Skocz do zawartości

Instalacja elektryczna - pomysły


nikt-znany

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie instalacji elektrycznej. 
Szukam pomysłów na rozwiązania, tak jeżeli chodzi o sam prąd, jak również inne elementy (typu instalacja LAN, alarmowa, instalacja do rolet itp.).
 
Co wg Was powinienem uwzględnić? Będę wdzieczny za pomysły
 
"Popacz" w archeo bo był taki wątek pojedyncze miesiące yemu i sporo dobrych pomysłów.

Wymazane po ekranie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o dwóch osobnych obwodach z kontaktami w pomieszczeniu gdzie będzie pralka. Bo jak dołożysz jeszcze suszarkę to jednocześnie dwóch urządzeń na jednym gniazdku nie uruchomisz. Ja tak nie mam i będę kombinował co tu zrobić, żeby do łazienki pociągnąć osobne gniazdko pod suszarkę. Bo teraz działa albo to, albo to, co dla żony jest dużą stratą czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spad napisał:

Pomyśl o dwóch osobnych obwodach z kontaktami w pomieszczeniu gdzie będzie pralka. Bo jak dołożysz jeszcze suszarkę to jednocześnie dwóch urządzeń na jednym gniazdku nie uruchomisz. Ja tak nie mam i będę kombinował co tu zrobić, żeby do łazienki pociągnąć osobne gniazdko pod suszarkę. Bo teraz działa albo to, albo to, co dla żony jest dużą stratą czasu.

Niby dlaczego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim znajdź ogarniętego elektryka, który zna się na robocie i ma odpowiednią praktykę co do takich działań. Nakreśl mu dokładnie co i gdzie chcesz mieć, a on już sobie sam niech policzy obwody. Pamiętaj by nie robić obwodów zasilania maks na granicy wytrzymałości, tylko zostaw sobie zapas. Co do samych zabezpieczeń, to nie rób na jednym bezpieczniku oświetlenia pomieszczenia i kontaktów. 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, spad napisał:

Pomyśl o dwóch osobnych obwodach z kontaktami w pomieszczeniu gdzie będzie pralka. Bo jak dołożysz jeszcze suszarkę to jednocześnie dwóch urządzeń na jednym gniazdku nie uruchomisz. Ja tak nie mam i będę kombinował co tu zrobić, żeby do łazienki pociągnąć osobne gniazdko pod suszarkę. Bo teraz działa albo to, albo to, co dla żony jest dużą stratą czasu.

16A powinno spokojnie pociągnąć to i to 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ccLot napisał:

Pralka i suszarka włączone jednocześnie to pewnie w piku będzie ponad 4 kw, a B16 to 16Ax230V=~3,7 kW zatem może wywalić bezpiecznik

W piku

Wiesz jakie trzeba mieć szczęście żeby się w ten pik wstrzelic 

Po drugie..trzeba by znać parametry obu urządzeń bo pralka pewnie będzie brała max przy grzałce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ccLot napisał:

Pralka i suszarka włączone jednocześnie to pewnie w piku będzie ponad 4 kw, a B16 to 16Ax230V=~3,7 kW zatem może wywalić bezpiecznik

hmm, to coś strasznie dużo się robi. Choć fakt, że pralka może brać te 2kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, akir napisał:

U mnie osobne obwody dla płyty 3 fazy , drugi obwód pralka z lodówka i trzeci dla gniazdek pozostałych. Jeśli smart dom to pomyśleć jaki system ma to być, alarm 6x0,5 nie może być skrętka

Rozumiem, że piszesz o bloku ?

 

Smart - niesmart skrętke warto dać :) U mnie na tym chodzą czujnik temp m.in a i ratowałem się tez przewodami alarmowymi jak miałem obok a było mi potrzebne np sterowanie kominka czy rolet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, akir napisał:

Dom 3 obwody to do kuchni, nie na całe mieszkanie default_zlosnik.gif.

Chyba, że tylko ta pralka w kuchni mnie zmyliła :) . Ja może mam przesadzone ale mam ze 3 róznicówki, (oddzielna na zewn) ok 25 obwodów a już kilka dokładałem :). Już nawet w blokach (nowych) potrafi być więcej niż 3 obwody.

21 minut temu, akir napisał:

Skrętka to do gniazd sieciowych, alarm nie montuje się na skrętce.

ale jak trzeba to i na skrętce zadziała.

22 minuty temu, akir napisał:

Silniki rolet działają u mnie na supli

Ja mam silniki aluprofa i sterowane Satelem + moja nakładka która to wszystko ogarnia do kupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@technix

Czemu żałosne ? Skrętka do gniazdek jest ok, zawsze jak będzie się potrzebne jakieś sterowanie to jak znalazł. Oczywiście dodatkowo, nie zamiast ydy :)

Ja mam 3 rozdzielnice - parter + piwnica, piętro i garaż. Obwodów mam że 30, sprawdza się super, kilka razy roznicówka zadziałała i nie zapadły egipskie ciemności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.05.2019 o 00:26, technix napisał:

żałosne są te Wasze wpisy 

nawet nie wiem który gorszy... 

cóż,  może jak jednemu z drugim chałupa pójdzie z dymem,  a Ubezpieczyciel poprosi o dane Wykonawcy,  to ktoś zacznie ruszać łbem 👎

 

Ale ma ziomek ból dupy.

