Skocz do zawartości

Całe, kamera, serwis


Fili_P

Rekomendowane odpowiedzi

No nasi prawnicy pytanie do Was.

 

Rozłączanie przez serwisy kamera w autach i odpowiedz jednego z nich:

 

"...Bardzo mi przykro, lecz nie jest to nasz wymysł.  Dostęp do nagrań pochodzących z monitoringu w miejscu pracy zgodnie z art. 37 Ustawy o ochronie danych osobowych mogą mieć tylko osoby upoważnione przez administratora. Nagrania powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak by nie dostały się w nieodpowiednie ręce, co mogłoby skutkować ich nielegalnym wykorzystaniem.

 

Ze względu na konieczność przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych administrator danych osobowych, czyli pracodawca,  powinien określić w polityce bezpieczeństwa firmy, jak długo będą przechowywane nagrania, a także wskazać czas, po jakim będą te dane niszczone. Klienci nie posiadają możliwości nagrywania pracowników firmy bez ich zgody"

 

No to jak? Ma prawo serwis sobie prawo bez mojej wiedzy i zgody odłączyć rejestrator czy nie?

 

 

 

...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Fili_P napisał:

 

No nasi prawnicy pytanie do Was.

 

Rozłączanie przez serwisy kamera w autach i odpowiedz jednego z nich:

 

"...Bardzo mi przykro, lecz nie jest to nasz wymysł.  Dostęp do nagrań pochodzących z monitoringu w miejscu pracy zgodnie z art. 37 Ustawy o ochronie danych osobowych mogą mieć tylko osoby upoważnione przez administratora. Nagrania powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak by nie dostały się w nieodpowiednie ręce, co mogłoby skutkować ich nielegalnym wykorzystaniem.

 

Ze względu na konieczność przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych administrator danych osobowych, czyli pracodawca,  powinien określić w polityce bezpieczeństwa firmy, jak długo będą przechowywane nagrania, a także wskazać czas, po jakim będą te dane niszczone. Klienci nie posiadają możliwości nagrywania pracowników firmy bez ich zgody"

 

No to jak? Ma prawo serwis sobie prawo bez mojej wiedzy i zgody odłączyć rejestrator czy nie?

A dlaczego mial by nie miec?

Kwestionowal bys czy mieli prawo odlaczyc Akumulator? Albo otworzyc drzwi i wsiasc do samochodu?

Chcial bys zeby obcy ludzie Cie nagrywali w czasie pracy czy jednak wolisz miec choc troche prywatnosci?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zapomnieli odłączyć mojej kamery, a że musieli mieć włączony zapłon podczas szukania usterki..... to się dużo o sobie dowiedziałem 😄

 

Ostatnio na przeglądzie rejestracyjnym mi wyłączyli kamerę wskazując na zakaz filmowania powieszony na ścianie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zapomnieli odłączyć mojej kamery, a że musieli mieć włączony zapłon podczas szukania usterki..... to się dużo o sobie dowiedziałem
 
Ostatnio na przeglądzie rejestracyjnym mi wyłączyli kamerę wskazując na zakaz filmowania powieszony na ścianie
czyli najlepiej mieć kamerkę wpiętą na stałe do zasilania (nie wtyczka w zapalniczkę) a zamiast wtyczki do kamery rozebrać kamerkę i wlutować kabel na stałe...
To nie dołączą.. chyba ze odepna aku...

To tak na marginesie...

Ja akurat uważam że bez zgody nie należy filmować na prywatnym terenie...

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to podywagujmy dalej bo jak na razie to same opinie bez podstaw prawnych widzę.

 

Nie zauważył bym nawet, że odłączyli gdyby nie to, że po akcji zapomnieli ponownie podłączyć (kamerę mam na zasadzie podłaczyć i zapomnieć i w razie Wu wtedy sobie przypomnieć, że jest)

 

1. Czy odłaczenie aku i wsiądnięcie do samochodu było konieczne i zgodne zgodnie z zalecaną tecchnika naprawy. Tak - to OK

Jesli nie? to jakim prawem tykają moją własnośc prywatną. Płyt CD i zawawrtośc ze schowka tez im wolno przetrzepać?

 

2. mam swiadomośc, że mam kamerę, (obsługa po serwisie zapomniała ją podłaczyć),... i: mam wypadek, zatrzymuje mnie policja, coś mi się zarzuca, na parkingu ktos mnie na drugi dzień zahaczył itp sytuacje.... - sięgam do kamery bo jestem przekonany o swojej niewinności/chcę dochodzić swoich praw przed sądem i odszkodowania od sprawcy itp itd... a tu zonk nie podłączona kamera bo serwis zapomniał podłączyć.... Jest to podstawa do uderzenia do serwisu czy nie? (tak wiem cos w stylu " a gdyby tu było przedszkole")....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciej__ napisał:

 

Wg mnie jak najbardziej :ok:

Masz zgode na nagrywanie w prywatnym serwisie?

