Skocz do zawartości

Plug in'y


kanu

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, kanu napisał:

Czy możemy zrobić listę jakie obecnie są dostepne na rynku auta w technologii hybrid plug in i jakiej mocy akumulatory posiadają ?  Ktoś się podejmie zebrania danych ? :)

 

https://ev-database.uk

 

W okienku "Ev type" wybrac plug-in.

 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze fajne coś takiego szukałem, daje ogólny obraz tematu pojazdów EV i zależności ;)

 

No nic trzea poczekać jak się to będzie rozwijać, ale jak patrzę to tak z tych plug in'ów nic mnie na kolana nie rzuciło. Zostanę narazie przy swojej hybrydzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kanu napisał:

Qrcze fajne coś takiego szukałem, daje ogólny obraz tematu pojazdów EV i zależności ;)

 

No nic trzea poczekać jak się to będzie rozwijać, ale jak patrzę to tak z tych plug in'ów nic mnie na kolana nie rzuciło. Zostanę narazie przy swojej hybrydzie :)

Jaki parametr miał Cię rzucić na kolana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o parametr, a raczej o rodzaj samochodu i wygląd.

Mimo wszystko, żaden z obecnych mi nie podchodzi z wyglądu... 

Na upartego 530e lub kia optima, ale to jak bym naprawde musial wybierac coś z tych pluginów...  ewentualnie prius ale nie lubie znowu zegarów po środku konsoli..

 

Taka maruda ze mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.04.2019 o 10:39, mrBEAN napisał:

Jaki parametr miał Cię rzucić na kolana?

 

Powinien mieć 1000 km zasięgu na bateriach i 300 KM silnik spalinowy a jednocześnie kosztować nie więcej niż 50 tys. PLN i być w stanie naładować się od 0-100% w 30 minut ze zwykłego gniazdka. To chyba proste, prawda? 

  • Lubię to 2
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Florydziak napisał:

 

Powinien mieć 1000 km zasięgu na bateriach i 300 KM silnik spalinowy a jednocześnie kosztować nie więcej niż 50 tys. PLN i być w stanie naładować się od 0-100% w 30 minut ze zwykłego gniazdka. To chyba proste, prawda? 

jakie 30min

5 max ;)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Florydziak napisał:

 

Powinien mieć 1000 km zasięgu na bateriach i 300 KM silnik spalinowy a jednocześnie kosztować nie więcej niż 50 tys. PLN i być w stanie naładować się od 0-100% w 30 minut ze zwykłego gniazdka. To chyba proste, prawda? 

Myślę, że raczej chodziło o kwadrans jeśli chodzi o ładowanie :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.04.2019 o 00:46, Florydziak napisał:

 

Powinien mieć 1000 km zasięgu na bateriach i 300 KM silnik spalinowy a jednocześnie kosztować nie więcej niż 50 tys. PLN i być w stanie naładować się od 0-100% w 30 minut ze zwykłego gniazdka. To chyba proste, prawda? 

 

Powinien mieć zasięg porównywalny ze spalinowym i czas uzupełniania zasięgu (ładowania/tankowania) porównywalny ze spalinowym. Nic więcej.

Zabawne jest, że kpisz zamiast poważnie potraktować ten jeden prosty parametr. Zresztą kpina też jest ciekawa, bo wskazuje że traktujesz jako absolutnie nierealne żądanie spełnienia jednej, prostej rzeczy, która nie jest żadnym problemem dla miażdżącej większości obecnych na rynku pojazdów. Oznacza to tylko, że dla pojazdów elektrycznych normalność jest wciąż jeszcze daleko poza horyzontem.

 

Edytowane przez Ryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Powinien mieć zasięg porównywalny ze spalinowym i czas uzupełniania zasięgu (ładowania/tankowania) porównywalny ze spalinowym. Nic więcej.
Zabawne jest, że kpisz zamiast poważnie potraktować ten jeden prosty parametr. Zresztą kpina też jest ciekawa, bo wskazuje że traktujesz jako absolutnie nierealne żądanie spełnienia jednej, prostej rzeczy, która nie jest żadnym problemem dla miażdżącej większości obecnych na rynku pojazdów. Oznacza to tylko, że dla pojazdów elektrycznych normalność jest wciąż jeszcze daleko poza horyzontem.
 
