Skocz do zawartości

9 mld ojro w 3-4 lata


mrBEAN

Rekomendowane odpowiedzi

Żarty się kończą, nadchodzą epaśniki :phi:

Niedawno zakończyła oficjalna konferencja w sprawie przedsprzedaży ID.

Pierwsze dostawy na początku 2020.

Idą na grubo.

Tesla może mieć kłopot za chwilę, a może nie?

 

Do 2023 roku marka zainwestuje 9 miliardów euro w emobilność. W ciągu następnych 10 lat marka wprowadzi na rynek 10 milionów samochodów elektrycznych w postaci 20 modeli.

 

Oprócz wprowadzania samochodów firma współpracuje (współinwestuje) w sieć Ionity w całej Europie. Do końca 2020 roku powstanie 400 stacji ładowania w całej Europie. Oprócz tego do 2025 roku Volkswagen zainstaluje 3,5 tysiąca stacji ładowania u partnerów firmy, w tym dealerów i sieci Tesco.

 

VW ID.3 45 kWh z podstawowym zasięgiem 330 km w cenie poniżej 30 tysięcy euro będzie dostępny od połowy 2020 roku. Ma to być bazowa wersja. Wszystkie samochody będą posiadały możliwość aktualizowania oprogramowania online.

 

Volkswagen ID.3 – pojemność akumulatorów: firma oferuje trzy osobne pojemności baterii, to nie jest tak, że to jest duża bateria ograniczona software’owo. Na początek zdecydowano się na 58 kWh, ponieważ z badań wynikło, że takich pojemności i tych zasięgów pożądają klienci.

 

Gdyby zrobiono badania na AK dowiedzieli by się, że minumum to 800-1000 km :palacz:

 

23A9B194-4AF8-42EB-8D14-1CF4EF554860.jpeg.2c899592946cb964dfcc9f95b5338fa5.jpeg

 

E5005A82-0826-4F2C-8781-D84FA48C4A47.jpeg.4f5f11dc6f04d7e8e881cafd7725c4a0.jpeg

1567B4BF-DF1E-46DA-87D2-B631809F4C09.jpeg.4d98a7bf82c48c68046889928a92c5c2.jpeg

 

Jak ktoś zainteresowany to więcej tu ładnie opisane:

https://elektrowoz.pl/auta/volkswagen-id-3-cena-dane-techniczne-i-wszystko-co-wiemy-relacja-live/

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mrBEAN napisał:

Żarty się kończą, nadchodzą epaśniki :phi:

Niedawno zakończyła oficjalna konferencja w sprawie przedsprzedaży ID.

Pierwsze dostawy na początku 2020.

Idą na grubo.

Tesla może mieć kłopot za chwilę, a może nie?

 

Do 2023 roku marka zainwestuje 9 miliardów euro w emobilność. W ciągu następnych 10 lat marka wprowadzi na rynek 10 milionów samochodów elektrycznych w postaci 20 modeli.

 

Oprócz wprowadzania samochodów firma współpracuje (współinwestuje) w sieć Ionity w całej Europie. Do końca 2020 roku powstanie 400 stacji ładowania w całej Europie. Oprócz tego do 2025 roku Volkswagen zainstaluje 3,5 tysiąca stacji ładowania u partnerów firmy, w tym dealerów i sieci Tesco.

 

VW ID.3 45 kWh z podstawowym zasięgiem 330 km w cenie poniżej 30 tysięcy euro będzie dostępny od połowy 2020 roku. Ma to być bazowa wersja. Wszystkie samochody będą posiadały możliwość aktualizowania oprogramowania online.

 

Volkswagen ID.3 – pojemność akumulatorów: firma oferuje trzy osobne pojemności baterii, to nie jest tak, że to jest duża bateria ograniczona software’owo. Na początek zdecydowano się na 58 kWh, ponieważ z badań wynikło, że takich pojemności i tych zasięgów pożądają klienci.

 

Gdyby zrobiono badania na AK dowiedzieli by się, że minumum to 800-1000 km :palacz:

 

23A9B194-4AF8-42EB-8D14-1CF4EF554860.jpeg.2c899592946cb964dfcc9f95b5338fa5.jpeg

 

E5005A82-0826-4F2C-8781-D84FA48C4A47.jpeg.4f5f11dc6f04d7e8e881cafd7725c4a0.jpeg

1567B4BF-DF1E-46DA-87D2-B631809F4C09.jpeg.4d98a7bf82c48c68046889928a92c5c2.jpeg

 

Jak ktoś zainteresowany to więcej tu ładnie opisane:

https://elektrowoz.pl/auta/volkswagen-id-3-cena-dane-techniczne-i-wszystko-co-wiemy-relacja-live/

 

 

Sieć w PL troszkę biedniej wygląda niż chociażby w DE. Poczekam chwilkę i jeszcze kolejne pojazdy będą z lpg.

