:

a co jest nie tak z keramzytem?

Jest to materiał, który nie ma żadnej cechy która czyniła by go lepszym od betonu komórkowego.

 

http://materialy.budowlane.edu.pl/Keramzyt

http://materialy.budowlane.edu.pl/Keramzytobeton

http://materialy.budowlane.edu.pl/Beton_komórkowy

 

Musiałby być adekwatnie tańszy w zakupie, ale zapewne nie jest.

Są pewne zastosowania, gdy można go wykorzystać, na przykład jako dodatek do betonu wylewanego (keramzybeton) - gdyż tam nie da się zrobić betonu komórkowego.

Są też chyba pustaki ceramiczne keramzytowe, ale to jest technologia mająca wszystkie wady pustaków ceramicznych.

 

Ale stosowanie go jako główny materiał budowlany to IMO nieporozumienie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tezetek napisał:

Ja takie mam. Powiesiłem całą kuchnię, szafki w salonie, półki w sypialni...wszystko wisi....

 

 

3 godziny temu, komor napisał:

Ale argument ;]

Mam Porotherma, wiercę i wstawiam kołki fischer duopower i nie widzę problemu z cegiełką :oki:

 

Miałem nieprzyjemność wieszać niejedną półkę w ścianie z pustaków ceramicznych (czyli tzw dziurawka) - wszystko zależało od szczęścia gdzie akurat się trafiło - jak się trafiło w pustkę i było kilka ścianek, to było ok, ale można było też trafić w dużą pustkę i kołek nie miał za co chwycić, czasami trafiało się w przegrodę i wiertło zbaczało z kursu. A największy problem był, jak się pustak pokruszył i trzeba było potem kilogram cementu zużyć, aby dziurę załatać.

 

Ceramika nie ma żadnej zalety w stosunku do betonu komórkowego lub silki, zarówno na etapie budowy jak i potem użytkowania.

 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, 62545tomasz napisał:

chcę iść w Praefa

http://www.praefa.com/oferta

 

W takim wykonaniu unikają wielu wad keramzytu jako ceramiki. Robią elementy z keramzybetonu. I tu nasuwa się pytanie, czy gdyby zamiast keramzybetonu użyć dokładnie takich samych elementów z betonu komórkowego to nie było by lepiej?

 

A poniższe sugeruje, że jest to system ideologiczny, a nie techniczny. System dla tych, którzy uparli się na ceramikę a chcą prefabrykat.

" Wypalone w temperaturze ok. 1200°C kuleczki gliny o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych stwarzają atmosferę budynku zbliżoną do domów z cegły. Kuleczki keramzytu wypalane są w piecach obrotowych. "

 

Szkoda, że nie są to piece opalane drewnem bukowym.

 

Ale ja znam odpowiedz na pytanie, czemu ta firma robi prefabrykaty z keramzytobetonu, a nie z betonu komórkowego.

Nie robią, gdyż nie mają technologii do robienia prefabrykatów z betonu komórkowego.

 

Aby zrobić prefabrykat z keramzybetonu wystarczy forma i betoniarka. Aby zrobić element z betonu komórkowego trzeba mieć autoklaw i umieć go obsłużyć.

 

EDIT:

Odkładając na bok marketingowe zachęty to, jak ktoś koniecznie chce dom z prefabrykatów, to jest bardzo dobry materiał (keramzybeton) . Z tego, co wiem z betonu komórkowego nie robi się takich dużych prefabrykatów, tylko mniejsze elementy.

Edytowane przez maras77
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maras77 napisał:

 

 

 A największy problem był, jak się pustak pokruszył i trzeba było potem kilogram cementu zużyć, aby dziurę załatać.

 

Ceramika nie ma żadnej zalety w stosunku do betonu komórkowego lub silki, zarówno na etapie budowy jak i potem użytkowania.

 

 

 

Podstawową zasadą wiercenia w ceramice to jest brak udaru ew. delikatnie na poczatku lekko rozkuć właśnie po to aby nie rozbić cegły. Obecnie masz tyle możliwości zawieszeń, kołków do porothermu że głowa boli...nie wspominając już o kotwach chemicznych.ja osobiście używam kołków fischera i wszystko trzyma elegancko 👍

 

Jeśli chodzi o zalety ceramiki nad silką i odwrotnie to moim zdaniem kwestia gustu i własnych upodobań. Chociaż silka/ytong ponoć cieplejsza...ale nie mam doswiadczenia tylko suche fakty katalogowe.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego nie jest dobry?
Kiepska akustyka, miękki, możesz otwory pod kołki zrobić wbijajac śrubokręt, u mnie jest wersja "dziurawka" więc w zimę przeokrutnie wieje z gniazdek i włączników. Nie wiem czy to wina samego pustaka czy coś jest jeszcze spartolone.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazobeton jednak łatwiejszy w obróbce.  Za to nasiąkliwy.

