Skocz do zawartości

WM - jest duszno


exor

Rekomendowane odpowiedzi

Użytkuję rekuperacje od tygodnia. Dziwne, ale jest po prostu duszno. Raczej nie tego się spodziewałem.

Najlepsze odczucia mamy przy otwartym oknie i właczonym na sterowniku trybie 'otwarte okno' (wówczas działa tylko wyciąg).

Moc ustawiona na 60%. Do ilu to trzeba zwiększać?

Był projekt instalacji robiony, potem regulacja każdego z anemostatów.

 

Mamy AirPack 400V i sterownik Air++.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz wilgotności w domu ? Ile czasu mieszkacie po wykończeniu ?

Regulacja była robiona z pomiarami ?

 

Przy takiej pogodzie jak teraz u mnie wystarcza 30% kubatury /h aby było przyjemnie. Okien nie otwieramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest wilgotność w sumie.

Mieszkamy od tygodnia. Ale ciężko powiedzieć "po wykończeniu", bo jeszcze jakieś bzdury zostały do ogarnięcia. Większe prace już zrobione. Z największych to chyba tylko listwy przypodłogowe.

Regulacja była robiona z pomiarami, na każdym anemostacie mierzyli taką tubą ile powietrza wlata/wylata. Nie wiem czy to ważne, ale pomiary były robione bez drzwi. Po prostu ich nie było jeszcze. Teraz są i mają podcięcia wentylacyjne - czyli tak jak ma być.

 

Czy jest za gorąco w domu - raczej nie. 22-23 stopnie wg sterownika od kotła. Ogrzewanie działa jak spadnie temperatura, ale chyba od 2 dni się nie włączyło.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, exor napisał:

Nie wiem jaka jest wilgotność w sumie.

Mieszkamy od tygodnia. Ale ciężko powiedzieć "po wykończeniu", bo jeszcze jakieś bzdury zostały do ogarnięcia. Większe prace już zrobione. Z największych to chyba tylko listwy przypodłogowe.

Regulacja była robiona z pomiarami, na każdym anemostacie mierzyli taką tubą ile powietrza wlata/wylata. Nie wiem czy to ważne, ale pomiary były robione bez drzwi. Po prostu ich nie było jeszcze. Teraz są i mają podcięcia wentylacyjne - czyli tak jak ma być.

 

Czy jest za gorąco w domu - raczej nie. 22-23 stopnie wg sterownika od kotła. Ogrzewanie działa jak spadnie temperatura, ale chyba od 2 dni się nie włączyło.

 

 

Bez higrometru, to trudny temat, bo każdy może mieć inną definicję "duszności". Z tego co piszesz, że dopiero od tyg mieszkanie, to imho dom nie jest jeszcze wygrzany, wywietrzony i masz masę wilgoci, którą trzeba odprowadzić. Można wietrzyć reku z wiekszymi przepływami lub otwieranie okien i wywalanie przez reku wilgoci. Ja czasem jak chcę wywietrzyć a jest ciepło to tak robię, reku na 80-90% + program otwarte okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2019 o 12:41, luccass napisał:

Zglaszaleś problem wykonawcy? Pogadaj z nimi, wypadałoby żeby Cię odwiedzili w momencie kiedy masz zaduch i zbadali sprawę. No i zainwestuj w jakiś higrometr z a nuż masz po prostu dużo wody w powietrzu jeszcze.

tapatalked
 

 

Nom, gadałem z nimi. Na razie nie mają pomysłu. Będą myśleć.

 

Za dużo wilgoci daje właśnie taki efekt?

Tynki były robione w czerwcu 2018, zatem prawie rok temu.

Posadzki (anhydryt) to sierpień 2018.

Od listopada jest podłączony gaz i się grzeje, bo fachowce od wykończenia robili ze 3 tygodnie różne rzeczy.

 

Jeszcze to by wymagało suszenia?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.05.2019 o 09:17, exor napisał:

Użytkuję rekuperacje od tygodnia. Dziwne, ale jest po prostu duszno. Raczej nie tego się spodziewałem.