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pipper napisał:

Sieć w PL troszkę biedniej wygląda niż chociażby w DE. Poczekam chwilkę i jeszcze kolejne pojazdy będą z lpg.

Na szczęście to nie jedyna sieć w Europie i u nas :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mrBEAN napisał:

Na szczęście to nie jedyna sieć w Europie i u nas :skromny:

Mimo wszystko poczekam :chipsy:

Ale kibicuję, bo w domu panele fotowoltaiczne już się sprawują :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, iwik napisał:

Ciekawe czy równolegle pracują też nad oprogrmowaniem fałszującym dane o zasięgu swoich elektryków. :hehe:

Na razie podeszli fachowo do tematu, i nawet pojemność baterii podana jest netto, czyli całkowicie dostępna dla użytkownika.

 

Tak czy inaczej chwilę będą grzeczni, a potem jak Pani nie będzie patrzeć to zaś coś  zmotają :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mrBEAN napisał:

To aż się prosi o jakiegoś prądożercę :oki:

To chyba musiałby mieć tych paneli całe boisko...

Z tych kilku na dachu to co najwyżej obiad sobie ugotuje i to jak dobrze poświeci słońce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
20 godzin temu, iwik napisał:

To chyba musiałby mieć tych paneli całe boisko...

Z tych kilku na dachu to co najwyżej obiad sobie ugotuje i to jak dobrze poświeci słońce.

Taaaak?

To podziel się z nami wiedzą, bo widzę że znasz temat.

 

Ile prądu generują instalacje na domku średnio-rocznie?

Ile prądu zużywa samochód elektryczny rocznie, jaki przebieg przyjmiemy,15000-20000 km rocznie?

 

Czekamy na konkrety :ok:

Edytowane przez mrBEAN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.05.2019 o 15:23, mrBEAN napisał:

W ciągu następnych 10 lat marka wprowadzi na rynek 10 milionów samochodów elektrycznych w postaci 20 modeli.

 

Oprócz wprowadzania samochodów firma współpracuje (współinwestuje) w sieć Ionity w całej Europie. Do końca 2020 roku powstanie 400 stacji ładowania w całej Europie. Oprócz tego do 2025 roku Volkswagen zainstaluje 3,5 tysiąca stacji ładowania u partnerów firmy, w tym dealerów i sieci Tesco.

 

 

Hmmm... Niech z tych 10 milionów do roku 2025 sprzeda się 1/3, czyli 3 miliony. Niech 1/10 z nich będzie chciała skorzystać z tych stacji ładowania. To mamy 85 aut w kolejce do jednej ładowarki.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
Hmmm... Niech z tych 10 milionów do roku 2025 sprzeda się 1/3, czyli 3 miliony. Niech 1/10 z nich będzie chciała skorzystać z tych stacji ładowania. To mamy 85 aut w kolejce do jednej ładowarki.
 
I tak robią często przerwy ze względu na zmęczenie i bezpieczeństwo... 84 godziny czekania będzie w sam raz na rozprostowanie nóg
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.05.2019 o 09:58, mrBEAN napisał:

Taaaak?

To podziel się z nami wiedzą, bo widzę że znasz temat.

 

Ile prądu generują instalacje na domku średnio-rocznie?

Ile prądu zużywa samochód elektryczny rocznie, jaki przebieg przyjmiemy,15000-20000 km rocznie?

 

Czekamy na konkrety :ok:

 

Instalacja 1kW wygeneruje ok. 1000kWh rocznie. Taki Leaf na baterii 40kWh przejedzie ok. 250km. No to wychodzi na to, że możesz mieć z tego 5000km rocznie. Pomijając oczywiście straty i fakt, że instalacja produkuje ten prąd wtedy gdy akurat nie ładujesz, więc wprowadzasz go do sieci i z tej sieci ładujesz, a finansowo to już nie jest wtedy 1:1.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ryb napisał:

 

Instalacja 1kW wygeneruje ok. 1000kWh rocznie. Taki Leaf na baterii 40kWh przejedzie ok. 250km. No to wychodzi na to, że możesz mieć z tego 5000km rocznie. Pomijając oczywiście straty i fakt, że instalacja produkuje ten prąd wtedy gdy akurat nie ładujesz, więc wprowadzasz go do sieci i z tej sieci ładujesz, a finansowo to już nie jest wtedy 1:1.

 

No tak, bo najlepiej jakby nic nie robili.

Te 85 aut z Twojego wyliczenia to oczywiscie w tym samym czasie bedzie sie zawsze chcialo ladowac. Jak zwykle szukasz dziury w calym i mędrkujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

No tak, bo najlepiej jakby nic nie robili.