 

Buduj z czego chcesz,  ale dam Ci jedną radę:

 

Ścianę działową w sypialni zrób z silikatów. Będziesz miał dobre wygłuszenie. A nie ma nic gorszego, niż kobieta, która nie może głośno jęczeć

  • Lubię to 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tezetek napisał:

Podstawową zasadą wiercenia w ceramice to jest brak udaru ew. delikatnie na poczatku lekko rozkuć właśnie po to aby nie rozbić cegły. Obecnie masz tyle możliwości zawieszeń, kołków do porothermu że głowa boli...nie wspominając już o kotwach chemicznych.ja osobiście używam kołków fischera i wszystko trzyma elegancko 👍

 

Jeśli chodzi o zalety ceramiki nad silką i odwrotnie to moim zdaniem kwestia gustu i własnych upodobań. Chociaż silka/ytong ponoć cieplejsza...ale nie mam doswiadczenia tylko suche fakty katalogowe.

Zaleta BK to była jak robiło się ściany jednowarstwowe i nie stosowało styro. Przy styro jest to pomijalne. Cała reszta to wady w stosunku do ceramiki i silikatów: nie nadaje się do cięższych konstrukcji, chłonie wodę, kiepska akumulacja, itd.

Wiercenie w ceramice to dla mnie śmieszny argument, mieszkałem tyle lat w blokach, domach i nigdy z tym nie miałem problemów. Problem to jest w gęsto zbrojonym żelbecie, jak trzeba głębiej wywiercić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.02.2019 o 12:21, 62545tomasz napisał:

witam

do wyboru 3 projekty

parterówka

https://www.abakon.com/abakon-idoneo

 

Regular

https://www.abakon.com/abakon-regular

 

oraz

abakon 2007 se

 

https://www.abakon.com/abakon-2007-se

 

wszystko te same pieniądze, koło 400 tyś brutto

 

czy pokoje w parterówce nie za malutkie?

Regular przerażają mnie schody i brak pomieszczenia gospodarczego

 

2007 se w sumie mi pasuje...

 

przy parterówce odchodzą skosy na górze, zastanawianie się nad ogrzewaniem góry, nad piecem...

w parterówce robię podlogówkę, kasuje wejście z sypialni do łazienki z prysznicem - powiększam tą z wanną i mam spokój...

w Regular oraz 2007 se nie mam zamiaru spać na górze, na górę dzieci, na dole my, parterówka troszkę jak w bloku... i dzieci na przeciwko, ani się z żoną po:):):) bo dzieci na przeciwko ale, hmmm

jakoś zaczyna mi pasować ta parterówka...

co byście wybrali z tych 3?

czy Wy, którzy macie coś z użytkowym poddaszem budując raz jeszcze poszlibyśie w to samo czy parterówkę?

może macie jakiś projekt niedrogiej parterówki z 3 sypialniami dla dzieci oraz sypialnią rodziców w innej części domu, a nie zaraz koło dzieci?

 

Rysunki Abakon Idoneo.pdf

Rysunki Abakon 2007 SE typowy.pdf

rzut parteru.pdf

rzut poddasza.pdf

A sprawdziłeś opłaty za wszystkie "dodatki" ? Analizowałem ofertę konkurencyjnej firmy, ba... nawet oglądałem dom pokazowy... i z podstawy zrobiło się o 30 % więcej... A te extrasy to było dodanie komina, bo chciałem mieć piec gazowy zamiast pompy ciepła, grubszy styropian i powiększenie garażu o metr :) Skutecznie mnie to wyleczyło z tej technologii i będę stawiał z gazobetonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

 

Wiercenie w ceramice to dla mnie śmieszny argument, mieszkałem tyle lat w blokach, domach i nigdy z tym nie miałem problemów. Problem to jest w gęsto zbrojonym żelbecie, jak trzeba głębiej wywiercić.