Albo stara nie daje, albo roboty nie ma, albo go ktoś na przetargu wy....

Wieczne utyskiwania na papiery i uprawnienia, brak wiedzy i doświadczenia.

Sorry, ale papierem instalacji nie opędzisz, tak samo jak gość z uprawnieniami nie musi zrobić instalacji tak jak należy.

Sam jestem samoukiem po budowach, nie mam papieru ani jednego, a nie jedną instalację pięknie wykonałem.

Dla Ciebie zapewne jestem nikim i nawet, gdyby Twój miernik z NASA powiedział Ci, że instalacja jest 100% OK, to byś kazał wypruć kable, bo nie mam papieru.

Zalecam więcej pokory, szacunku do drugiego człowieka i mniej jadu.

Umrzesz ze zgryzoty jak tak dalej pójdzie ziomek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.05.2019 o 00:31, Kuracjusz napisał:

 

Ale ma ziomek ból dupy.

Albo stara nie daje, albo roboty nie ma, albo go ktoś na przetargu wy....

Wieczne utyskiwania na papiery i uprawnienia, brak wiedzy i doświadczenia.

Sorry, ale papierem instalacji nie opędzisz, tak samo jak gość z uprawnieniami nie musi zrobić instalacji tak jak należy.

Sam jestem samoukiem po budowach, nie mam papieru ani jednego, a nie jedną instalację pięknie wykonałem.

Dla Ciebie zapewne jestem nikim i nawet, gdyby Twój miernik z NASA powiedział Ci, że instalacja jest 100% OK, to byś kazał wypruć kable, bo nie mam papieru.

Zalecam więcej pokory, szacunku do drugiego człowieka i mniej jadu.

Umrzesz ze zgryzoty jak tak dalej pójdzie ziomek.

Pokaż foto 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żałosne są te Wasze wpisy 
nawet nie wiem który gorszy... 
cóż,  może jak jednemu z drugim chałupa pójdzie z dymem,  a Ubezpieczyciel poprosi o dane Wykonawcy,  to ktoś zacznie ruszać łbem
Jaki polecasz system inteligentnego domu i jaki okablowanie do niego?

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, luccass napisał:

Może, ale znani mi znający się na rzeczy elektrycy z papierami nie wiedzą w co ręce włożyć.

tapatalked
 

znam takich co nie wiedzą w co ręce włożyć, ale też i znam takich co papiery mają, a roboty nie ma. Niestety papier nie jest wyznacznikiem, wyznacznikiem jest to w jaki sposób ogarniasz robotę. Dziś nie musisz mieć papierów, by ogarniać tematy związane z prądem, teraz musisz się wykazać i pokazać ludziom, że robisz swoją robotę jak należy i, że nie naciągasz ich na koszty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wyżej pisali, dobrze wziąć dobrych elektryków, którzy znają się na robocie i dużo powiedzą. Ja etap elektryki miałem prawie 2 lata temu. Z żoną mieliśmy "wszystko rozplanowane, rozrysowane" już przed spotkaniem z elektrykami. Trafiliśmy na super ekipę z polecenia i szybko sprowadzili nas na ziemię co do naszych planów. Zaczęli od wyznaczenia podstawowych włączników, idąc z nami od wejścia przez cały dom i pokazując, gdzie, jakie i ile włączników (m.in. gdzie schodowe). W sypialniach wygodne są dodatkowe włączniki do światła przy łóżku. Następnie w zależności od pomieszczenia rozmieszczane były źródła światła, a później pozostałe gniazdka w myśl zasady im więcej tym lepiej (chyba że lubisz kolorowe przedłużacze). Za przedmówcami wypuść z domu arota do ogrodzenia z pilotem na światłowód - u mnie przydał się po pół roku od wprowadzenia i podłączenie światłowodu zajęło ok. 2h bez żadnego kopania czy kucia ścian. Zrób dużo gniazdek lan, u mnie np. jak puścili światłowód to telewizja już idzie po lan i w salonie przydałyby się 3 gniazda (dekoder, telewizor, konsola). W garażu zrób dodatkowy włącznik do sterowania napędem bramy, żebyś nie musiał mieć cały czas pilota przy sobie. Kable do bramy do sterowania napędem + skrętka do videodomofonu. Oświetlenie zewnętrze włączane z domu. Nie wiem jakie planujesz ogrzewanie ale warto też pociągnąć kable z kotłowni do sterowników w domu. U siebie mam balkon wspólny z dwóch pokoi dzieci i elektrycy też założyli tam gniazdko zewnętrze jak mówili, gdy dzieci będą chciały założyć ozdoby świąteczne to nie będę przycinał przedłużacza drzwiami balkonowymi. Instalacja do klimatyzacji o większym przekroju, u mnie chyba 3,5mm poszło. Tak naprawdę wszystko zależy od projektu i co potrzebujesz, a kompetentni ludzie to 100% sukcesu. Ja po roku mieszkania mogę stwierdzić że każdy punkt jest przydatny. Na nie których rzeczach w trakcie budowy nie warto oszczędzać bo później nie poprawisz / nie dorobisz bez psucia tego co nowe. Jeżeli chodzi o samą instalację to u mnie są 24 obwody + siła w kuchni do indukcji i w garażu jedno gniazdo siłowe. powodzenia

Edytowane przez Przemek_83
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.