 

Ja tylko zwracam uwagę, że inwestycje w infrastrukturę nie nadążają za planami sprzedażowymi.

 

Teraz, zinger napisał:

Te 85 aut z Twojego wyliczenia to oczywiscie w tym samym czasie bedzie sie zawsze chcialo ladowac. Jak zwykle szukasz dziury w calym i mędrkujesz.

 

Zapomniałem, że mogą się ładować kolejno, każde przez godzinę. Jako że doba ma 85 godzin to wszyscy zdążą.

:ok:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ryb napisał:

Ja tylko zwracam uwagę, że inwestycje w infrastrukturę nie nadążają za planami sprzedażowymi.

Lepszy rydz niz nic, takie jest moje zdanie. Nie ma co biadolic. Z reszta Ty i tak nie bedziesz jeszcze dlugo targetem, wiec nie masz sie co martwic.

 

2 minuty temu, Ryb napisał:

Zapomniałem, że mogą się ładować kolejno, każde przez godzinę. Jako że doba ma 85 godzin to wszyscy zdążą.

No tak, bo to bedzie przeciez jedyne zrodlo pradu dla tych 85 samochodow :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Lepszy rydz niz nic, takie jest moje zdanie. Nie ma co biadolic. Z reszta Ty i tak nie bedziesz jeszcze dlugo targetem, wiec nie masz sie co martwic.

 

Ja się nie martwię tylko zauważam pewną niekonsekwencję w planowaniu.

 

Teraz, zinger napisał:

No tak, bo to bedzie przeciez jedyne zrodlo pradu dla tych 85 samochodow :facepalm:

 

Oczywiście nie jedyne, ale założenie że 10% samochodów będzie potrzebowało doładowania w ciągu dnia to chyba nie jest za bardzo na wyrost? Przeczytałeś chociaż założenia jakie poczyniłem na wstępie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ryb napisał:

Ja się nie martwię tylko zauważam pewną niekonsekwencję w planowaniu.

Morawiecki obiecywal milion aut elektrycznych na naszych drogach w 2025, ten to dopiero musi miec pojecie o planowaniu :)

 

8 minut temu, Ryb napisał:

Oczywiście nie jedyne, ale założenie że 10% samochodów będzie potrzebowało doładowania w ciągu dnia to chyba nie jest za bardzo na wyrost? Przeczytałeś chociaż założenia jakie poczyniłem na wstępie?

Jesli zakladasz, ze bedzie potrzebowalo uzyc tej samej ladowarki w tym samym czasie, to moin zdaniem jest bardzo na wyrost.

Bo nawet jesli tyle aut bedzie potrzebowalo doladowania, to na pewno nie beda sie ograniczali to jednego miejsca. Wiekszosc bedzie sie i tak ladowala w domu/pracy/markecie, bo to bedzie auto do miasta. Bedzie robilo dzienne przebiegi rzedu 20-50km i nie bedzie sie musialo codziennie doladowywac, a juz na pewno nie z tej jednej ladowarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zinger napisał:

Morawiecki obiecywal milion aut elektrycznych na naszych drogach w 2025, ten to dopiero musi miec pojecie o planowaniu :)

 

Morawiecki udowodnił już, że to co mówi dotyczy innej planety niż nasza.

 

1 minutę temu, zinger napisał:

Jesli zakladasz, ze bedzie potrzebowalo uzyc tej samej ladowarki w tym samym czasie, to moin zdaniem jest bardzo na wyrost.

Bo nawet jesli tyle aut bedzie potrzebowalo doladowania, to na pewno nie beda sie ograniczali to jednego miejsca. Wiekszosc bedzie sie i tak ladowala w domu/pracy/markecie, bo to bedzie auto do miasta. Bedzie robilo dzienne przebiegi rzedu 20-50km i nie bedzie sie musialo codziennie doladowywac, a juz na pewno nie z tej jednej ladowarki.

 

:lol: :lol: :lol:

 

Zobacz co ja policzyłem i co Ty napisałeś. Nie jestem w stanie z tym polemizować, bo rozbiliśmy się chyba właśnie o statystykę na poziomie podstawowym.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ryb napisał:

Zobacz co ja policzyłem i co Ty napisałeś. Nie jestem w stanie z tym polemizować, bo rozbiliśmy się chyba właśnie o statystykę na poziomie podstawowym.

"Niech 1/10 z nich będzie chciała skorzystać z tych stacji ładowania. To mamy 85 aut w kolejce do jednej ładowarki."

 

No i?

3 minuty temu, Ryb napisał:

Morawiecki udowodnił już, że to co mówi dotyczy innej planety niż nasza.

