Skocz do zawartości

Zna się ktoś na klejeniu/uzupełnianiu braków w plastiku


Maxit

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem auto po szkodzie całkowitej, ale nie rozbite. Ktoś je zniszczył. Głównie w środku, ale dostała też listwo-kratka pod szybą.

Sama listwa jest ok, ale ma wyrwane wszystkie mocowania.

 

I teraz pytanie: jak to naprawić/uzupełnić. Zastanawiam się, czy wyrównać i dopasować jakiś inny plastik, a potem skleić?

A może dorobić uchwyty w jakiejś metalowej siateczki i spróbować wgrzać tą siateczkę w plastik?

Albo dorobić blaszki aluminiowe i próbować to wkleić?

 

Sam nie wiem od której strony się za to zabrać, tak, żeby było możliwie estetycznie i trwale... Pomóżcie.

20190614_192004_resized.jpg

20190614_192008_resized.jpg

20190614_192012_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Joki napisał:

Te mocowania będą widoczne?

 

Praktycznie nie.

 

3 godziny temu, Joki napisał:

Jakie tworzywo? Powinien być symbol literowylub literowo-cyfrowy.

 

Oprócz numeru części jest RE i  w prostokącie SP.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.06.2019 o 22:55, Maxit napisał:

Oprócz numeru części jest RE i  w prostokącie SP.

Nie pasuje mi to do żadnego, znanego tworzywa. Próbowałbym najpierw z PP bo to najpopularniejsze tworzywo w motoryzacji. Przydałaby się lutowania powietrzna ale i zwykłą transformatorówką 45W da się. Wtopić siatkę w środek, uzupełniając braki i będzie OK. Jeśli nie będzie widać to nie trzeba się przejmować powierzchnią. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Joki napisał:

Nie pasuje mi to do żadnego, znanego tworzywa. Próbowałbym najpierw z PP bo to najpopularniejsze tworzywo w motoryzacji. Przydałaby się lutowania powietrzna ale i zwykłą transformatorówką 45W da się. Wtopić siatkę w środek, uzupełniając braki i będzie OK. Jeśli nie będzie widać to nie trzeba się przejmować powierzchnią. 

 

Mam hot-air. Spróbuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Maxit napisał:

Mam hot-air. Spróbuję

Wyciąłbym jak najbardziej dopasowane wstawki z takiego samego tworzywa. Najlepiej byłoby mieć drugi, taki element. Nawet połamany. Tylko po to aby mieć dawcę. Wstawił na miejsce. Próbował wtapiać siatkę i uzupełniać połączenie. Tylko ostrożnie z temperaturą. Cierpliwości. Co za szybko to niezdrowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Joki napisał:

Wyciąłbym jak najbardziej dopasowane wstawki z takiego samego tworzywa. Najlepiej byłoby mieć drugi, taki element. Nawet połamany. Tylko po to aby mieć dawcę. Wstawił na miejsce. Próbował wtapiać siatkę i uzupełniać połączenie. Tylko ostrożnie z temperaturą. Cierpliwości. Co za szybko to niezdrowo.

 

Nie mam drugiego. Będę próbował z innymi plastikami MB.

 

Wiadomo, że przegrzać nie można, bo się kruche zrobią... Cały czas się biję z myślami, czy próbować wtapiać, czy może jednak blacha z aluminium i klej 2-składnikowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Maxit napisał:

 

Mercedes SL `98

 

Czyli uzywki nie trafisz w sensownej cenie?

Na portalu na a. jak wpisalem mercedes SL podszybie to wyskakuje jakis plastik za 129 zł. Tylko to chyba nie do konca ten sam co u Ciebie ;) ale jakbym mial znalezc uzywke za 100 czy 150 zł to by mi sie pewnie nie chcialo bawic w rzezbe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Filipfm napisał:

Czyli uzywki nie trafisz w sensownej cenie?

 

Może trafię, a może nie.

 

Szukałem przez pół roku i nie znalazłem. Dodatkowo w drugim moim SL`u też jest tak samo połamane, więc jeśli opanuję temat, to zysk będzie podwójny.

