Skocz do zawartości

Gniazdko prądowe w ogrodzie


Marko33

Rekomendowane odpowiedzi

W penej odległości od domu, w ogrodzie mam oczko wodne.

Przy oczku na trawie stoi zestaw mebli ogrodowych z technorattanu ( dokładnie jak na zdjęciu )

 

Chcę w cywlizowany sposób doprowadzić w to miejsce prąd.

Podładować telefon, postawić jakąś lampkę, zasilacz od laptopa itd.

 

Przedłużacz ogrodowy załatwiłby sprawę ale może dałoby radę wyprowadzić normalne gniazdko i np umocowac je w bocznej części tego stolika.

 

Zakładając że meble stoją na zewnątrz i w czasie deszczu nikt nie będzie tam siedział ( i wtedy nic nie powinno być wpięte w to gnizdko ) jakie to powinno być gniazdo ?

 

Widziałem tzw hermtyczne ale w opisie była informacja że nadają się do wilgotnej piwnicy a nie ogrodu gdzie będzie na nie padał deszcz, rano rosa itd )

 

Poradźcie coś sensownego żebym sobie krzywdy nie zrobił :-)

meble.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marko33 napisał:

W penej odległości od domu, w ogrodzie mam oczko wodne.

Przy oczku na trawie stoi zestaw mebli ogrodowych z technorattanu ( dokładnie jak na zdjęciu )

 

Chcę w cywlizowany sposób doprowadzić w to miejsce prąd.

Podładować telefon, postawić jakąś lampkę, zasilacz od laptopa itd.

 

Przedłużacz ogrodowy załatwiłby sprawę ale może dałoby radę wyprowadzić normalne gniazdko i np umocowac je w bocznej części tego stolika.

 

Zakładając że meble stoją na zewnątrz i w czasie deszczu nikt nie będzie tam siedział ( i wtedy nic nie powinno być wpięte w to gnizdko ) jakie to powinno być gniazdo ?

 

Widziałem tzw hermtyczne ale w opisie była informacja że nadają się do wilgotnej piwnicy a nie ogrodu gdzie będzie na nie padał deszcz, rano rosa itd )

 

Poradźcie coś sensownego żebym sobie krzywdy nie zrobił 🙂

 

 

Kup przedłużacz hermetyczny z klapkami i mocowaniami.

f-kanlux-hermetyczny-przedluzacz-z-uzien

przedluzacz-ogrodowy-wbi_3057_m.jpg

 

I pamiętaj o wydzieleniu tego obwodu od reszty, ze swoją różnicówką.

W razie problemu nie wywali Ci prądu w całym domu.

Ja mam taki obwód i raz w czasie ulewy go odcięło na kilka godzin (nie dało się włączyć, bo wyskakiwał).

Gdybym miał na tym samym obwodzie, co reszta domu, przez kilka godzin byłbym bez prądu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię przedłużacz hermetyczny - z Twojego pierwszego zdjęcia. - spróbuję go jakoś estetycznie umocować do boku stolika.

Jako że ma on tylko 1,5 m długości to połączę go z posiadanym juz przedłużaczem 20to metrowym.

Żeby połączenie było szczelne zastosuję takie zabezpieczenie  https://www.castorama.pl/oslona-ogrodowa-do-wtyczki-id-1086564.html

 

Co do wydzielenia obwodu to mogę tego nieogarnąć.

Zakładając że nawet ten długi przedłużacz pozostanie włączny do prądu podczas deszczu czy na noc to hemetyczność zarówno przedłużacza jak i łącznika powinna zapewnić chyba bezpieczeństwo.

Ryzykiem rozumiem jest zwarcie styków poprzez przewodność prądową wody ale do tego chyba przedłużacz musiałby leżeć w wodzie ? 

 

Edytowane przez Orochimaru
Usunąłem nieregulaminowy cytat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marko33 napisał:

Ryzykiem rozumiem jest zwarcie styków poprzez przewodność prądową wody ale do tego chyba przedłużacz musiałby leżeć w wodzie ?

 

Jak masz różnicówkę, to wystarczy mały upływ prądu, aby wywalić zabezpieczenie. Nie musi być zwarcia.

 

Ale możliwość odpięcia tego przedłużacza zabezpieczy Cię przed tym, że w razie awarii nie będziesz miał długo prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał:

 

Jak masz różnicówkę, to wystarczy mały upływ prądu, aby wywalić zabezpieczenie. Nie musi być zwarcia.

 

Ale możliwość odpięcia tego przedłużacza zabezpieczy Cię przed tym, że w razie awarii nie będziesz miał długo prądu.