Ale właśnie plug in spełnia te warunki. W trasie tankujesz jak porównywalne auto spalinowe A wokół komina będzie z praktycznie za Free w trybie EV

Jestem teraz z grupą znajomych we Włoszech. Dwa suvy diesla mój suv plug in i jeden turbo benzyna. W trasie koszty jazdy na bardzo podobny poziomie. Tankowanie co Max 400km bo i tak dzieciaki nie wyrabiaja.

Za to na miejscu ja ładuje się się za Free z kwatery gdzie mieszkamy A u znajomych już ponad 1/2 baku wypalone na okoliczne wycieczki.

Z mojego krótkiego doświadczenia uważam że plug-in jest idealnym rozwiązaniem dla osoby która:

Pn-pt jezdzi głównie dom-praca-dom i może to zrobić głównie na zasięgu EV oraz korzysta aktywnie z urlopów i weekendów (czyt. Nie spędza 2 razy do roku calego urlopu na allexlusiv).

U mnie koszty na paliwo w domowym budżecie vs LPG spadły około 1/2

Dodatkowo cisza i plynnosc jaka oferuje tryb EV nie przebije nic.

Wysłane z tel.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.05.2019 o 09:01, ppmarian napisał:

Ale właśnie plug in spełnia te warunki. W trasie tankujesz jak porównywalne auto spalinowe A wokół komina będzie z praktycznie za Free w trybie EV
 

 

No i dlatego ja się pluginów nie czepiam.

:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 28.04.2019 o 04:15, Ryb napisał:

 

Powinien mieć zasięg porównywalny ze spalinowym i czas uzupełniania zasięgu (ładowania/tankowania) porównywalny ze spalinowym. Nic więcej.

Zabawne jest, że kpisz zamiast poważnie potraktować ten jeden prosty parametr. Zresztą kpina też jest ciekawa, bo wskazuje że traktujesz jako absolutnie nierealne żądanie spełnienia jednej, prostej rzeczy, która nie jest żadnym problemem dla miażdżącej większości obecnych na rynku pojazdów. Oznacza to tylko, że dla pojazdów elektrycznych normalność jest wciąż jeszcze daleko poza horyzontem.

 

 

Bo jest. I nie widzę na horyzoncie szans na znormalnienie. Ładowanie zawsze będzie znacząco dłuższe niż tankowanie. Ale moim zdaniem to spowoduje że samochody elektryczne będzie się inaczej eksploatowało niż spalinowe. W spalinowych przyzwyczailiśmy się że istnieje wydzielone miejsce do „naładowania” samochodu i ze jeździmy tam co jakiś czas specjalnie i spędzamy tak mało czasu jak to tylko możliwe bo to czyste marnotrawstwo czasu. W elektrykach stacje ładowania będą wszędzie - zarówno w garażu jak i przy pracy, centrum handlowym czy tez miejscu parkingowym w mieście. W ten sposób pomimo ze ładowanie jest powolne, to efektywnie będzie się spędzało na nim znacznie mniej czasu niż na ładowaniu samochodu spalinowego - nie trzeba będzie jechać na stację i tam nudzić się czekając aż się paliwo naleje do  pełna. Jedyny problem to dalekie podróże samochodem, ale tutaj tez zmieni się nam sposób podróżowania - przerwy będą dłuższe ale do zniesienia - myśle że za kilka lat normą będzie spędzanie nie więcej niż 20 minut przy Superchargerze co około 3 godziny. Jak gdzieś jadę to właśnie taki sobie narzucam rytm - 3 godziny jazdy i 20 minut przerwy, więc zamiana spalinowego na elektryk by nic dla nie nie zmieniła. Niestety obecnie jest tylko jeden samochód który pozwala na taką jazdę - Tesla Model S - a mi się nie uśmiecha wydać $100K na pojazd który w środku ma gorszy komfort niż Civic za $20K. 

Edytowane przez Florydziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2019 o 19:29, Florydziak napisał:

Ale moim zdaniem to spowoduje że samochody elektryczne będzie się inaczej eksploatowało niż spalinowe.

