Jump to content

Montaż klimatyzacji

Recommended Posts

Witam, chciałabym w końcu zrealizować plan posiadania klimatyzacji. Mam odłożone trochę $$ i mam do was kilka pytań:

Z jakimi kosztami będę musiała się zderzyć?

Jak wydajna będzie to klimatyzacja?

Co będzie należało do corocznych czynności obsługowych?

Mniej więcej ile może zająć montaż w serwisie?

Posiadam wersję Life z 1999r.

Pozdrawiam!

Witaj

Po pierwsze należy sobie postawić pytanie o sens (kosztowy) inwestowania w takim samochodzie w klimatyzację.

Same części - nawet używane to koszt minimalnie około 600 zł a z nowych to sama chłodnica i sprężarka tyle wyjdzie.

Dwa to montaż - serwis weźmie swoje, do tego wyjdą na pewno jakieś nowe przewody.

Łącznie to na pewno przewyższy cenę samego samochodu.

No i po trzecie - klimatyzację najlepiej montować zimą - bo latem każdy dobry zakład ma tyle roboty że winduje swoje ceny

albo terminy są na kilka tygodni do przodu.

15 godzin temu, Maksyma napisał:

Mam klimę zamontowaną fabrycznie, więc o kosztach montażu się nie wypowiem, ale...

Naprawdę na tle innych, większych samochodów wydajność klimatyzacji w Matizie jest rewelacyjna. Wnętrze jest małe, schładza się szybko, kombinacje nawiewów umożliwiają dogodne kierowanie powietrza zgodnie z potrzebą. Wydajność jest dobra nawet podczas stania w korkach a nie jest to regułą w innych samochodach. Jedyny minus- wyraźne obciążenie silnika przy ruszaniu i przyspieszaniu- wymaga przyzwyczajenia. Ale plusy zdecydowanie przewyższają ten minus.

Co będzie należało do corocznych czynności obsługowych?

Absolutnie nic. Dobrze założona, szczelna klima nie wymaga żadnej obsługi, na pewno nie corocznej. W Matizie nie ma filtra kabinowego, więc nie trzeba go wymieniać 😉

Ja się stosowałem do opinii ASO- dopóki klima działa, nie ruszać... i pierwszy (i jedyny jak dotąd) serwis klimatyzacji wykonałem po 11 latach bezproblemowej eksploatacji. Na kontrolę czynnika pojechałem jedynie z ciekawości- klima przez ten czas nie zmniejszyła wydajności i przez te lata działała tak samo. Jak się okazało ubytek czynnika był naprawdę minimalny, co zdziwiło serwisanta. Po serwisie klima działa tak samo wydajnie jak przed- bez zastrzeżeń.

Czyli zdecydowanie klimę w Matizie warto mieć, lecz czy warto ją zakładać to zależy już od cen i determinacji właściciela.

Koszt montazu klimy jest ze 2x wiekszy niz wartosc Twojego auta - z nabiciem wyjdzie minimum 1500, bez robocizny za montaż bo nie wiem kto by sie podjął i za ile.

Działająca klima bardzo obciąża ten silniczek, mocno czuc ze akurat zasprzęglila sprężarka. Poza tym jej wydajność jest zalezna od obrotów silnika ;)

Ogolnie odpuscilbym temat - bo wsadzic 2kpln w auto warte 1kpln jest po prostu bez sensu. za 3kpln mozna kupic duzo lepsze juz z fabryczną klimą ;)

• Like 2
4 minuty temu, r1sender napisał:

@Vadero z wydajnością klimy w tym aucie nie jest źle, bo graty praktycznie tak jak z większych modeli DU czyli Lanosa/Nubiry

ale pędzone 0.8 silnikiem ;) pamietam ze w szczycie upalów klima 

ladnie chlodzila podczas jazdy, a jak stalem w korku to znacznie spadała. Ale to dawno było ;)

• Like 2
20 minut temu, Vadero napisał:

ale pędzone 0.8 silnikiem ;) pamietam ze w szczycie upalów klima 

ladnie chlodzila podczas jazdy, a jak stalem w korku to znacznie spadała. Ale to dawno było ;)

Jak obecnie porównuję podczas jazdy z moją Dacią, to... w Matizie skuteczność jest znaaacznie lepsza, nawet odejmując punkty za mniejsze wnętrze Matiza.

