Skocz do zawartości

Ozonator 10g na jak długo podłączyć?


ZUBERTO

Rekomendowane odpowiedzi

Czy AK doszło już do porozumienia na jak długo można "bezpiecznie" dla auta włączyć ozonator (konkretnie chodzi o wersje 10g z aliexpress)?

Mile widziane wypowiedzi i doświadczenia praktykujących, które można naśladować lub nie, bez zdobywania doktoratu na temat działania ozonu.

 

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, patgaw napisał:

ile koszuje taki ozonator zeby sobie klime odgrzybic? czy to jakiejs specjalnej filozofii wymaga? 

Ja tego gotowca kupiłem (w 2018 wyszło to dokładnie 126,17zł). Filozofii żadnej nie ma, w obudowę jakąś wpasować żeby "flaki" na wierzchu się nie walały i już.

https://pl.aliexpress.com/item/Przeno-ny-Generator-ozonu-220-v-10-g-h-z-wentylatorem-d-uga-ywotno-p-yta/32861376810.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.50105c0fOCCvwP

 

Są wersje na 230 i 12V, ceny i konfiguracje przeróżne.

Edytowane przez ZUBERTO
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, bochumil napisał:

Ale działa to faktycznie? Znikają niepożądane zapachy z auta? Czuć zapach ozonu?

Używałem pierwszy raz. Zapach bylo czuć mocno i dość długo wietrzylem (ze 3-4h), nadal delikatnie czuć.

Posmiardywala mi klima, dziś tego nie czuć.

Pojeżdżę więcej to się okaże czy to nie efekt placebo.

Jutro mam zamiar odpalić go dla testów w aucie zony, kupionym chyba po palaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie ozonowalem klimę w maździe 6 i efekt za każdym razem był marny i krótkotrwały. Pomogło dopiero porządne spryskanie chlodniczki, która znajduje się pod deską rozdzielcza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze takie pytanie jak ustawić nawiew, temp, obieg?? Gdzie postawić ten ozonator w aucie 3d.

Mam polski ozonator Alicja i chciałbym go w końcu wypróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mr_Hyde napisał:

A jeszcze takie pytanie jak ustawić nawiew, temp, obieg?? Gdzie postawić ten ozonator w aucie 3d.

Mam polski ozonator Alicja i chciałbym go w końcu wypróbować

Postawiłem na podłogę przed siedzeniem pasażera, klima na max chłodzenie i obieg wewnętrzny.

O ile dobrze pamiętam, spece od klimy zawsze tak robili, jak chcesz tylko wnętrze to chyba bez różnicy gdzie postawisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr_Hyde napisał:

A jeszcze takie pytanie jak ustawić nawiew, temp, obieg?? Gdzie postawić ten ozonator w aucie 3d.

Mam polski ozonator Alicja i chciałbym go w końcu wypróbować

Stawiasz tam gdzie zasysa powietrze klima na obiegu wewnętrznym, ja daję w nogach pasażera

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2019 o 12:55, bochumil napisał:

Ale działa to faktycznie? Znikają niepożądane zapachy z auta?

 

Czy to działa i jak skutecznie działa to nie wiem, nie stosowałem. Za to sprawdziłem, że dobry efekt daje  potraktowanie parownika klimy parą wodną. Robiłem w ub. roku i do dzisiaj nic nie capi z klimy. Takim zestawem działałem.

image.png.66f623cc9902eb6c1b473cc265b7c58b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Postawiłem na podłogę przed siedzeniem pasażera, klima na max chłodzenie i obieg wewnętrzny.

O ile dobrze pamiętam, spece od klimy zawsze tak robili, jak chcesz tylko wnętrze to chyba bez różnicy gdzie postawisz.

Rozumiem, że włączony silnik, czyli włączona sprężarka, mokry parownik - takie ozonowanie "speców" można sobie darować.

Ciekawa teoria, że jeżeli w innym miejscu się postawi/umieści wężyk wylotowy ozonatora z pompą, to już parownika nie ruszy - fakt, jeżeli mokry, to nie.

 

Najważniejsza sprawa - parownik ma być suchy!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, krowka napisał:

Rozumiem, że włączony silnik, czyli włączona sprężarka, mokry parownik - takie ozonowanie "speców" można sobie darować.

Ciekawa teoria, że jeżeli w innym miejscu się postawi/umieści wężyk wylotowy ozonatora z pompą, to już parownika nie ruszy - fakt, jeżeli mokry, to nie.

 

Najważniejsza sprawa - parownik ma być suchy!

 

Tak jak pisałem, nie doktoryzowalem się z tego, a posłuchałem instrukcji PL producenta ozonatorow.

