Skocz do zawartości

Głośność opon - etykiety


kaczorek79

Rekomendowane odpowiedzi

Takie moje małe doświadczenia z oponami wykazują, że głośność opony podana na etykiecie ma się nijak do rzeczywistości. Kilka porównań z BMW:

225/45R17 Michelin PS3 (71db), Dunlop SportMaxx RT (69db) i Pirelli Pzero (72db) mają bardzo zbliżoną głośność. Wyraźnie cichsze od tej trójki są zimowe Pirelli SC3 (71db) w rozmiarze 195/65R15.

Porównanie ze Skody Fabii:

195/55R15 najcichsze były ContiPremiumContact2 (71db), głośniejsze zdecydowanie były Dębica Presto HP (70db) i Kormoran Snowpro B2 (68db)

Porównanie z Opla Corsy:

175/65R14 dużo głośniejsze są Dębice Passio 2 (70db) od Barum Polaris 5 (71db). W tym przypadku nawet 9 letnia córka zwróciła uwagę po założeniu Dębicy, że coś głośno w aucie się zrobiło.

To tak dla przemyślenia dla tych, którzy patrzą na same etykiety.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kaczorek79 napisał:

To tak dla przemyślenia dla tych, którzy patrzą na same etykiety.

Może chodzi o głośność na zewnątrz a nie odczucia w kabinie?

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kaczorek79 napisał:

Tego nie wiem, ale poniekąd jedno z drugim idzie w parze.

Nie całkiem. Tak jak ze słyszeniem samego siebie. Dźwięk do kabiny wnika po konstrukcji i zależy bardziej od mechanicznych przyczyn.

Dźwięk na zewnątrz to ciśnienie akustyczne samego powietrza.

No i jestem niemal pewien, że chodzi o głośność na zewnątrz bo musiałoby być jakieś auto wzorcowe, jak wzorzec metra w Sevres, na którym wszyscy producenci testowaliby opony.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WaWeR napisał:

To jeszcze dopisz ktore byly nowe

 Ostatnie spostrzeżenia z Corsy są takie, że założyłem letnie opony, które miały najechane 4 kkm, a zdjąłem zimówki z przebiegiem 3,5 kkm, więc podobny przebieg.

Pozostałe z opisu wyżej eksploatowałem od nowych, te w Corsie zimowe też od nowych, a letnie Dębice od przebiegu 1500 km, bo kupiłem na nich auto, a poprzedni właściciel miesiąc wcześniej je kupił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
19 godzin temu, PAWELwaw84 napisał:

Oczywiscie ze wartosci z etykiet dotycza halasu zewnetrznego. Auto jest rozpedzane, silnik wylaczany nastepnie dokonywany jest pomiar halasu zewnetrznego podczas toczenia.

W takim razie doszliśmy do wniosku, że kierowcę guano obchodzi, czy opona ma 65, czy 100 db. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktoś wie przy jakiej prędkości porównywana jest głośność, bo kupiłem Dębica Presto UHP2 225/40/18, które mają C/A/67dB i do 80kmh są naprawdę ciche, powyżej zwyczajne, ale wrażenie jest że stają się wyraźnie głośniejsze wewnątrz samochodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.