Skocz do zawartości

Zabudowa pod skosem - pytanie o jeden element


Tomo

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zabudować przestrzeń pod skosem sufitu.

 

Wszystko co chcę wiedzieć już wiem ale mam problem z jednym elementem.

Potrzebuję do skośnego sufitu (dokładnie są to panele ścienne z płyty wiórowej) przymocować górną szynę systemu drzwi suwanych.

Obciążenia poza własnym ciężarem i pionową stabilizacją to nie będzie przenosić więc nie chodzi o moc tylko o estetykę.

Jak w rozsądny sposób to przymocować i potem zamaskować ?

 

 

 

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Tomo napisał:

Chcę zabudować przestrzeń pod skosem sufitu.

 

Wszystko co chcę wiedzieć już wiem ale mam problem z jednym elementem.

Potrzebuję do skośnego sufitu (dokładnie są to panele ścienne z płyty wiórowej) przymocować górną szynę systemu drzwi suwanych.

Obciążenia poza własnym ciężarem i pionową stabilizacją to nie będzie przenosić więc nie chodzi o moc tylko o estetykę.

Jak w rozsądny sposób to przymocować i potem zamaskować ?

 

 

 

 

najlepiej zrobić wyrównać ten skos płytą meblową - ja bym tak zrobił. Robisz L z płyty meblowej odpowiednio dociętej, jak tu:

zabudowy69galeria.jpg

 Możesz też zastosować adapter do powierzchni skośnych, coś jak tu:

ad_skosny.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, gondoljerzy napisał:

Jak wygląda skośny ,,sufit" nietrudno sobie wyobrazić. Gdyby jeszcze było wiadomo jak wygląda ta szyna, to można by kombinować.

No jak wygląda - zwykły aluminiowy profil U

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko pikuś - mi chodzi jak uzyskać ładne połączenie tej pionowej części płyty ze skośną sufitu  :hmm:

 

Kąt wynosi ok. 45 stopni, płyta ma 18 mm więc za dużo żeby po chamsku szpachlować akrylem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tomo napisał:

To wszystko pikuś - mi chodzi jak uzyskać ładne połączenie tej pionowej części płyty ze skośną sufitu  :hmm:

  

Kąt wynosi ok. 45 stopni, płyta ma 18 mm więc za dużo żeby po chamsku szpachlować akrylem.

płyta musi być przycięta pod skosem albo gipsem pojedź, zrób dylatację i wtedy akrylem :hehe: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, bergerac napisał:

płyta musi być przycięta pod skosem albo gipsem pojedź, zrób dylatację i wtedy akrylem :hehe: 

Chyba najprościej będzie jak przytnę płytę pod kątem 45 stopni.

Tyle, że ten profil U, który ma ok. 25 mm szerokości - płyta 18 mm za mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Tomo napisał:

Chyba najprościej będzie jak przytnę płytę pod kątem 45 stopni.

 Tyle, że ten profil U, który ma ok. 25 mm szerokości - płyta 18 mm za mało

no to albo zrobisz w wersji prostej z jakieś kantówki powiedzmy 30 mm X 30 mm albo z płyty narożnik w kształcie litery L. Musisz mieć dwa paski płyty, przycięte pod kątem 45 stopni, które skręcisz razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tomo napisał:

Wszystko co chcę wiedzieć już wiem ale mam problem z jednym elementem.

Potrzebuję do skośnego sufitu (dokładnie są to panele ścienne z płyty wiórowej) przymocować górną szynę systemu drzwi suwanych.

Obciążenia poza własnym ciężarem i pionową stabilizacją to nie będzie przenosić więc nie chodzi o moc tylko o estetykę. 

Jak w rozsądny sposób to przymocować i potem zamaskować ? 

Siostra wczoraj mi pisała że zrobiła szafę. Będę w przyszły weekend to mogę popatrzeć na rozwiązanie.

 

received-622508831504499.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tomo napisał:

To wszystko pikuś - mi chodzi jak uzyskać ładne połączenie tej pionowej części płyty ze skośną sufitu  :hmm:

Kąt wynosi ok. 45 stopni, płyta ma 18 mm więc za dużo żeby po chamsku szpachlować akrylem.

Trzeba przyciąć pod skos, ale i pewnie oleić, by niczego więcej nie dawać.

U mnie robili z Komandora - nie drogo i ładnie wyszło :ok:

 

20150417_203835.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Tomo napisał:

A jak masz rozwiązane mocowanie tej górnej listwy (nad szyną) do sufitu ?

Siedzę teraz w mieście i nie dam tak zajrzeć ... może za dwa tygodnie.

Jest tam standardowa szyna a nad nią podejrzewam musi być coś trójkątnego ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, rwIcIk napisał:

Siedzę teraz w mieście i nie dam tak zajrzeć ... może za dwa tygodnie.

Jest tam standardowa szyna a nad nią podejrzewam musi być coś trójkątnego ....

To że coś trójkątnego to się domyślam :hehe:

Chodzi mi o to jak jest to umocowane.

 

Ale i tak najpierw muszę zamówić formatki i poskręcać środek i dopiero wtedy będę robił suwane drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Tomo napisał:

To że coś trójkątnego to się domyślam :hehe:

Chodzi mi o to jak jest to umocowane.

 

Ale i tak najpierw muszę zamówić formatki i poskręcać środek i dopiero wtedy będę robił suwane drzwi.

tak OT - gdzie zamawiasz formatki? Lokalnie, czy w sieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kysior napisał:

tak OT - gdzie zamawiasz formatki? Lokalnie, czy w sieci?

W takiej dużej hurtowni meblarskiej.

