Skocz do zawartości

Jaki klej do plastiku ?


Radauskas

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Radauskas napisał:

Pytam o klej nie o zgrzewanie/spawanie.

Myślę, że to powszechny w autach polipropylen i o naprawdę skutecznym klejeniu można zapomnieć.

Pokaż jakie tworzywo to będzie można radzić. Nie ma kleju uniwersalnego do wszystkich tworzyw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rożne rzeczy dość skutecznie kleję mieszanką kleju cyjano-akrylowego(super glue itp.) plus sody oczyszczonej - matowisz powierzchnię - mala ilość kleju -  sypiesz sodę i polewasz klejem po sodzie. Tworzy się twarda masa łącząca dość skutecznie różne tworzywa, których nie klei sam cyjanoakryl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radauskas napisał:

Pytam o klej nie o zgrzewanie/spawanie.

Jak nie możesz tego pospawać, to jedynym skutecznym sposobem jest to "zszyć". Ja nawiercam otworki fi 1,2 co 1 cm na całej długości pęknięcia i zszywam drutem miedzianym 1 mm odwijanym z jakiejś cewki. Szew "chirurgiczny". Jak trzeba to uszczelniam po zszyciu różnymi masami, silikonami itp, lub krawędzie przytapiam lutownicą. Nie wiem jak to tam wygląda, ale miej na uwadze że samym klejem raczej tego nie ogarniesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Radauskas napisał:

Moze i ABS. Kupiłem dziś agresywny klej do min. ABS. Ma prawie spawać ( topić ) materiał. Mozna go zdrapać paznokciem. 

Na 90% polipropylen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Radauskas napisał:

Macie jakiś sprawdzony i wypróbowany ? Testowałem 3 rózne i jeden do pewnych zastosowań się nadał ale dwa pozostałe to porażka. Aktualnie potrzebuje skleić plastik typu obudowa filtra powietrza w aucie. Pytam o klej nie o zgrzewanie/spawanie.

Wybierz klej dostosowany do tego tworzywa. są kleje z aktywatorem powierzchni + cyjanoakryl.

I też są specjalistyczne zestawy:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kleje stykowe, gdzie kleją tylko dobrze dolegające powierzchnie. Mam taką "kropelkę" razem z aktywatorem i ten nawet działa. Klei własnie te zasrane poli i sroli propyleny :) Ale mam tez dwuskładnikowa zywice do plastików i ta jest do d..py. Własnie teraz potrzebuję jakiejś masy do zalania długiego pęknięcia obudowy filtra powietrza.

P.S. Kupiłem auto po wypadku. Niemiecki turek trochę je podpicował przed sprzedażą i np. zalepił twardą czarną masą pekniecie na boku chlodnicy - i sie trzyma. Ciekawe co to za masa/klej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Radauskas napisał:

potrzebuję jakiejś masy do zalania długiego pęknięcia obudowy filtra powietrza.

Podnieś w końcu tę pokrywę i zobacz co tam jest wytłoczone? Chyba, że mamy tu tylko klikać aby klikać i robić sztuczny ruch?

:hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Radauskas napisał:

Ale mam tez dwuskładnikowa zywice do plastików i ta jest do d..py. Własnie teraz potrzebuję jakiejś masy do zalania długiego pęknięcia obudowy filtra powietrza.

kilka dni temu kleiłem PP dwuskładnikowym epoksydem i trzyma bdb, co prawda jeszcze delikatnie "łapie palec" (coś jak podsychający sok rozlany). Na innych tworzywach tym klejonych dużo szybciej twardnieje całkowicie.

 

http://www.dragon.com.pl/produkt.html?id=198

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Orochimaru napisał:

A w karcie technicznej jest napisane, że nie klei PP :phi:.

wiem, ale jako ze i tak jest już otwarty, kleiłem co innego to sobie zrobiłem trochę więcej i pomazałem. Element inaczej byłby do wyrzucenia, a tak będzie trochę pomocny.

To, że on twardnieje dużo dłużej jest sygnałem, że właśnie do PP się nie do końca nadaje, na innych tworzywach spoina dużo szybciej osiąga pełne właściwości.