Najlepsze odczucia mamy przy otwartym oknie i właczonym na sterowniku trybie 'otwarte okno' (wówczas działa tylko wyciąg).

Moc ustawiona na 60%. Do ilu to trzeba zwiększać?

Był projekt instalacji robiony, potem regulacja każdego z anemostatów.

 

Mamy AirPack 400V i sterownik Air++.

 

60% przy Airpacku 400 ? Duża chałupa?

Ja mam w domu 145m2 powiedzmy porównywalnych parametrów Kinetica i pracuje sobie na dwadzieścia parę procent. Czasem sam zwiększy moc jak wilgotność wzrośnie, albo ja ręcznie przestawię na zwiększony przepływ, który mam ustawiony na 45 czy 50 %.

Duszno nie jest, od kiedy mieszkamy była część rzeczy wykańczana, malowana, łazienka na górze jeszcze kompletnie nie gotowa (nawet płyt gk nie ma).

Wilgotność zimą była na poziomie 40%, teraz jest trochę cieplej i mokro, to wzrasta do 50%.

Nie masz zapchanego filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu filtr zapchany? No czysty nie jest, widać, że jakiś kurz zbiera, ale zapchany nie jest.

Na dole jest 100m2 podłączonych pod rekuperacje (2,6m wysokości). Na górze 140m2 po podłodze, no ale tutaj skosy, więc powiedzmy, że sumarycznie 220m2 chałupy. Góra jest totalnie niewykończona na teraz - goła posadzka oraz piana na dachu, brak drzwi, itd.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuj, WM w nowym domu jeśli jej wcześniej nie miałeś wzmaga nieco dotarcia się z użytkownikiem.

Zeszłe lato było ultra suche, mi dom tak wysechł, że całą zimę musiałem nawilżać pomieszczenia. Nie miałem tej "wilgoci budowlanej" niestety.

 

Pierwszy Twój zakup teraz to stacja pogoda lub coś więcej, cokolwiek żeby miało higrometr, wtedy możesz wiedzieć coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.05.2019 o 23:27, Majkiel napisał:

 

60% przy Airpacku 400 ? Duża chałupa?

Ja mam w domu 145m2 powiedzmy porównywalnych parametrów Kinetica i pracuje sobie na dwadzieścia parę procent. Czasem sam zwiększy moc jak wilgotność wzrośnie, albo ja ręcznie przestawię na zwiększony przepływ, który mam ustawiony na 45 czy 50 %.

W jaki sposób kinetic Ci sam zwiększa moc? Dla mnie największą wadą tego reku jest właśnie sterownik. Myślałem że raz go ustawie i będzie spokój ale czasem jak przesusza i spada poniżej 40% zima to go skręcam i za każdym razem wkurza mnie ten sterownik. 

Poza tym mam wrażenie że spada mu wydajnosc. Wcześniej czułem świeże powietrze a teraz nie ma tego efektu. Chyba że się po 2 latach przyzwyczaiłem. 

W sumie jestem w trakcie modyfikacji czerpni. Wywalam filtr na zasysie, czerpnia na 160mm i skrzynka filtracyjna z filtrem kieszeniowym i włokniną przed. 

Niestety ale zima jak sąsiedzi rozpala w kopciuchach to standardowe filtry klekaja. 

Edytowane przez _luk_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70% wilgotności wg taniego miernika z obi.

 

https://www.obi.pl/termometry-i-urzadzenia-miernicze/bioterm-termometr-higrometr-wiszacy-stojacy-plastikowy/p/4980355

 

Po prysznicu w łazience wskazuje ponad 80%, więc powiedzmy, że reaguje na zmiany.

 

70proc - może powodować odczucie duchoty?

Może w początkowym okresie działania WM tak to musi być?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70% to dość sporo...

ja obecnie mam 60% bo na dworze mokro i wilgotno- praktycznie codziennie pada u mnie...wg mnie optymalnie to 50, ale wilgotność na dworze musi spaść...

w zimę z reku schodzę do 40.