Caly problem tkwi w tym, ze niestety dotyczy to bezposrednio nas:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

"Niech 1/10 z nich będzie chciała skorzystać z tych stacji ładowania. To mamy 85 aut w kolejce do jednej ładowarki."

No i?

 

Dobra, łopatologicznie. Będzie to 85 aut w kolejce do KAŻDEJ ładowarki.

 

Teraz, zinger napisał:

Caly problem tkwi w tym, ze niestety dotyczy to bezposrednio nas:(

 

Ja się nie martwię. Nas problemy pierwszego świata nie dotyczą. Niby rząd gada jakby byli w Europie ale rozpędzają się w stronę republiki bananowej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, zinger napisał:

No tak, bo to bedzie przeciez jedyne zrodlo pradu dla tych 85 samochodow :facepalm:

Ja nie zabieram już głosu w temacie zasilania stacji ładowania samochodów, bo nie chce znów "siać czarnych wizji".

Niestety trochę pojęcia o sieci energetycznej i procesu inwestycyjnego jej rozbudowy mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.05.2019 o 15:23, mrBEAN napisał:

Do 2023 roku marka zainwestuje 9 miliardów euro w emobilność.

Ładna sumka, przy takich kwotach inwestycji na 100% szybko nastąpi duży postęp w wydajności baterii. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin79 napisał:

@Ryb 

proste na trasy elektryki jeszcze dłuuugo nie będą się nadawać ale do miasta już tak.

 

Ja nie zakładałem, że ludzie będą chcieli jeździć nimi w trasy. Chociaż to równie idiotyczne, bo oznacza, że zamiast 10 milionów aut potrzebnych jest 20 - bo sam elektryk w domu to za mało.

Ale nawet jeśli, to moim zdaniem założenie, że 90% elektryków nie będzie nigdy wymagać doładowywania poza domem już jest baaaardzo odważne. A przy 10% aut wymagających doładowania wyszło to co wyszło.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Ryb napisał:

Dobra, łopatologicznie. Będzie to 85 aut w kolejce do KAŻDEJ ładowarki.

Zareaguje w Twoim stylu :hehe:

Komu Ty to tlumaczysz?

Przeciez dokladnie do tego stwierdzenia sie odnioslem i uwazam, ze sa to czyste dywagacje i manipulowanie danymi zeby tylko skrytykowac.

Po prostu sie z tym nie zdadzam i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zinger napisał:

Zareaguje w Twoim stylu :hehe:

Komu Ty to tlumaczysz?

Przeciez dokladnie do tego stwierdzenia sie odnioslem i uwazam, ze sa to czyste dywagacje i manipulowanie danymi zeby tylko skrytykowac.

Po prostu sie z tym nie zdadzam i tyle.

 

No to napisz mi, jaki % aut elektrycznych Twoim zdaniem jest ładowane wyłącznie przed domem właściciela i NIGDY nie wymaga doładowania w publicznej ładowarce.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Ryb napisał:

 

No to napisz mi, jaki % aut elektrycznych Twoim zdaniem jest ładowane wyłącznie przed domem właściciela i NIGDY nie wymaga doładowania w publicznej ładowarce.

 

Nie mam pojecia, tak samo jak Ty nie masz pojecia ile aut bedzie sie chcialo ladowac z tej rzeczonej ladowarki i kiedy. Dlatego napisalem ze dywagujesz i manipulujesz danymi, jak Ci wygodnie.

Ale odpowiem Ci na moim, teoretycznym (w tym momencie) przykladzie - jako przyszlego uzytkownika elektryka. W perspektywie 2 lat bedziemy zmieniali zonie auto i EV jest na czele potencjalnych zakupow. Zona przejezdza rocznie ok 15kkm, 100% miasto i jazda podmiejska, dziennie jakies 30-50, czasami deko wiecej, ale sporadycznie. Z mojej pespektywy publiczna ladowarka bedzie zbedna, bo przy zasiegu 250km, wystarczy ladowanie 2-3/tydz w domu. Pytasz, ilu jest takich obecnych/potencjalnych uzytkownikow EV? Ja nie wiem, ale smiem twierdzic, ze bedzie to spora rzesza ludzi. Ty zapewne znasz konkretne cyfry, skoro wiesz jakie bedzie oblozenie takiej publicznej ladowarki i zaraz tutaj jakies cyferki na poparcie swojej tezy zapodasz, wiec czekamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tom111 napisał:

Ładna sumka, przy takich kwotach inwestycji na 100% szybko nastąpi duży postęp w wydajności baterii. :ok:

 

