Skocz do zawartości

Sprzedaż samochodu obcokrajowcowi


dawiddawidowski

Rekomendowane odpowiedzi

Wystawiłem gruza na sprzedaż i jutro ma przyjechać po niego Ukrainiec. 

Rozumiem, że spisuję z nim normalną umowę kupna-sprzedaży z jego danymi z paszportu / wpisując oczywiście godzinę transakcji. 

Z tym idę do WK zgłosić sprzedaż samochodu i następnie do ubezpieczyciela.

W niektórych artykułach pisze coś o wyrejestrowaniu samochodu i problemach z OC ale z tego co pamiętam wyrejestrować można tylko zezłomowany samochód... nie wiem czy będzie nim jeździł w PL czy wyjedzie do siebie.

Przerabiał ktoś temat, bo nie chcę wpakować się w niepotrzebne komplikacje :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dawiddawidowski napisał:

Wystawiłem gruza na sprzedaż i jutro ma przyjechać po niego Ukrainiec. 

Rozumiem, że spisuję z nim normalną umowę kupna-sprzedaży z jego danymi z paszportu / wpisując oczywiście godzinę transakcji. 

Z tym idę do WK zgłosić sprzedaż samochodu i następnie do ubezpieczyciela.

W niektórych artykułach pisze coś o wyrejestrowaniu samochodu i problemach z OC ale z tego co pamiętam wyrejestrować można tylko zezłomowany samochód... nie wiem czy będzie nim jeździł w PL czy wyjedzie do siebie.

Przerabiał ktoś temat, bo nie chcę wpakować się w niepotrzebne komplikacje :ok:

W listopadzie 2018r. sprzedawałem pojazd do Niemiec, Niemcowi,  umowa sprzedaży w 2 jezykach. Zgłoszenie do ubezpieczyciela i do WK. Z WK 2 lub 3 pisma tylko informujące mnie o tym fakcie i o pomyślnym zarejestrowaniu mojego byłego pojazdu w DE. Papiery mam, kasa się zgadza. Wszystko ok ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę z innej strony.

Ukrainiec kupił gruza golfa z lpg z 1993r na umowę kupna sprzedaży z danymi z paszportu, jeździł tak od 08.2018 do połowy lutego tego roku aż skończyła się polisa oc, którą wykupił poprzedni wł. Kupił teraz oc w link4 na swoje dane (2500zł płatne w 4 ratach :sciana:), teraz ma już meldunek tymczasowy i polski pesel i myśli aby go zarejestrować.

 

Sam kiedyś sprzedałem na giełdzie opla ukrowi ale ten miał już kartę pobytu, procedura taka sama. Zgłaszam sprzedaż do WK i ubezpieczyciela, chowam papiery do koperty i zapominam o sprawie. Nie ma się co spinać w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, dawiddawidowski napisał:

Wystawiłem gruza na sprzedaż i jutro ma przyjechać po niego Ukrainiec. 

Rozumiem, że spisuję z nim normalną umowę kupna-sprzedaży z jego danymi z paszportu / wpisując oczywiście godzinę transakcji. 

Z tym idę do WK zgłosić sprzedaż samochodu i następnie do ubezpieczyciela.

W niektórych artykułach pisze coś o wyrejestrowaniu samochodu i problemach z OC ale z tego co pamiętam wyrejestrować można tylko zezłomowany samochód... nie wiem czy będzie nim jeździł w PL czy wyjedzie do siebie.

Przerabiał ktoś temat, bo nie chcę wpakować się w niepotrzebne komplikacje :ok:

 

100 razy pisałem na AK, że mój ojciec sprzedał DU Nexię obywatelowi Uzbekistanu. Normalna umowa sprzedaży, dane z paszportu, zgłoszenie w WK i w ubezpieczalni i tyle. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba diametralną różnicę stanowi fakt, czy auto idzie do osoby ktora mieszka na Ukrainie czy w Polsce.

Jak osoba mieszka w Polsce, to nie ważna czy Polak, czy Ukrainiec, czy Niemiec czy Australijczyk - procedura ta sama.

 

A jak ktos mieszka na Ukrainine, to pewnie inna procedura (tez bez wzgledu czy to Ukrainiec, Polak, czy Kazachstańczyk).

 

Kolega ostatnio sprzedawal auto Ukraińcowi z Lwowa, to pojechali razem do WK, tam kolega wyrejestrowal auto a Ukrainiec dostal tablice czerwone na wywóz.

Mówił, ze u nich sie cos zmienilo i ze i tak by na Polskich tablicach na Ukraine nie mogl wjechac.

 

Swoją drogą mnie dziwi troche, ze nie ma w Polsce tak restrykcyjnych przepisow jak w wiekszosci krajow z zachodu, gdzie przeciez wlasciciel wyrejestrowuje auto w urzedzie przed sprzedażą obcokrajowcowi (przyklad chocby Niemcy czy Francja czy Włochy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawałem we wrześniu lagunę Ukraińcowi. Normalna umowa, wszystko spisane z paszportu, prawa jazdy, zapustna godzina. Na drugi dzień wyrejestrowałem auto w wk. Z tego co wiem auto jeszcze jakiś czas jeździło w PL ale potem dostawałem zdjęcia przez fb od zadowolonego właściciela już z Ukrainy. Auto dalej na PL blachach tam jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, CiniO napisał:

 

Mówił, ze u nich sie cos zmienilo i ze i tak by na Polskich tablicach na Ukraine nie mogl wjechac.