Nie, ale na prywatnym parkingu pod Auchan tez nie mam, a bardzo się przydała np w takiej sytuacji...

Ale domyslam sie od czego zmeirzasz.... RODO nie pozwala nagrywać, czy tylko narzuca kwestie administrowania tego typu danymi... TZN nagrywac mogę co chchę (byle nie dornem poniżej 100m), ale kwestia udostępniania i przechowywania  teog później to już inna bajka....

 

A tak z innej beczki A co z kamerą na mojej posesji nagrwywająca też otoczenie...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Fili_P napisał:

No to podywagujmy dalej bo jak na razie to same opinie bez podstaw prawnych widzę.

 

Nie zauważył bym nawet, że odłączyli gdyby nie to, że po akcji zapomnieli ponownie podłączyć (kamerę mam na zasadzie podłaczyć i zapomnieć i w razie Wu wtedy sobie przypomnieć, że jest)

 

1. Czy odłaczenie aku i wsiądnięcie do samochodu było konieczne i zgodne zgodnie z zalecaną tecchnika naprawy. Tak - to OK

Jesli nie? to jakim prawem tykają moją własnośc prywatną. Płyt CD i zawawrtośc ze schowka tez im wolno przetrzepać?

 

2. mam swiadomośc, że mam kamerę, (obsługa po serwisie zapomniała ją podłaczyć),... i: mam wypadek, zatrzymuje mnie policja, coś mi się zarzuca, na parkingu ktos mnie na drugi dzień zahaczył itp sytuacje.... - sięgam do kamery bo jestem przekonany o swojej niewinności/chcę dochodzić swoich praw przed sądem i odszkodowania od sprawcy itp itd... a tu zonk nie podłączona kamera bo serwis zapomniał podłączyć.... Jest to podstawa do uderzenia do serwisu czy nie? (tak wiem cos w stylu " a gdyby tu było przedszkole")....

Ad. 1. takim, że administrator danych osobowych (właściciel serwisu) zabezpiecza dane (np: wizerunek osób) przed nieuprawnionym przetwarzaniem. Poza tym jesteś na terenie prywatnym i jeżeli jest tam zakaz (często jest odpowiedni znak powieszony) to nie powinieneś rejestrować bez zezwolenia…. jeżeli masz zastrzeżenia do pracy serwisu - są do tego odpowiednie drogi prawne...Ad. 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Fili_P napisał:

Nie, ale na prywatnym parkingu pod Auchan tez nie mam, a bardzo się przydała np w takiej sytuacji...

Ale domyslam sie od czego zmeirzasz.... RODO nie pozwala nagrywać, czy tylko narzuca kwestie administrowania tego typu danymi... TZN nagrywac mogę co chchę (byle nie dornem poniżej 100m), ale kwestia udostępniania i przechowywania  teog później to już inna bajka....

 

A tak z innej beczki A co z kamerą na mojej posesji nagrwywająca też otoczenie...?

Motyw 18 GPRD:

Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną w ramach działalności czysto osobistej lub domowej, czyli bez związku z działalnością zawodową lub handlową.

 

wg mnie jeżeli rejestrujesz to do użytku osobistego to jest OK - to tak jakbyś poszedł na miasto z kamerą i dla siebie nagrywał....

ale jeżeli jesteś youtuberem i kręciłeś materiał na ulicy i go emitujesz to już może się pojawić opinia że powinieneś wypełnić obowiązek informacyjny (jako rodzaj działalności zawodowej)

 

jest też pogląd PUODO , że jeżeli monitoringiem domowym obejmujesz fragment ulicy to powinieneś dopełnić obwiazek informacyjny - czyli np.: wywiesić stosowną informację na płocie....

idąc tym tokiem myśleinia to by trzeba było na aucie wywiesić klauzule informacyjne :] niestety PUODO się nie określił co z rejestratorami samochodowymi

 

tak więc temat NIE JEST jednoznaczny....

i pewnie długo nie będzie - przynajmniej do czasu kilku spraw sadowych czy skarg do uodo, w trakcie których się ukształtuje linia interpetacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. takim, że administrator danych osobowych (właściciel serwisu) zabezpiecza dane (np: wizerunek osób) przed nieuprawnionym przetwarzaniem. Poza tym jesteś na terenie prywatnym i jeżeli jest tam zakaz (często jest odpowiedni znak powieszony) to nie powinieneś rejestrować bez zezwolenia…. jeżeli masz zastrzeżenia do pracy serwisu - są do tego odpowiednie drogi prawne...Ad. 2
Dzięki. Fajnie to opisałeś.
Brnijmy dalej (już dla zabawy) stawiam auta przed bramą serwisu ( na ulicy , miejscu postojowym przed) z opcją rejestrowania po wykryciu ruchu...akurat pech chciał że obiektyw skierowany jest na serwis.... Ale stoję w miejscu publicznym i nagrywam dla siebie....