A to w ciagu ostatnich 100 lat dokonala sie jakas rewolucja czy chociazby znaczacy postep w akumulatorach? Akumulatory litowo-jonowe sa znane od 1912 roku. Niestety, nadal najlepszym sposobem magazynowania energii jest zbiornik paliwa (w tym wodor). Inwestowac mozna (i trzeba!) w siec ladowarek, bo jezeli chodzi o akumulatory nadal jestesmy na etapie sprzed 100 lat i nic nie zapowiada znaczacego postepu w wydajnosci. Jezeli elektryki sie upowszechnia, to tylko dzieki bardzo rozbudowanej i dostepnej sieci ladowarek.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zinger napisał:

Nie mam pojecia, tak samo jak Ty nie masz pojecia ile aut bedzie sie chcialo ladowac z tej rzeczonej ladowarki i kiedy. Dlatego napisalem ze dywagujesz i manipulujesz danymi, jak Ci wygodnie.

Ale odpowiem Ci na moim, teoretycznym (w tym momencie) przykladzie - jako przyszlego uzytkownika elektryka. W perspektywie 2 lat bedziemy zmieniali zonie auto i EV jest na czele potencjalnych zakupow. Zona przejezdza rocznie ok 15kkm, 100% miasto i jazda podmiejska, dziennie jakies 30-50, czasami deko wiecej, ale sporadycznie. Z mojej pespektywy publiczna ladowarka bedzie zbedna, bo przy zasiegu 250km, wystarczy ladowanie 2-3/tydz w domu. Pytasz, ilu jest takich obecnych/potencjalnych uzytkownikow EV? Ja nie wiem, ale smiem twierdzic, ze bedzie to spora rzesza ludzi. Ty zapewne znasz konkretne cyfry, skoro wiesz jakie bedzie oblozenie takiej publicznej ladowarki i zaraz tutaj jakies cyferki na poparcie swojej tezy zapodasz, wiec czekamy.

 

No, ja się zgadzam że będzie to spora rzesza ludzi. 90% to chyba sporo?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ryb napisał:

 

No, ja się zgadzam że będzie to spora rzesza ludzi. 90% to chyba sporo?

 

Tylko nawet jesli te 10% bedzie mialo potrzebe skorzystania z takiej ladowarki, to raczej male szanse, ze ta potrzeba zajdzie w tym samym czasie ;)

 

Proponuje zakonczyc, bo ta dyskusja do nieczego nie prowadzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wladmar napisał:

 

A to w ciagu ostatnich 100 lat dokonala sie jakas rewolucja czy chociazby znaczacy postep w akumulatorach? Akumulatory litowo-jonowe sa znane od 1912 roku. Niestety, nadal najlepszym sposobem magazynowania energii jest zbiornik paliwa (w tym wodor). Inwestowac mozna (i trzeba!) w siec ladowarek, bo jezeli chodzi o akumulatory nadal jestesmy na etapie sprzed 100 lat i nic nie zapowiada znaczacego postepu w wydajnosci. Jezeli elektryki sie upowszechnia, to tylko dzieki bardzo rozbudowanej i dostepnej sieci ladowarek.  

Brak zapotrzebowania na lepsze baterie nie wymagał postępu. Teraz wymagania bardzo urosły, są pieniądze na rozwój, inżynierowie i naukowcy wzięli się do roboty.

Rozwój techniczny wynika z potrzeby. Jest potrzeba i duuużo kasy, jest bardzo szybki rozwój. Popatrz jak w czasie kilku zaledwie lat drugiej wojny, ruszył rozwój techniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, tom111 napisał:

Brak zapotrzebowania na lepsze baterie nie wymagał postępu. Teraz wymagania bardzo urosły, są pieniądze na rozwój, inżynierowie i naukowcy wzięli się do roboty.

Rozwój techniczny wynika z potrzeby. Jest potrzeba i duuużo kasy, jest bardzo szybki rozwój. Popatrz jak w czasie kilku zaledwie lat drugiej wojny, ruszył rozwój techniki. 

 

Jezeli chodzi o akumulatory, nauka drepcze w miejscu od 100 lat, mimo bardzo, bardzo duzego zapotrzebowania cywilizacyjnego. Mozliwe, ze w tej dziedzinie doszlismy do kresu mozliwosci (jak w wielu innych, niestety). Zobaczymy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zinger napisał:

Tylko nawet jesli te 10% bedzie mialo potrzebe skorzystania z takiej ladowarki, to raczej male szanse, ze ta potrzeba zajdzie w tym samym czasie ;)

 

Proponuje zakonczyc, bo ta dyskusja do nieczego nie prowadzi.