 

Przedłużacz będzie wpinany w garażu i na czas deszczu czy na noc będzie wypinany. O ile się nie zapomni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wąski rowek na głębokość 20-25 cm i zakopanie w nim kabla w peszlu.

Do tego malutki fundamencik i do tego słupek z gniadkami elektrycznymi - widziałem gdzieś w markecie.

 

Jakaś tam pracochłonność jest ale rozwiązanie najwygodniejsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tomo napisał:

Wąski rowek na głębokość 20-25 cm i zakopanie w nim kabla w peszlu.

 

A jeszcze lepiej kupić kabel przeznaczony do zakopania w ziemi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

A jeszcze lepiej kupić kabel przeznaczony do zakopania w ziemi.

 

 

Czasami trzeba pamiętać, żeby nie doktoryzować się z jakiegoś tematu.

U mojego dziadka na działce są pozakopywane w ziemi zwykle najtańsze płaskie przewody (jak do kablowania domu) i 20 lat to już jest.

Oczywiście wszystko mega płyciutko a nie tam zgodnie z jakimiś przepisami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tomo napisał:

 

Czasami trzeba pamiętać, żeby nie doktoryzować się z jakiegoś tematu.

 

Oczywiście. Wystarczy kupić kabel przeznaczony do zakopania w ziemi i więcej nie trzeba kombinować, martwić, się, czy instalacja wykonana właściwie :ok:

Miałem tymczasowo zakopany zwykły kabel do zasilania studni w czasie budowy. Ale potem wykonałem instalację zgodnie ze sztuką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie polecam zakopywania kabli (nawet ziemnych) w ogródkach na małej głębokości. Po kilu latach nikt już nie będzie pamiętał jak jest kabel ułożony  i przy sadzeniu jakiegoś drzewka czy kwiatka akurat trafi się na ten kabel.

 

Jak się komuś nie chce głęboko kopać, to polecam włożyć kabel do rury PE na gaz lub wodę (ze ścianką około 3mm) Jest na tyle wytrzymała, że uderzenie łopatą szybko jej nie uszkodzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JacWeg napisał:

Nie polecam zakopywania kabli (nawet ziemnych) w ogródkach na małej głębokości. Po kilu latach nikt już nie będzie pamiętał jak jest kabel ułożony  i przy sadzeniu jakiegoś drzewka czy kwiatka akurat trafi się na ten kabel.

 

Jak się komuś nie chce głęboko kopać, to polecam włożyć kabel do rury PE na gaz lub wodę (ze ścianką około 3mm) Jest na tyle wytrzymała, że uderzenie łopatą szybko jej nie uszkodzi.

Ja zakopywałem na jakieś 70 cm. Potem na kabel trochę ziemi i pasek niebieski, by w przyszłości kopiąc, było wiadomo, że pod spodem jest kabel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, ZUBERTO napisał:

Tak z głupia frant zapytam.

Jest kabel nieprzeznaczony do zakopania w ziemi?

:cfaniak:

Ja się nie znam.

Fachowcy w hurtowni sprzedają białe pod tynk, czarne do ziemi ;]

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, bielaPL napisał:

AsXSn nie jest kablem, a to że go ktoś tak nazwał na allegro nic nie zmienia w temacie.

 

Są np. na SN kable uniwersalne EXCEL, AXCES, SAXKA do ułożenia w ziemi i zawieszenia jako napowietrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rwIcIk napisał:

Ja się nie znam.

Fachowcy w hurtowni sprzedają białe pod tynk, czarne do ziemi ;]

Sprzedają przewody i kable, ale nie martw się, bo po co to przeciętnemu człowiekowi.

Przyczepiłem się tak jak ktoś tutaj do rajdów i wyścigów.

Ważne, że klient dostał taki kabel jaki chciał.:ok:

Edytowane przez ZUBERTO
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ZUBERTO napisał:

AsXSn nie jest kablem, a to że go ktoś tak nazwał na allegro nic nie zmienia w temacie.

 

Są np. na SN kable uniwersalne EXCEL, AXCES, SAXKA do ułożenia w ziemi i zawieszenia jako napowietrzne.

 

ja tam się nie znam, jest drut w środku a na zewnątrz izolacja, jak to w kablu ;)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, bielaPL napisał:

 

ja tam się nie znam, jest drut w środku a na zewnątrz izolacja, jak to w kablu ;)

Upraszczając, każdy kabel jest przewodem – jednak nie każdy przewód jest kablem.

Edytowane przez Artur_W_wa
  • zszokowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.