 

http://www.forplyt.pl/

 

W domu sobie rozrysowuję, potem idę do nich i w programie robią rozkrój żeby doprze wyszło do płyty, podaję jakie krawędzie są do oklejenia i za kilka dni odbieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zamiar rozwiązać problem braku cyrkulacji powietrza w zabudowie, a co za tym idzie niższej temperatury w pobliżu ściany kolankowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Olleo napisał:

Jak masz zamiar rozwiązać problem braku cyrkulacji powietrza w zabudowie, a co za tym idzie niższej temperatury w pobliżu ściany kolankowej? 

Czasem uchylam drzwi szafy :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Olleo napisał:

"Czasem" wystarczy, by tam nie było kilku stopni C różnicy?

Jak otwieram i czuję, że jest chłodniej, to uchylam :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Olleo napisał:

Jak masz zamiar rozwiązać problem braku cyrkulacji powietrza w zabudowie, a co za tym idzie niższej temperatury w pobliżu ściany kolankowej? 

Ale o co chodzi ?:hmm:

Że segregatorom będzie zimno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale o co chodzi ?:hmm:
Że segregatorom będzie zimno ?
Że przy większych mrozach może im być wilgotno ;)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Olleo napisał:

Że przy większych mrozach może im być wilgotno ;)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

Bo ja wiem - może po prostu wstawię takie tulejki jak się robi w drzwiach łazienkowych :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja wiem - może po prostu wstawię takie tulejki jak się robi w drzwiach łazienkowych :hmm:
Ja bym chyba celował w ażurowe drzwi albo większe kratki wentylacyjne (jak się stosuje w listwach podszafkowych do lodówek w zabudowie) pod i nad drzwiami przesuwnymi. Może dał też z boku, jeśli są takie miejsca.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 2.03.2019 o 21:09, Tomo napisał:

Chcę zabudować przestrzeń pod skosem sufitu.

 

Wszystko co chcę wiedzieć już wiem ale mam problem z jednym elementem.

Potrzebuję do skośnego sufitu (dokładnie są to panele ścienne z płyty wiórowej) przymocować górną szynę systemu drzwi suwanych.

Obciążenia poza własnym ciężarem i pionową stabilizacją to nie będzie przenosić więc nie chodzi o moc tylko o estetykę.

Jak w rozsądny sposób to przymocować i potem zamaskować ?

 

 

 

1.jpg

Tomo, więc jak mówiłem byłem oglądałem. Sytuacja ma się tak że wózki po których jeżdżą drzwi są na dole, górą są tylko prowadnice które trzymają drzwi. To co na focie na górze jest element drewniany w kształcie L, nie dotyka on nawet sufitu (jest z pół centymetra od sufitu) montowany jest do boków szafy i środkiem do pionowej ściany szafy do czoła.

img-20190310-102034.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Oscar_ napisał:

Tomo, więc jak mówiłem byłem oglądałem. Sytuacja ma się tak że wózki po których jeżdżą drzwi są na dole, górą są tylko prowadnice które trzymają drzwi. To co na focie na górze jest element drewniany w kształcie L, nie dotyka on nawet sufitu (jest z pół centymetra od sufitu) montowany jest do boków szafy i środkiem do pionowej ściany szafy do czoła.

img-20190310-102034_1.jpg

 

 

Ni ma fotki.

 

Ja już wszystko wiem jak to będzie - poniżej jak na rysunku.

 

Czerwony to będzie górny profil od drzwi przesuwanych.

Zielony to będzie zwykły metalowy kątownik, który przymocuję wkrętami do skosu (przypomnę - jest z paneli ściennych wiórowych)

Fioletowy to kątownik montażowy, który będzie łączył dwa pasy (po 8 cm) płyty.

Zamówiłem już pocięcie formatek - dało się zamówić przycięcie ich pod kątem 45 stopni więc będzie przylegało dobrze.

 

skos.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tomo napisał:

Zielony to będzie zwykły metalowy kątownik, który przymocuję wkrętami do skosu (przypomnę - jest z paneli ściennych wiórowych)

ja zamiast tego płaskownika potraktował bym brzego płyty przylegające do ściany klejem plus dałbym wkręty od dołu bezpośrednio w ścianę (jeśli podłoże pozwoli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gondoljerzy napisał:

Zielone nie wygląda na kątownik, tylko na płaskownik. Ten płaskownik może się wygiąć i cała konstrukcja odejdzie górną częścią od skośnego ,,sufitu".

 

Edit:  Nie myślałaś o dodatkowym klejeniu tych pasków solidnym klejem z kartusza?

Zielone to będzie albo rozgięty kątownik albo dogięty płaskownik.

Wygiąć się raczej nie wygnie bo próbowałem to w sklepie - już rozgięcie tego kątownika będzie wymagało imadła i dopukania młotkiem.

Poza tym mam do zabudowania 415 cm więc dam np. co 30 cm to wyjdzie 14 sztuk - nie ma szans żeby to się wygięło.

Te 2 kawałki płyty (415 cm x 8 cm x 2 szt) skręcone ze sobą plus górna prowadnica (aluminium) to będzie max. 6-7 kg

 

Kleić nie będę bo jak wspominałem skos jest zabudowany panelami ściennymi wiórowymi - są one oklejone fabrycznie takim papierem dekoracyjnym - klej spowodowałby, że mógłby oberwać ten papier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Informuję, że zakończyłem majsterkowanie.


Wyszło nadspodziewanie dobrze.

 

Zrobiłem dokładnie tak jak na rysunku powyżej - listwy z płyty miałem docięte pod kątem 45 stopni.

 

Zamocowałem to wszystko na odpowiednio rozgiętych kątownikach.

 

Wygląda super :ok:

 

 

IMG_4242.JPG

IMG_4243.JPG

IMG_4244.JPG

IMG_4245.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.