 

 

 

Mógłby, tylko musi zostawić kaucję na granicy jak wjeżdża na EU blachach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, CiniO napisał:

 

 

Swoją drogą mnie dziwi troche, ze nie ma w Polsce tak restrykcyjnych przepisow jak w wiekszosci krajow z zachodu, gdzie przeciez wlasciciel wyrejestrowuje auto w urzedzie przed sprzedażą obcokrajowcowi (przyklad chocby Niemcy czy Francja czy Włochy)

 

Ale to nie są restrykcyjne przepisy, bo np. w de możesz jeździć na blachach poprzednika, tylko prawie nikt się na to nie zgadza, nawet na dojazd do miejsca zamieszkania. Inna sprawa że tam to chwila moment i masz tymczasowe, u nas musisz spędzić pół dnia w urzędzie, być najlepiej rano żeby dostać numerek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Iwin napisał:

Sprzedawałem we wrześniu lagunę Ukraińcowi. Normalna umowa, wszystko spisane z paszportu, prawa jazdy, zapustna godzina. Na drugi dzień wyrejestrowałem auto w wk. Z tego co wiem auto jeszcze jakiś czas jeździło w PL ale potem dostawałem zdjęcia przez fb od zadowolonego właściciela już z Ukrainy. Auto dalej na PL blachach tam jeździ.

Jest zasadnicza różnica między wyrejestrowałem, a zgłosiłem sprzedaż.

Co więc zrobiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, CiniO napisał:

Chyba diametralną różnicę stanowi fakt, czy auto idzie do osoby ktora mieszka na Ukrainie czy w Polsce.

Jak osoba mieszka w Polsce, to nie ważna czy Polak, czy Ukrainiec, czy Niemiec czy Australijczyk - procedura ta sama.

 

A jak ktos mieszka na Ukrainine, to pewnie inna procedura (tez bez wzgledu czy to Ukrainiec, Polak, czy Kazachstańczyk).

 

Kolega ostatnio sprzedawal auto Ukraińcowi z Lwowa, to pojechali razem do WK, tam kolega wyrejestrowal auto a Ukrainiec dostal tablice czerwone na wywóz.

Mówił, ze u nich sie cos zmienilo i ze i tak by na Polskich tablicach na Ukraine nie mogl wjechac.

 

Swoją drogą mnie dziwi troche, ze nie ma w Polsce tak restrykcyjnych przepisow jak w wiekszosci krajow z zachodu, gdzie przeciez wlasciciel wyrejestrowuje auto w urzedzie przed sprzedażą obcokrajowcowi (przyklad chocby Niemcy czy Francja czy Włochy)

Wszystkie auta jakie znam, zostały sprzedane Bialorusinom/Ukraińcom na podstawie zwykłej umowy (ostatnie dokładnie rok temu).

Nikt nic nie wyrejestrowywal, jedynie zgłaszał sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

na pisemku ze starostwa jest " decyzja nr bla bla bla na podstawie art bla bla bla WYREJESTROWUJĘ pojazd bla bla bla z powodu WYWÓZ Z KRAJU LUB ZBYCIE ZA GRANICĘ uchylając dowód rejestracyjny, tablice i nalepkę bla bla bla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Iwin napisał:

 

na pisemku ze starostwa jest " decyzja nr bla bla bla na podstawie art bla bla bla WYREJESTROWUJĘ pojazd bla bla bla z powodu WYWÓZ Z KRAJU LUB ZBYCIE ZA GRANICĘ uchylając dowód rejestracyjny, tablice i nalepkę bla bla bla.

Czyli ten Ukrainiec, zanim wyjechał nim do siebie, jeździł nielegalnie, wyrejestrowanym autem po PL?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie pamiętam czy opisywałem ale się powtórzę;

Ponad 2 lata temu sprzedałem Lanosa obywatelowi Ukrainy,twierdził,że wraca nim na Ukrainę i tam samochód idzie do rozbiórki na części.

Spisałem umowę dane z paszportu,za 3dni zgłosiłem w wydziale komunikacji sprzedaż,później do ubezpieczyciela i tak zapomniałem o Lanosie.

Żadnych problemów w urzędzie,ubezpieczalni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ZUBERTO napisał:

Czyli ten Ukrainiec, zanim wyjechał nim do siebie, jeździł nielegalnie, wyrejestrowanym autem po PL?

Nie mam pojęcia. Przed sprzedażą poszedłem do WK dopytać się co i jak mam zrobić w przypadku zbycia pojazdu Ukraińcowi za granice. Czy zgłoszenie sprzedaży czy wyrejestrowanie. Dostałem wyraźna odpowiedz ze w tym przypadku trzeba zgłosić wyrejestrowanie i tak tez zrobiłem tylko na podstawie umowy sprzedaży, bo przecież dowód, i cały samochód z tablicami ma Ukrainiec i nim gdzieś jeździ.Koniec, kropka, nie zastanawiałem się dłużej nad tym, zrobiłem jak podpowiedział urząd.

Na pytanie co zrobić z trzecia tablica bagaznikową której nie chciał Ukrainiec zabrać, pani w okienku powiedziała nie wiem. Przybyłem w garażu na drzwiach na pamiątkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.