 

Absolutnie, bo mam wrażenie że nie rozumiesz statystyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wladmar napisał:

 

Jezeli chodzi o akumulatory, nauka drepcze w miejscu od 100 lat, mimo bardzo, bardzo duzego zapotrzebowania cywilizacyjnego. Mozliwe, ze w tej dziedzinie doszlismy do kresu mozliwosci (jak w wielu innych, niestety). Zobaczymy. 

 

Biorąc pod uwagę wiarę że 9mld zainwestowane w auta elektryczne ma przynieść gwałtowny skok w rozwoju baterii, to zainwestowane w tym czasie pieniądze w motoryzację spalinową powinny sprawić, że auta będą spalały jakieś ułamki litra paliwa na 100km.

:hehe:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ryb napisał:

 

 

Hmmm... Niech z tych 10 milionów do roku 2025 sprzeda się 1/3, czyli 3 miliony. Niech 1/10 z nich będzie chciała skorzystać z tych stacji ładowania. To mamy 85 aut w kolejce do jednej ładowarki.

 

Z całym szacunkiem ale trolling wszedł Ci za mocno ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wladmar napisał:

 

Jezeli chodzi o akumulatory, nauka drepcze w miejscu od 100 lat, mimo bardzo, bardzo duzego zapotrzebowania cywilizacyjnego. Mozliwe, ze w tej dziedzinie doszlismy do kresu mozliwosci (jak w wielu innych, niestety). Zobaczymy. 

Do czego do teraz były potrzebne baterie?

Latarki, laptopy, telefony, zabawki.... zwykłe litowo-jonowe wystarczały, nie było potrzeby szukać innych rozwiązań i co za tym idzie postęp był powolny.

W dziedzinie baterii, nie doszliśmy do kresu, dopiero teraz zaczyna się rozwój nad nowymi rozwiązaniami. Są pieniądze i skokowe zapotrzebowanie, będzie skokowy rozwój. Szybciej niż się największym optymistą  wydaje ;]:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ryb napisał:

 

Instalacja 1kW wygeneruje ok. 1000kWh rocznie. Taki Leaf na baterii 40kWh przejedzie ok. 250km. No to wychodzi na to, że możesz mieć z tego 5000km rocznie. Pomijając oczywiście straty i fakt, że instalacja produkuje ten prąd wtedy gdy akurat nie ładujesz, więc wprowadzasz go do sieci i z tej sieci ładujesz, a finansowo to już nie jest wtedy 1:1.

 

Na dom ludzie zakładają 2-10 kwp

Przyjmijmy średnio 5 kwp czyli +\- 5000 kWh. 

 

Mało?

 

Nadal czekam jednak na eksperta @iwik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ryb napisał:

 

No to napisz mi, jaki % aut elektrycznych Twoim zdaniem jest ładowane wyłącznie przed domem właściciela i NIGDY nie wymaga doładowania w publicznej ładowarce.

 

 

W takim Bergen ogromna większość. Wieczorem przed praktycznie każdym domem stoi samochód podłączony do prądu. Kolejek do stacji ładowania nie zauważyłem.

Bez urazy ale odniosłem wrażenie że jedyny Twój problem z elektrykami jest dokładnie taki sam jak z Subaru - nie ma oferty pod Ciebie. Więc wymyślasz coraz bardziej absurdalne rzeczy żeby tylko udowodnić że to elektryki zło :)

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ryb napisał:

 

Biorąc pod uwagę wiarę że 9mld zainwestowane w auta elektryczne ma przynieść gwałtowny skok w rozwoju baterii, to zainwestowane w tym czasie pieniądze w motoryzację spalinową powinny sprawić, że auta będą spalały jakieś ułamki litra paliwa na 100km.

:hehe:

 

Silniki spalinowe osiągnęły już kres technologiczny, więcej niewiele da się zrobić.

Hybrydy są jakimś rozwiązaniem, aby utrzymać trupa jeszcze przez jakiś czas :hehe:

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Ryb napisał:

 

Z całym szacunkiem, ale to nie jest odpowiedź.

 

Z całym szacunkiem ale zaczynam wątpić czy jakakolwiek dyskusja z Tobą ma sens w temacie EV.

 

Aktualnie w Europie jest już grubo ponad 100.000 stacji ładowania, przybywa ich w zasadzie każdego dnia. A za temat zaczynają brać się potężne koncerny i niezależne firmy. Aktualnie standardem zaczyna być stawianie kilku urządzeń w jednej lokalizacji. Ionity to tylko jedna z opcji. 

 

Nie masz pojęcia zupełnie o czym piszesz, a te Twoje statystyki  to powinny zostać zarchiwizowane  do tego 2025 roku ;l

 

Zacznij trochę więcej czytać na temat, a mniej pisać, bo od śmieszków do śmieszności dzieli cienka linia.