Stara, dobrze wypalona cegła potrafiła być barierą nie do przejścia dla wierteł ;]

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nad projektem z ekipą z katalogu z racji zwariowanych cen i trudnej dostępności w moim rejonie. Oferty jakie dostałem od takich, ogólnopolskich firm na pierwszy rzut oka były do rozważania zanim nie czytało się uwag, wyłączeń, zastrzeżeń i ograniczeń. Po uzupełnieniu oferty o elementy konieczne cena szybowała. Lepiej jednak wychodzi poczekanie, znalezienie ekipy a czas na rozpoczęcie budowy przeznaczyć na poszukanie materiałów na ściany, dostawcy drewna na dach, pokrycia, okien itp. Jak masz zacięcie inżynierskie lub nie jest Ci obojętne gdzie będziesz miał np. rozdzielacz podłogówki, jakie instalacje rozprowadzić po domu, jaki zastosować rekuperator... to uwierz jest o czym myśleć i może to być nawet fajne.

Ja znalazłem w końcu ekipę i jak na razie to jestem zadowolony. Buduję z silki 18tki. Materiał mocny i zimny. Nie przejmuję się mostkami typu nadproża, wieńce bo to co oszczędzam na materiale ścian wydam na styropian. Betonu komórkowego jakoś nie lubię, bo tu gdzie mieszkam to przez połowę roku wilgotność jest gdzieś bliska 90%. Mieszkając dalej od wody to był bardziej rozważał. Porothermu to nie lubię z powodu doświadczeń z domu rodzinnego, wspominane problemy z wierceniem, kuciem i dosyć powszechnym narzekaniem na penetrację pustaków przez powietrze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Widziałem jak ABAKON budował dom z keramzytu w Bytomiu - niemiłosiernie się pieprzyli z budową - jeździłem taamtędy raz w tygodniu, stad moje spostrzeżenia. Przed naszą budową też się zastanawialiśmy nad keramzytem, jednak po obejrzeniu budów, zdecydowalismy się na kanadyjczyka. I nie żałujemy. Oczywiście nie wiem jak mieszkałoby się w innym domu, bo nie mam takich doświadczeń (wiem jak mieszkało się w starym domu z cegły i w wielkiej płycie), ale biorąc pod uwage koszty ogrzewania jakie mamy w tej chwili raczej bym się nie zamienił.
Co do problemów z wbijanim gwoździ, wkręceaniem wkrętów, kołków itp itd - wszystko ma swoje plusy i minusy. Jednak podstawą jest wcześniejsze jak najlepsze rozplanowanie mebli itp.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.02.2019 o 01:30, maras77 napisał:

Ceramika nie ma żadnej zalety w stosunku do betonu komórkowego lub silki, zarówno na etapie budowy jak i potem użytkowania.

Jak pracuje 20 lat w budowlance, to nie słyszałem większej głupoty.

Popatrz jak budują z porothermu, kiedy np deszcz pada. Przestanie i pustak moment suchy, bo materiał jest oddychający. A silka czy bk chłonie wodę jak gąbka. A daj na to ocieplenie i jeszcze tynk gipsowy, to robi się taką konserwę, ze aż strach myśleć.

Pozatym popatrz na dostępność materiałów w hurtowniach... na porotherm obecnie trzeba czekac min 3 miesiące, silka jest od ręki, bo mniej tego schodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, blue_ napisał:

Jak pracuje 20 lat w budowlance, to nie słyszałem większej głupoty.

Popatrz jak budują z porothermu, kiedy np deszcz pada. Przestanie i pustak moment suchy, bo materiał jest oddychający. A silka czy bk chłonie wodę jak gąbka. A daj na to ocieplenie i jeszcze tynk gipsowy, to robi się taką konserwę, ze aż strach myśleć.

Pozatym popatrz na dostępność materiałów w hurtowniach... na porotherm obecnie trzeba czekac min 3 miesiące, silka jest od ręki, bo mniej tego schodzi 

 

Nigdy nie miałem wysokiego mniemania o pracownikach budowlanych. Większość budowlańców, których spotkałem na swojej drodze zupełnie nie znają się na tym, co robią, powtarzają tylko utarte, mniej lub bardziej błędne schematy. Nie mają podstawowej wiedzy inżynierskiej. Ty tez jej nie masz. Sorry.

 

Materiał oddychający? Poczytaj sobie jakieś poważne opracowania na temat wentylacji - tam się obala mity o oddychających ścianach. A mity te tworzą producenci materiałów budowlanych typu wełna mineralna.

Cytuj

Przestanie i pustak moment suchy, bo materiał jest oddychający.

Zastanów się nad tym, co napisałeś - jest suchy, bo nie nasiąkł. A nie nasiąkł, bo nie jest w twojej terminologii "oddychający".

