Skocz do zawartości

Zakup auta w Czechach a Vat


steyr

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

może się ktoś orientuje, przymierzam się do zakupu auta 2 letniego od autoryzowanego dealer-a z Czech. Auto jest u nich w leasing-u i oni chcą mi go sprzedać bez Vat-u. Vat [czyli +22% wartości auta] mam opłacić sam w Polsce. Czy opłacając VAT w PL obowiązuje mnie również opłacenie akcyzy czyli dodatkowo 3,1% wartości? Dodam że auto będzie rejestrowane na osobę fizyczną w PL. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi podpowiada wujek gogle::::

Z dowodem rejestracyjnym, który w czechach jest dwuczęściowy i umową lub fakturą robisz wszystko tak jak z każdym innym samochodem z UE: 1. urząd celny - akcyza 2. urząd skarbowy - vat 3. badanie techniczne 4. tłumaczenia przysięgłe 5. recykling 6. rejestracja samochodu 7. wykupienie OC 
Czytaj więcej: https://www.forumsamochodowe.pl/sprowadzenie-auta-z-czech-co-jest-wymagane-vt24186.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, steyr napisał:

Cześć,

 

może się ktoś orientuje, przymierzam się do zakupu auta 2 letniego od autoryzowanego dealer-a z Czech. Auto jest u nich w leasing-u i oni chcą mi go sprzedać bez Vat-u. Vat [czyli +22% wartości auta] mam opłacić sam w Polsce. Czy opłacając VAT w PL obowiązuje mnie również opłacenie akcyzy czyli dodatkowo 3,1% wartości? Dodam że auto będzie rejestrowane na osobę fizyczną w PL. pozdrawiam

 

Zaczalbym od tego czy jako osoba fizyczna masz w ogole mozliwosc kupic auto w cenie netto? :nie_wiem:

Oplata za akcyze jest niezalezna od VAT, wiec i tak będziesz musial ja odprowadzić...

Co to za bialy kruk, ze oplaca się bawic w takie kombinacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maciej__ napisał:

 

Zaczalbym od tego czy jako osoba fizyczna masz w ogole mozliwosc kupic auto w cenie netto? :nie_wiem:

Oplata za akcyze jest niezalezna od VAT, wiec i tak będziesz musial ja odprowadzić...

Co to za bialy kruk, ze oplaca się bawic w takie kombinacje?

Byłem w US, dowiedziałem się że jeśli jest faktura wystawiona bez Vat-u na osobę fizyczną a nie jestem płatnikiem Vat-u to nie obowiązuje mnie płatność Vat-u w PL chyba że pojazd jest zakwalifikowany jako środek nowy czyli spełnia jeden z 2 warunków poniższych:

 

- przebieg nie przekracza 6kkm,

- czas od 1 rejestracji pojazdu do dnia sprzedaży był krótszy niż 6 miesięcy

 

Tylko na jakiej podstawie dealer wystawia fakturę bez Vat-u, teoretycznie w Czechach Vat na produkty w leasing-u na firmę wynosi 0% może dlatego nie doliczają Vatu do ceny netto. Lepsze są u nich warunki odliczeń samego Vat-u od paliwa i itp. Kobieta w US powiedziała że jeśli auto będzie uznane jako używane i faktura będzie na osobę fizyczną to niema podstaw prawnych do płacenia Vat-u. Zapłacić będę mógł bo urzędnik przyjmie pismo. Teoretycznie jak to określiła ja jestem czysty bo nie jestem płatnikiem Vat. A sprzedawcy oznajmiłem że umowa sprzedaży będzie na osobę fizyczną i zdaje sobie z tego sprawę. Nawet jak zaplace Vat to okazja żadna, normalna cena która mi odpowiada za taki samochód i rocznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, HARDTECHNO napisał:

Tak mi podpowiada wujek gogle::::

Z dowodem rejestracyjnym, który w czechach jest dwuczęściowy i umową lub fakturą robisz wszystko tak jak z każdym innym samochodem z UE: 1. urząd celny - akcyza 2. urząd skarbowy - vat 3. badanie techniczne 4. tłumaczenia przysięgłe 5. recykling 6. rejestracja samochodu 7. wykupienie OC 
Czytaj więcej: https://www.forumsamochodowe.pl/sprowadzenie-auta-z-czech-co-jest-wymagane-vt24186.htm

Chyba troche przeterminowane te info.

 

2. urząd skarbowy - vat - to sie dawniej szlo po zaswiadczenie ze nie trzeba placic vatu. Teraz juz nie trzeba lazic. A autor watku juz wyjasnil ze u niego vat nie bedzie potrzebny.

 

4. tłumaczenia przysięgłe - tez juz raczej nieaktualne. Chyba juz wszyskie WK akceptuja dowody rej wydane w UE bez tlumaczen. Co najwyzej fakture (chociaz mi ostatnio zaakceptowali fakture z Wielkiej Brytanii po angielsku w wydziale komunikacji w Tarnowie i nie chcieli tlumaczenia).

 

5. recykling - nie placi sie tego od stycznia 2016.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, CiniO napisał:

Chyba troche przeterminowane te info.

 

2. urząd skarbowy - vat - to sie dawniej szlo po zaswiadczenie ze nie trzeba placic vatu. Teraz juz nie trzeba lazic. A autor watku juz wyjasnil ze u niego vat nie bedzie potrzebny.

 

4. tłumaczenia przysięgłe - tez juz raczej nieaktualne. Chyba juz wszyskie WK akceptuja dowody rej wydane w UE bez tlumaczen. Co najwyzej fakture (chociaz mi ostatnio zaakceptowali fakture z Wielkiej Brytanii po angielsku w wydziale komunikacji w Tarnowie i nie chcieli tlumaczenia).

 

5. recykling - nie placi sie tego od stycznia 2016.

 

Dobrze wiedzieć, podpytam u siebie w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.03.2019 o 14:13, Maciej__ napisał:

 

Zaczalbym od tego czy jako osoba fizyczna masz w ogole mozliwosc kupic auto w cenie netto? :nie_wiem:

Oplata za akcyze jest niezalezna od VAT, wiec i tak będziesz musial ja odprowadzić...

Co to za bialy kruk, ze oplaca się bawic w takie kombinacje?

Jak kupujesz pojazd nowy, tzn. młodszy niż 6 miesięcy lub z przebiegiem mniejszym niż 6000km, to VAT płacisz w kraju docelowym, a w kraju zakupu dostajesz refund. Nie ma tutaj znaczenia, czy jesteś płatnikiem VAT czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 Jak ciekawa oferta to można i z Czech, ale bezpieczniej czułbym się kupując auto z polskiej firmy, chociażby w przypadku ewentualnej rękojmi będzie łatwiej dochodzić swoich praw. Tym bardziej, że w Polsce też jest od zatrzęsienia ofert z samochodami po leasingu. Ja znam akurat Master1.pl, bo mój brat brał od nich VW Passata w ubiegłym roku, ale zaraz każdy doda też kilka innych w razie potrzeby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.03.2019 o 16:15, Bartłomiej napisał:

@bulla A kiedy rejestrowałeś?

@steyr VAT płacony w PL to 23% a nie 22%. Akcyzę i tak zapłacisz, 3.1% jeśli silnik <2000cm3

Tak czyli teoretycznie 1% do przodu byłbym, o akcyzie to sobie zdawałem sprawę że jest do opłacenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.