Skocz do zawartości

Pralka ładowana od góry vs ładowana od frontu - trwałość


GoldFinger

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Jak oceniacie żywotność pralek ładowanych od góry w porównaniu do pralek ładowanych od przodu? Ma to jakieś większe znaczenie przy zakupie? Cechy związane w gabarytami, wygodą jednych czy drugich znam. Zastanawia mnie natomiast trwałość tych dwóch rozwiązań.

Od dziesięciu lat jestem właścicielem pralki ładowanej od góry (Electrolux) i jest ona "nudna" - działa poprawnie (no dobra, kilku dni temu padła elektronika ale elektroda pomogła - zimny lut, 30 minut pracy przywróciła ją do życia). Rodzice mają także pralkę ładowaną od góry (Whirpool) od pewne 20 lat i poza wymianą grzałki też kompletne nie narzekają.

Czy przy pięcioosobowej rodzinie i bardzo częstym praniu jest sens zmieniać sprawdzone rozwiązanie (ładowanie od góry) na rzecz ładowania od przodu? Będą to trwalsze urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam rodzice kiedyś mieli ładowana od góry, model Frania. Nigdy nie widziałem, żeby w niej się pralo. Zwykle koty tam spaly na jakichs szmatach. Później rodzice kupili taka z drzwiczkami Polar. Działała chyba ze 20lat. Padła bo zezarla obudowe korozja.

Teraz mam klasyczna z normalnymi drzwiczkami, działa od 5 lat.

Dla mnie od zawsze pralki miały drzwiczki od frontu. Tylko na amerykańskich filmach widziałem ładowane od góry. I teraz w sklepach są od jakiegoś czasu.

Bierz taka jaka Ci się podoba, jakie masz upodobania. Imvho oba rozwiązania są dobre.

 

Edit. Żeby Ci zamacic w głowie, żebyś nie miał za łatwo. np Miele nie ma ładowanej od góry. Tylko od frontu. A oni robią raczej dobre rzeczy. Pytanie tylko nie mają ładowane od góry bo nie mają czy dlatego, że to ma jakieś wady w stosunku do klasyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie nie ma różnicy w trwałości pralki czy nie wiem...jakości prania czy pralka ładowana od góry czy od frontu. Bęben i tak kręci się tak samo 😀

Kiedyś też mieliśmy Electrolux'a ładowanego od góry. Używaliśmy go ok 5-6 lat i działał bez zarzutu. Obecnie mamy LG (od około 6 lat) i działa tak samo dobrze.

Myślę, że rozwiązanie czy ładowana od góry czy od frontu zależy też od tego jaka jest np łazienka. W naszym przypadku jak mieliśmy Electrolux'a to mieszkaliśmy w mieszkaniu gdzie łazienka była na tyle mała, że pralka z rozwiązaniem załadunku od frontu nie sprawdziłaby się (nie otworzyłbym jej bo przeszkadzałby sedes 😀).

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś pralkę ładowaną od góry - chodziła chyba ze 12 lat. 

Kupiona ze względu na małą łazienkę, gdzie nie było miejsca na ładowaną od przodu.

Czemu taka trwała ... wtedy takie robili ;]

Teraz trudno przewidzieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie ładowana od góry powinna być bardziej trwała, bo ma bęben podparty na obu końcach. W praktyce, ze względu na automatykę wagową, nie ma różnicy.

Kluczem do długiego życia pralki jest nieużywanie dużych obrotów do wirowania (600rpm wystarczy). Pranie i tak trzeba potem gdzieś powiesić, więc czy będzie się suszyło kilka godzin dłużej, nie robi różnicy. A przy niższych obrotach, nie ma tak dużego obciążenia łożysk.

Do tego od czasu do czasu środek do mycia pralki, żeby pozbyć się kamienia z grzałki i mydlanych glutów z zakamarków.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się tu na bębnie i łożyskach nie skupiał, bo co z tego że łożyska OK, skoro wkurzają inne drobne awarie, najczęściej mechaniczne wynikające z konstrukcji i trwałości tworzyw użytych w pralkach. Nawet nie porównywałbym na zasadzie kierunku ładowania wsadu. Śmiem twierdzić, że ogromne różnice występują pomiędzy poszczególnymi seriami, rocznikami czy nawet modelami jednego producenta.

Osobiście kilka lat temu wdepnąłem w ładowaną od góry pralkę Candy- kierowałem się bezawaryjnym, kilkunastoletnim użytkowaniem ładowanej od przodu pralki tej firmy (tamta obecnie ma już 17 lat bez żadnej awarii).

Jak się okazało wszystkie produkowane wtedy ładowane od góry modele, ze względu na taką samą konstrukcje obudowy, miały te same wady mechaniczne- pękające wewnętrzne elementy pokrywy, pękające sprężyny pokrywy, pękające tworzywa na zawiasach i drzwiczkach bębna, padające mechanizmy spowalniaczy drzwiczek bębna, korozja elementów zawiasów bębna, przeciekające zasobniki na płyn/proszek itp. Przykładowo górną pokrywę pralki wymieniano na gwarancji 3 razy. Teraz widzę nowe serie pralek tej firmy i wygląda na to, że zupełnie zmienili konstrukcję tych awaryjnych elementów- ale nie wiadomo czy na lepsze...

Nie ma ogólnej zasady aby robić porównania- który system ładowania lepszy.

Edytowane przez Wasylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 19.03.2019 o 23:20, amciek napisał:

Edit. Żeby Ci zamacic w głowie, żebyś nie miał za łatwo. np Miele nie ma ładowanej od góry. Tylko od frontu. A oni robią raczej dobre rzeczy. Pytanie tylko nie mają ładowane od góry bo nie mają czy dlatego, że to ma jakieś wady w stosunku do klasyka.

MIELE W 685

 

miele-w-685-wcs,6281847047_7.jpg

Edytowane przez rsad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.