A przy stojącym samochodzie, to już nawet porównanie nie ma sensu- Matiz wymiata. Tyle, że silnik Dacii nie czuje ani ja nie słyszę w kabinie włączania klimy.

Nie interesuje mnie jakaś wartość auta, to moje aktualne (i pierwsze w życiu) wozidełko i chce mieć ten komfort. :)

Nie interesują mnie koszty, bo mam odłożone odpowiednio dużo, aby taką inwestycję zrobić. :)

@Jet-Set Wszystkie części chcę, aby były nowe, tak, aby jak najdłużej autko z nimi mi służyło.

Postanowiłam i tego dokonam, tzn nie ja, tylko serwis 😄

Edited by Maksyma
Dnia 3.06.2019 o 11:01, Vadero napisał:

Koszt montazu klimy jest ze 2x wiekszy niz wartosc Twojego auta - z nabiciem wyjdzie minimum 1500, bez robocizny za montaż bo nie wiem kto by sie podjął i za ile.

Działająca klima bardzo obciąża ten silniczek, mocno czuc ze akurat zasprzęglila sprężarka. Poza tym jej wydajność jest zalezna od obrotów silnika ;)

Ogolnie odpuscilbym temat - bo wsadzic 2kpln w auto warte 1kpln jest po prostu bez sensu. za 3kpln mozna kupic duzo lepsze juz z fabryczną klimą ;)

Nic dodać, nic ująć. 

Dnia 4.06.2019 o 22:26, Maksyma napisał:

Nie interesuje mnie jakaś wartość auta, to moje aktualne (i pierwsze w życiu) wozidełko i chce mieć ten komfort. :)

Nie interesują mnie koszty, bo mam odłożone odpowiednio dużo, aby taką inwestycję zrobić. :)

@Jet-Set Wszystkie części chcę, aby były nowe, tak, aby jak najdłużej autko z nimi mi służyło.

Postanowiłam i tego dokonam, tzn nie ja, tylko serwis 😄

No cóż - powodzenia- pochwal się rezultatami :ok:

• Like 1
16 godzin temu, Vadero napisał:

No cóż - powodzenia- pochwal się rezultatami :ok:

Takie są przywileje młodości ;)

Sami kiedyś ulepszaliśmy i "tuningowaliśmy" nasze Matizy licząc na przyrost mocy, komfortu lub lepszy wygląd. Dopiero z perspektywy czasu dostrzegliśmy że nie miało to żadnego sensu ekonomicznego.

Godzinę temu, slawekw napisał:

Takie są przywileje młodości ;)

Sami kiedyś ulepszaliśmy i "tuningowaliśmy" nasze Matizy licząc na przyrost mocy, komfortu lub lepszy wygląd. Dopiero z perspektywy czasu dostrzegliśmy że nie miało to żadnego sensu ekonomicznego.

Wiesz - wartość tych naszych jajeczek była wtedy jednak większa, niż 2 zbiorniki paliwa i płyn do spryskiwaczy :)

• 3 weeks later...

Ja sam wstawiałem klimatyzację. Kupiłem wszystkie części jako fabrycznie nowe w zestawie sprzedawane przez chyba przez FOX za sumę równo 1000 zł. Z perspektywy czasu oceniam to jako jedno z lepszych poczynań :) Było warto.

Montaż banalnie prosty - w samochodzie były wszystkie wiązki ,a więc trzeba było tylko wpiąć wtyczki.

Klimatyzacja posiada świetną wydajność - wzrost spalania na sprawnym silniku pomijalny.

Brak tylko filtra kabinowego.