 

Czy ty w ogóle wiesz, co to jest ta "oddychalność"?

 

Pewnie masz na myśli paroprzepuszczalność materiałów budowlanych, która jest taka:

Wełna mineralna - 439
Korek ekspandowany - 75
Styropian - 12
Mur z cegły ceramicznej pełnej - 105
Mur z cegły dziurawki - 135
Tynk cementowy - 45
Tynk wapienny - 75
Płyty gipsowo-kartonowe - 75
Gipsobeton - 150
Drewno (sosna i świerk) w poprzek włókien - 60
Drewno (sosna i świerk) wzdłuż włókien - 320
Beton zwykły z kruszywa kamiennego - 30
Beton z kruszywa wapiennego - 130
Beton komórkowy - 995
Wiórobeton - 940
Marmur, granit - 7.5
Piaskowiec - 30

 

I beton komórkowy ma "oddychalność" jakieś 8-10x większą od ceramiki. I dlatego jest mokry po deszczu.

 

Dobrze przyuczone (bo nie wykształcone) są ekipy są tylko w przypadku budowania domów pasywnych, które są potem certyfikowane przez zewnętrzne ośrodki certyfikacyjne i wiszą nad nimi kary umowne.

 

 

 

 

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, blue_ napisał:

Jak pracuje 20 lat w budowlance, to nie słyszałem większej głupoty.

Popatrz jak budują z porothermu, kiedy np deszcz pada. Przestanie i pustak moment suchy, bo materiał jest oddychający. A silka czy bk chłonie wodę jak gąbka. A daj na to ocieplenie i jeszcze tynk gipsowy, to robi się taką konserwę, ze aż strach myśleć.

Pozatym popatrz na dostępność materiałów w hurtowniach... na porotherm obecnie trzeba czekac min 3 miesiące, silka jest od ręki, bo mniej tego schodzi

Akurat obecnie beton komórkowy jest do kupienia od ręki. Z silką 18tką są bardzo duże problemy bo budują z tego deweloperzy, bo można stawiać z tego wysokie budynki... Z nasiąkliwością silki to trochę przesadzasz. Stawia się z tego obory i niczym nie tynkuje i ten materiał świetnie znosi złe warunki. Argumentów konserwy do jakiegokolwiek materiału to nie rozumiem. Najbardziej to bałbym się chyba ścian jednowarstwowych i punktu rosy w ich warstwie. Ale przy prawidłowej wentylacji ten problem chyba nie jest znaczący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, blue_ napisał:

Nie masz jeszcze projektu, ani ekipy, więc termin raczej nierealny.

Moge Ci załatwić ekipe na juz, ale nie z keramzytu

dzięki

może skorzystam

Abakon mówi, że bez problemu się wyrobi

nad projektem właśnie działa, będzie to pomieszanie ich projektów Portico jako środek, rozplanowanie pomieszczeń z dachem Idoneo by zliwkidować ten dworkowy styl i pójść w stodołę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jeszcze dodam taką małą uwagę i proszę bez obrazy bo nie chodzi mi o zaglądanie Tobie do kieszeni. Widzę też, że czas Cię goni... Ale proszę zastanów się czy taki niewielki domek chcesz. Tam będzie niewiele więcej przestrzeni jak w mieszkaniu. Salon 25m2, sypialnie po około 10m2. Jak masz zdolność finansową o jakiej piszesz to zastanów się czy budując dłużej nie wybudujesz np. jakichś 50m2 więcej, moim zdaniem tak. Może masz opcję przemęczyć się rok dłużej na jakimś wynajmie...

 

A co do zlecenia prac kompleksowych - dobrze z prawnikiem i budowlańcem przestudiujcie umowę. Zakres prac, standard okien, drzwi, podłączenie mediów do domu, ilość gniazdek, zakwaterowanie ekipy (czy nie będą nocować u Ciebie w przyczepie), itp. Także to z kim ją podpisujesz. Bywa tak, że firmy podsuwają umowy na firmy córki, bardzo podobne w nazwie ale bez majątku, odpowiedzialności... Polecam zatrudnić niezależnego kierownika budowy (odliczyć z oferty), takie firmy proponują swoich, którzy często nawet budowy nie widzieli i zawsze trzymają stronę swojej firmy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 62545tomasz napisał:

dzięki

może skorzystam

Abakon mówi, że bez problemu się wyrobi

Ale ja nie mowie, o zamknieciu budy, tylko o całości. Projekt dopiero robisz. Na samo pozwolenie sie czeka 2 miesiące. A przed tym potrzeba warunków zabudowy lub mpzp. Podłączenie pŕądu, gazu, w juz wybudowanym moze trwac nawet pół roku....

