Skocz do zawartości

[Astra G 1.4 16v] brak wiązki do przycisków radia na kierownicy


Jaceq_P

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Dziś korzystając z wiosennej pogody postanowiłem trochę pogarażować. Zaintrygowany nie działaniem przycisków na kierownicy z radiem CAR400 postanowiłem trochę podłubać i obejrzeć to i owo. Poza demontażem zegarów celem wymiany spalonej żarówki rozebrałem obudowę kolumny kierownicy, wymontowałem poduszkę i zonk... Mimo posiadania przycisków na kierownicy, nie ma do nich żadnego okablowania (poza kilkoma przewodami wychodzącymi z obu paneli przycisków i zakończonych wspólną złączką.

Zatem temat braku sterowania radiem z kierownicy się wyjaśnił. Pod poduszkę dochodzi tylko połączenie do klaksonu i samej poduchy. Próbowałem na oślep wymacać gdzieś za radiem czy przypadkiem nie ma jakiejś wiązki, ale chyba przede wszystkim do kierownicy powinno iść inne (bogatsze) złącze obrotowe?

 

Jeśli to grubsza sprawa to chyba odpuszczę i zmienię radio na coś z USB/MP3 bo mi zostało z poprzedniego auta... Z drugiej strony CAR400 w AG całkiem ładnie gra, no i RDS na 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe sterowanie jest zrealizowane dwoma przewodami, więc przy radiu nie ma osobnej wiązki/wtyczki do tego.

Taśma przy kierownicy, faktycznie musi być przystosowana do obsługi przycisków.

Jeśli przy radiu, w dolnej krótkiej wtyczce, na rogu, przy spince (pin 1) masz przewód niebiesko-czerwony, to idzie on do taśmy i wystarczyłoby ją wymienić. Kwestia tego, jak bardzo zależy Ci żeby one działały ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety po rozebraniu nie zrobiłem sobie zdjęcia (szkoda). Z tego co pamiętam przyciski klaksonu schodzą się pod poduszką w kostce 2-pinowej, a przyciski radia w kostce 4-pinowej. Oglądając zdjęcia zwijaka na aukcjach nawet wersja 'multimedialna' ma tylko 2 przewody - jeden do poduszki, drugi do klaksonu/przycisków. Wynika (chyba) z tego, że prawidłowe połączenie w wersji rozszerzonej to wpięcie klaksonu do 2-pinowego łącznika przycisków - a większa 4-pinowa kostka to przewody klaksonu i przycisków (razem) do zwijaka.

 

Metodą dedukcji/porównania zdjęć wydaje mi się, że zwijak bez sterowania radiem ma oznaczenie GM 90588757 a ze sterowaniem 90588758, zgadza się?

 

Przy okazji radia CAR400. Próbowałem wczoraj je zdemontować ale poległem. Usunąłem 4 imbusowe zaślepki i wepchnąłem 4 idealnie pasujące pręty w odsłonięte otwory, ale nie udało mi się ruszyć radia. Istnieje możliwość, że radio jest jeszcze mocowane jakąś centralną śrubą od tyłu?
Zastosowałem identyczne rozwiązanie jak na filmie poniżej tj. diody spawalnicze (weszły idealnie, ale radio nie chciało wyjść)...
https://www.youtube.com/watch?v=fZBvDMX2_1s

Edytowane przez Jaceq_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok:. Możesz szukać też wg nowszych numerów: taśma bez sterowania 24436919, ze sterowaniem 24436920.

Po włożeniu drutów napnij je wystającymi końcami na boki (prawe na prawo, lewe na lewo) i dopiero wtedy ciągnij. Jak nie idzie, to troszkę je cofnij i powtórka. Samo radio nie ma z tyłu dodatkowego mocowania.

Same druty nie muszą być idealnie pod otwór. Troszkę cieńsze lepiej działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i spoko. Kupiłem sobie zwijak używkę za ok 24zł z przesyłką... Będzie czas, pogoda i chęci to jeszcze zrobi się wymianę :jem:

 

PS. Z ciekawości - czy można wymienić CAR400 np. na CDR500 bez przeróbki czegokolwiek?

Edytowane przez Jaceq_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

W końcu po dłuższym czasie znalazłem chwilę na przekładkę taśmy kierownicy. Zasadniczo praca prosta i przyjemna...
Zdjęcie poduszki, odkręcenie kierownicy, demontaż obudowy stacyjki, odpięcie starej i założenie nowej taśmy i składanie. Przy okazji skorygowałem nieco położenie kierownicy, bo podczas jazdy na wprost była minimalnie skrzywiona.

Zasadniczo nic trudnego, ciężko się czymś zaskoczyć, wszystko pasuje jak klocki lego... No i najważniejsze - przyciski w końcu działają 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.