Nie sprawdzę czy daje się na PP obrabiać bo jak mu strzeli to już tego nie pokleję, więc wolę nie kombinować ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lutownica i "kleisz" na gorąco w sosie wlasnym lub z dodatkiem materialu PP. Jesli masz regulowana tempature to ok 240-250st.C. To tak na szybko i bardzo garazowo 😀. Lepiej z spawarka do tworzyw i drutem z danego materialu (jesli to PP lub Pehd)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka lat temu kupiłem dwuskladnikowy klej do plastiku MANNOL 9904. Okazał się porażką. Próbowalem skleić nim kilka rzeczy i żadna nie wytrzymała delikatnej próby wytrzymałościowej. Teraz nie wiem co mnie podkusiło i kupiłem MANNOL 9918 i pozytywne zaskoczenie. Dziś dosyć trwale skleił/naprawł mi już 3 elementy. Dobra przyczepność, ładnie się rozlewa, i jest minimalnie elastyczny po utwardzeniu. Polecam.

mannol9904.jpg

mannol9918.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Radauskas napisał:

nie wiem co mnie podkusiło i kupiłem MANNOL 9918 i pozytywne zaskoczenie.

To dwuskładnikowy poliureran. Będzie dobrze kleić wszystko do czego dobrze przywiera pianka poliuretanowa.

Ten starszy to zwykły epoksyd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie jakiś sprawdzony i wypróbowany ? Testowałem 3 rózne i jeden do pewnych zastosowań się nadał ale dwa pozostałe to porażka. Aktualnie potrzebuje skleić plastik typu obudowa filtra powietrza w aucie. Pytam o klej nie o zgrzewanie/spawanie.
Czemu nie chcesz tego pospawac? Ja używam zwykłej opalarki plus spoiwo i dwa zderzaki i zbiorniczek spryskiwaczy pospawalem i byłem bardzo zadowolony z efektu, poległem na nadkolu od ciężarówki. Jak nie masz i nie chcesz kupowac to może klej do szyb.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wiele drobnych elementów do naprawy. Zgrzewarką zrobiłbym jeden, może dwa. Może je i pospawam choć jeszcze tego nie robiłem i trochę się boję :) Ale wiele elementów nadaje sie tylko do poklejenie i właśnie jestem w trakcie tym mannolem 9918. To taki klej typu "must have" w każdym domu majsterkowicza. Póki co bardzo mi siępodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Radauskas napisał:

Mam wiele drobnych elementów do naprawy. Zgrzewarką zrobiłbym jeden, może dwa. Może je i pospawam choć jeszcze tego nie robiłem i trochę się boję :) Ale wiele elementów nadaje sie tylko do poklejenie i właśnie jestem w trakcie tym mannolem 9918. To taki klej typu "must have" w każdym domu majsterkowicza. Póki co bardzo mi siępodoba.

A jak wygląda sprawa z trwałością tego kleju? Czy nie odpadnie pod wpływem zmian temperatury i wibracji? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, borbet napisał:

Czy nie odpadnie pod wpływem zmian temperatury i wibracji?

Odpadnie pod wpływem wibracji. Zastyga na szklistą masę zapewne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 26.02.2019 o 09:10, wojtala napisał:

Ja bym to skleił czarnym klejem na gorąco, tylko nie z pistoletu lecz zgrzać go małym palnikiem, tak spadając się palił co odpowiednio stapia podkład

Są rózne kleje termotopliwe

https://ataszek.pl/302-klej-na-goraco-mocny-atk-113.html

https://www.buehnen.pl/kleje/asortyment/kleje-termotopliwe-pa

http://mokrysz.com.pl/5-rodzajow-klejow-na-goraco/

https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/narzedzia-reczne/pistolety-do-kleju/wklady-klejowe/klej-supermocny-modeco-100-g.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 12.02.2019 o 15:43, bluczek napisał:

Rożne rzeczy dość skutecznie kleję mieszanką kleju cyjano-akrylowego(super glue itp.) plus sody oczyszczonej - matowisz powierzchnię - mala ilość kleju -  sypiesz sodę i polewasz klejem po sodzie. Tworzy się twarda masa łącząca dość skutecznie różne tworzywa, których nie klei sam cyjanoakryl. 

Wypróbowałem tę metodę z klejem Kropelka w żelu. Skleiłem na próbę 2 kawałki ABS. Na początku trzymało mocno, po kilku dniach rozpadło się w palcach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.