Skocz do zawartości

Niedokręcone koło


Artur_W_wa

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, adam_W napisał:

Obejrzyj gwint na śrubie i w piaście. Jeśli nie będzie budził podejrzeń to nie wymieniaj.

Tu nie chodzi o gwint tylko czy materiał nie przeciągnięty, a śruby proste... 

Ja bym wymienił dla świętego spokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ta śruba, która jest bliżej na zdjęciu nie jest w osi i jest skrzywiona. Ale może tylko tak wyszło na zdjęciu. Sprawdź po odkręceniu. Mogły ulec zniszczeniu i warsztat powinien Ci wymienić na swój koszt. Pytanie jeszcze jak w piaście to wygląda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Jaruga napisał:

 

Ja bym wymienił dla świętego spokoju. 

Tak chyba zrobię 

 

53 minuty temu, volkov napisał:

Mogły ulec zniszczeniu i warsztat powinien Ci wymienić na swój koszt.

Tego oczekuję, jedną wykreciłem w garażu i miała zadzior z gwintu ( po środku)

 

53 minuty temu, volkov napisał:

Pytanie jeszcze jak w piaście to wygląda..

:nie_wiem:

Dodatkowo pozostałe trzy są tak dokręcone że na 15 śrub udało mi się 2 odkręcić kluczem z auta :ogien::bokser:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.03.2019 o 09:51, Artur_W_wa napisał:

Dodatkowo pozostałe trzy są tak dokręcone że na 15 śrub udało mi się 2 odkręcić kluczem z auta

  Chyba po to jest klucz w aucie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, irekw napisał:

  Chyba po to jest klucz w aucie.

Piszacemu chyba nie o to chodzilo.

Ja skumalem, ze 1 kola nie dokrecili, a 3 kolejne dowalili tak, ze dalo sie kluczem tylko 2 sruby z 15 odkrecic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Artur_W_wa napisał:

Do odkręcenia dwóch z pośród piętnastu śrub przy trzech kołach :O

A reszta to jak :hmm:

A już wiem, pojadę do wulkanizatora rotfl

 

Bo oryginalny klucz do kół (jeśli w ogóle takowy jest) to se można w doopę wsadzić najwyżej. :) Ja dodatkowo w każdym aucie mam porządny krzyżakowy. :) 

 

PS. Apropos wyposażenia auta. Za dawnych czasów w maluchu był jakiś tam zestaw: klucz do kół, lewarek, śrubokręt i coś tam jeszcze. Ojciec oczywiście woził ze sobą jakieś dodatkowe narzędzia: klucze oczkowe, nasadowe i klucz nastawny szwedzki. Pewnego razu włamali się do malucha. Chcieli go ukraść ale nie odpalili, bo ojciec zdejmował fajki ze świec i stawiał tak aby udawały że są założone. :) Więc zabrali te wszystkie dodatkowe klucze. Ojciec poszedł na milicję i na pytanie czy coś ukradli odpowiedział jakie klucze ukradli. Milicjant: A to takie klucze są na wyposażeniu malucha?  :hmm: Ojciec: Nie. Milicjant: No właśnie. Więc po co panu te klucze w samochodzie?  :hmm: Ojciec: A te co są fabrycznie to co Pan nimi odkręci ??? rotfl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, ArekMiz napisał:

 

Bo oryginalny klucz do kół (jeśli w ogóle takowy jest) to se można w doopę wsadzić najwyżej. :) Ja dodatkowo w każdym aucie mam porządny krzyżakowy. :) 

Jakoś dawał radę do tej pory, krzyżak również nie pomógł. A tak swoją drogą to uważaj bo to u nas na osiedlu :hush:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Artur_W_wa napisał:

A tak swoją drogą to uważaj bo to u nas na osiedlu :hush:

 

Ale że gdzie? Derby? Ja tam nigdy nic z kołami nie robiłem. Najczęściej zmieniałem na Chodeckiej/Balkonowej. A teraz to już w ogóle gdzie indziej mieszkam... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ArekMiz napisał:

 

Ale że gdzie? Derby? Ja tam nigdy nic z kołami nie robiłem. Najczęściej zmieniałem na Chodeckiej/Balkonowej. A teraz to już w ogóle gdzie indziej mieszkam... :)

Chodecka :oki:, tak na Derbach, do zeszłego roku był ogarnięty chłopaczek, teraz robi szef :facepalm: "Nie mamy pańskiego płaszcza....."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, ArekMiz napisał:

Bo oryginalny klucz do kół (jeśli w ogóle takowy jest) to se można w doopę wsadzić najwyżej. 

W oplach zawsze porządne fabryczne klucze miałem.

Jakoś nigdy z fabrycznymi kluczami problemów nie miałem.

Poza dacia, w której klucz skręciłem w 8 jakby był z plasteliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizycie w warsztacie gdzie zdejmowane jest koło nie wiem czy dałbym radę odkręcić nawet krzyżakiem gdzieś w trasie. Ostatnio jak zmieniałem koła na zimę a auto było jakiś czas wcześniej u mechanika na zawieszeniu to złamałem klucz do kół teleskopowy, krzyżak i pękła nasadka zakładana na grzechotkę. Nie mówiąc o obitej feldze. Dopiero kolejna nasadka i długa rura dały radę. Z tymi pneumatami przesadzają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Artur_W_wa napisał:

teraz robi szef :facepalm: "Nie mamy pańskiego płaszcza....."