Czyli zamiast przystosować produkt do użytkownika, to przystosujemy użytkownika do produktu ? To chyba za EV będzie musiało się wziąć Apple i z wad zrobić "amazing".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, noras napisał:

Czyli zamiast przystosować produkt do użytkownika, to przystosujemy użytkownika do produktu ? To chyba za EV będzie musiało się wziąć Apple i z wad zrobić "amazing".

 

A samochody spalinowe tez nie spowodowały przystosowania użytkownika do produktu? Dawniej konia się w domu karmiło i nie trseba było po stacjach z sianem jeździć. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
A samochody spalinowe tez nie spowodowały przystosowania użytkownika do produktu? Dawniej konia się w domu karmiło i nie trseba było po stacjach z sianem jeździć. 


Koń to taki ev z tym, że infrastruktura była bardzo rozwinięta
Można nim zjechać z drogi na łąkę i go naładować.
Dla ev nie ma jeszcze tyle trawy wokół

No i przystosowanie użytkownika wraz z wprowadzeniem aut raczej poszło w kierunku poprawy gdzie przy ev mamy regres... Jak narazie i słabo to widzę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.05.2019 o 19:29, Florydziak napisał:

 Ładowanie zawsze będzie znacząco dłuższe niż tankowanie. 

 

Nigdy nie mów "nigdy" ...ani "zawsze". Kilku madrzejszych od nas sparzylo się na takich stwierdzeniach. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Cezh napisał:

 

Nigdy nie mów "nigdy" ...ani "zawsze". Kilku madrzejszych od nas sparzylo się na takich stwierdzeniach. 😁

 

Tu masz rację. Powinienem był napisać - w ciągu najbliższych kilku - kilkunastu lat. Abstrahując od tempa ładowania akumulatorów problemem jest wyłącznie moc przyłącza. Zakładając że 100 kWh jest rozsądną granicą tego co potrzebuje samochód elektryczny, przesłanie takiej ilości energii w kilka minut wymaga przyłącza o mocy kilku MW. To samo w sobie stwarza problemy. Trzeba znaleźć rozsądny balans pomiędzy napięciem a natężeniem - zakładając że 400A jest granicą tego co można puścić przez kabel który ma masę umożliwiającą jego podniesienie, to trzeba napięcia kilku tysięcy volt żeby dało się taką moc przenieść. Myślę że np 4000 V/400A jest czymś co dało by się w praktyce zbudować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Florydziak napisał:

 

Powinienem był napisać - w ciągu najbliższych kilku - kilkunastu lat. Abstrahując od tempa ładowania akumulatorów problemem jest wyłącznie moc przyłącza. Zakładając że 100 kWh jest rozsądną granicą tego co potrzebuje samochód elektryczny, przesłanie takiej ilości energii w kilka minut wymaga przyłącza o mocy kilku MW....

 

 

Problem dużego natężenia w kablach o małej średnicy rozwiązuje się poprzez chłodzenie wodne. 💧😎

 

Edytowane przez Cezh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Florydziak napisał:

 

Tu masz rację. Powinienem był napisać - w ciągu najbliższych kilku - kilkunastu lat. Abstrahując od tempa ładowania akumulatorów problemem jest wyłącznie moc przyłącza. Zakładając że 100 kWh jest rozsądną granicą tego co potrzebuje samochód elektryczny, przesłanie takiej ilości energii w kilka minut wymaga przyłącza o mocy kilku MW. To samo w sobie stwarza problemy. Trzeba znaleźć rozsądny balans pomiędzy napięciem a natężeniem - zakładając że 400A jest granicą tego co można puścić przez kabel który ma masę umożliwiającą jego podniesienie, to trzeba napięcia kilku tysięcy volt żeby dało się taką moc przenieść. Myślę że np 4000 V/400A jest czymś co dało by się w praktyce zbudować. 

 

Ja bardziej się skłaniam do tego, że będzie opcja, by mieć aku powiedzmy na 2000 km. Albo jakiś reaktorek na 100.000 km ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 19.05.2019 o 09:55, Cezh napisał:

 

 

Problem dużego natężenia w kablach o małej średnicy rozwiązuje się poprzez chłodzenie wodne. 💧😎

 

 

Tak, jednak wszystko zależy od tego ile mocy się wydziela w takim kablu - zakładając optymistycznie 5% i moc przyłącza 1 MW wychodzi ci 50 kW = chłodzenie wodą może być dość trudne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.