Edytowane przez Pado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, _luk_ napisał:

W jaki sposób kinetic Ci sam zwiększa moc? Dla mnie największą wadą tego reku jest właśnie sterownik. Myślałem że raz go ustawie i będzie spokój ale czasem jak przesusza i spada poniżej 40% zima to go skręcam i za każdym razem wkurza mnie ten sterownik. 

Poza tym mam wrażenie że spada mu wydajnosc. Wcześniej czułem świeże powietrze a teraz nie ma tego efektu. Chyba że się po 2 latach przyzwyczaiłem. 

W sumie jestem w trakcie modyfikacji czerpni. Wywalam filtr na zasysie, czerpnia na 160mm i skrzynka filtracyjna z filtrem kieszeniowym i włokniną przed. 

Niestety ale zima jak sąsiedzi rozpala w kopciuchach to standardowe filtry klekaja. 

 

Masz wersję z czujnikiem wilgotności ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.05.2019 o 08:45, exor napisał:

70% wilgotności wg taniego miernika z obi.

 

https://www.obi.pl/termometry-i-urzadzenia-miernicze/bioterm-termometr-higrometr-wiszacy-stojacy-plastikowy/p/4980355

 

Po prysznicu w łazience wskazuje ponad 80%, więc powiedzmy, że reaguje na zmiany.

 

70proc - może powodować odczucie duchoty?

Może w początkowym okresie działania WM tak to musi być?

 

70% da już uczucie duchoty.

Zimą mam u siebie ~40% teraz przy deszczach około ~50%.

 

Sprawdź czy przypadkiem nie masz na rekuperatorze jakiejś dźwigni/przełącznika od bypassa.

Bardzo możliwe, że masz puszczony obieg omijając wymiennik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale BP wlacza sie u mnie automatycznie, przy pewnej temperaturze. 20 stopni chyba.

Mam na sterowniku informacje, ze BP jest załączony i wymiennik jest omijamy.

Ewentualnie mogę przestawić próg tej temp.

 

Od kilku dni te procenty się zmniejszają (teraz okolice 65). Wysycha dopiero teraz toto wszystko może.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamien napisał:

Sprawdź czy przypadkiem nie masz na rekuperatorze jakiejś dźwigni/przełącznika od bypassa.

Bardzo możliwe, że masz puszczony obieg omijając wymiennik.

 

Przy Thessli która ma wymiennik przeciwprądowy, bez odzysku wilgoci to bez różnicy, po prostu nie ma odzysku temperatury.

 

36 minut temu, exor napisał:

Ale BP wlacza sie u mnie automatycznie, przy pewnej temperaturze. 20 stopni chyba.

Mam na sterowniku informacje, ze BP jest załączony i wymiennik jest omijamy.

Ewentualnie mogę przestawić próg tej temp.

Prawidłowo, jak w środku masz dość ciepło a na dworze te 21C to będzie poprostu wywalał powietrze bez wymiany temp.

Skoro % spadają, to zdejmij obudowę, sprawdź stan filtrów (nawet chwilę po odpalaniu jeżeli to pierwsze odpalenie to może zabić pyłem po budowie) - pamiętaj że są dwa. Sprawdź czy pod wymiennikiem nie ma wody, Thessle miały tendencję do zbierania się jej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale BP wlacza sie u mnie automatycznie, przy pewnej temperaturze. 20 stopni chyba.
Mam na sterowniku informacje, ze BP jest załączony i wymiennik jest omijamy.
Ewentualnie mogę przestawić próg tej temp.
 
Od kilku dni te procenty się zmniejszają (teraz okolice 65). Wysycha dopiero teraz toto wszystko może.
 
Sprawdź czy temperatury podane na sterowniku przy włączonym bypassie mają sens. U mnie prawie się udusiłem w zeszłym roku, bypass działał tylko teoretycznie, a praktycznie klapka się nie przestawiała.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.05.2019 o 22:53, luccass napisał:

Sprawdź czy temperatury podane na sterowniku przy włączonym bypassie mają sens. U mnie prawie się udusiłem w zeszłym roku, bypass działał tylko teoretycznie, a praktycznie klapka się nie przestawiała.