O! Albo jeszcze lepiej. Wynajmuje nianie i nagrywam w domu.....

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fili_P napisał:

No to podywagujmy dalej bo jak na razie to same opinie bez podstaw prawnych widzę.

 

Nie zauważył bym nawet, że odłączyli gdyby nie to, że po akcji zapomnieli ponownie podłączyć (kamerę mam na zasadzie podłaczyć i zapomnieć i w razie Wu wtedy sobie przypomnieć, że jest)

 

1. Czy odłaczenie aku i wsiądnięcie do samochodu było konieczne i zgodne zgodnie z zalecaną tecchnika naprawy. Tak - to OK

Jesli nie? to jakim prawem tykają moją własnośc prywatną. Płyt CD i zawawrtośc ze schowka tez im wolno przetrzepać?

 

2. mam swiadomośc, że mam kamerę, (obsługa po serwisie zapomniała ją podłaczyć),... i: mam wypadek, zatrzymuje mnie policja, coś mi się zarzuca, na parkingu ktos mnie na drugi dzień zahaczył itp sytuacje.... - sięgam do kamery bo jestem przekonany o swojej niewinności/chcę dochodzić swoich praw przed sądem i odszkodowania od sprawcy itp itd... a tu zonk nie podłączona kamera bo serwis zapomniał podłączyć.... Jest to podstawa do uderzenia do serwisu czy nie? (tak wiem cos w stylu " a gdyby tu było przedszkole")....

Co do tej 2 to raczej chyba jakbyś miał jakieś zdarzenie drogowe to uważam że to będzie twoja wina jakby była wyłączona. Pomimo że rejestratory nie są obowiązkowe w pl a tylko opcja to traktowałbym jak to zapięcie pasów przed rozpoczęciem podrozy- czyli zapinam pas sprawdzam kamerę i jadę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Fili_P napisał:

Nie, ale na prywatnym parkingu pod Auchan tez nie mam, a bardzo się przydała np w takiej sytuacji...

Ale domyslam sie od czego zmeirzasz.... RODO nie pozwala nagrywać, czy tylko narzuca kwestie administrowania tego typu danymi... TZN nagrywac mogę co chchę (byle nie dornem poniżej 100m), ale kwestia udostępniania i przechowywania  teog później to już inna bajka....

 

A tak z innej beczki A co z kamerą na mojej posesji nagrwywająca też otoczenie...?

 

Wg mnie to nie ma nic wspolnego z RODO a ze zwykla ludzka przyzwoitoscia....

Chcialbys, zeby ktos przyszedl do CIebie do biura i zaczal ot tak sobie nagrywac Twoja prace i wszystko co robisz? :hehe:

Jak nie masz zaufania do tego serwisu to tam nie jezdzij i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Fili_P napisał:

O! Albo jeszcze lepiej. Wynajmuje nianie i nagrywam w domu.....
 

Nie wiem jak w PL ale u mnie jest to zdecydowanie zabronione, no chyba ze ona wyrazi na to zgode i to lepiej dla wlasnego bezpieczenstwa miec taka zgode na pismie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Wg mnie to nie ma nic wspolnego z RODO a ze zwykla ludzka przyzwoitoscia....
Chcialbys, zeby ktos przyszedl do CIebie do biura i zaczal ot tak sobie nagrywac Twoja prace i wszystko co robisz? :hehe:
Jak nie masz zaufania do tego serwisu to tam nie jezdzij i tyle.
 
Staaaary w ogóle nie o tym rozmawiamy.

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w PL ale u mnie jest to zdecydowanie zabronione, no chyba ze ona wyrazi na to zgode i to lepiej dla wlasnego bezpieczenstwa miec taka zgode na pismie.
No właśnie czyli kwestia poinformowania, a nie kabelek ciach i niech się klient potem martwi.

Maciek. Nie mówimy o tym czy mam do nich zaufanie czy nie. Place i oczekuje że zrobią to za co place. Jak coś będzie nie tak jest kwit i i tak do nich wrócę. Gdybym nie miał zaufania w ogóle bym się tam nie pojawił. Gdyby nie odłączyli kamery nawet bym nie zajarzyl że coś przy niej gmerali. A kamera u mnie w trybie zamontuj i zapomnij. Technologia naprawy nie wymagała odłączenia kamery. Jeśli chcieli ją wyłączyć wystarczyło na piśmie (jak nianie) poinformować przed: jest? To u nas w serwisie rozłączamy. Pasuje to ok, nie to nie przyjmujemy. Proste?

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nagrywają programy typu "będzie pan zadowolony" czy inna "usterka"?
to zamazuja twarze i zniekształcaja głos czyli anonimizują (zalecane w RODO)

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.