Nie wiem, moze w Twojej gminie pójdzie szybko, ale u mnie od złożenia pierwszego wniosku, do wprowadzenia potrzeba równiutkie 2 lata

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technologia raczej wybrana ale ja dodam swoje 3 grosze. Mam dom porotherm/ytong i jak bede drugi raz budowal to napewno bedzie ceramika. 

Ytong ma w zasadzie jedna zalete latwosc obrobki. Cala reszta na korzyść ceramiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _luk_ napisał:

Technologia raczej wybrana ale ja dodam swoje 3 grosze. Mam dom porotherm/ytong i jak bede drugi raz budowal to napewno bedzie ceramika. 

Ytong ma w zasadzie jedna zalete latwosc obrobki. Cala reszta na korzyść ceramiki

Pytanie ilu tu budujących buduje samemu dom. Jak szukałem wykonawcy to wszystkie 3 firmy odradzały BK, tą co wybrałem też powiedziała że woli budować z ceramiki, bo dla nich to jest łatwiejsze w obróbce, nie wnikałem już czemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, blue_ napisał:

Ale ja nie mowie, o zamknieciu budy, tylko o całości. Projekt dopiero robisz. Na samo pozwolenie sie czeka 2 miesiące. A przed tym potrzeba warunków zabudowy lub mpzp. Podłączenie pŕądu, gazu, w juz wybudowanym moze trwac nawet pół roku....

Nie wiem, moze w Twojej gminie pójdzie szybko, ale u mnie od złożenia pierwszego wniosku, do wprowadzenia potrzeba równiutkie 2 lata

Warunki, pozwolenia itp. wszystko trwa.

U mnie budowa trwała 13 miesięcy, ale projekt miałem gotowy już kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy. Przyłącza ogarniałem w trakcie budowy, z gazem spóźniłem się i finalnie musiałem wygrzewać posadzki kotłem elektrycznym ;]

Sam projekt tworzyliśmy kilka miesięcy ;) Pozwolenie na budowę kilka dni i było. Ale żeby było szybciej trzeba trochę za tym pochodzić albo znać kogo trzeba :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.02.2019 o 22:42, sherif napisał:

Pytanie ilu tu budujących buduje samemu dom. Jak szukałem wykonawcy to wszystkie 3 firmy odradzały BK, tą co wybrałem też powiedziała że woli budować z ceramiki, bo dla nich to jest łatwiejsze w obróbce, nie wnikałem już czemu.

Budując z BK trzeba bardzo starannie układać pustaki na dedykowanej cienkiej zaprawie i nie ma tu miejsca na niedokładność.
Przy ceramice jedziesz na zwykłej zaprawie z betoniarki i nierówności w układaniu da się niwelować grubością zaprawy. ;]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, kartonik napisał:

Budując z BK trzeba bardzo starannie układać pustaki na dedykowanej cienkiej zaprawie i nie ma tu miejsca na niedokładność.
Przy ceramice jedziesz na zwykłej zaprawie z betoniarki i nierówności w układaniu da się niwelować grubością zaprawy. ;]

yyyy ceramikę również można układać na cienkowarstwowej zaprawie tak jak BK na zaprawie murarskiej

tu nie chodzi o dokładność lecz o przenikalność spoiny.

Murowałem z tego i z tego...i szczerze...wolę BK na cienkowarstwowej zaprawie, nie trzeba mieszać zaprawy, 1/3 wiadra wystarcza na naprawdę sporo bloczków, czego nie można mówić  o standardowej zaprawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kartonik napisał:

Budując z BK trzeba bardzo starannie układać pustaki na dedykowanej cienkiej zaprawie i nie ma tu miejsca na niedokładność.
Przy ceramice jedziesz na zwykłej zaprawie z betoniarki i nierówności w układaniu da się niwelować grubością zaprawy. ;]

Przecież tak samo jest z ceramiką. Kiedyś siporeks też kładziono na zaprawę a teraz na klej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrozum że na cienkowarstwowej jest cieplej i na tym mi zalezało będąc inwestorem i w przypadku bk również wykonawcą

 

a sorry wydawało mi się że przyszło powiadomienie że na mój post odpowiedziałes :)

Edytowane przez _luk_
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.