 

Łatanie starych aut to generalnie zabawa i czas, jaki im się poświęca. Można starać się wszystko kupić, ale połowa zakupów będzie nieudana, a jak pójdziesz do ASO, to okaże się, że z pozoru drobiazgi kosztują tyle, że się odechciewa.

 

Ja zawsze próbuję naprawiać takie rzeczy. Kupić zawsze zdążę...  :vibra:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Maxit napisał:

 

Może trafię, a może nie.

 

Szukałem przez pół roku i nie znalazłem. Dodatkowo w drugim moim SL`u też jest tak samo połamane, więc jeśli opanuję temat, to zysk będzie podwójny.

 

Łatanie starych aut to generalnie zabawa i czas, jaki im się poświęca. Można starać się wszystko kupić, ale połowa zakupów będzie nieudana, a jak pójdziesz do ASO, to okaże się, że z pozoru drobiazgi kosztują tyle, że się odechciewa.

 

Ja zawsze próbuję naprawiać takie rzeczy. Kupić zawsze zdążę...  :vibra:

 

Ja nie namawiam na ASO, ale czasem jakaś duperela kosztuje w uzywce sensownie, ze nie oplaca sie naprawiac, no chyba, ze np ten plastik tak ma i uzywka bedzie albo to miała urwane albo zaraz sie urwie to wtedy faktycznie warto sie bawic :) 

 

I ja tez lubie grzebac i bawić się w Słodowego, ale szukam racjonalnych rozwiązań :)  i co do ASO sie mozna czasem zdziwic ;) bylo pare przypadkow, gdzie nowke w ASO mozna bylo kupic taniej niz uzywke na allegro :) ale to raczej wyjątki od reguły ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maxit napisał:

czy może jednak blacha z aluminium i klej 2-składnikowy.

Jeśli to typowe tworzywo motoryzacyjne (a raczej tak) to żywica nie będzie się do niego kleić. Trzeba by jakoś zakotwiczyć w tworzywie tę blachę a żywicą tylko ustabilizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.06.2019 o 12:10, Joki napisał:

Jeśli to typowe tworzywo motoryzacyjne (a raczej tak) to żywica nie będzie się do niego kleić.

ABS jest raczej typowym tworzywem https://www.chemiaibiznes.com.pl/aktualnosc/tworzywa-sztuczne-w-motoryzacji-stabilny-wzrost-i-niezle-perspektywy

Kleiłem elementy z tworzyw za pomocą Distal Rapid i podkładanej pod spodem blachy stalowej po uprzednim zszorstkowaniu papierem ściernym. Jakos daje radę. W sieci znana też metoda klejenia za pomocą  Cyjanopanu (Kropelki) i sody oczyszczonej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Mantom napisał:

Kleiłem elementy z tworzyw za pomocą Distal Rapid i podkładanej pod spodem blachy stalowej po uprzednim zszorstkowaniu papierem ściernym.

To są wszystko metody na zakotwienie mechaniczne a nie sklejenie. Takie połączenie jest wystarczające w miejscach, w których nie musi być elastyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Joki napisał:

To są wszystko metody na zakotwienie mechaniczne a nie sklejenie. Takie połączenie jest wystarczające w miejscach, w których nie musi być elastyczne.

Google zwróciło m.in. taki wynik https://allegro.pl/oferta/klej-elastyczny-avanti-elastic-40ml-7927350761

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze rozwiązanie: oddaj komuś kto spawa plastiki

Opcja odkrywczo- budżetowa: masz hot-air to podgrzewaj do temperatury w jakiej zacznie się topić. Ja osobiście obstawiam PP, może z dodatkami. Wtedy będziesz miał domysły czym to spawać

Opcja całkowicie budżetowa: próbuj to kleić

Jak masz fejsbuka to zapisz się do ataszek grupa wsparcia i tam byż może dostaniesz bardzo konretne wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Igorek napisał:

Jak masz fejsbuka

 

Nie mam twarzoksiążki... :)

 

Ale dziękuję za poradę. Mam w aucie inne plastiki z tego auta, Myślę sobie, że mogą być "kompatybilne". Niestety z powodu dużej ilości pracy zajmę się tym najwcześniej w przyszłym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.