 

Nadal uważam, że to trolling, bo ciężko uwierzyć w taki beton :oki:

Edytowane przez mrBEAN
  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, mrBEAN napisał:

Na dom ludzie zakładają 2-10 kwp

Przyjmijmy średnio 5 kwp czyli +\- 5000 kWh. 

 

Mało?

 

Nadal czekam jednak na eksperta @iwik

 

 

5kWp to ponad 30m2 dachu. IMO to maksimum dla przeciętnego domku jednorodzinnego (zwykle do dyspozycji jest jedna połać, często z oknami połaciowymi, lukarnami etc.). Kilowatogodzin rocznie będzie z tego mniej, prąd wyprodukowany i zużyty (bo produkcja będzie kiedy indziej niż ładowanie auta) to też nie jest 1:1 finansowo ale generalnie masz rację - powinno starczyć na co najmniej 20kkm jazdy "gratis" (no bo instalacja też kosztuje).

Średnio wychodzi 80km w każdy dzień roboczy. Do jazdy dom-praca-dom się spina. Tyle że ja nigdy nie kwestionowałem koncepcji elektryków w połączeniu z OZE, jedynie z prądem z węgla.

:ok:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, wladmar napisał:

 

A to w ciagu ostatnich 100 lat dokonala sie jakas rewolucja czy chociazby znaczacy postep w akumulatorach? Akumulatory litowo-jonowe sa znane od 1912 roku. Niestety, nadal najlepszym sposobem magazynowania energii jest zbiornik paliwa (w tym wodor). Inwestowac mozna (i trzeba!) w siec ladowarek, bo jezeli chodzi o akumulatory nadal jestesmy na etapie sprzed 100 lat i nic nie zapowiada znaczacego postepu w wydajnosci. Jezeli elektryki sie upowszechnia, to tylko dzieki bardzo rozbudowanej i dostepnej sieci ladowarek.  

Nie było rozwijane, bo nie było potrzeby. Kasę robiono gdzie indziej. 

Teraz tu będzie kasa. 

Technologia ze stałym elektrolitem w zasadzie jest już opracowana, 

kwestia paru lat jak powinna zostać wdrożona. Jak będzie czas pokaże.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mrBEAN napisał:

 

Z całym szacunkiem ale zaczynam wątpić czy jakakolwiek dyskusja z Tobą ma sens w temacie EV.

Aktualnie w Europie jest już grubo ponad 100.000 stacji ładowania, przybywa ich w zasadzie każdego dnia. A za temat zaczynają brać się potężne koncerny i niezależne firmy. Aktualnie standardem zaczyna być stawianie kilku urządzeń w jednej lokalizacji. Ionity to tylko jedna z opcji. 

Nie masz pojęcia zupełnie o czym piszesz, a te Twoje statystyki  to powinny zostać zarchiwizowane  do tego 2025 roku ;l

Zacznij trochę więcej czytać na temat, a mniej pisać, bo od śmieszków do śmieszności dzieli cienka linia.

Nadal uważam, że to trolling, bo ciężko uwierzyć w taki beton :oki:

 

 

A widzisz, zapomniałeś o tym, że nie tylko VAG produkuje samochody. Ja zwracam uwagę że wielkość inwestycji w stacje ładowania jest tu w rażącej dysproporcji do planowanego wolumenu sprzedaży aut elektrycznych.

W tym czasie pozostali też będą wprowadzać na rynek auta elektryczne a w ładowanie inwestują jeszcze mniej. Sam wiesz że budowa infrastruktury nie nadąża, ale gdy ja to piszę to się obrażasz.

 

Jeśli masz wiedzę to przecież możesz podrzucić statystykę, jaki % aut elektrycznych doładowuje się z publicznych ładowarek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Ryb napisał:

 

Absolutnie, bo mam wrażenie że nie rozumiesz statystyki.

;l

Dlaczego Twoja odp mnie nie dziwi :hmm: 

 

W swoich dywagacjach zapomniales chyba o drobnym szczegole - ze ta 1 ladowarka na 85 aut, to nie bedzie jedyne zrodlo energi dla tychze 85 aut. Ale po co o tym pisze, skoro i tak wiesz najlepiej jak to bedzie :oki:

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ryb napisał:

A widzisz, zapomniałeś o tym, że nie tylko VAG produkuje samochody. 

Chyba jednak nie zapomniałem, bo od 2 lat to mój konik się zrobił, staram się chłonąć na temat EV jak najwiecej. 

 

11 minut temu, Ryb napisał:

Jeśli masz wiedzę to przecież możesz podrzucić statystykę, jaki % aut elektrycznych doładowuje się z publicznych ładowarek

 

Mogę Ci przekazać wiedzę u statystykę praktyczną, swoją i nowo poznanych znajomych posiadaczy EV w Polsce i w Europie.