 

Ustawiłem teraz otwieranie BP na 15 stopni. Czyli jak rozumiem i z tego co sprawdziłem to przy temperaturze na dworze >=15 nastepuje omijanie wymiennika i to co jest pobierane trafia do domu bezpośrednio.

Skąd mam wiedzieć, że klapka się przestawia czy nie? Trza otworzyć reku? Robiłem to już, wyjmowałem wymiennik (chociaż instalatorki twierdzili, że to serwis powinien robić i żebym ja nie ruszał), wody nie stwierdziłem tamże. Zresztą jest do odpływu podłączone to pudło, z syfonem oczywiście.

Paczta na ekran mojego sterownika: niby BP aktywny, pobiera z miasta 12,9 stopni a wychodzi 17. Co jest?

 

 

clipboard01b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
Ustawiłem teraz otwieranie BP na 15 stopni. Czyli jak rozumiem i z tego co sprawdziłem to przy temperaturze na dworze >=15 nastepuje omijanie wymiennika i to co jest pobierane trafia do domu bezpośrednio.
Skąd mam wiedzieć, że klapka się przestawia czy nie? Trza otworzyć reku? Robiłem to już, wyjmowałem wymiennik (chociaż instalatorki twierdzili, że to serwis powinien robić i żebym ja nie ruszał), wody nie stwierdziłem tamże. Zresztą jest do odpływu podłączone to pudło, z syfonem oczywiście.
Paczta na ekran mojego sterownika: niby BP aktywny, pobiera z miasta 12,9 stopni a wychodzi 17. Co jest?
 



Skontaktuj się z producentem (na stronie jest formularz) i załącz dokładnie te grafikę. Rozumiem, że bypass działał przez jakiś czas przed zrobieniem fotki tak że temperatury się ustabilizowały?

U mnie bypass został teoretycznie źle nasmarowany w fabryce i nie nie otwierał prawidłowo. Przyjechał serwisant i ogarnął temat. Było lepiej, ale i tak muszę sprawdzić czy się klapki do końca przestawiaja, bo różnica temperatur ciągle jest między czepnia a nawiewem, a bypass teoretycznie 100%.
Jak znajdę chwilę to spróbuję otworzyć centrale kiedy BP jest aktywny i zobaczyć jak wygląda temat.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.05.2019 o 08:56, luccass napisał:

A i dlaczego w ogóle się ten bypass otworzył jeśli setpoint otwarcia ustawiony na 15st, a na zewnątrz dużo mniej? Hmm...

 

 

oczywiście pomyłka z mojej strony.

temp. bypass to 10 stopni a nie 15 jak pisalem.

wiec by się zgadzało.

 

natomiast teraz widzę, że zaciąga 22,8 a wieje na dom 23,3, więc raczej BP działa poprawnie.

widocznie tak jak pisałeś - poprzednio nie odczekałem dostatecznie długo aż czujnik temperatury się ochłodzi i takie nie-wiadomo-co wyszło z tego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
oczywiście pomyłka z mojej strony.
temp. bypass to 10 stopni a nie 15 jak pisalem.
wiec by się zgadzało.
 
natomiast teraz widzę, że zaciąga 22,8 a wieje na dom 23,3, więc raczej BP działa poprawnie.
widocznie tak jak pisałeś - poprzednio nie odczekałem dostatecznie długo aż czujnik temperatury się ochłodzi i takie nie-wiadomo-co wyszło z tego.
 


Wewnątrz pewnie też masz około 23st? W takim wypadku czy z bypassem czy bez temperatura nawiewu będzie podobna. Poczekaj aż się ochłodzi na zewnątrz (moze rano?) i wtedy sprawdź temperatury ponownie.

tapatalked

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Reku to nie nawilżacz ani nie nawet osuszacz :) To tylko w uproszczeniu wentylator z wymiennikiem.

U mnie są tylko takie nastawy, bo mam jedną z pierwszych Thessli :), w rejestrach też tak za wiele więcej nie siedzi.

 

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.