Tu cytat z

https://www.koronaozon.pl/jak-ozonowac-samochod/

 

"W celu odgrzybienia klimatyzacji samochodowej oraz usunięcia nieprzyjemnych zapachów z kabiny samochodowej należy umieścić ozonator powietrzana podłodze siedzenia pasażera lub na siedzeniu, z przodu samochodu w taki sposób aby wylot urządzenia skierowany był w miejsce zasysania powietrza do układu klimatyzacji – zawsze znajdujące się za schowkiem pasażera
Okna i drzwi należy zamknąć, klimatyzację ustawić na obieg zamknięty, na maksymalną moc chłodzenia (najniższą temperaturę)."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to instrukcja kulawa, pominęli aspekt zawilgocenia parownika. Żeby ozon zadziałał na parowniku, to nie ma bata, ale ten musi być suchy.

Co do umieszczania. W przypadku mojego z pompą (3,5g/h, w zupełności do osobówki wystarcza), piszą, żeby umieścić rurkę wylotową minimum 20cm od najbliższych elementów auta. Nie ma znaczenia gdzie, bo na obiegu wewnętrznym ozon i tak będzie krążył w aucie.

O chłodzie nie bez powodu piszą, im wyższa temperatura otoczenia, tym słabiej, ale jeżeli parownik będzie wilgotny, to efekt na nim będzie żaden. Syfek jest wtedy chroniony przez wodę.

W automacie ustawić temperaturę na 20stC, w manualu na minimum, AC wyłączone, robić w cieniu, nie w upale i będzie dobrze.

Trzeba jeszcze pamiętać, że połowiczny czas rozpadu ozonu to około 20 minut. Ogólnie w moim przypadku stosowanie 20 minut raz na rok wystarcza, natychmiast po ozonowaniu wietrzenie, nie ma smrodu itp.

No i nie wdychać tego, a tym bardziej nie wciągać przy wylocie z rurki w przypadku pompowego!

Edytowane przez krowka
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mr_Hyde napisał:

a moc nawiewu max/min czy bez znaczenia>???

Przy manualu 1 bieg, jeżeli się uda ustawić, to wszystkie wyloty, w automacie organoleptycznie, żeby czuć było wianie z każdego nawiewu, ale bez wichury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, krowka napisał:

 

Co do umieszczania. W przypadku mojego z pompą (3,5g/h, w zupełności do osobówki wystarcza), piszą, żeby umieścić rurkę wylotową minimum 20cm od najbliższych elementów auta.

 

A ja umieszczam ozonator pod autem a rurkę wtykam w odpływ skroplin. Nie włączam żadnego obiegu i mam pewność że największe stężenie ozonu jest w okolicach parownika . Po 20 min normalne wietrzenie auta. Działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, POKS napisał:

A ja umieszczam ozonator pod autem a rurkę wtykam w odpływ skroplin. Nie włączam żadnego obiegu i mam pewność że największe stężenie ozonu jest w okolicach parownika . Po 20 min normalne wietrzenie auta. Działa.

Rozumiem, że rurka odpływowa skroplin jest z silikonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mati_lecha napisał:

A co sądzicie o odgrzybianiu ultradźwiękami ?

Jak dla mnie absurd. Ultradźwięki działają dobrze w nieściśliwym środowisku. W powietrzu to tylko do detekcji odbić się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach





No to instrukcja kulawa, pominęli aspekt zawilgocenia parownika. Żeby ozon zadziałał na parowniku, to nie ma bata, ale ten musi być suchy.
Co do umieszczania. W przypadku mojego z pompą (3,5g/h, w zupełności do osobówki wystarcza), piszą, żeby umieścić rurkę wylotową minimum 20cm od najbliższych elementów auta. Nie ma znaczenia gdzie, bo na obiegu wewnętrznym ozon i tak będzie krążył w aucie.
O chłodzie nie bez powodu piszą, im wyższa temperatura otoczenia, tym słabiej, ale jeżeli parownik będzie wilgotny, to efekt na nim będzie żaden. Syfek jest wtedy chroniony przez wodę.
W automacie ustawić temperaturę na 20stC, w manualu na minimum, AC wyłączone, robić w cieniu, nie w upale i będzie dobrze.
Trzeba jeszcze pamiętać, że połowiczny czas rozpadu ozonu to około 20 minut. Ogólnie w moim przypadku stosowanie 20 minut raz na rok wystarcza, natychmiast po ozonowaniu wietrzenie, nie ma smrodu itp.
No i nie wdychać tego, a tym bardziej nie wciągać przy wylocie z rurki w przypadku pompowego!