Polecam zakład na Białołęckiej PM TUGUM. Dokręcanie finalne kół wyłącznie kluczem dynamometrycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie umiecie sie tymi kluczami poslugiwac 😄

W moim aucie fabrycznie jest taki klucz mniej wiecej: klucz-do-kol-opel-omega-b-fl.jpg

 

I czy mechanik dokreca pneumatem samym czy potem jeszcze poprawia dynamoetrycznym to nigdy nie mialem problemow. Trzeba dobrze zalozyc bo czasami jak sie zalozy to jest luz i trzeba troszke przekrecic i potem noga sobie pomagamy i idzie zawsze 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, patgaw napisał:

Moim zdaniem nie umiecie sie tymi kluczami poslugiwac 😄

 

Sorry, ale to nie na tym polega by dowalić koła pneumatykiem tak, że potem trudno odkręcić - dokręca się z odpowiednim momentem (u mnie jest napisane, że dokręcać 130 Nm) i wtedy jest solidnie przytwierdzone, a i problemów z odkręceniem nie ma.

Kilka razy mi się zdarzyło, że jak po przeglądzie w ASO mi ichni uczniowie koła dokręcili, to potem chcąc zdjąć koło musiałem się nasiłować, a raz to klucz fabryczny pogiąłem i dopiero solidnym, który miałem w domu dało radę odkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale to nie na tym polega by dowalić koła pneumatykiem tak, że potem trudno odkręcić - dokręca się z odpowiednim momentem (u mnie jest napisane, że dokręcać 130 Nm) i wtedy jest solidnie przytwierdzone, a i problemów z odkręceniem nie ma.
Kilka razy mi się zdarzyło, że jak po przeglądzie w ASO mi ichni uczniowie koła dokręcili, to potem chcąc zdjąć koło musiałem się nasiłować, a raz to klucz fabryczny pogiąłem i dopiero solidnym, który miałem w domu dało radę odkręcić.
Do tego potrafi dojsc korozja sruby. Ja taka niestety ukrecilem. I trzeba bylo piaste nowa.
Choc z drugiej strony np moj majster twierdzi ze ma pneumata ustawionego na 100Nm, czyli do 130 troszke brakuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Manx napisał:

dokręca się z odpowiednim momentem (u mnie jest napisane, że dokręcać 130 Nm) i wtedy jest solidnie przytwierdzone, a i problemów z odkręceniem nie ma.

Problemy są, kiedy warsztaty przykręcają koła kluczem dynamometrycznym do rdzy na feldze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jarek_JD napisał:

Problemy są, kiedy warsztaty przykręcają koła kluczem dynamometrycznym do rdzy na feldze.

Może przy felgach stalowych tak. Na alufelgach problemy powoduje zbyt mocnego dokręcanie śrub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patgaw napisał:

Moim zdaniem nie umiecie sie tymi kluczami poslugiwac 😄

 

Miałem kiedyś taki przypadek, że nie mogłem odkręcić śruby kluczem z rurką jako przedłużką. Pojechałem do warsztatu, co mi to przykręcał i właściciel próbował odkręcić zwykłym pneumatykiem używanym do wymiany kół i też się poddał. Poszedł na zaplecze po większy klucz do innych zadań i dopiero ten dał radę.

Byłem kiedyś świadkiem jak chłopaki "dokręcali" koła kluczem dynamometrycznym, najpierw koło przykręcili pneumatykiem, a później brali klucz dynamometryczny i tylko "klikali", żeby potwierdzić, że jest dokręcone, a nie obchodziło ich, że jest może ponad 200 zamiast 120, czy 130 Nm. Według mnie używanie klucza dynamometrycznego dobrze świadczy o warsztacie i budzi moje zaufanie, ale dobry mechanik przykręci poprawnie koło bez niego zwykłym kluczem. Ważne, żeby pneumatykiem tylko wstępnie przykręcić śruby, a dociągać kluczem do kół (wprawny mechanik zrobi to wystarczająco dobrze bez dynamometru, chociaż bardziej szanuję tych co używają do tego specjalnie przeznaczonych narzędzi, klient jest spokojniejszy, że mechanik wie co robi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Manx napisał:

Może przy felgach stalowych tak. Na alufelgach problemy powoduje zbyt mocnego dokręcanie śrub.

To zdjęcie z wątku pokazuje, że nikt tego nie czyścił. Ja mam różne felgi na lato i na zimę z różnymi powierzchniami styku, wiec nie dopuszczam do sytuacji przykręcenia koła bez wcześniejszego oczyszczenia piasty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jarek_g60 napisał:

A kierowca jechał i czekal aż koło odpadnie, nie sprawdził co tak stuka, a napewno stukalo.

Ja wszystkim polecam sprawdzić dokrecenie kol po okolo 50km, szczegulnie alu potrafia sie poluzowac

200m od warsztatu do zatrzymania to dużo 8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jarek_g60 napisał:

A kierowca jechał i czekal aż koło odpadnie, nie sprawdził co tak stuka, a napewno stukalo.

Ja wszystkim polecam sprawdzić dokrecenie kol po okolo 50km, szczegulnie alu potrafia sie poluzowac

 

Spotkał mnie przypadek, że po wymianie tarcz stwierdziłem niedokręcone koła.

Dokręciłem.

Za 2 dni coś stuka rytmicznie - najpierw słabo, potem co raz mocniej.

Myślę sobie - to na 100% nie są niedokręcone koła, bo dokręcałem.

Jak stukanie stało się nieznośne, to w jednym kole już miałem 3 z 5 śrub, a te trzy wykręcone o kilka obrotów.

 

Przyczyna: mechanicy wymieniający tarcze wymienili śruby ustalające tarcze na takie, których łby wystawały ponad płaszczyznę.

Akurat te alufelgi jakie miałem w miejscach łbów tych śrub nie miały żadnego zagłębienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.