Jedyne ewentualne kolejki gdzie można aktualnie spotkać to na DARMOWYCH stacjach ładowania. 

 

Na ten moment jest problem kogoś spotkać na ładowarce. Ja na razie spotkałem RAZ. W Czechach, na darmowej. 

Podjechał Czech Leafem jak byłem w połowie ładowania. 

 

Ładowarek zaczyna przybywać lawinowo. Aktualnie jest problem z ich dostępnością, bo wszyscy chcą stawiać, a podaż jest ograniczona. 

Chociażby nasz Orlen czeka na sprzęt i mają opóźnienie, ale już w zasadzie na dniach/tygodniach otworzą na południu PL kilka stacji ładowania. 

 

Aktualne obłożenie jest mniej więcej takie jak na tym filmie ;]

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, mrBEAN napisał:

Chyba jednak nie zapomniałem, bo od 2 lat to mój konik się zrobił, staram się chłonąć na temat EV jak najwiecej. 

 

 

Mogę Ci przekazać wiedzę u statystykę praktyczną, swoją i nowo poznanych znajomych posiadaczy EV w Polsce i w Europie.

Jedyne ewentualne kolejki gdzie można aktualnie spotkać to na DARMOWYCH stacjach ładowania. 

 

Na ten moment jest problem kogoś spotkać na ładowarce. Ja na razie spotkałem RAZ. W Czechach, na darmowej. 

Podjechał Czech Leafem jak byłem w połowie ładowania. 

 

Ładowarek zaczyna przybywać lawinowo. Aktualnie jest problem z ich dostępnością, bo wszyscy chcą stawiać, a podaż jest ograniczona. 

Chociażby nasz Orlen czeka na sprzęt i mają opóźnienie, ale już w zasadzie na dniach/tygodniach otworzą na południu PL kilka stacji ładowania. 

 

Aktualne obłożenie jest mniej więcej takie jak na tym filmie ;]

 

 

Teraz już i to w Polsce jest stacji ładowania wystarczająco dużo, a nawet za dużo patrząc na liczbę zarejestrowanych EV. Będzie więcej elektryków to i ładowarek przybędzie. Ludzie są strasznie ograniczeni mentalnie. Jak czegoś nie widzą, nie znają, lub irracjonalnie myślą że im to zagraża, to doszukują się na siłę wad, zamykając kompetnie swój umysł na zalety i wiedzę. 

Taki świat:lol:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mrBEAN napisał:

Chyba jednak nie zapomniałem, bo od 2 lat to mój konik się zrobił, staram się chłonąć na temat EV jak najwiecej. 

Mogę Ci przekazać wiedzę u statystykę praktyczną, swoją i nowo poznanych znajomych posiadaczy EV w Polsce i w Europie.

Jedyne ewentualne kolejki gdzie można aktualnie spotkać to na DARMOWYCH stacjach ładowania. 

Na ten moment jest problem kogoś spotkać na ładowarce. Ja na razie spotkałem RAZ. W Czechach, na darmowej. 

Podjechał Czech Leafem jak byłem w połowie ładowania. 

Ładowarek zaczyna przybywać lawinowo. Aktualnie jest problem z ich dostępnością, bo wszyscy chcą stawiać, a podaż jest ograniczona. 

Chociażby nasz Orlen czeka na sprzęt i mają opóźnienie, ale już w zasadzie na dniach/tygodniach otworzą na południu PL kilka stacji ładowania. 

Aktualne obłożenie jest mniej więcej takie jak na tym filmie ;]

 

To nie jest żadna statystyka, bo gdyby nie były potrzebne to by ich nie budowano. Ja pytam o jakieś oficjalne dane. Przecież ci co je budują to muszą wiedzieć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, tom111 napisał:

Teraz już i to w Polsce jest stacji ładowania wystarczająco dużo, a nawet za dużo patrząc na liczbę zarejestrowanych EV. Będzie więcej elektryków to i ładowarek przybędzie. Ludzie są strasznie ograniczeni mentalnie. Jak czegoś nie widzą, nie znają, lub irracjonalnie myślą że im to zagraża, to doszukują się na siłę wad, zamykając kompetnie swój umysł na zalety i wiedzę. 

Taki świat:lol:

 

Ograniczeni mentalnie ludzie właśnie posługują się pojęciami "będzie dużo aut to i będzie dużo ładowarek, nie rozumiem problemu". Bo ludzie potrafiący merytorycznie dyskutować potrafią zestawić 10 milionów planowanych aut oraz 3,5 tysiąca planowanych ładowarek i na tej dysproporcji się skupić.

Czego akurat od Ciebie nie oczekuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.