W wodzie taki rozpad jest koło 30minut. Normalnie do kilkunastu godzin rozpad zsjmuje.

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam ozonator A20. Chodziło mi raczej o wiosenne poprawianie atmosfery w domku na działce, który bywa szczelnie zamknięty na całą zimę.

Trzy 6 godzinne seanse faktycznie prawie zlikwidowały odorki pleśniowo-wilgociowe. Jednak pająków i innych owadów nie wybiły, co producent obiecywał.

Ciekaw jestem jak zadziała w samochodzie. Na razie klima nie capi więc nie mam na czym wypróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.05.2019 o 19:34, mati_lecha napisał:

A co sądzicie o odgrzybianiu ultradźwiękami ?

Ultradźwiękowy to jest generator, nic nie jest ultradźwiękami czyszczone. Generator przy pomocy rezonatora ultradźwiękowego generuje "mgiełkę" z środkiem odkażającym, która następnie jest podawana do wlotu powietrza do klimatyzacji (obieg wewnętrzny). Przy załączonej klimatyzacji "mgiełka" osadza się na parowniku i z założenia ma go czyścić i odkażać. Ale czy skuteczne to nie wiem, bo nie testowałem.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Przyczyna byly nieszczelne drzwi i woda sie lala do wewnątrz, ale to tylko lekko smierdzialo, czasem nie czulem. Teraz jak wlaczam klime to tez lekko smierdzi. Drzwi uszczelnilem, no a klimy nie odgrzybialem w poprzednim sezonie ani tym. No i odgrzybialem 2 lata temu u fachowca na wlaczonej klimie czyli wedlug tego watku zle.

Edytowane przez patgaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, akir napisał:

To czyszczenie z odgrzybieniem, demontaż filtra, ozonowanie i dopiero nowy filtr

 

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Czyszczenie tzn dostac sie do parownika i go czyscic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, akir napisał:

Zużyl się mocno, teraz to ozonowanie przy takiej wydajności to z 3h będą bezpieczne :)

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

 

A czyściłeś płytki ozonatora? Ich czystość jest kluczowa dla wydajności ozonatora. Jak są pokryte nawet cienką, niewidoczną warstwą kurzu, to wydajność drastycznie spada.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2019 o 12:52, ZUBERTO napisał:

Ja tego gotowca kupiłem (w 2018 wyszło to dokładnie 126,17zł). Filozofii żadnej nie ma, w obudowę jakąś wpasować żeby "flaki" na wierzchu się nie walały i już.

https://pl.aliexpress.com/item/Przeno-ny-Generator-ozonu-220-v-10-g-h-z-wentylatorem-d-uga-ywotno-p-yta/32861376810.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.50105c0fOCCvwP

 

Są wersje na 230 i 12V, ceny i konfiguracje przeróżne.

 

z tego linka dokladnie kupowales?

Bo tak jak patrze na wersje 12v to znacznie jest bardziej uboga oferta, chyba wezme 220.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.04.2019 o 13:17, ZUBERTO napisał:

Używałem pierwszy raz. Zapach bylo czuć mocno i dość długo wietrzylem (ze 3-4h), nadal delikatnie czuć.

Posmiardywala mi klima, dziś tego nie czuć.

Pojeżdżę więcej to się okaże czy to nie efekt placebo.

Jutro mam zamiar odpalić go dla testów w aucie zony, kupionym chyba po palaczu.

i jak wyniki z tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.07.2019 o 09:32, kenickie napisał:

 

A czyściłeś płytki ozonatora? Ich czystość jest kluczowa dla wydajności ozonatora. Jak są pokryte nawet cienką, niewidoczną warstwą kurzu, to wydajność drastycznie spada.

 

jakoś nie bardzo chce mi sie wierzyć żeby w serwisach klimatyzacji czyscili ozonatory - czy to by oznaczało że ozonowanie w części to pis na wode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, patgaw napisał:

z tego linka dokladnie kupowales?

Bo tak jak patrze na wersje 12v to znacznie jest bardziej uboga oferta, chyba wezme 220.

Tak, z tego.

2 godziny temu, patgaw napisał:

i jak wyniki z tego?

Pomogło, nie śmierdzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, patgaw napisał:

W serwisach maja maszyny za duza kase, rownie dobrze moga sie one same czyscic. Inna sprawa to ze w wielu miejscach zwlaszcza u mechanikow nie wszystko jest zgodnie ze sztuka.

Hm nie będę się upierał bo zupełnie nie pamietam jak wygladały maszyny wczesniejsze - ale ta która mi wstawiali ostatnio wygladała jak taka z allegro za kilkaset zlotych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.